Ally McBealová

USA, (1997–2002), 148 h 24 min (Minutáž: 42–4242 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Hudba:

Danny Lux

Calista Flockhart, Courtney Thorne-Smith, Greg Germann, Lisa Nicole Carson, Jane Krakowski, Peter MacNicol, Portia de Rossi, Lucy Liu, Vonda Shepard (viac)

Hlavní hrdince Ally McBealové je dvacet osm let a je absolventkou práva na Harvardově univerzitě. Zatím je svobodná, přestože větší část svého života byla silně spjata s přítelem Billym Thomasem. Kamarádili se spolu od sedmi let. Hráli si dohromady na ulici, společně také prožili dobu studií a později se stali milenci. Když Ally byla vybrána ke spolupráci v prestižním právnickém časopisu Law Review a Billy ne, jejich cesty se náhle rozešly. Po nějaké době osud zavál Ally do "malé" advokátní kanceláře, kterou vede její známý ze studií - Richard Fish. Ten se v prostředí soudů a právníků pohybuje jako vychytralý žralok, který přesně ví, kde a kdy navázat ty správné kontakty. Právě on nabídne Ally profesní útočiště. A ironií osudu zde hned první pracovní den potká svého Billyho. Ano, skutečně - toho samého, s nímž se kdysi tak dlouho a důvěrně znala. Jenomže Billy je teď ženatý s krásnou a chytrou blondýnkou... Komediálně laděný seriál Ally McBealová je vystavěn na rozporu dvou světů: toho všem dobře známého, reálného - a světa fantazií. Díky zobrazení vnitřních představ a vnitřního hlasu hlavní hrdinky máme přehled o tom, co si Ally skutečně myslí o klientech, svých spolupracovnících, mužích anebo ženě svého bývalého milence. Její vnitřní život tak navíc dostává originální, bohatší a komediální polohu. Scenárista seriálu, David E. Kelley, nenechá představitele svých postav, ale ani diváky, "odpočinout": často nečekaně mění vývoj děje během jediné epizody, jindy nachází překvapivé navázání "příběhu" hlavní hrdinky hned v následující části. Pro představitelku Ally byla v konkursu vybrána herečka Calista Flockhartová (nar. 11. listopadu 1964 v Illinois) - vysoká, štíhlá, obdařená příjemnou a nekonveční tváří s velkýma očima a širokým úsměvem. Svou dráhu začínala na divadle, kde zaujala jako zlá Nataša ve Třech sestrách. Na Broadwayi debutovala úspěšně ve Skleněném zvěřinci, za roli v této hře obdržela cenu Nejlepší nový talent. Ve filmu se poprvé vyrazněji zablýskla v dramatu Petera Cohna Opilci, později hrála v úspěšné komedii Ptačí klec a v nejnovější filmové verzi Shakespearova Snu noci svatojánské. Málokdo z diváků tuší, co někdy obnáší odvrácená tvář účinkování v seriálu a s tím spojené obrovské popularity: například před samotným natáčením televizní producenti donutili Calistu, aby pro roli Ally zhubla více než deset kilo, což této fyzicky křehké ženě příliš na zdraví nepřidalo. V současné době Calista Flockhartová žije se známou hereckou hvězdou Hollywoodu, kterou není nikdo jiný než Harrison Ford (Blade Runner, Svědek, Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů a také titulní hrdina volné Spielbergovy trilogie o Indianu Jonesovi). (oficiálny text distribútora)

Omnibus

Seriál plný (závěrečných) řečí o tom, že pro echt-právníky neexistují žádní viníci či nevinní, ale pouze odsouzení či osvobození. A o tom jaké všemožné krávoviny jsou prdlí Američani schopní hnát až k soudu. Jen bych ze seriálu škrtl postavu Ally McBeal (heh - a tedy i přejmenoval seriál) s jejím neustálým otravným, leč marným hledáním partnera, ideálně klonu jejího otce, že.. Vystačil bych si s hnusným pragmatikem, empatií nepolíbeným Richardem Fishem (zajímavá úchylka na laloky vytahané kůže na krku milfek) a s neskutečným pošukem Johnem Cage s jeho schopností orat se soudci i s porotou a vykecat jim díru do hlavy při obhajování neobhajitelného. ()

Anderton

Ally McBealová je zrejme najkvalitnejší seriál konca minulého storočia. Rieši v rámci jedného dielu dve veci naraz, a to prípady a milostné vzťahy. Často krát sa myšlienkovo prekrývajú. Prípady majú vždy myšlienku, sú výborne vypointované a je nad čím premýšlať. Vzťahy (prevažne hlavnej hrdinky) sa viac zameriavajú na city, ako na sex, čím je mi seriál bližší, ako napríklad Sex v meste. ()

stilgar1

Tento seriál byl zajímavý hlavně v tom, že vytvořil velké množství vynikajících postav, které však nedokázal náležitě využít. Navíc je uvrhl do nepříliš příjemného prostředí, čímž to všechno dorazil. Některé epizody však přesto dokázaly vytvořit poměrně zábavnou podívanou... ()

korbitch22

Scénáristická laskomina,která mě bavila už kdysi na střední a mile rád si jí z opakuji i dnes.Calista v roli Ally naprosto perlí a její postava je neskutečně sympaticky ´´obyčejně´´ lidská.Skvěle napsané gagy,postavy,dokonalé obsazení ve kterém má každá postava svojí úžasnou vlastnost.Hlášky nezničitelné dvojice Fish/Piškot uzemňují díl co díl.Halucinace a představy hlavní představitelky dokonale dokreslují vnitřní pocity dané postavy v dané situaci.Seriál jsem sledoval pravidelně a jednu chvíli jsem ho považoval za nejkomediálnější vůbec.Ovšem roky kdy jsem ho miloval jsou už notně zpátky bůh ví jak bych ohodnotil seriál teď,hlavně když jsem nikdy neviděl posledních 30 dílů.Jelikož mám ale momentálně víc než dost času na psaní i sledování dvd,viděl bych to na repeat :-) Z toho co si pamatuju ( není toho málo ) 90%. ()

