Adaptácia satirického protivojnového románu Josepha Hellera v réžii jedného z hlavných predstaviteľov Nového Hollywoodu Mikea Nicholsa. Druhá svetová vojna. Kapitán John Yossarian slúži u 256. leteckej eskadry americkej armády. Už mal byť dávno doma, lebo vojenským zákonom určený limit tridsiatich misií už prekročil. Jeho veliaci dôstojník, cynický plukovník Cathcart, má však nedostatok pilotov, a tak počet povinných letov neustále zvyšuje, aby žiaden z nich nemohol z letky odísť. Yossarian sa preto snaží presvedčiť doktora, aby ho z ďalšej služby oslobodil kvôli zlému psychickému stavu a vydáva sa za blázna. V ceste mu však stačí maličkosť, absurdný vojenský predpis Hlava 22...Film vznikol podľa rovnomenného satirického protivojnového románu Josepha Hellera a dodnes patrí medzi najpôsobivejšie a najlepšie protivojnové filmové diela. (STV)

Duke90

Samozřejmě už podle toho, co jsem se o Hlavě-22 dozvěděl ve škole (knihu jsem nečetl), jsem tak nějak očekával absurdní šílenost u které se častěji zasměju, než abych ji považoval za drama - a stalo se.... To, že jsem udělil tak "nízké hodnocení" rozhodně neznamená, že by se mi film nelíbil. Všichni herci sehráli své party na výbornou a zejména Jon Voight mi několikrát vehnal úsměv do tváře. A ano, uvědomuji si, že se jedná o protiválečné dílo, takže hrůzy války rozhodně nepřehlížím. Ale ty dialogy a chování herců známých především z vážnějších rolí, to se prostě nedá, aby se člověk nepobavil.... Něco tak strašně "divného" nakonec hodnotím slušnou trojkou. ()

Ewík

Na poněkolikáté se mi podařilo tento klasický film celý zhlédnout - jeho nesmyslné rozhovory, práci s časovou linkou, náhlé přechody a horečnaté skoky mezi scénami bojů, bolesti, byrokracie, příjemných chvilek se ženami a všelijakých hovorů se spolubojovníky. Působí to na mě jako Kafkův Proces - šílený zmar a bezvýchodnost. Požití slov jen za účelem překroucení významů. Podle mě skvěle odvedená práce tvůrců (knihu jsem ještě nečetla). - Skočte, pane doktore, skočte. ()

Amonasr

Vynikající protiválečný film, který se může řadit svým nemilosrdným sarkasmem po bok Haškova Švejka. Jde sice o jiný druh humoru, ale stejně účinný. A zvlášť v dnešní době je jeho poselství opět hodně aktuální. ()

Narg

Velmi hezké zpracování slavné knihy, specifický humor a několik nezapomenutelných scének.. a navíc základ vzdělání ;) ()

Numerobis

Tak jo, asi poprvé v mé osobní historii jsem měl čest s filmem, který mě velice rozhodil a ještě dlouho mi trvalo, než jsem se dopracoval k pochopení alespoň základních myšlenek. A zároveň to byla úžasná absurdní komedie. Když si vzpomenu, jak Yossarian z krabičky od morfia vytáhl akcii a zakřičel...cenzura. Ještě teď mám na tváři vytlemený výraz. Prostě: Hloupější se zasmějí, chytřejší snad i zamyslí...a nažerou se všichni. Pokud bych byl Pánbůh a měl si vybrat jeden film, který lidem pustím z nebeského videa při apokalypse, byl by to tento. Kam se hrabe Forrest, Avatar a další "pětihvězdičkovky". A nesrovnávejte to prosím s MASHem. Jakkoli patří taky mezi mé srdcovky, tomuhle nesahá ani "po podprsenku" a né naopak. P.S.: Je asi hodně vidět, že jsem knihu ještě nečetl. A ano, učiním tak, jak nejdříve to půjde. 3.3. 2010: Tak jsem dočetl i knihu, jak jsem sliboval. Heller je Bůh, Milo č..., Major Major Major Major je Major a já jsem z toho už trochu magor. Film s knihou se, pravda, nedají moc srovnávat, proto tak prosím ani nečiňte. Samozřemě, že dost linek se "překrývá", přesto v mé glávě vznikly dvě zcela separované složky: Jedna kniha Hlava XXII - nikdy nezapomenout a Jeden film Hlava XXII - nikdy nezapomenout ! ()

