Adaptácia satirického protivojnového románu Josepha Hellera v réžii jedného z hlavných predstaviteľov Nového Hollywoodu Mikea Nicholsa. Druhá svetová vojna. Kapitán John Yossarian slúži u 256. leteckej eskadry americkej armády. Už mal byť dávno doma, lebo vojenským zákonom určený limit tridsiatich misií už prekročil. Jeho veliaci dôstojník, cynický plukovník Cathcart, má však nedostatok pilotov, a tak počet povinných letov neustále zvyšuje, aby žiaden z nich nemohol z letky odísť. Yossarian sa preto snaží presvedčiť doktora, aby ho z ďalšej služby oslobodil kvôli zlému psychickému stavu a vydáva sa za blázna. V ceste mu však stačí maličkosť, absurdný vojenský predpis Hlava 22...Film vznikol podľa rovnomenného satirického protivojnového románu Josepha Hellera a dodnes patrí medzi najpôsobivejšie a najlepšie protivojnové filmové diela. (STV)

BDMarty007

Filmové zpracování Hlavy XXII. (Joseph Heller) byl určitě nevděčný úkol. Jedna z nejkultovnějších knih vůbec, plná svérázných postaviček a nepřekonatelného humoru, po jejímž dočtení vám ale spíše mrazí. Filmová adaptace ale vyšla téměř na 100%. Casting hlavního hrdiny bych si nedovedl představit lepší! Filmové zpracování pracuje s humorem velmi opatrně a více se věnuje zvrácené absurdnosti válečné mašinérie, kdy lidský život má minimální hodnotu, zato se otevírají neuvěřitelné příležitosti jak vydělat prachy. A samozřejmě se věnuje ústřednímu motivu, samotné Hlavě XXII., byrokratickému předpisu, který vlastní kontradikcí brání úniku z nesvobody... Jedině trochu pochybuji, že film může plně pobrat ten, kdo nečetl knihu. Je to vlastně jakýsi "výběr scén". Jelikož jsem knihu četl asi 5x tento problém nemám, ale dovedu si představit, že pro toho kdo nečetl, může být trochu hádankou. ()

Chyba

Kniha Hlava XXII sa podľa mňa nedá sfilmovať, ale celkom dobrý pokus a veľmi som sa na tento film tešil keďže je to podľa mojej najobľúbenejšej knihy. ()

Zevon

Dobrý film podle ještě lepší předlohy. Román této kvality nelze na plátno dostat jen tak, už před mnoha lety, kdy jsem jej viděl poprvé, jsem se připravoval na nejhorší a fakt nekecám, že jsem jej ani nechtěl vidět, abych si zbytečně dojem nekazil. Dobře, že se tak nestalo. ()

spacylemon

Geniální a rozhodně moje nejoblíbenější kniha ve filmové podobě, kterou jsem si docela užil, ale pro člověka, který předlohu nikdy nečetl, to musí být asi pěkný bordel - samý flashback, zkratkovité zápletky, nerozvinuté postavy Majora Majora Majora Majora nebo "mrtvého" doktora... nakonec i ten neustále sestřelovaný pilot Orr (že by moje nejoblíbenější fiktivní postava vůbec?) je tady trochu zanedbaný a asi i kvůli tomu není pointa tak drtivá jako v knize... ()

waska

Na knihu Catch XX jsem sylšel jen samou chválu, bohužel se mi do ruky ještě nedostala. A tom je možná ten důvod, proč mám s tímto filmem problém. Působí na mě zmateně, až nelogicky, což je sice možná záměr, ale pro mě, jako neznalce předlohy, je to k ničemu. Navíc si myslim, že MASH je jako protimilitaristický film mnohem lepší. ()

mudvayner

Knihu jsem zatím nečetl, ale film je zábavnou válečnou satirou, která mnohokrát pobaví. Psychologie postav je vykreslená výborně a film určitě donutí k tomu, aby se o WW2 a nesmyslnostech války nepřestalo přemýšlet. ()

