Profesionáli

• Česko Profesionálové (viac)
Veľká Británia, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (viac)

Seriál Profesionáli (The Proffesionals) začala v roku 1977 nakrúcať spoločnosť London Weekend Television ako konkurenčný projekt úspešného seriálu The Sweeney (bol u nás uvedený pod názvom Inšpektor Regan). Jej vedenie sa začiatkom roka rozhodlo, že potrebuje vytvoriť divácky úspešný seriál z policajného prostredia, ktorý by sa vyznačoval akčnosťou, sympatickými titulnými hrdinami a súčasne by do veľkej miery ukázal aj realitu všedného dňa a reagoval by na aktuálne spoločenské témy. Svojím charakterom i stvárnením sa Profesionáli naozaj trafili do doby, keď vznikli. Televízni diváci si žiadali viac akčnosti a nekonformnosti, ale súčasne aj profesionality ochrancov zákona. Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti, nárast terorizmu, šírenie drog, korupcia, brutalita - na to všetko musela reagovať aj televízia.
Rozvrhnutie tria titulných hrdinov je do dnešnej doby priam ideálne, nevtieravo adoruje pravé britské cnosti. Raymond Doyle a William Andrew Phillip Bodie - dvaja rozdielni hrdinovia sa skvele dopĺňajú. Doyle (MARTIN SHAW, nar. 1945) sa do CI5 dostal z bežnej policajnej praxe. Slúžil ako detektív v najhorších londýnskych štvrtiach East Ende a v Docklande. Pre ženy je mimoriadne príťažlivý, nielen svojím ležérnym obliekaním, bohatou hrivou, ale aj šarmom a nadhľadom. V podsvetí sa cíti ako ryba vo vode, pozná množstvo informátorov i gangstrov. Bodie (LEWIS COLLINS, nar. 1946) má za sebou pestrú minulosť - bol námorníkom, žoldnierom a výsadkárom SAS. V porovnaní s Doyleom je tvrdším, drsnejším a temnejším členom tímu. Niekedy sa až zdá, že by mu nerobilo problém prejsť na druhú stranu barikády. Aktívne boxuje, zo svojej minulosti zelených baretov si ponechal zvyk nosiť nakrátko ostrihané vlasy. Vždy sa dokonale oblieka. Činnosť svojich dvoch najlepších podriadených neomylne riadi major George Cowley, šéf CI5, veterán 2. svetovej vojny so zranením nohy. Starnúci gentleman s univerzitným vzdelaním a asketickým výzorom, suchým zmyslom pre humor, neomylným inštinktom pre spravodlivosť. A hoci svojim chlapcom nikdy nič neodpustil, súčasne ich chránil. Bol skrátka prototypom ideálneho šéfa. Jeho herecký predstaviteľ GORDON JACKSON (1923 - 1990, zomrel na rakovinu kostí) bol po celý život často obsadzovaným britským hercom.

Je len samozrejmé, že nie všetky epizódy (nakrútilo sa ich celkom 57) boli výbornej kvality, ale seriál si počas svojho vysielania udržal vysokú divácku sledovanosť. Často epizódy v priemere sledovalo okolo desať miliónov britských divákov. Treba dodať, že v bývalom socialistickom Československu sa uviedlo 21 epizód, medzi ktorými nechýbala aj vo Veľkej Británii nikdy neuvedená posledná zo siedmej série. V Anglicku Člena klanu (Klansmen) zakázali pre propagáciu rasizmu, ktorého sa dopustil Bodie. Každá epizóda sa nakrúcala desať filmovacích dní, postprodukčné práce (nahrávanie dialógov, strih, atď.) trvali len o niečo dlhšie. Napäté termíny často spôsobovali rozpory medzi hereckými predstaviteľmi Bodieho a Doylea. Napokon, viac-menej pre ich vzájomné napätie a narastajúcu neznášanlivosť sa začiatkom 80. rokov existencia seriálu uzavrela. Je zaujímavé, že ani jeden z nich sa neskôr už výraznejšie na filmovom plátne nepresadil, hoci Martin Shaw je dodnes herecky aktívny a pravidelne hrá v divadle a v televízii. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa pytlik... k tomuto seriálu (31)

Profesionáli (1977)