Slatibarfast

Filmová adaptácia jednej z mojich obľúbených kníh. Dej spočiatku pôsobí zmätene, obrazy sa rýchlo striedajú a divák, ktorý nečítal knihu, môže byť zmätený. Ale postupom času začnú tieto obrazy do seba zapadať a my môžme pozorovať absurdnosť vojenskej mašinérie v praxi. Spoznáme Yossariana, sarkastického blázna, Mila, ktorý zbombarduje vlastnú letku, lebo mu za to nemci zaplatili a ďalšie bizardné postavy. Tomu, kto čítal knihu, odporúčam, tomu kto nie tiež ale v tom prípade nebude zážitok z filmu dokonalý. ()

miki68cz

Knihu jsem nedočetl, nebyl jsem na ni zralý. Film jsem dokoukal ale asi na něj také nejsem zralý. Zajímavý surrealisticky laděný komediální snímek, za jehož konec by se nemusel stydět ani Luis Buňuel. Mike Nichols odvedl velice dobrou práci, myslím, že kniha jako předloha byla jednou z těch nejméně zfilmovatelných. Skvělé výkony herců. Dobrá pacifistická myšlenka. ()

Arcipes

Komentovat tento film mi bylo zakázáno na základě příslušného článku o vyjadřování se k vyjádření těch, kteří jsou patřičně vyjádření. 5/5 ()

vitac.

Netradiční válečný film, který mi dost často evokoval Švejka... Hlava 22 je často absurdní jako sama hlava 22, obsahuje sice jen pár leteckých scén, ale ty zase stojí za to a je to také jeden z těch ukecanějších filmů. V hodnocení váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami - celkem vzato se mi film líbil, ale něco - nevím přesně co - mi na něm pořád nebylo pochuti. Slabší čtyři. ()

Bendiys

Absurdni. Neni jineho slova, ktera by vystihlo podstatu tohoto snimku, v nemz se vyskytuje spousta uzasnych scen: chlapi slintaji nad generalovou milenkou, Yosarrin si jde pro medaili bez obleceni, chudak doktor. Jen mi ty skvele casti prijdou misty nevyvazene se zbytkem filmu... ()

budha.j

Sice tam spousta věcí oproti knize chybí, ale to co ve filmu je, tak je zpracováno moc dobře a krásně to zobrazuje absurditu války. ()

optimal

Knihu považujem za najlepší vojnový román a celkovo patrí medzi mojich TOP10. Z filmu som mal po prvom pozretí rozpačitý dojem, ale s odstupom času sa mi na druhý krát celkom páčil. Nemôže síce na obmedzenej ploche zachytiť všetky brilantné dialógy a charakteristiku postáv z románu, ale podarilo sa mu vystihnúť celkovú atmosféru doby a hlavnú myšlienku osobnej vzbury jednotlivca proti mašinérii vojny. 75% ()

Born2BeAlone

Film funguje (rozuměj "dává smysl") pouze za předpokladu znalosti knižní předlohy. Na diváka netknutého Hellerovým románem to musí působit jako chaotická smršť absurdních scének, mezi kterými bude jen stěží hledat souvislost. ()

baterka101

Mám pocit, že bez znalosti předlohy bych byl naprosto ztracený. Do filmu se prostě všechno nevejde, střídání času na pochopitelnosti nepřidá, není dost času na popsání jednotlivých postav. A konec mi připadal dost rozpačitý. Ale na druhou stranu rozhodně nemůžu říct, že by byl film špatný. Hereci výborní, atmosféra funguje, tak proč ne.. ()

Ostra

Od žádného filmu jsem neměl tak velká očekávání jako od Hlavy XXII. Tušil jsem, že moji nejoblíbenější knihu nebude lehké zfilmovat, zvlášť protože Heller nepsal chronologicky a příběh je o to působivější, že se dozvídáme detaily postupně. Každopádně jsem nakonec nebyl ani zklamaný, ani potěšený. Trochu mě zarazilo vynechání některých mých oblíbených pasáží (mouchy v očích, bombový rozptyl, ...), ale je mi jasné, že 550 stránek se do filmu těžko vměstnává. Spokojený jsem byl s vykreslením Yossariana (herecký výkon jakž takž, ale jeho neodhadnutelná psychika je vykreslena přesně). No což, třeba se o to někdy někdo pokusí znovu. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)