Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (182)

Změna velení 1/2 (1992) (S06E10)

Až na logický lapsus toho, že sa akčnej špionážnej misie zúčastňuje aj postarší kapitán elitnej hviezdnej lode, ide o epizódu s výborným nápadom (dočasnej) zmeny velenia Enterprise, z ktorej vyplývajú nemalé vzťahové komplikácie. Naviac konflikt s Cardassianmi (táto rasa má asi najlepšie masky), teda s iným nepriateľom ako stále len Romuláni, je vítaný. Večný záporák Ronny Cox (záporácky senátor zo seriálu HB) sa do takýchto rolí presne hodí. ()

Změna velení 2/2 (1992) (S06E11)

Toto sa robí Piccardovi? Hlavne, keď ľudia neokúsili mučenie už možno stáročia? Cardassianci pôsobia v tejto epizóde neprateľskesjší ako hlavní nepriatelia Federácie - Romuláni a pomaly siahajú až k Borgom. Spolu s ich maskami vynikajúce. Podporené známym filmovým hercom Davidom Warnerom, ktorý ide spoznať aj zamaskovaného. Na lodi pokračuje konflikt Riker - nový kapitán, a musím uznať, že argumenty a spôsoby nového kapitána boli lepšie a dôležitejšie ako tie Rikerove. Ten dokonca nepochopiteľne pri vyjednávaní s Cardassiancami a popieraní federačných špiónov na Cardasii sa prezradí, keď sa pýta, či je Piccard živý. Takéto amatérstvo a vraj veľmi schopný komandér. Každopádne výborný dvojdiel. ()

Loď v láhvi (1993) (S06E12)

Opakovanie témy spred niekoľkých sérii nie je práve to, čo by ma extra bavilo, ale uznávam, že z toho srší dobrá atmosféra a napätie. Moriarti je charizmatický záporák a epizóda pôsobí originálne. Od najvyššieho počtu hviezd ho však pribrďujú logické nedostatky, ktoré mi v hlave vrtali po celý čas sledovania a ktoré nie som ochotný spapkať. Už len samotné sebauvedomenie simulátorovej postavy je nonsens. To ako keby kreslená postavička spod ruky animátora by si uvedomila samu seba. Ďalej tu máme to, že preniesť nehmotný objekt do reality je z logiky vecí neuskutočniteľné. Ani so simulátormi, ani inak. Postava v simulátore je predsa len nejaká silueta, tvar s externe pracujúcim softwerom, nie osoba s DNA, vnútornými orgánmi, krvou a mysliacim mozgom. Simulátorova osoba (ešte k tomu z 19. stor) by predsa nemohla programovať simulátor, nie do takých detailov, ako to vidíme, prevádzať autoritizáciu lode a pod. A keď už v nejakom absurdnom vesmíre áno, ako by bez jeho vedomia mohli vnútri simulátori ostatní vytvoriť vlastnú simuláciu bez toho, aby to "šéf" nevidel. Naviac tu máme fakt, niekoľkokrát spomínaný v minulých dieloch NG, že simulátor má obmedzený priestor, do hraníc ktorého možno naraziť, čo sa tu nestalo. ()

Aquiel (1993) (S06E13)

Geordi sa nám zamiloval (znova). Ale keby tu neboli (vždy ústretoví) Klingóni a tajomná hmota, išlo by "len" o obyčajnú kriminálnu záhadu. ()

Tvář nepřítele (1993) (S06E14)

Veľmi zaujímavá zápletka na palube (krásnej) romulánskej lodi, na mostíku ktorej má kreslo a teda môže sedieť iba kapitán. Oceňujem schopné napätie a nazeranie na federačnú loď z trošku iného hľadiska. Aj keď malo to nejaké muchy. Tou prvou bolo, že Deanna sa asi nestihla naučiť všetky móresy Romulánov, keďže bola unesená, ani ich vnútronú štruktúru, kompetencie, a to nehovorím o gestikulácii, mimike, spôsobe reči, prízvuku a stravovacích návykoch. Všetko toto by ju okamžite prezradilo. Druhou vecou či skor nevyužitou šancou bolo zneškodnenie prepravnej lode, ktoré nebolo viac rozpytvávané ako možnosť sabotáže, a teda že žiadny Spok neexistuje a ide len o ďalší z trikov Romulánov. Každopádne aj tak skvelá epizóda. ()

Tapisérie (1993) (S06E15)

