Adaptácia satirického protivojnového románu Josepha Hellera v réžii jedného z hlavných predstaviteľov Nového Hollywoodu Mikea Nicholsa. Druhá svetová vojna. Kapitán John Yossarian slúži u 256. leteckej eskadry americkej armády. Už mal byť dávno doma, lebo vojenským zákonom určený limit tridsiatich misií už prekročil. Jeho veliaci dôstojník, cynický plukovník Cathcart, má však nedostatok pilotov, a tak počet povinných letov neustále zvyšuje, aby žiaden z nich nemohol z letky odísť. Yossarian sa preto snaží presvedčiť doktora, aby ho z ďalšej služby oslobodil kvôli zlému psychickému stavu a vydáva sa za blázna. V ceste mu však stačí maličkosť, absurdný vojenský predpis Hlava 22...Film vznikol podľa rovnomenného satirického protivojnového románu Josepha Hellera a dodnes patrí medzi najpôsobivejšie a najlepšie protivojnové filmové diela. (STV)

Gallienus

Nevím, ale u tohoto filmu mi připadalo, že jeho tvůrci počítají s tím, že divák bude obeznámen s knihou. Možná byl, ale problém u mě, asi jsem měl vysoké nároky před shlédnutím, no nevím. Osobně se mi film zdál nedodělaný, něco mu chybělo, přišlo mi tam i několik pasáží trochu nelogických. Jen díky znalosti knihy to na mě nepůsobilo úplně pitomě, protože jsem věděl co tím chtěli říct a kam to bude směřovat... ()

pestak

Film je satirou na nesmyslný paragraf z 2.světové války Hlava 22 a absurditu války. Jeden z nejlepších protiválečných filmů. ()

subic

Nedávno opět uvedla ČT v novém dabingu (Heřmánek, Vetchý, Vízner...) z roku 2008. Antimilitaristická hořká "komedie", kde se jeden, podobně jako v MASH, tady snaží dostat z klubu psychopatů domů. 51% ()

Nathaniell

První čtvrtina je relativně dobrá... Jenže pak to začne jít do kelu: To co začalo jako lehká satira je parodovaný víc až přehnaně. Pak asi tvůrcům došlo, že je to přehnaný, tak přišla na řadu vážnost a nechutnost. Po první půl hodině už film jenom ztrácí svižnost a kvalitu brzdí za pomoci padáků, který ten MAGOR vyměnil za čert ví co. Kniha mě nezajímá. Znám spoustu kvalitnějších satir na války. 1* Víc si nezaslouží. ()

ostravak30

Každý film, který paroduje zelené mozky, nesmyslnost války a hloupé generály mě potěší. Tento je navíc dělaný opravdu dobře. Černý a mnohdy hodně černočerný humor tu vévodí téměř každé scéně. Tvůrci si utahují ze smrti, z logiky války i nelogických rozhodnutí tupých nadřízených, kteří prostě jen plní do puntíku rozkazy, nad kterými ale moc nepřemýšlejí. Nesmyslnost války asi nelze popsat lépe. Učebnicová ukázka toho, jak se dělá geniální parodie předpisům a nařízením použitelná i do dnešních dnů a převeditelná do řady dalších institucí. ()

worm14

Když nejdřív přečtete knihu, svádí vás to dát 5hvězdiček ale tak dobrý film nebyl. O knize se snad není potřeba ani rozepisovat, protože Hlava 22 je často uváděna jako nejlepší kniha z druhé světové války. Hlavní problém filmu je jeho neucelenost, která rozhodně neusnadnuje orientaci v ději lidem co knihu nečetli. Už když čtete knihu, musíte být pozorní a upřímně Hlava 22 není jednoduchá na zfilmování. Autoři do filmu nezahrnuli spoustu důležitých souvislostí. Navíc spoustu postav, které byly v knize důležité se jen mihnou, aniž by je autoři nějak dál rozváděli. Abych to shrnul - pokud jste nečetli knihu tak to udělejte před tím, než se na film podíváte. A abych jenom nekritizoval, pár scén mě naopak potěšilo. Ve filmu jsou dobře zvládnuté scény pro silnější povahy (Hladovej Joe a Snowden). Alan Arkin jako Yossarian mi celkem sedí, stejně jako byla výborná postava generála Dreedla (Orson Welles). Ale úplně nejlepší byla postava majora Danbyho. Z něj prostě nemoh...podle mě nejlíp zahraná a nejvtipnější postava. Však uvidíte sami... Celkově dávám zhruba 3,5 hvězdičky, kdo četl knihu tak at si jednu hvězdu přidá. ()

quasar

Kdo nečetl nejdřív knihu, snadno mu unikne na začátku o co vlastně běží. Já měl to štěstí, že jsem zaznamenal obě díla v tom správném pořadí. Je zvláštní, že film je v tomhle případě působivější, než kniha (nutno vidět v kině). Scénu, kdy za rozmlouvajícími důstojníky dopadají na ranvey poškozená letadla, si čtenář tak snadno nepředstaví. Přečtená knížka byla pro mě takovým průvodcem filmem. Pak jsem si mohl snadno vychutnat dávky černého humoru, vrstvení jedné absurdity na další absurditu a nevadila mi ani ta, v mnoha komentářích zmiňovaná, zmatenost. Až to budou promítat jako klubový film, nenechám si to ujít! ()