Profesionálové jsou jediný kriminální seriál, na který se kdykoli s chutí podívám. Bodie a Doyle jsou machové přesně na hraně, na které je lze ještě obdivovat a nestávají se protivnými. Jsou neodolatelní - ty jejich mrkváče, to brždění smykem v každé situaci, i když nejsou v žádné akci... Jediný, kdo to trochu kazí je jejich nadřízený Koule, který se sice snaží tvářit tvrdě, ale vzhledem ke své vizáži usedlého účetního vyšších středních let působí poněkud srandovně. ()

Šialenec (1977) (S01E01)

Na prvním díle profesionálů je nejlépe vidět, jaký pokrok v průběhu času tento seriál prodělal. Počínaje znělkou, kde režisér natočil výsadek dua B&D z auta zrychleně, veden dobrým úmyslem, aby působili mužně a energeticky, ale ve skutečnosti to vypadá jak scéna ze zlaté éry němé grotesky. Taky Kauli není ještě tak rozhodný a nemá takovou autoritu, oba dva pánové si z něj dělají prču a častokrát neuposlechnou jeho příkazů, což by se v pozdějších dílech zkrátka nemohlo. Dost možná, že svou drzost ztratili poté, co jim Kauli vyměnil služební vůz. Kam se hrabe ta jejich prdlavka z pozdějších dílů na tu formuli 1 z dílu prvního! A první díl se také vyznačuje tím, že si v něm scénárista vystřílel jasně nejlepší fór, co se kdy v profesionálech vyskytl ("Nechová se ten člověk nějak divně?" "Nevím, já ho vidím poprvé!"). ()

Starého psa novým kúskom nenaučíš (1978) (S01E03)

Na tomhle díle mě zaujala Kauliho stížnost na bolest v noze, že prej tam má z války kulku. Prý ze španělské, to by mě zajímalo, byl na straně fašistů nebo komunistů? Že by se jednalo o španělskou válku za nezávislost 1808-1814 zcela vylučuju, protože za tak dlouhou dobu by už kulka v těle zrezivěla a rozpadla se. A vůbec, taková kulka v těle má parádní výhody, člověk nemusí utrácet za doplňky stravy se železem, při pronásledování padouchů má munici na jeden výstřel navíc, nemluvě už vůbec o možnosti předělání nohy na kulomet. Ale vraťme se ke Kaulimu, ještě mě zaujalo, že v pozdějších dílech, pokud si pamatuju, už si na tu bolest nestěžuje. To mu kulka dala sama od sebe pokoj, nebo si ji nechal po čtyřiceti letech konečně vydloubnout? Jinak díl ukazuje, jak je i pro padoucha důležité, aby si pamatoval, jak vypadají ministři. Samozřejmě, pokud na tom postě sedí nějaká šedivá myš, má problém, ale třeba u nás si toho hlavonožce Hamáčka musí pamatovat prostě každej. Jinak jsem nepochopil, k čemu Bodie ukrýval zbraň, když nakonec stejně zdrhnul, aniž by ji použil, zato chápu, proč se Kauli hnal do té léčky - zkrátka si chtěl rozšířit sbírku kulek v noze. No a tím jsme se hezky vrátili na začátek. PS: Zajímavý je, jak je český název epizody naprostým opakem názvu anglického. ()

Zabijak s dlhou rukou (1978) (S01E04)

Tentokrát prozradím konec celé detektivky ne ze škodolibosti jako obvykle, ale naopak z dobrosrdečnosti, aby příští diváci nebyli tak zklamaní jako já. Podle názvu jsem čekal, že si v profesionálech konečně zahraje i naše republika, že totiž duo B&D provedou výsadek v Ostravě a zneškodní Pastrňáka z Buty, třeba tím, že mu urazí chlebíček od pusy, což je to nejhorší, co mu můžou provést. Ale né, vono se jednalo vo nějakýho normálního zabijáka z Řecka. Jinak doufám, že už je trio BCD po smrti, páč až tenhle díl objeví feministky, už si nikdy na plátně neškrtnou. ()

Hrdinovia (1978) (S01E05)

