Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (182)

Faktor Ikarus (1989) (S02E14)

Epizóda bez priameho, dokonca aj nepriameho ohrozenia. Viac sentimentálna, kde dochádza hlavne k vzťahovým problémom. Linka s Worfom bola ešte slabšia, ako keby len na vyplnenie času. ()

Přátelé na dálku (1989) (S02E15)

Zápletka síce vyznieva rodinne, keď si Data nachádza naprieč vesmírom malú kamarádku, ale postupne z toho vzniká veľmi pekný príbeh. Hlavne keď je zasa pridaný aj filozofický element v podobe porušenia hlavnej direktívy Federácie. Druhá linka s Wesleym ma bavila menej. ()

Kdo je "Q" (1989) (S02E16)

Borgovia ako obávaná vesmírna hrozba prvýkrát na scéne. Síce slúžia ako ochutnávka na to, na čo sa máme v búdúcnosti tešiť, ale aj tak výborná. Škoda otravnej dvojice  - Q (už tretíkrát) a Whopi (Quinan, či ako sa vola jej zbytočná postava), ktorí na seba ukazujú pazúry, ako keby boli rovnocenní protivníci. ()

Nástrahy lékařské péče (1989) (S02E17)

Odľahčenejšia epizóda sprvu nevyzerajúca, že by v nej hrozilo nejaké nebezpečenstvo. Po bezvetrí však prichádza búrka. Epizóda hlavne pobaví: O čom sa dá rozprávať s kapitánom na 6-hodinovej plavbe raketoplánom? Máš smolu, Wesley. Nakoniec sa však dozvedáme niečo z Piccardovho súkromia. Naopak, dráma na nemocničnom stole v 24. storočí, kedy by už takéto operácie mali dávno riešiť strojea počítače behom niekoľkých sekúnd, nevyzerá príliš dôveryhodne. ()

Dodejte nám čerstvou krev! (1989) (S02E18)

Pošlite klony! Predvídateľná pointa vo viacmenej odľahčenej epizódy, v ktorom hrajú prím predovšetkých humor a podarené hlášky, "Klingóni nikdy neomdlievajú...vrŕŕŕ´", ale bavilo ma to a zápletku s klonmi sme v seriáli ešte nemali. ()

Hon na muže (1989) (S02E19)

Honba na muža. Ďalšia odľahčená epizóda, možno až príliš. Bohužiaľ aj neoriginálna, keďže s Troinovu  výstrednou matkou už divák do činenia mal. A za ten Piccardov útek do nezaujímavého  detektívkového prostredia zo 40. rokov 20. storočia v rekrepalube. Netvrdím, že niektoré gagy a hlášky neboli podarené, ale už by aj stačilo. ()

Posel (1989) (S02E20)

Emisárka. Zaujímavá je hlavne hlavná linka epizódy, ktorá sľubuje vojnový stret s Klingónmi, ktorý sa nakoniec ale nekoná. Hlavne ten a riešenie problému sú najlepšie. Slabšie je to so spracovaním a viacerými logickými chybami, ktorých výčet je tak dlhý, že nestojí za podrobný rozpis. Spomeniem akurát to, že herečka, ktorá hrala Klingónku, ma zaujala viac v roli Vulkánky. ()

Špičkový výkon (1989) (S02E21)

Bojová simulácia má pár logických chybičiek a trochu skratkovitý dej a zvraty, ale aspoň je tu náznak vesmírnej bitky, mimozemský poradca Federácie pre stratégiu je podarený a s Datom sa človek zasa raz pobaví. Žeby bola Enterprise hotová po pár výstreloch lode Ferengiov? Trochu menej ohýbania nastavených pravidiel by nezaškodilo. ()

Šedé přízraky (1989) (S02E22)

Medicínske epizódy mám rád, a až do momentu, keď Riker šiel spomínať, resp. bol do toho do-stimulovaný, to bolo fajn. Stal sa však z toho "klasický" spomienkový diel s viacerými flashbackami, za čo mu patrí hviezda dole. ()

Season 3 (1989) (S03)

Tretia séria je doposiaľ najlepšia. Začína návratom pôvodnej doktorky, vynoveným introm a vylepšením grafiky, ktorá na svoju dobu musela vyzerať určite fantasticky. Obsahuje veľké množstvo skvelých epizód a žiadnu čo i len priemernú. Poznačená aj tým, že sa v nej začínajú objavovať už aj "nepremožiteľní" Borgovia. 5*-vých epizód je mnoho, najlepšie z nich sú Vlastnosti veliteľa, Pozorovatelia pozorovateľov, Nepriateľ, Dezertér, Enterprise včerajška, Rybí muž a To najlepšie z oboch svetov (1). ()