FireTight

Znáte tu scénu, jak hlavní hrdina přijde do bordelu (snad jsem to trefil správně) a tam sedí jenom bordelmamá a na všechno mu odpoví "Hlava 22"? Tak přesně stejně zmateně jsem se cítil i já při sledování tohohle filmu. Byl jsem opravdu v některých momentech naprosto, ale naprosto mimo a jenom jsem se tak snažil hádat, co se to na obrazovce vlastně děje. Možná, že snímek víc ocením, až když si někdy do budoucna přečtu knižní předlohu, zatím je to bohužel z mé strany na tři hvězdičky. ()

kwaicheng

Díky viděným emocím jsem absurdní satiru na válku vnímal mnohem intenzivněji než při četbě. Knížka ale zase více pobaví. Celkově hodnotím jako slušné zpracování obtížného tématu. ()

m4xp4yn3

Jediné, co lze přičíst filmovému zpracování Hlavy k dobru je slušně povedený scénář. Naprosto nesourodé struktuře knihy se povedlo dát nějaký řád, takže se dá říci, že film má děj. Vše ostatní se ale minulo. To nejdůležitější, tedy tón knihy, se nepodařilo převést na plátno ani částečně. Vše je odehráno jako nejpřízemnější americký sitcom. Výkony herců jsou neadekvátní, postavy se objeví, odříkají to co odříkat mají a zase zmizí. Nevěřil jsem jim ani gesto. Ze všeho je cítit uspěchanost, nedostatek entuziasmu a nepochopení předlohy. ()

Brinkley

Ani po filmové adaptaci výborné Hlavy XX nebudu s Mikem Nicholsem kámoška. Možná jsem udělala chybu, že jsem si film pustila těsně poté, co jsem odložila Hellerovu protiválečně-satirickou genialitku na stůl, ovšem u tohoto celuloidového případu jsem na patře zklamaně pocítila jakousi zjednodušenou fraškovitou pachuť. Nicméně NAŠTĚSTÍ vtipné, absurdní Hellerovy dialogy dokázaly ustát i samotného Nicholse (charakteristika jednotlivých postav už to štěstí neměla). Hodnotím průměrnými třemi hvězdami.... zatímco knihu si časem nejspíš ještě někdy přečtu, filmová repríza se konat nebude. A to ani kvůli skvostnému hereckému obsazení a hostujícímu O. Wellesovi. ()

Amonasr

Vynikající protiválečný film, který se může řadit svým nemilosrdným sarkasmem po bok Haškova Švejka. Jde sice o jiný druh humoru, ale stejně účinný. A zvlášť v dnešní době je jeho poselství opět hodně aktuální. ()

Dexx

Skvele zfilmovana temer nezfilmovatelna predloha. Lip uz to asi nejde. Je to bizarni, je to humorne, je to tragicke a je to VELMI antimilitaristicke. ()

Bartoloměj

jako velký fanda tohoto romána ( četl jsem to asi 14x ) jsem se na to těšil a neobával jsem se ani té změti postav a prolínání dějových linek, ale musím říct, že pro nezasvěceného diváka je to skoro nestravitelné. Kniha mi příjde vtipnější a spád má také daleko větší. Dal bych spíš za 3*, ale už jen za odvahu zfilmovat tenhle dost těžko uchopitelnej magljas jedna hvězda na víc. A jen upozornění pro ty, kdo by se nechali odradit filmem od knihy: NENECHTE FAKT TO STOJÍ ZA TO. ()

kusma

Film jsem viděla těsně po přečtení knihy. Proto dávám menší hodnocení, neboť jsem byla velmi zklamaná. Některé scény a charaktery (Major Major, nedotažená scéna se "zesnulým" doktorem...) ve filmu vůbec nebyly vysvětleny. Ale po pravdě nevím, zda je lepší kouknout na film po přečtení knihy a nebýt nadšen, či kouknout na něj bez knihy a podle mě ho moc nepochopit... Ale jinak myslím, že typově vybrali opravdu dobré herce, kteří se mi tam hodili. ()

Docela by mě zajímalo, co všechno bych měl odpustit filmu, když je z roku 1970. Když vidím to hodnocení tady, možná tomu dám šanci někdy v budoucnu, ale pochybuji. Upřímně, nudil jsem se a je to zbytečně dlouhé a některé scény se tam fakt nehodily (jestli je ve knížce chlap kterýho přeseknou letadlem vejpůl napište mi, smažu to. ) Navíc, hlavní postava mi ošklivě nesedla. Pro mě zklamání. ()

raiN[ratm]

"Those bastards are trying to kill me." "No one is trying to kill you .." "Oh yeah? Then why are they shooting at me Milo?" "They're shooting at everyone Yossarian." "And what difference does that make?" ()

Euchrid

Naprosto důstojná a vcelku věrná adaptace knihy, až mě to překvapilo. V některých momentech mě sice nezasáhl tak emočně jako kniha ve svých vážných pasážích, ale jinak hodně příjemný večer a zábavné připomenutí výborné Hellerovy satiry. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)