Díl, ve kterém padouši opět dokládají, že mají daleko lepší schopnosti než profesionálové s celým policejním aparátem. Nedělá jim problém vypátrat nepohodlné svědky, ať jsou kdekoli, a "pomáhat a chránit" tak jezdí všude pozdě, doslova po funusech, byť coby nevěřící bez křížku. Ale kralického klenota Láďu Křížka s sebou vzít mohli, pozvedl by pozůstalým náladu některou ze svých krásných písní, třeba "Ještě chvíli hřej". Jinak stejně jako ostatní mě vzal konec Tommyho, ale hned jak jsem ho poprvé viděl, bylo mi jasné, že to s ním špatně dopadne. Byl totiž mnohem víc kůl než duo B&D a přes tu patku nemohl pořádně vidět. ()

Kde končí džungľa (1978) (S01E06)

Aneb kterak Bodie zařídil, že valná většina kriminálních činů v Anglii bude v budoucnu vyšetřena. Kdyby nedal Krivasovi v závěru takovou nakládačku, ten by se i nadále snažil prosadit fyzickou silou, nezačal by používat mozek a Agáta Christie by neměla koho oslavovat ve svých knížkách. ()

Takto bol dobytý Everest (1978) (S01E08)

Jo jo, kam vedou ta úsporná opatření. Kdyby profesionálové neměli v posledních dílech takovou prdlavku a nechali by jim to žihadlo z prvního dílu, nepřijeli by na místa vražd vždy o pár sekund/minut pozdě. Borec s fotopuškou byl fakt borec, že se dožil tak vysokého věku a zemřel až teď... když jeho reflexem bylo, vidím ozbrojeného člověka, namířím na něj tu svou fotopušku. Kdyby to aspoň bylo pero nebo housle, to je jak známo taky zbraň ()

Na dva pokusy (1978) (S01E11)

1. Díl, ve kterém si zejména ženské publikum přijde na své, neboť tu Kauli ukáže své vypracované tělo (bohužel si jako motivaci nevybral Švarcenegra, ale pavouka). 2. Všem, kteří se radovali, jak to dobře dopadlo, rád zkazím náladu - ten hlavní padouch nezemřel, neb po třiceti letech vesele páchá další nepravosti v Tahle země není pro starý. 3. Kucí opět projevili svou touhu po dobrodružství - každý normální člověk by k tomu bagristovi vlezl do kabiny a zastavil ho, oni né, nechají ho bourat barák dál, jen aby mohli v poslední sekundě zachránit tu krasotinku. ()

Prílišná starosť (1978) (S01E12)

Myslím, že Kauli u svých fanynek tímhle dílem dost ztratil: 1. rád chodil často na operu. Myslím, že žádná žena nemá nic proti tomu, vydávat se jednou za čas za kulturního člověka a strpět jedno představení tohoto žánru, při kterém si dá nenápadně do uší špunty a přemejšlí si o svých věcech, ale dělat to pravidelně? 2. jeho vkus na ženský. Co si budeme nalhávat, ta řečnice byla dost divná ve všech směrech, a v závěru prokázala i velkou hloupost, jak takového člověka mohl Kauli milovat? No na druhou stranu... bůhví jaký má Kauli fanynky... třeba jim tenhle fakt naopak dává naději. Ok, tak tenhle bod zatím nechávám otevřený. 3. Kauli několikrát prokázal vysoký deficit ve svém úsudku. Ví, že se na tu jeho dávnou lásku chystá atentát se zapojením víc lidí, a přesto na její ochranu vyčlení jen tři lidi?  V závěru vidí, že ta jeho ženská vyděšeně běží ulicí, tak utíká za ní a křičí na ni a vůbec ho nenapadne, že se jaksi nezačala z čista jasna věnovat joggingu, ale že před někým prchá? Noo a tak musel dostat na budku, aby se mu rozsvítilo. ()

Útok na CI5 (1979) (S03E01)

Snad se Kauli konečně poučí a začne dělat nábory do CI5 mezi zločinci, protože ti jsou jasně schopnější než ten materiál, co tam má (měl). Kolikrát měl v tomto dílu hlavní padouch možnost celé oddělení zlikvidovat, a buď mu v tom zabránila ješitnost, nebo pouhá náhoda, kdy Bodieho na nastraženou bombu upozorní zakopnutý míč či zbytek bužírky. Celý díl tak působí, jak kdyby si Honza Zeman vyhrnul rukávy a pustil  se do potyčky s agentem 007, ani velká násobilka by mu pak nestačila, aby si spočítal pruhy na prdelce. ()

