Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (182)

Lidská sonda (1993) (S07E03)

Epizóda zameraná na Jordieho a jeho jeho vystrkovanie rožkov aj voči autoritám. Sci-fi zápletka je zaujímavá, aj keď by som si vedel predstaviť inú pointu ako tú s energetickými bytosťami. Svoje posolstvo dokáže aj tak preniesť a Jordieho vidíme aj z inej ako pracovnej stránky. Len taká drobnosť s výberom herečky jeho matky - je paradoxne vyššia ako Jordie. ()

Gambit I. (1993) (S07E04)

Trochu ťažkopádne sa rozbiehajúca zápletka dvojepizódy, ktorej prvý diel nevyznieva dvakrát vierohodne - od všetkých postáv, ale je pekne akčná a hosťujúci Richard Lynch je kvalitným záporákom. ()

Gambit II. (1993) (S07E05)

Završenie dvojdielu je určite lepšie ako jeho úvod, aj keď novonabudnuté naturely posádky (trpký Piccard a rebelský Raiker) nepôsobia dvakrát vierohodne. Aj tá zbraň, ktorá má byť akože supersilná deštruktívna oproti tradičným feizrom, a pritom iba odhodí človeka. Ale celé je to dostatočne akčné, s pár drobnými zvratmi, so záporáckym R. Lynchom na palube a náramne pobaví kapitánsky (softwarový) mód Datu, ktorý si Worfa najprv zoberie na koberček a vypláchne mu žalúdok, aby sa v závere nemaznal ani s Rikerom. ()

Vidiny (1993) (S07E06)

Tak Data nám začal snívať. A rovno nočné mory. Fajn námet, miestami parádna sci-fi-hororová atmosféra, aj keď trochu brzdená humorom. Škoda, že niektoré veci ostali nedovysvetlené. ()

Temný kout (1993) (S07E07)

Laxana na už ani neviemkoľký pokus a hoci nie je Laxana natoľko otravná ako bežne, epizóda má miestami atmosféru a nová telepatická rasa je celkom zaujímavá, je to už znásiľovanie diváka. ()

Spojení (1993) (S07E08)

Zaujímavá rasa ľudí, hlavne tá paranoidná časť, do toho únos a následný útek, počas ktorého sa vďaka zariadeniu dozvedáme skryté ľúbostné túžby Picarda k doktorke - pričom vôbec nejde o povrchné zhodnotenie. Bavil ma humor spojený s novou (paranoidnou) rasou. Chýbala tomu už len akcia na planéte alebo nejaký menší záverečný zvrat. ()

Síla přírody (1993) (S07E09)

To už nebudeme lietať na warp? Uverím, až keď to do bodky splnia Romuláni s Cardassiancami. Ale nie, zápletka sa síce rozbieha pomalšie, ale záver s trhlinou a uviaznutými loďami má fajn dávku napätia. Naopak, trápna vedľajšia línia s Datovou mačkou sa hodí iba ak do detského sitkomu. ()

Odkaz (1993) (S07E10)

Spočiatku sa  pomaly rozbieha, ale neskôr prerastá postupne sa rozvíjajúca mysteriózna zápletka, zakončená dojímavým záverom, do solídnosti hodnej značke TNG. Fionnula Flanagonová bola dobrá voľba, nielen dobre napísaná postava, ale aj dobre zahraná. ()

Paralely (1993) (S07E11)

Bude to asi najlepšia epizóda celej 7. série, pretože ťažko si predstaviť, že by ešte nejaká ďalšia triumfla. Výborný nápad. Paralelné vesmíry v kvantovej teórii poľa, skoky medzi svetmi s rôzdielnymi skutočnosťami, sledovateľné iba jednou postavou, veľmi vydarená mysteriózna zápletka a atmosféra. Už som sa len dušoval, nech to neskončí ako sen, ale ako riešiteľný a hlavne skutočný fyzikálny problém. Super scéna s cez 278 000 loďami Enterprise z rôznych vesmírov. Parádna sci-fi zápletka ako sa na tento seriál patrí. ()

Pegasus (1994) (S07E12)

Epizóda ako vystrihnutá z včasnejších sérií TNG a so zápletkou o utajenej maskovacej zbrani by bola zrelá aj na dvojdiel. Poteší aj Terry O'Quinn v roli excentrického admirála, nejaké to tajomstvo držané pod pokrievkou 12 rokov a tiež aj s tým súvisiace prieťahy s Piccardom. Maskovacia zbraň, za pomoci ktorej sa dokonca dá prechádzať aj pevnými predmetmi by sa Federácii veľmi šikla, je preto divné a otázne, prečo sa zazmluvnili v jej nevyvíjaní a stratili tak výhodu pred súpermi. Ako keby teraz neboli s Romulánmi vo vojne - aj keď "len" studenej. Mimochodom - to aj Romuláni majú černochov? ()

Domů (1994) (S07E13)

