Profesionáli

• Česko Profesionálové (viac)
Veľká Británia, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (viac)

Seriál Profesionáli (The Proffesionals) začala v roku 1977 nakrúcať spoločnosť London Weekend Television ako konkurenčný projekt úspešného seriálu The Sweeney (bol u nás uvedený pod názvom Inšpektor Regan). Jej vedenie sa začiatkom roka rozhodlo, že potrebuje vytvoriť divácky úspešný seriál z policajného prostredia, ktorý by sa vyznačoval akčnosťou, sympatickými titulnými hrdinami a súčasne by do veľkej miery ukázal aj realitu všedného dňa a reagoval by na aktuálne spoločenské témy. Svojím charakterom i stvárnením sa Profesionáli naozaj trafili do doby, keď vznikli. Televízni diváci si žiadali viac akčnosti a nekonformnosti, ale súčasne aj profesionality ochrancov zákona. Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti, nárast terorizmu, šírenie drog, korupcia, brutalita - na to všetko musela reagovať aj televízia.
Rozvrhnutie tria titulných hrdinov je do dnešnej doby priam ideálne, nevtieravo adoruje pravé britské cnosti. Raymond Doyle a William Andrew Phillip Bodie - dvaja rozdielni hrdinovia sa skvele dopĺňajú. Doyle (MARTIN SHAW, nar. 1945) sa do CI5 dostal z bežnej policajnej praxe. Slúžil ako detektív v najhorších londýnskych štvrtiach East Ende a v Docklande. Pre ženy je mimoriadne príťažlivý, nielen svojím ležérnym obliekaním, bohatou hrivou, ale aj šarmom a nadhľadom. V podsvetí sa cíti ako ryba vo vode, pozná množstvo informátorov i gangstrov. Bodie (LEWIS COLLINS, nar. 1946) má za sebou pestrú minulosť - bol námorníkom, žoldnierom a výsadkárom SAS. V porovnaní s Doyleom je tvrdším, drsnejším a temnejším členom tímu. Niekedy sa až zdá, že by mu nerobilo problém prejsť na druhú stranu barikády. Aktívne boxuje, zo svojej minulosti zelených baretov si ponechal zvyk nosiť nakrátko ostrihané vlasy. Vždy sa dokonale oblieka. Činnosť svojich dvoch najlepších podriadených neomylne riadi major George Cowley, šéf CI5, veterán 2. svetovej vojny so zranením nohy. Starnúci gentleman s univerzitným vzdelaním a asketickým výzorom, suchým zmyslom pre humor, neomylným inštinktom pre spravodlivosť. A hoci svojim chlapcom nikdy nič neodpustil, súčasne ich chránil. Bol skrátka prototypom ideálneho šéfa. Jeho herecký predstaviteľ GORDON JACKSON (1923 - 1990, zomrel na rakovinu kostí) bol po celý život často obsadzovaným britským hercom.

Je len samozrejmé, že nie všetky epizódy (nakrútilo sa ich celkom 57) boli výbornej kvality, ale seriál si počas svojho vysielania udržal vysokú divácku sledovanosť. Často epizódy v priemere sledovalo okolo desať miliónov britských divákov. Treba dodať, že v bývalom socialistickom Československu sa uviedlo 21 epizód, medzi ktorými nechýbala aj vo Veľkej Británii nikdy neuvedená posledná zo siedmej série. V Anglicku Člena klanu (Klansmen) zakázali pre propagáciu rasizmu, ktorého sa dopustil Bodie. Každá epizóda sa nakrúcala desať filmovacích dní, postprodukčné práce (nahrávanie dialógov, strih, atď.) trvali len o niečo dlhšie. Napäté termíny často spôsobovali rozpory medzi hereckými predstaviteľmi Bodieho a Doylea. Napokon, viac-menej pre ich vzájomné napätie a narastajúcu neznášanlivosť sa začiatkom 80. rokov existencia seriálu uzavrela. Je zaujímavé, že ani jeden z nich sa neskôr už výraznejšie na filmovom plátne nepresadil, hoci Martin Shaw je dodnes herecky aktívny a pravidelne hrá v divadle a v televízii. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Keď sa tak nad tým zamyslíte, tak Profesionáli sú pomerne drsný seriál. Čiže sa odlišujú od čistej americkej krimi komercie, ktorá počiatkom kapitalizmu zaplavila naše obrazovky a sú aj výrazne odlišní trebárs od rovnako britských Demseyho a Makepeacovej. Trocha potom zamrzí nejaké to klišé, ako večne nasratý "Kauly", ktorý musí svojich zverencov neustále haniť za neortodoxné metódy vyšetrovania. ()