Arabská mozaika (1979) (S03E02)

Díl, ve kterém celkem vše do sebe logicky zapadalo, což u profesionálů není vždy obvyklé. Dokonce bylo vysvětleno i zjevení se odstřelovače na místě schůzky, a tak člověk nemusel padouchy podezírat, že mají jasnovidecké schopnosti či křišťálovou kouli. Bodie dostával od Doylovy obdivovatelky Marge takové kapky, že mu bude jedno, když jednu kapku přidám - v tomhle díle mi vzhledově dost připomínal Hamáčka, pravda trochu štíhlejšího a s polovičním množstvím brad. Jinak by mě zajímalo, jestli pak tu Marge zavřeli, nebo stačí pomáhat CI5 a můžu krást jak se mi zachce? ()

Tajná zbraň (1980) (S04E01)

1. RIP stůl, doufám, že za něj padouši dostali hezkých pár let navíc 2. to jsem nevěděl, že kufr od sedanu se dá otevřít i zevnitř, obdivuji prozíravost výrobce, on musel vědět, že to Bodie bude potřebovat 3. už je mi jasné, proč dnes není tolik únosů jako kdysi, souvisí to s ubývajícími počty telefonních budek ()

Bodie sa mstí (1980) (S04E02)

Scénáristi se evidentně snažili frknout do daňových nákladů cca dvě hodiny kresleného kursu psychologie pro děti z mateřských školek, co právě absolvovali, a tak udělali z tohohle dílu parádní bramboračku. Lépe řečeno,  mlíkovou polívku, páč bramboračku, tu já rád. Takže Kauli a jakási krasavice (na poměry Británie) rozvíjeli dalekosáhlé teórie o Bodiem, místo aby se ho jednoduše zeptali, co jeho dušičku trápí. Taky Doyle v tomto díle zklamal, neboť se zachoval jako sketa, klidně by nechal Bodieho napospas přesile! ()

Strata pamäti (1980) (S04E07)

To je furt výsměchu, jak je zejména Bodie na ženský, ovšem když se na CI5 dozví, že se v kostele povaluje krasavice ve spodním prádle, kdo je první na místě, aha? Přece Kauli. Pravda, Bodie si to pak vynahradí v  sanitce, kde se na tu holku vrhne pod průhlednou záminkou, že ji ochrání vlastním tělem, a než chudák Doyle vyřídí ty padouchy venku, určitě si stihne střihnout jedno parádní číslo. ()

Tajný fond (1980) (S04E09)

Překvapuje mě, že i v tak seriozní databázi, jakou je bezesporu csfd, se vyskytuje tak flagrantní chyba. Toho nájemného vraha nehrál Stuart Wilson, ale Jirka Pomeje. Jinak až na samý závěr jeden z nejlepších dílů. Co proto v něm dostává zejména Kauli, a to zcela poprávu. Nejdřív je nájemným vrahem označen za "dědka", a pak si na něj otevře ústní otvor i Bodie. Dokonce se vzájemně drží pod krkama. Ovšem ani to nepomůže a tak Kauli závěr naprosto zpacká, potenciální oběť nenechá nikým chránit. Nebo že by měli v CI5 takový podstav, že už tam neměl koho poslat? Já se spíš kloním k možnosti, ve které do sebe všechno logicky zapadá - padouši Kaulimu něco nasypali do "tajného fondu" a on se pak ze všech sil snažil, aby ten nájemní vrah uspěl. ()

Prepadnutie (1980) (S04E11)

V přehledu herců chybí škoda 120. Škoda, že byli profesionálové tak dobří, přerušili zajímavý experiment, kolik stříbrných cihel tento typ auta uveze? Jeden z hlavních padouchů naložil do kufru  odhadem tak tunu a pořád ještě nebyl u konce a škodovka se na pérech neprohla ani o milimetr. ()

Dvojitý prístup (1980) (S04E12)