Bohužiaľ, stretlo sa tu viacero prvkov, ktoré spolu neladili. Od toho, že bytosť Q bola dávno otrepaná téma už pred touto epizódou. Cez to, že mladý Piccard je vznetlivý, sukničkár a hazardér, a že život čerstvých dôstojníkov (v dosť mizerne spracovaných uniformách) je plný hier a žien a nie povinností. Až po samotný odkaz filmu, kde sa risk a nezodpovednosť nadraďuje nad zodpovednosťou a múdrosťou. Práve zo zodpovedných ľudí bývajú aj vrchní velitelia, nie z hazardérov, ktorí si svoj život zamieňajú za hru. Ďalšou blbosťou bol fakt, že by bol Piccard tak pyšný a bez pokory, aby sa radšej vzdal života, než by slúžil federácii ako radový vedecký praporčík. To sa na piccarda vôbec nepodobá a nemalo by sa to podobať na žiadneho skúseného dôstojníka Federácie, možno s výnimkou Worfa. A to ešte nevravím o tom, že z Piccarda urobili blbca, ktorý nevie, že aj mladícke nezdary formujú človeka a musí mu to vysvetľovať bytosť Q ako nejakému malému decku. Bez ohľadu, že Piccard patrí medzi vôbec najzaujímavejšie postavy celého startrekovského univerza a že väčšina dielov, v ktorých je dominantnou postavou, je výborných, sa táto moralizujúca epizóda nie celkom vydarila. ()

Dědictví otců 1/2 (1993) (S06E16)

Stret seriálov NG a HV9 určite potešil, aj keď okrem doktora Bashira a samotnej hviezdnej stanice sa nič iného neprepájalo. Dve linky, s Datom a Worfom, fungujú, aspoň do istého bodu. Datova mysteriózna linka je ukončená, Worfova ešte len začína. ()

Dědictví otců 2/2 (1993) (S06E17)

Zavŕšenie dvojdielu je výlučne iba s Worfom na odľahlej planéte. Téma je určite zaujímavá - pokojné spoločenstvo Klingónov a Romulánov. A to by neboli Klingóni, aby to nepokazili, v tomto prípade vzpurný Worf. Zápletka funguje do istého času, potom sa dej začne zjednodušovať a zjednodušovať a postavy sa správajú povedzme málo vierohodne. Aj samotný Worf, ktorý sa pomaly roztápa a hovorí niečo o láske, keď ho obletuje klingónska miešanka. Nechýbajú tradičné klingónske hlášky ako "klingónsky syn by radšej zabil otca, než by ho videl vo väzení", ktoré pobavia. ()

Moje loď (1993) (S06E18)

Až na pár logických chybičiek ide o skvelú epizódu s dostatočnou akciou i napätím. Darmo, Piccard si "svoju" loď len tak nenechá vziať. Aj keď na súbojoch so ženami ešte musí riadne popracovať. A je veľmi fajn, že nedeje niečo zaujímavé len na lodi, ale aj mimo nej. Divné, že Worf sa nesťažoval, že mu z jeho ubikácie zmizla klíngónska kuša. :-) Datove konverzačné frky v úvode zasa dobre pobavia. Apropo, Patricia Tallman (známa postavička z B5) teraz nie je ako členka ostrahy Enterprise, ale ako teroristka. ()

Lekce (1993) (S06E19)

Aj keď začiatok vyznieva trochu nudne - klasická hudba + romantika, k záveru to chytá zaujímavú dramatickú rovinu a z dvoch očakávaných koncov sa nakoniec rodí ten o trochu menej očakávaný. ()

Závod (1993) (S06E20)

Mysteriózna zápletka je určite zaujímavá, stretnutie viacerých silných rás takto pohromade tiež, len je uponáhľané, nedotiahnuté a aj málo uveriteľné. Možno si to žiadalo dvojdiel. Mnoho logických chybičiek a otáznikov ma ale utvrdilo v tom, že 5 hviezd určite nie: Piccardova archeologická vášeň je v poslednom čase až pričastá; na hviezdnej akadémii majú aj argeoólogiu?, nabudúce ma asi neprekvapí, keď sa dozvieme, že sa vo vojenskej akadémii učia aj hyppológiu; odkedy sa Klingóni zaujímajú o vedu a prečo dve bojovné národy používajú na svoj výskum vojenské krížniky? to už ich nič iné nezaujíma ako ľudská/federačná archeológia...a ešte v jeden čas? akosi sa zabudlo, prečo Yriadiánska loď vybuchla tak ľahko? čakal som nejaké sprisanie a ono nič. Na druhej strane, pobavila scéna Datu s klingónskym kapitánom. ()

Stav mysli (1993) (S06E21)