petaspur

Profesionálové se nevyvarovali hromady drobných chyb v ději, ale na rozdíl od většiny současných hvězd drží profíci zbraň správně, koukají se při držení zbraně ve směru ústí hlavně, kryjí se učebnicově a dokonce i vstupy do budov mají slušně upravené právě pro dva lidi. Tady musím pominout to, že vstupovat do velkého domu ve dvou lidech se rovná sebevraždě. Akce, ironie, dva tvrďáci - koho by to nebavilo. ()

pytlik...

Profesionálové jsou jediný kriminální seriál, na který se kdykoli s chutí podívám. Bodie a Doyle jsou machové přesně na hraně, na které je lze ještě obdivovat a nestávají se protivnými. Jsou neodolatelní - ty jejich mrkváče, to brždění smykem v každé situaci, i když nejsou v žádné akci... Jediný, kdo to trochu kazí je jejich nadřízený Koule, který se sice snaží tvářit tvrdě, ale vzhledem ke své vizáži usedlého účetního vyšších středních let působí poněkud srandovně. ()

Sarkastic

No, je to určitě nadprůměrný kriminální seriál. Nenazýval bych ho sice kultem a nedal bych mu plný počet, ale kdo viděl alespoň pár dílů, musí mu být jasné, proč si našel tolik diváků. Charizmatičtí hlavní představitelé (nejradši jsem měl Bodiho, byl takovej větší drsňák a byl trochu tajemnej ;-)), relativně neohrané zápletky, nezapomenutelná úvodní melodie a občas suchý, britský humor. Britové kirminální seriály uměli točit, umí točit a doufám, že v tom budou nadále pokračovat. ()

Arachneuss

Úchvatné dílo, které jsem sledoval snad již v plenkách. Bodie a Doyle, nejcharismatičtější dvojice detektivů všech dob, mne dokážou i po všech těch letech neustále překvapovat. Jeden ze seriálů, jnž předběhl svou dobu o několik let. Kam se hrabe na něj hrabe Kobra 11 a všechny Kriminálky. Profesionálové je všechny bez problémů zadupou do země. Drsné příběhy o drsných chlapech s kvalitní dávkou humoru, to je tento klenot televizní tvorby! ()

• I role dvou agentů CI5 měly původně jiné obsazení. Doyla měl hrát herec Jon Finch a roli také přijal, později si to ale rozmyslel. Bodieho mohl ztvárnit Gareth Hunt ale ten byl tehdy pracovně vytížený, napodruhé byl pro roli Bodieho vybrán Anthony Andrews, který byl se Shawem velký kamarád a to se mu také nakonec stalo osudným, protože se to Clemensovi nehodilo do jeho záměru. Napotřetí byl tedy obsazen Lewis Collins. (Stocki)
  • Původní návrh názvu seriálu "The A Squad" byl velmi rychle změněn na "The Professionals". (Stocki)
  • Ve 40. epizodě s názvem "Tajné fondy" je při havárii vozu Jaguar při pádu ze srázu zřetelně vidět, že v autě jsou umístěny figuríny. (Redyx1)

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (viac)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (viac)