Evoluce (1989) (S03E01)

Tretia séria začína návratom pôvodnej doktorky, vynoveným introm a zlepšením grafiky, ktorá na svoju dobu musela vyzerať určite fantasticky. Samotná epizóda sa zaoberá inteligenciou vo vedeckom svete a Data zasa ukáže svoje schopnosti - takéto zápletky ja môžem. Len škoda, že s nástupom tretej série nezmizla úplne zbytočná postava Quinan. ()

Vlastnosti velitele (1989) (S03E02)

Skvelá epizóda, v ktorej sa obe línie príbehu skvelo doplňajú, aj keď obe sú vlastne o jednom - o forme komunikácie a ako na ňu vyzrieť. Veľmi ma bavil Data i Piccard, aj napriek dramatickej atmosfére nie je núdza o zábavnosť (Piccard keď necháva čakať mocné spoločenstvo Sheliak, Data štandartne keď sa správa...no ako stroj). Pri Datovi, ktorý sa zasa o čosi viac naučil o ľudskej podstate, som v jednej scéne až strpol, keď bol nečakane odstavený. Nájde si tam aj kamošku, ktorá by možno chcela aj niečo viac...čo by asi robil playboy Riker na jeho mieste? Epizóda sa fakt vydarila po všetkých stránkach. ()

Zničená planeta (1989) (S03E03)

Príbeh, atmosféra i mysteriózna zápletka ma veľmi bavili a vesmírna bitka (aj keď v konečnom dôsledku iba fingovaná) poteší vždy. ()

Kdo pozoruje pozorovatele (1989) (S03E04)

Pozorovatelia pozorovateľov. Hlavná direktíva Federácie je opäť na pretrase dňa a opäť ide o veľmi zaujímavé "divadlo". Škoda, že Vulkánci sa v novej generácii objavujú menej ako šafránu, preto poteší aj ich pripodobnenie s primitívnejšou formou civilizácie. ()

Svazek (1989) (S03E05)

Viac sentimentálna epizóda o strate blízkeho človeka s väčším filozofickým presahom. Sci-fi linka však neabsentuje a dej citlivo dopĺňa. Akurát Worf mi tam prišiel ako zbytočný element, aj s tým jeho bratským obradom. ()

Past (1989) (S03E06)

Technologická epizóda, v ktorej konečne dostáva väčší priestor dáva Jordi ako šéfinžinier a s megaproblémom okolo lode sa pasuje svojským (rande)-spôsobom. ()

Nepřítel (1989) (S03E07)

Vynikajúca epizóda s témou so "spriatelenou" rasou Romulánov, ktorá má výbornú predovšetkým atmosféru. Hlavne úvod na búrkovej planéte je ako z partesu. Mňam. Od pomyselnej čerešničky na torte chýba už len vesmírna bitka. ()

Cena (1989) (S03E08)

Prieskum tunelu, vyjednávanie rás, dobré masky, dobré hlášky Ferengiov, všetko fajn, len romániku Troiovej sa venuje až príliš veľa času. Na druhej strane, pozastavenie sa nad zvýhodnením posádky lode Feredácie vďaka Betazoidke je namieste. ()

Faktor pomsty (1989) (S03E09)

Enterprise opäť slúži na urovnanie sporov civilizácie, o ktorej nikto nikdy viac nebude počuť. Nad barbarskými zlodejmi, ktorí štylizáciou akoby vypadli Klingónom z oka, som sa pousmial. Ale dobre kĺbi diplomatickú zápletku s kriminálnou "misiou", kde sa playboy Riker znova dostáva k svojej druhej obľúbenej činnosti. ()

Přeběhlík (1990) (S03E10)

Výborná zápletka, v ktorej je divák do poslednej chvíľe zneistený a hľadá, na ktorej strane je tá pravda. Romaláni ukazujú znova svoju silu (technológiu i guráž) i svoje krásne lode. Pár chybičiek alebo nejasností sa predsalen nájde - aj v samotnej epizóde sa spomenie, že Romulán - dezertér je priam oxymoron...tak ako mohla táto (ešte stále tajomná) ríša zatlačiť na svojho admirála, aby zbehol, a tušiť, že sa tak aj stane? Tiež tá tichá kooperatíva s Klingónmi, ktorá sa im nepodobá. A ešte tu máme neutrálnu zónu, z ktorej Federácia Romalánov vždy "iba" vyháňa, ale keď je to naopak, teda keď loď Federácie vstúpi do tejto zóny, Romuláni majú "plné právo" konfliktne zasiahnuť. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)