Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Sejkorka

Jasných 5* , 100% . Přiznám, že jsem si - po marném úsilí sestavit chronologický obsah v hlavě - vzal na pomoc přítele gůgla a jůťůba. Základní děj celkem zřejmý, ale baví mě na spousta nejasností , které si člověk může, nebo spíše musí vyložit po svém. Tím pádem asi nemá cenu dalších delších rozborů. Snad jen to, že jsem film vyhledal kvůli Carrie-Anne Moss a ta rozhodně nezklamala. (Co tu dělám, asi někoho honím, ne to on honí mě.. To je takové motto tohoto díla) ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Musím pomstít svojí ženu. Když to pak zapomenu nic se nezmění, moje činy mají smysl i když si je nepamatuji. Svět nezmizí ve chvíli, kdy zavřu oči, ne?" Pokud bych měl hodnotit originalitu, nevím, že bych podobný film někdy viděl. Prostě originálně zpracovaný námět hrdiny se ztrátou paměti a s bezvadnou pointou - která je svým způsobem jasná hned od začátku, ale jen si na ni vzpomenout. "Vzpomínky máme všichni proto, aby nám připomínali, kdo jsme." - 80%. ()

zajpton

Z takovýho nápadu se mohl lehce stát film, formou převyšující obsah. Nolanové však nejsou přímočaří a dává perfektní smysl, proč je děj vyprávěný takhle netradičně. 5*! ()

andy60

Rozhodně originální námět, ve kterém jsem se, musím přiznat, ztrácel. Zcela jistě je na vině moje nepozornost a nesoustředění, takže si to zopakuji a uvidíme... (i když, jak se tak dívám na mé hodnocení všech Nolanových filmů - žádnému jsem neudělil víc jak 2 hvězdičky, může to být i jinak. Třeba jsem se soustředil dostatečně, ale režisérův rukopis mně prostě nesedí - třeba takový Počátek řadím mezi největší kraviny své filmografie). ()

Versorin

Christopher Nolan je jasná záruka kvality. Po každém jeho filmu si říkám jen jednu věc: Jak ho takovýhle geniální příběh vůbec mohl napadnout. Příběh který je vlastně celý od zadu a vy společně s hlavním protagonistou absolutně nevíte, jak se do nějaké situace dostal, je prostě zajímavý na pohled. Rozhodně to není film, při kterém bych jedl oběd a zároveň byl u toho na mobilu, Ne to fakt ne, u Mementa musíte mít stoprocentní soustředění na film. Herecké výkony už jak je u Nolanovek zvykem jsou výborné, jen tak 20 minut před závěrečným aktem už to trošku nudilo ale po pár minutách jsem byl zase uchvácený. Snímku dávám 5* nebo 90%. ()

Lamarr

absolutní ztráta času...schizofrenní samomluva o ničem, celej film o hrabání v poznámkách na fotkách a dojde se akorát do řiti. NUDA, NUDA, NUDA. ()

ezop1012

Zaujímavý počin, veľmi dobrá kamera a veľmi dobre zvolená hudba. Možno je to originál, ale mne to pripomenulo Angel Heart (1987). ()

olivertris

Znovu krásný příklad geniálního scénáře bratrů Nolanů. Film je nutno vidět více než dvakrát na pochopení celého děje. Neskutečná práce s příběhem naznačuje, že tento snímek nelze nenávidět. Filmu nechybý jak silné scény, tak nějaký ten konverzační humor. Guy Pierce skvěle hraje a naratuje a náherně ho dolňuje Trinity a Joe Paleta. . Zároveň jsem se dozvěděl, že film byl až legračně nízkorozpočtový, a tak je živoucím důkazem, že filmy nemusí stát velké peníze. Rozhodně dávám 10/10 a beru tento film jako jedničku ve svém oboru. ()

Polik_

To byly krásné časy, kdy se ještě Nolan obtěžoval s vysvětlováním zápletky a nesnažil se jen o vytvoření super složitého světa, jehož pravidlům bude na konci dne rozumět jen on sám… Další kousek potvrzující, že přelom milénia byl pro filmovou branži skutečnou zlatou érou. ()

pallok

No čo už? Poďme rýchlo niečo napísať, kým si to pamätám! Prvýkrát som film videl asi pred 15-imi rokmi, vtedy som ho nepochopil ani trochu. Dnes som pochopil niečo a už dnes sa teším na jeho tretie pozretie! Videné 24 10 2021. 100% Dnes som to pochopil a tretí pokus už nemusí byť, všetko je zrazu jasné ako dobre mierená facka, ktorá plesla len tak zahučalo. Ako je to možné? Odpoveď pre tých ktorým to menej páli (ja sa hlásim prvý), ale aj pre tých, ktorí si po prvom pozretí mysleli, že pochopili všetko nájdete v tomto videu:  https://www.youtube.com/watch?v=UmIvEXCqdmk (Christopher Nolan o filmu Memento, vysvětlení + prostřihy z filmu) ()

