Adaptácia satirického protivojnového románu Josepha Hellera v réžii jedného z hlavných predstaviteľov Nového Hollywoodu Mikea Nicholsa. Druhá svetová vojna. Kapitán John Yossarian slúži u 256. leteckej eskadry americkej armády. Už mal byť dávno doma, lebo vojenským zákonom určený limit tridsiatich misií už prekročil. Jeho veliaci dôstojník, cynický plukovník Cathcart, má však nedostatok pilotov, a tak počet povinných letov neustále zvyšuje, aby žiaden z nich nemohol z letky odísť. Yossarian sa preto snaží presvedčiť doktora, aby ho z ďalšej služby oslobodil kvôli zlému psychickému stavu a vydáva sa za blázna. V ceste mu však stačí maličkosť, absurdný vojenský predpis Hlava 22...Film vznikol podľa rovnomenného satirického protivojnového románu Josepha Hellera a dodnes patrí medzi najpôsobivejšie a najlepšie protivojnové filmové diela. (STV)

Janega

Pre mňa nie príliš vydarená adaptácia. Hlava 22 patrí medzi knihy, ktoré by nemali byť sfilmované, lebo sa vo filme vytráca všetko to, čo v knihe naprosto funguje, v tomto prípade je to rozmanitý humor. Jednotlivé scénky a flashbacky pôsobia mätúco a človek neznalý predlohy sa bude v deji strácať, čím mu bude unikať podstata príbehu. 100 ()

aquiver

Hlava 22 se filmově moc nepodařila. Těch nesmyslů ve scénáři tady bylo na můj vkus až příliš. Od druhé poloviny byl pro mě snímek spíš diváckým utrpením. Třetí hvězdička jen za přesnou režii a válečné kulisy. 55 % ()

Bouřňák

Jelikož jsem nečetl knihu, šel jsem do tohoto filmu tzv. naslepo. Chvíli mi trvalo, než jsem se ve filmu začal trochu orientovat a když už, tak to skončilo. Rozhodně zajímavý pohled na válku a její zákulisí - spousta "úsměvných" momentů, ale na mě až příliš nesouvislé. Uvidíme po dalším shlédnutí (možná se někdy dostanu i ke knize). ()

Midnite

Tak toto nemá na knihu ani zďaleka.. Najhoršie spracovaný film podľa knižnej predlohy.. Možno keby som knihu nečítal 3x, tak by mal u mňa film vyššie hodnotenie.. Tá hviezdička je za scénu, keď lietadla vzlietajú jedno za druhým.. ()

jasiska

Neviem nakoľko hodnotím tento film naozaj podľa filmu a koľko mu pridávam vďaka knižke. Zhrniem to však takto: keby som nečítala knižku, film by sa mi pravdepodobne nezdal až taký výnimočný, ale keďže knižku poznám, všetky prvky som videla a chápala podľa nej a tak sa mi páčili. Dokonca si myslím, že to chcelo veľmi šikovného človeka, aby celú tú knihu plnú tony myšlienok, vtipov, kritiky,... spracoval tak, aby z toho bol zrozumiteľný a dobrý film, ktorý dodržiava myšlienkovú niť knihy. ()

Greny

V žádném případě bych to nesrovnával s MASHem, protože oba dva filmy mají svůj specifický styl satiry. Ovšem tento film absurditu vyhání do maxima, skvěle jsem se nasmál. Takové zesměšnění armády jsem dlouho neviděl. Jestli seš blázen, tak to musíš přiznat, ale když to přiznáš tak nejseš blázen, protože blázen si nepřipustí, že je blázen. ()

Zik2

Chápu, že převést Hlavu XXII na plátno není legrace. Přesto, nejdřív ten velký mínus: kdybych nečetl knihu, absolutně bych nepochopil, o co jde. Třeba proč se Major Major Major Major schovává. Dětinská směšnost vysokých důstojníků, která je v knize dokonale popsána, ve filmu úplně nevyzní, je to takový pel-mel nejvýraznějších událostí z knihy, které ale často postrádají příčiny. A úplně chybí třeba můj oblíbený generál Scheisskopf a hodně dalších postav. Naopak plus je za technickou kvalitu a herecké výkony. ()

Teabag

Vynikající komedie, silné psychologické drama. Catch-22 je obojím. Alan Arkin se pohybuje mezi příčetností a bláznovstvím. A nebo jsou blázni všichni kolem něj? Zásadně nesrovnávám film s knihou, ale myslím, že Heller z tohohle snímku musel mít prostě radost! ()

Cement73

Film, napriek tomu, ze dobre urobený, sa nemoze rovnat kniznej predlohe... Ale zakladna myslienka romanu bola slusne vykreslena. Takze ano pacil sa mi film, Nie nedorovnanva knihe. Kniha je povinne citanie. ()

Mikino00

Nejlepší válečná parodie, naprosto přesně se trefuje do armádních kruhů. Dobře jsem se bavil a k tomu usmíval nad tím, jak pravdivě je to trefné. Všichni herci si své působení užívají, nejlepší jsou ale hvězdné vedlejší postavy, jako Welles, Voight, Perkins... Honem si musím jít koupit knihu, protože tohle je přesně to co můžu. ()

simply

Vtipná a hodně absurdní komedie z válečného prostředí, kde se na tohle hrabe M.A.S.H. (film). Akorat mě mrzí, že tam není víc věci z knížky. ()

Garch

Natočit Hlavu XXII, jeden z nejsilnějších filozoficko-protiválečných románů XX. století, opravdu věrně, podle Hlavy XXII, s trpkým vtipem Hlavy XXII, není úplně proveditelné, z důvodu Hlavy XXII. Kniha je kongeniální paradox paradoxu, tak je třeba uznat, že Mike Nichols udělal vše co bylo možné. ()

Renfield

John Yossarian ve světě bláznů a to to na začátku vypadalo tak idylicky, nebo satiricky? První polovina je opravdu dokonale absurdní, prakticky každá scéna je velmi vtipná, dialogy jsou fantastické. Nemá smysl příliš vybírat, tak například major Major, židle pro dámu a tak ještě mnohokrát dále. Jenže tuto vtipnou absurditu občas naruší absurdita vážná a čím blíže závěru, tím více. Taková procházka po městě je vrcholem všeho, obrovský žánrový obrat do psychologického válečného dramatu. Atmosféra je stísněná, beznadějná, jednotlivé obrazy válečné apokalypsy, připomenou realitu. To když Yossarian potká koně, nebo ještě více onu ženu, znásilněnou z okna vyhozenou... následná scéna naprostého nepochopení a nezájmu je zase neskutečně silná. První polovina je kdesi v nedohlednu, vlastně je až neuvěřitelné, že tu kdy byla, ale byla. Příběh je výborně odvyprávěn, jeho řekněme přeházení donutí ještě více sledovat, skutečně prožívat! 85% ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)