mat.ilda

Nerada hodnotím seriály, aniž bych viděla většinu epizod, ale z náhodného sledování částí několika dílů mám ujasněno, že můj šálek kávy Ally McBeal rozhodně není. Partička rozdováděných nezbedných právníků se společnými toaletami, řešící v jednom kuse své sexuální problémy a po nocích řádící v karaoke klubech mě neoslovila, a schematičnost jednotlivých dílů byla jako vystřižená z nějaké americké příručky pro občany bez vlastního názoru s tématy: homosexualita, harašení, feminismus, diskriminace apod. ()

heyda

Ally McBealová je seriál, který je docela zábavný, ale že by přinesl něco hodně nového, zajímavého, originálního. To NE!!! Takže 3 hvězdičky za celkem přijemný humor. ()

Ivoshek

Tenhle seriál se veze snad na všech možných nesmírně trapných klišé americké politické a gender korektnosti (když se nad náplní těch případů trochu zamyslíte - je to tak). Hlavní představitelka navíc vypadá jako reklama na hlad. Dvě hvězdičky za občasný humor. ()

anderson

OBNOVENÁ SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: tv DOMA = 26.5.2010 --- Komediálna séria s občasnými hudobnými vsuvkami, ktoré vyvrcholili v epizóde ALLY McBEAL: The Musical absolútne presne zapadla do zlatej clintonovskej éry, kedy ekonomika rozkvitala, najzásadnejšími problémami bolo sexuálne harašenie a vyrovnanie sa s neustále sa zvyšujúcim podielom hedonistického konzumu v našich životoch. Čo prišlo potom vieme všetci a ALLY musela tiež ustúpiť do televíznej histórie. V nás, ktorí sme to prežívali v reálnom čase, však zanechala nezmazateľnú stopu. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Po prvýkrát sa ALLY objavila okolo roku 1998 na ČT 1 s dokonalým českým dabingom. Podobne ako pri PRIATEĽOCH však slovenský dabing - hoci nastúpil až po tom českom - dokázal svoje kvality a dnes patrí k legendárnym. A ZUZANA KAPRÁLIKOVÁ ako LUCY LIU a ROBO ROTH ako JON BON JOVI, boli absolútne najlepšie castingové voľby, aké som kedy v novodobom dabingu počul. (27.5.2010) ()

J.Connor

Zpočátku osvěžující a vtipné, postupem času jsem ovšem postavy, celý seriál a hlavně samotnou Ally začal upřímně nenávidět. A právě ona byla tím kamenem úrazu, seriál nabízí řadu kvalitních postav (herců), ať už Fishe, Piškota, Roberta Downeyho a další, ale sledovat dokola vztahové a psychické problémy, které se urodily v dementní hlavince hlavní hrdinky se už prostě nedá... ()

ARI50

Nikdy jsem tomu nepřišel na kloub prostě to nebylo pro mě, nuda kecy a zase kecy nebavilo. Viděno pár dílu různých sérii ale stačilo k nezajmu. ()

stub

S odstupem snižuji o *. První řada by byla nejspíš *****, ale kvalitativní pád je v případě tohoto seriálu fakt na pováženou. Navíc mě irituje šílená nevyváženost v kvalitě rozebíraných témat, kdy jsou často věci více než sporné podávány jako jasná, hotová a v podstatě černobílá věc. Humor se navíc opakuje až do úplného vyšťavení. Škoda. ()

rawen

Jo tak tenhle seriál mám moc rád. Je prostě - já nevím - je sympatický, není debilní a obyčejný, jako podobné kousky, a tvůrci měli (zaplaťpámbu) během natáčení stále nové nápady. Příjemné pokoukání, jeden z nejlepších seriálů 90.let. 8/10 ()

6thSun

Tenhle seriál jsem hltal, nahrával všechny díly a každej zkouknul minimálně pětkrát. John Cage v podání Petera MacNicola, skvěle dabovanej Jiřím Prágrem (celkově je tady dabing ultrakvalitní), je pro mě nejkultovnější seriálovou postavou! "Fishismy" Grega Germana jsem zase nejčastěji používal, když jsem se chtěl rozejit s nějakou babou, fungovaly spolehlivě (kéž by, většinou jsem dostal na prdel já a fishismama sem se moh akorát utěšovat). Prostě na žádným jiným seriálu jsem neujížděl jako na tomhle. Vše předešlé napsané ovšem neplatí o poslední sérii, která je slaboučkým odvarem zašlé slávy a přes (nebo právě pro) účast přehršle hvězd je tady znát dojezd jako při flámu na konci víkendu, kdy máte všechny možný vrcholy dávno vyčerpaný a daleko za sebou. Zkrátka Ally už nesleduju, ale vždycky se rád vrátím k dílům předešlým, který co do geniality některých dialogů nesnesou srovnání se žádným jiným seriálem. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (viac)

Ally to znovu rozjede!

Ally to znovu rozjede!

27.02.2006

No, ne tak úplně docela, ale pokud někomu chyběla Calista Flockhart, hlavní představitelka Ally McBealové, může se těšit na její televizní comeback v seriálu BROTHERS AND SISTERS. V společnosti… (viac)