pablohoney

Knihu jsem po přečtení postavil na piedestal a začal uctívat, proto jsem okolo filmu našlapoval opatrně. Poprvé jsem ho po půl hodině vypnul, podruhé jsem dokoukal a musím uznat, že se Nichols s nelehkým úkolem popral důstojně, dvojnásob to platí o hercích. Mašinerie veřejného (vláda) i soukromého (syndikát MM) sektoru, Yossarionovo zoufalství a nakonec nádherná pocta lidské pracovitosti a odhodlání, které dává vesla... ()

rogger

Zostali vo mne zmiešané pocity. Má to skutočne takú silu alebo sú všetci(vrátane mňa) len ovplyvnení genialitou knihy? Asi si to budem musieť ešte raz pozrieť aby som to rozhodol. Po prvom skuknutí hodnotím za najpozitívnejšie herecké výkony. ()

Gand_alf

Pred zhliadnutim tohto filmu, kazdemu odporucam precitat si kniznu predlohu od Hellera nielen kvoli tomu, ze to je naozaj vynikajuce, vtipne, antivojnove citanie, ale pretoze, ludia s ktorymi som sledoval toto filmove spracovanie, boli dost popleteni, ze o co vlastne v tom filme ide. Je fakt, ze vo filme mi chybaju viacere vtipne dialogy - najma: Yossarianov vysluch pred komisiou, ktory je, podla mna najvtipnejsou castou knihy; tiez posunuta ciara bombardovania; Yossarianov dialog s psychiatrom o jeho snoch ci mydlo v zemiakoch...A tiez trochu vaznejsia cast - ked sa do Yossarianovho stanu pristahovali mladi bazanti. Ale i tak to hodnotim 5* - vyborne sa bavim, vzdy ked si to pustim, vynikajuce herecke vykony, skvele dialogy, rezia na vysokej urovni a Snowdan-ov pribeh, tiahnuci sa celym filmom. ()

simon111

Musím říci, že se jedná o "poctivý" film a vysokému hodnocení tady se vůbec nedivím, dokud ovšem nesáhnu pro knihu. Sám tak štědrý v hodnocení nejsem. Knižní předlohu mám totiž moc rád a mám pocit, že film ve "výsledku" vyznívá tak nějak jinak. Zažil jsem už mnohem lepší adaptace a s vyšším hodnocením budu muset prostě počkat na případný novější remake. ()

MASH_4077

Tady hodnotíme filmy, takže plný počet. Kdybych měl porovnat knihu a film........tak film dostane tak jednu, maximálně dvě hvězdičky. ()

kobras5 odpad!

Hrozná ptákovina, která mě absolutně nebavila. Od začátku filmu až do úplného konce jsem byl z celého děje dezorientovaný a nevěděl jsem, co brát vážně. Respektuji to, že to je možná způsobeno knihou, kterou jsem nečetl, ale zde mám hodnotit film a nikoliv knihu a film jako takový, který pouze zamotal děj do klubíčka bez jediného smyslu, nemůžu ohodnotit lépe. 10% (viděno na DVD česky). ()

H.A.R.R.Y.

Bez znalosti knihy to musí být jen přehlídka smysluprázdných scén, při kterých je opravdu jedno, kdo je kdo. Na komedii málo humoru, na hrůzy války málo prostoru. ()

Fíma

Hlavu XXII jsem četl před pár lety. A když jsem to četl, tak jsem si říkal, že tohle prostě nemůže jít zfilmovat. A dost mě překvapilo, když jsem zjistil, že už se o to někdo pokusil. Musím říct, že jsem shlédnutí filmu dlouho odkládal. Hodně dlouho, protože jsem se bál, že si zkazím dojem, že to prostě nejde, aby ten film mohl za něco stát. Obvykle je porovnání knihy a filmu pro film velmi kruté, ale pro tenhle případ jsem očekával úplnou pohromu, ale zdejší hodnocení mi napovědělo, že to zas taková bída být nemůže a já to tedy zkusil. Pravda, film je asi jen 10 % knížky, nemyslím obsahově, i když i obsahově toho hodně chybí, ale dojmově. Film jsou vlastně jen obrazy, velmi dobře natočené obrazy, ale chybí tomu ta knižní hlavodvacetdvojitost, která se snad ani nedá popsat. Srovnání kniha-film je tedy jednoznačné a jak jsem tušil, ovšem námět je tak silný, že i když je film jen stínem knihy, je to stín sám o sobě dost jasný, že stojí za vidění. Hlava XXII je absurdní a zmatená, film je méně absurdní, zato zmatenější. Pro nečtenáře předlohy možná až moc zmatený, ale asi jako je čtenář zprvu zmaten, než prohlédne, tak i divák časem pronikne do té hlavodvacetdvojitosti. Ve filmu je ji méně, ale stojí za to. Má očekávání byla velmi nízká, velmi jsem se bál zklamání, takže možná proto jsem nakonec nebyl zklamán, ale spíše potěšen, že to žádná bída nebyla. Byla to pěkná absurdní podívaná, která sice dokonalosti předlohy nedosáhla, ale poctivě řečeno ani dosáhnout nemohla. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)