Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

monika_cz

Toto je film, o kterém budu stále přemýšlet, a pořád mi zůstane v hlavě. U tohoto snímku si člověk uvědomí, že i naši dobří přátelé se jako přátelé mohou jen tvářit. Že jsou lidé využívají a kolikrát hodně zlí. Memento je skvěle natočený film s prvky kriminálky, u které se vám tají dech. Neví, kdo se s kým zná, jaká je časová linie a kdo je vrahem. Film nutí k přemýšlení a s otevřenou pusou jej sledujete od začátku až do samého konce. ()

Stanlynka

Když jsem ten film viděla poprvé, hned mi ze začátku přišel něčím vyjímečný. Po pár minutách jsem zjistila, že je netradičně natočen pozpátku a režie padla do rukou mému oblíbenému Nolanovi.To napětí kdy se vlastně díváte na konec a chcete zjistit jak to začalo je neutuchající. Zapeklitost to já ráda proto nejvyšší hodnocení. Samozřejmě že Guy Pearce na tom odvedl super práci, ale Nolanovy nápady prostě žeru:) ()

Johny_Long

Jak neprozradit děj?? O to šlo zřejmě i Christopherovi Nolanovi. Pomstu plánuje snad každý koho znám, ale neznám nikoho kdo ji již učinil.Nebo, jí již učinil a chce na to zapomenout, ale neví že jí naplánoval. V tom by se ztratil i úplně normální člověk, natož já. Radši zkouknem ještě jednou pozpátku, nebo od konce - ale to je vlastně začátek...... nebo konec???? ()

ferdomravec

A postupne cim viac sa blizil film ku koncu tym viac som si hovoril ze ale ved ... Ale oni ... Takze to vlastne on ... Atd. A po skonceni som si ho chcel pustit hned od zaciatku. Ale napr.moja priatelka zhodnotila ze to bola strasna hlupost. Nesadne kazdemu. Ale urcite originalne podany film ()

hotentot

Zobudiť sa a začať deň s doslova čistou hlavou, bez akýchkoľvek spomienok, tak to už je sila. Ťažko si to len predstaviť. Christopher Nolan si však zobral tento film pod réžiu a vzniklo krásne filmárske dielo. Pre mňa je to jeden z tých zložitejších filmov, pri ktorých je potrebná dávka pozornosti. Zbožňujem filmy, kde dej nejde len tak "ľahko" dopredu. ()

Duston_Movie

Co jsem to chtel?... Tieto pocity celkom poznám, keď prijmem moc cannabinolu. Jednoduchý dej vyrozprávaný nechronologickým spiatočným spôsobom, a tak, koniec filmu je stred deja. Dúfam, že nikdy nestratím natrvalo pamäť. ()

Maghasius

Vynikající nápad vyprávět příběh pozpátku, (podobně to udělal předtím třeba Lipského Happy end) a tak dosáhnout toho, že divák bude mít z nových příběhových souvislostí stejný pocit, jako má i hlavní postava. Konkrétně, že prostě nebude tušit co přijde. Nolan si lepší styl pro tohle téma snad ani vybrat nemohl. Odhalovat kousky děje tímto způsobem, mezi jednotlivé scény dát pasáže, ve kterých Pearce telefonuje, přičemž hodně dlouhou dobu ani nevíme s kým, zobrazit jak Leonard bojuje se svou pamětí a jak někteří zneužívají jeho problému. To vše jednoduše napomáhá celkovému zážitku z filmu, který byl v mém případě velice silný. Celý film má jisté kouzlo. Zvláště ta část, ve které napřed Leo vtrhne do bytu s jasným cílem, vezme do ruky flašku a shová se v koupelně, jen aby chvíli potom na to vše kompletně zapomněl a sám sebe se ptal, kde to je a proč má v ruce flašku, když se necítí nalitý. Když je dobrý nápad, dobře zpracován, jako v případě Mementa a je schopen způsobit, že divák bude jen sedět a čumět, co se vlastně děje a doufat, že mu neexploduje mozek z těch všech informací, které mu film předkládá a přitom ta složitá struktura bude filmu sednout. Z celého snímku se tak stane velice propracovaná hádanka, ke které je nám předem dán výsledek, ale s tím, že neznáme souvislosti, původní otázku ani si nejsme jisti, jestli to řešení, které nám bylo představeno je to správné. Pokaždé jsem schopný ocenit, když film vhodně využívá jedné z nejhodnotnějších veličin pro kinematografii, času, a tak velice spokojen dávám 5*. ()

Setko

To čo je ? Hlava v oblakoch doteraz. Človek na sekundu zavrie oko a už je stratený. Genialita, viac k tomu neviem povedať. ()

Eviel

Naštastie som jednym z tych , ktori nevedeli ako je film natoceny , takze nechapavy pohlad behom filmu mi urcite par krat nabehol :D Musim ocenit scenar naozaj neobycajna kriminalka pri ktorej len tazko mozete vypnut...Nieco mi v tom filme nehralo tusil som , ze s tou jeho pamatou tam bude nejaky hacik , ktory sa mi na konci dostavil...Kazdopadne 85% Za reziu,scenar, obsadenie. ()

veronika.tum

Na takový film rozhodně musíte mít náladu. Jediné co me od zacatku do konce napadalo je: Soustred se! Soustred se! Film má spád, pokud ho ale nezačnete "sledovat" od začátku nastane Vám v hlavě zmatek, za který by se nemusel stydět ani hlavní hrdina. ()

FFF21

Úžasný film, který si s naší hlavou hraje tak, že je nutné si všechno pamatovat a nejen to, s každou další scénou je třeba si všechno zároveň přetočit naruby, neboť sledujeme retrospektivní snímek. Když se nad tím zpětně zamýšlím, tenhle snímek byl důvodem, proč jsem začal sledovat i další Nolanovy filmy. ()

pawn

Pro mě nejlepší film nejoblíbenějšího režiséra Ch. Nolana s nejoriginálnějším scénářem, jaký jsem kdy viděl. Rébus, dost složitý na to, že jsem se při jeho sledování pořádně zavařil mozek, abych se někde neztratil, ale zároveň ne tak složitý, abych nakonec vše nedokázal pochopit. Jen o málo filmech bych mohl při jejich doporučení říct - Až ho dokoukáte, budete ho určitě chtít vidět znovu, ale tento film přesně spadá to uvedené kategorie. 5* ()

TynTynka

Geniální film. Je potřeba se plně soustředit. Po skončení filmu si divák dává vše dohromady ještě několik minut, aby to pořádně pochopil. ()

Ehrmantraut

Nejdřív se chvilku ztrácíte, ale když se najdete, tak to všechno šlape jako hodinky. Geniální scénář, geniální Guy Pearce. Jak může být detektivka jiná, originální.. nádhera ()

voltamper

Vyborny napad vyrozpravat pribeh zozadu dopredu a este aj neustale bojovat s kratkodobou stratou pamati hlavneho hrdinu - klobuk dole, skvela praca. Potom ale nerozumiem, ze zaverecna pointa akoby bola podana daleko pod standard budovany pocas celej stopaze filmu, To je jedna hviezda dole a druha za hlavnu postavu. Chcelo to uplne ineho herca. ()

Tereza11

Výborný, takhle si představuju kvalitní film...s originální zápletkou dovedený do konce co vás posadí na zadek...Guy Pearce pro mě do této chvile neznamý herec exceluje... ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)