Až v 7. sérii odhaluje Worf, resp. jeho herecký predstavieľ, svoju "pozemskú" tvár. Kto si môže dovoliť povedať, že okrem klingónského brata má aj pozemského - asi len Worf. Musím povedať, že zápletka sa mi veľmi páčila a hoc má pár logických chýb, je to opäť niečo nové. Celkom ma zaujímalo, čo spraví chlapík, ktorý tajne objavil dvere zo simulátora a objavil tajomstvo "krajiny zázrakov"...vyriešili to síce kulantne, ale na tento seriál aj nečakane tragicky. ()

Milenec (1994) (S07E14)

Epizóda zameraná na doktorku a hoci je v nej príliš romantiky, za svoju atmosféru a netradičné poňatie si zaslúži povšimnutie. Len nechápem, keď škótska vysočina na inej planéte, prečo až tak staromódna. ()

V podpalubí (1994) (S07E15)

Vitajte v seriáli Star Trek: The Junior Generation. Začiatok s partičkou zelenáčskych kadetov na palube Enterprise je ako zo zlého tínedžerského sitkomu. Hlavné postavy zo seriálu fungujú iba na pozadí a až na záver sa nič vedecko-fantastické či aspoň dramatické nedeje. Hlavne, že sa epizóda až nebývale veľa venuje trápnemu a nudnému pokru. Záver s misiou a jej netradičným tragickým finišovaním to ako-tak napravuje. Pripomenulo mi to údržbársku epizódu zo seriálu Babylon 5. Vyzerá to na jednu z najslabších častí 7. série. ()

Tvé vlastní já (1994) (S07E16)

Aj androidi môžu mať OKNO. Mám rád stret nového sveta s tým starým, novej civilizácie s tou zaostalou, a presne o tom je aj táto epizóda. Príjemne je ešte dokorenená tým, že sa zaoberá vedou a aj pohľadu na ňu. Druhá linka s Troiovou neurazí, Riker Dianu pekne dusí, ale pri tej hlavne slúži fakt iba ako výplň stopáže. ()

Masky (1994) (S07E17)

Zaujímavá mytologická epizóda, ktorú by som skôr očakával v prvej, druhej sérii, keď na základe predpokladaného mytologického príbehu a symbolov sa nám otvára nielen starodávna civilizácia a jej kultúra, ale aj riešenie invazívneho problému. Síce som musel prekusnúť Datovo teatrálne hranie viacerých postáv, možno si to pýtalo kúštik viac napätia, ale inak epizóda na jedno zhltnutie. Takýchto dielov o objavovaní nových svetov je čoraz menej, o to viac potešia. ()

Cizíma očima (1994) (S07E18)

Kriminálne zápletky príliš nemusím, ale táto je spracovaná dobre, podporená hlavne chrumkavou mysterióznou atmosférou. A ja som si hovoril, že ten "romantik" Worf je na Klingóna až neskutočne nežný. Bonbónikom je známy predstaviteľ seriálových i filmových záporákov Mark Rolston. Škoda, že nedostal viac priestoru. ()

Konec cesty (1994) (S07E20)

Jednoepizódny návrat Wesleyho je síce príjemným nostalgickým spestrením seriálu, resp. jeho 7. série, ale zápletka o jeho životnej ceste a ešte takto uletenej už nie. Tú schopnosť zastavovať čas zdedil po otcovej alebo maminej strany? A že sa o tejto superschopnosti viac seriál nezmieňuje. Indiáni v dobových kostýmoch v 24. storočí na inej planéte a stretávajúcich Cardasiánov je ďalší divoký námet, v ktorom potešia aspoň Cardiasánci. ()

Prvorozený (1994) (S07E21)

Zasa tie otrepané klingónske rituály a zvyky, ktorým nie je konca kraja. Našťastie sa zápletka venuje aj niečomu inému, epizóda k záveru graduje a záverečný zvrat s odrasteným synátorom je dosť prekvapivý, aj keď škoda, že nijak viac neodkomunikovaný. ()

Pokrevní pouta (1994) (S07E22)

Aj keď sa nakoniec ukáže, že to nie je synátor, príde mi divné, že v 24. storočí neexistujú prostriedky proti oplodneniu a ak fakt neexistujú (čo je nepravdepodobné), tak žeby si dovolil Piccard "vstrekovať palivo do motora" bez vedomia si rizika. Napriek tomu ferengská pomsta za použitia tajnej hard sci-fi 'zbrane' má solídne parametre a príbeh je dobre vystavaný. ()

Zrození (1994) (S07E23)

Pátránie po nových civilizáciách a nových formách života je zakódované priamo v DNA seriálu, čiže ak sa takáto nová forma života, či možno nová inteligencia vytvorí priamo na lodi, aspoň sa nemusí nikam ďaleko chodiť a v 7. sérii je to príjemné spestrenie. Síce v spojení so simulátorom to už nie nie také terno, viacmenej opozerané z predošlých "simulátorových" epizód, ale svojou symbolikou dostatočne zaujímavé. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)