Epizóda s výbornou zápletkou o tom, že jedinec sa stráca v dvoch rovinách reality a už ani divák nevie, čo je skutočnosť. Rovnakú zápletku som videl už aj iných (novších) sci-fi seriáloch, ale zakaždým funguje. Dobré napätie, atmosféra a Riker už dávno nemal epizódu zameranú na neho. Možno záver mohol byť zložitejší, resp. nie tak ľahko vyriešený, ale inak veľká spokojnosť. ()

Podezření (1993) (S06E22)

Mysteriózne ladená krimi zápletka zameraná na doktorku, z ktorej sa stáva riadna rebelka nerešpektujúca príkazy a strmhlav sa vrhajúca do čoraz z väčšieho nebezpečenstva. Je fajn, že konečne vykreslili aj z iných rás nesterotypných jedincov, aj keď klingónska vedkyňa nakoniec rožky vystrčila. Vadila vlastne len tá otravná Guinan, akože pomáhajúca, a ešte taký drobný logický nezmysel...keď mal ten neznámy emzácky humanoid na molekulárnej úrovni "usmrtené" telo, ako mohol počuť v pitevni, čo okolité osoby rozprávajú? Na počúvanie netreba molekuly? ()

Právoplatný dědic (1993) (S06E23)

Klingóni a ich trápne rituály či tradície. Worf - dôstojník flotily a ide vyvolávať dávnych prorokov, citovať zo starých kníh a bájí. Našťastie sa to po istom čase mení na mysterióznu detektívku, či daný jedinec je alebo nie je tým, za koho sa vydává. Záver síce mohol smerovať ku (ďalšej) klingónskej vojne, ale napriek tomu fajn. ()

Druhá šance (1993) (S06E24)

Ten začiatok vyzeral na jasných 5 hviezd, zápletka a trenice medzi Rikerom 1 a 2 ušli, ale postupom času som sa nemohol zbaviť dojmu, že potenciál témy bol nenaplnený. Prekvapilo, že Rikera 2 ponechali tvorcovia nažive. Worf Datovi: Ani ja by som sám so sebou nevyšiel. :-) ()

Past v čase (1993) (S06E25)

Výborná hard-scifi zápletka, v ktorej sa miešajú viaceré zaujímavé prvky - Romuláni, iná forma života, časové diery - to všetko v jemne mysterióznom háve, dobrom napätí a postupnom dejovom zvrate. Patriccia Tallman po dôstojníčke Enterprise a teroristke teraz ako Romulánka. ()

Vpád 1/2 (1993) (S06E26)

Borg is back. Dvojdiel venový Borgom je vo veľkom štýle, kde ukazuje ich novú "tvár". Už len to, že sa v seriáli po veľmi dlhom čase presúvame do exteriéru, čo nebolo hneď niekoľko sérii. Citmi ovplyvnený Data sľubuje, že sa môžu diať zaujímavé veci. No a na kapitánskej stoličke je po dlhšom čase niekto nový - doktorka. Záver síce nie je tak napínavý, ako by sa žiadalo, ale inak parádička. ()

Season 7 (1993) (S07)

Záverečná séria je rovnako dobrá ako tá predchádzajúca. Obsahuje veľa skvelých epizód, veľa nadpriemerných, ale aj tri (iba) priemerné (Temný kút, V podpalubí a Koniec cesty). Séria nemá žiadny nosný príbeh, obsahuje veľa rôznych tém a pred poslednou epizódou ako keby si vybrala čas na oddych. Záverečná epizóda je však viac ako dôstojnou rozlúčkou tohoto seriálového kultu. 5*-vých epizód je mnoho, najlepšie z nich sú Paralely, Pegasus, Vznik a Všetky dobré veci. ()

Vpád 2/2 (1993) (S07E01)

Zavŕšenie dvojdielu je o čosi slabšie ako prvý diel. Nekoná sa žiadna veľká epika či akcia spojená s väčším napätím. Samotní Borgovia už nie sú veľmi nebezpeční a sú skôr bábkami. Škoda, že sa nevyužilo aj toho, že doktorka nemala s velením lode, naviac v útočnej konfrontácii s Borgami, žiadne skúsenosti - naopak, nechali ju to zvládnuť ako profíčku. Stále to však má skvelé momenty, ako napr. Data keď experimentuje s Jordym alebo trenice medzi Datom a Lorrom. ()

Vztahy (1993) (S07E02)

Poznávanie novej rasy pomocou zážitkov. Vtipná linka s Worfom a jeho naberaní diplomatických skúsenosti a druhá atmosferická s Piccardom, kde to romanticky nevrelo - to by tam musel byť Riker...ten by si so sexi kočkou vedel rady. Aj keď pointa by zanechala vplyvy na jeho psychike. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)