Lantern

Po prvom videní tohto filmu som film nepochopil. Bol som z toho zmätený, nič nedávalo zmysel, považoval som ho za totálny odpad kinematografie. Prišlo mi ho vhodné prirovnať k filmom úplne najhoršej kategórie. Tento film bol po prvom videní to najdivnejšie čo som kedy videl. Vyslovene nepríjemný film. Pozrel som si ho na základe kladných recenzií ako obvykle. Pozrieť si to znova nepripadalo v tej chvíli do úvahy. Milujem žáner mysteriózni/psychologický respektíve filmy ktoré nútia rozmýšľať a prehodnocovať. Niektoré filmy ktoré je nutné si pozrieť 2x aby divák pochopil autorove myšlienky ako napríklad The Butterfly Effect alebo Donnie Darko som považoval hneď za dobré filmy a po pozretí som vedel že si to musím pozrieť znova aby som pochopil všetky súvislosti. Nedávalo zmysel prečo je tento film tak kladne hodnotený. Prešlo niekoľko rokov a stále som to nechápal tak som si ho pozrel znova. Na 2x som pochopil celý dej filmu a myslím že mi neušla žiadna zásadná myšlienka autora. Film už teraz nepovažujem za totálny odpad ale stále nechápem prečo je jeho hodnotenie až takto kladné. Je to obyčajný priemerný film. Film je jednoznačne jedinečný a zatiaľ som videl tento štýl filmu len u tohto kúsku. Ale príde mi to úplne zbytočné, divné a nelogické. Ak filmu pridám nejaký filter/vlastnosť alebo vložím do filmu nejaký vizuálny/zvukový element robí to z neho dobrý film? Ak by sa odstránil ten element z tohto filmu a šlo by to ako klasický film tak čo by z toho ostalo? Obyčajný priemerný thriller ktorý by som si znova nechcel pozrieť. Chápem je to originálne ale aj tak je to strata času. Cieľ autora aby si to človek pozrel znova a to je celá pointa tak je to dvojitá strata času. Tento film divákovi nič nedá. Snáď len pocit že som si pozrel niečo ešte raz len aby som pochopil že to bol cieľ filmu. Bez toho filtra je to priemerný nenáročný film. S tým filtrom je to nepríjemný film a stratou času aby to divák zistil pri druhom pozretí. ()

wvwrayman

Mám rád filmy, u kterých se musí přemýšlet, ale přitom ne zas tak moc, aby si při tom člověk nezavařil závity. Jsem překvapenej z toho, že i vcelku banální příběh je možné takto originálně odvyprávět a učinit jej hodně zajímavým. Na téma "hraní si" s časovými posuny se mi okamžitě vybavují filmy Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) nebo Osudový dotek (2004). V tomto filmu je ale také velice originální podání časových posunů. Vše navíc naprosto jednoduše a přehledně zpracované. ()

angelle

Bratia Nolanovci sú neskutoční, toto bolo neuveriteľné. Pravdepodobne jeden z filmov, ktoré je lepšie si pozrieť dvakrát, lebo po prvom raze mám z toho poriadne veľkú hlavu. ()

Honza.Hlavac

Viděno : 08/2022. Moje prozkomavani csfd skončilo u nolana a překvapeni ze všechny jeho filmy mají neskutečné hodnocení do jednoho což ani takový Tarantino nemá . Ale teď k filmu za mě neskutečné dobře poskládány příběh do smyček které ze začátku nevypadali jako něco zajímavého ale postupem času sem se nemohl “nabažit”. Za mě na úrovni klub rvaču. Vidíme i dost herců kteří se objevíli v matrixu takže si myslím ze sel Chritopher na jistotu . Za mě 9,5/10 ()

megacik

Na prvý krát som ten dej viac-menej pochopil, ale nie je to niečo, čo by ma veľmi ohúrilo, a preto sa mi to nechce pozerať už ďalší krát, len preto, aby som sa dostal do obrazu úplne. Neštandardný film, kde všetko ide spiatočne, je možno pre niekoho geniálny film, ale ja na takéto veci nemám čas, lebo ma to skrátka nebavilo. ()

Simon.Mp3

Představte si tohle probudíte se a nepamatujete si vůbec nic. Pamatujete si jen že vám umřela žena a par historek z minulosti, ale nevíte co  jste dělal včera, jak jste se dostal tam kde jste, vlastně vůbec nic a mate v ruce polaroidovou fotografii se vzkazem na ní: "Zab ho!". Takhle začína sníme s názvem Memento, takže jestli vás zaujala lehký výčet začatku bude vás bavit i celý film. Opravdu není co vyčítat, tak nevím na co čekáte a bežte si ho pustit. ()

jirikzaboj

Originalita scénáře je rozhodně hlavní proprietou, která v Mementu jako taková funguje. Samozřejmě, že Christopher to dotáhl ještě víc k dokonalosti svého umu s (ne) linearitou a díky toho dokáže být film catchy tak moc, že po zhlédnutí máte prostě chuť pustit si ho znovu. I přesto nemohu nabít zasloužené satisfakce, protože chvilkami mě druhý akt ztrácel a ne snad proto, že bych nebyl dostatečně pozorný divák, ale spíše mírná herecká nezajímavost, tedy ve smyslu charismatu Guye Pearce a jeho ne až tak vysoké acting skills, aby si mě udržel u své psychologické one man show. Přesto jde o velice výjimečný a originální film, který nabízí otázky ohledně legitimnosti a rozdílů mezi lží a pravdou, případně jejich opodstatnění. "You lie to yourself to be happy…We all do it! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)