Dva příběhy běžící vedle sebe, ovšem na rozdíl od rovnoběžek se nestřetávají až v nekonečnu, ale už po 20 minutách a pak zase. Trošku mě zklamalo, když to na konci bylo dva na dva, že se nepřidal i Kauli s hlavním padouchem, aby si to rozdali na férovku. Souboj by to byl napínavý, protože hlavní padouch svou vizáží pomocného účetního by se zcela vyrovnal známému Kauliho necharismatu. Uspokojilo mě, že se profesionálové nechystají do důchodu, minimálně Doyl rázně odmítl ideu dvojdomku. Zato padouši se ukázali jako páprdové s přízemními sny, ti o dum dum mluvili pořád. ()

Víkend na vidieku (1980) (S04E13)

Když nejdou profesionálové k případu, tak si holt musí případ najít profesionály. Z úvodního intra, kdy ten postřelený vrávorající padesátník držel v šachu naše dva supermuže, mé srdce zaplesalo, že po znělce může tenhle díl trvat maximálně pár sekund a já budu moct jít relativně brzo spát. Takového padoucha přece za normálních okolností zneškodní one two. Oni ale asi taky četli Rychlé Šípy a připadalo jim prát se se starším zraněným mužem nečestné a nesportovní. Nebo chtěli dát šanci Koulimu, aby taky vynikl. Jinak to byl příběh s poučením, to se mi vždy líbí. Tedy jako ne poučení pro mě, ale pro jednu z těch slečen, která už teď ví, že neoblíct si ráno podprsenku může být dvojsečné. Ano, na jednu stranu se asi víc líbila Bodiemu, ovšem na druhou stranu se na ty její rozinky chytil i jiný týpek, o kterého rozhodně nestála. A který nechal na pokoji tu druhou slečnu, co pořád chodila ve svetru a saku, protože moc dobře věděla, že nějaký svůdnosti nemá zapotřebí, páč kam se hrabou nějaké rozinky na miliony z dědictví. Ani se Doylovi nedivím, že si vybral právě ji! ()

Provízia (1980) (S04E14)

Díl, ve kterém všechno oddře Bodie, zatímco Doyl je na dovolené, kterou tráví v dodávce se sluchátkama na uších poslechem kvalitních nahrávek z britské mutace "Ivánku kamaráde, můžeš mluvit?". A když už se na konci zapojí do akce, je z toho nicnedělání tak zpomalený, že si klidně nechá ujet padoucha s půlmiliónem v kufříku. Fascinuje mě, že toto Doylovo selhání předpověděl ten druhý padouch, páč si na toho půlmiliónového prvního počíhal jinde. Doufám, že si to Doyl neuvědomil, z toho by brečel doteď. Jo ahá, bacha, prozradil jsem konec zápletky, tak na to zapomeňte, jo? Jakože jsem nic neřekl. Jinak tedy mě fascinuje britské zemědělství. Kdyby se ten díl točil u nás, byl by o polovinu kratší, páč padouch č.3 by rozhodně nemohl tak dlouho prchat v běžném cestovním voze přes pole, zapadl by hned do brázdy. Však taky Britům na poli neroste nic než tráva, se nedivím, že svého času okupovali půlku zeměkoule, museli, jinak by umřeli hlady. PS: Kdyby se paní Bodieová divila, proč přes veškerou snahu pořád nemají s manželem děti, ať nechodí k doktorovi a shlédne tenhle díl, konec jí vše osvětlí. Těžce raněný padouch říká Bodiemu: Teď už máš u mě dvě kulky! ()

Iba krásny obrázok (1980) (S04E15)

Doyle se sice vrátil z dovolené, kterou čerpal v minulém dílu, ale stejně nechal většinu práce na Bodiem. Neboť zatímco Bodie se skokem skrz okno začal pasovat se čtyřmi padouchy a psem (tank naštěstí neměli), Doyl si to venku rozdal s barely s benzínem. A nutno říct, že úspěšněji, padouši Bodiemu na konci nasadili pouta, zatímco barely Doylovi ne. Jinak mě tenhle díl rozhořčil, a to jak po logické, tak po morální stránce, proto dávám nízké hodnocení. Logické: nesmírně cenný vynález převážejí dva strejdové v obyčejné dodávce. Morální: Koule ví, že se padouši chystají přepadnout obyčejnou dodávku převážející nesmírně cenný vynález, a přesto nezajistí těm dvěma strejdům žádnou ochranu ani sledování po cestě, čímž určí jejich neveselý osud. A na závěr ještě žertuje o dortu, no fuj Koule! ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (viac)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (viac)