Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (182)

Klingonské srdce (1988) (S01E19)

Ďalšia z mála epizóda, ktoré mi utkveli aj po rokoch v pamäti. Epizóda je zameraná na Worfa, v ktorej odkrýva svoju minulosť, a tiež na Klingónov ako takých. Možno by sa čakalo viac akcie, ale nahrádza to napätím a intrigami. Epizóda zaujmä hneď niekoľkými scénami - správňackým klingonskym kapitánom, Worfovým chladnokrvným odbachnutím "brata" a mnohými inými, tiež hláškami o srdci bojovníkov. Fajn nahliadnutie aj do hi-tech infračerveného štítu Jordyho. Myslím, že neskôr príde ešte epizóda, kde Worf viac podľahne volaniu svojej krvi. ()

Arzenál svobody (1988) (S01E20)

Žiadna extra zaujímavá zápletka, epizóda je predovšetkým akčná. Viac priestoru dostáva Jordi. Na záver mi chýbala Piccardova otázka: Jordi, kde do pekla mám tanier? ()

Symbióza (1988) (S01E21)

Ďalšia zaujímavá ukážka filozofie direktívy o nevmiešavaní sa do cudzích kultúr. Zaujme aj chladnokrvnosť Piccarda pri vydieraní. Drogová pointa je očividná oveľa skôr, než si to tvorci asi želali, ale to je len menšia vada. ()

Slupka všeho zla (1988) (S01E22)

Čakal som horšie hodnotenie, ropný humanoid nebol práve silným predstaviteľom zastúpenia zla. Ale na druhej strane, Piccard sa často na planéty nevymiestňuje...miestami mi pripomínal Kirka, aj keď o dosť chladnokrvnejšieho. Pravdepodobne epizóda druhých zaujala skonom jednej z postáv. Pre mňa tá najnezaujímavejšia postava - okrem toho, že bola na mostíku, vlastne nič toho neukázala - takže pre seriál to až taká škoda nebola. Nemôžem si však pomôcť s tým polotrápnym pohrebným prednesom Tashy, kde jej hologram ospevuje každého jej kolegu z veliteľského mostíka - to nemala žiadnych iných prateľov na lodi? čo keby bol na pohrebe aj niekto iný, pre neho by nemala žiadny odkaz? čo keby niekto z mostíka chýbal a odkaz by tak vyšiel doprádzna? to každý z posádky má dopredu nahraný holografický pohrebný prednes? 4 hviezdy dávam len za oldschool sci-fi-hororovú zápletku na planéte a za to, že sa nesnažili vrátiť umrelú postavu späť k životu. ()

Setkání v Paříži (1988) (S01E23)

Veľmi zaujímavá sci-fi zápletka o časovej trhline, nelineárnom plynutí času a tvorbe nekonečného množstva vesmírov, ktorým niektorí fyzici vysvetľujú pravú podstatu dejov vo vesmíre. Pravé sci-fi. Lepšie je to spracované v niektorých epizódach Babylonu 5, ale ten je o rovných 10 rokov starší seriál, takže nebudeme to mať ST NG za zlé. Dokonca aj romantická linka nebola otravná, ako to väčšinou býva. ()

Spiknutí (1988) (S01E24)

Sprisahanie v samotnom vedení Federácie? No, mohli si to nechať aj na neskôr, nevyničiť si námet už v úvodnej sérii a možno roztiahnuť ho do viacerých epizód. Aj keď pôsobí úsmevne, ako pupkatí dedkovia sa hrnú do akčných súbojov, dabléri sú zasa až príliš ľahko prekuknutí, ale za originalnu a pre ST NG netypicku epizódu nemôžem ísť nižšie. Myšlienka, akcia, dokonca gore efekty. A v ktorej epizóde dostane Worf takto ľahko na frak? ()

Neutrální zóna (1988) (S01E25)

Za plný počet už len kvôli zaujímavej zápletke, v ktorej prvýkrát uvidíme Romulánov a ich krásny krížnik. O zábavu sa zasa stará minizápletka o ľudoch z minulosti. Dozvieme sa v nej, že televízia zanikne v roku 2040, čiže ešte máme 19 rokov, aby sme si ju dosýtosti užili. Škoda drobných nedostakov a logických chybičiek, keď sa civilisti môžu slobodne prechádzať po lodi, bez poverenníckych obmedzení, využívať ju a s tým vznikajú málo uveriteľné problémiky. Potom je tu ešte taká nedomyslená logicko-technická "drobnosť" - nepochopil som presne, ako môžu v 24. stor. oživiť umrelých ľudí. Vyliečiť ok, ale oživiť mrtvoly? Prečo to potom nespravili s Tashou? ()

Season 2 (1988) (S02)

2. séria je znateľne slabšia, stále si však zachováva nadštandartnú kvalitu a originalitu jednotlivých epizód a mierne rozvíja niektoré postavy. Wesley, Worf či O'Brain dostávajú viac priestoru, naopak, doktorku Crusherovú vymenili (kto vie z akého dôvodu?) za staršiu Pulaskiovú, ktorá sa ešte ako mladica objavila už v pôvodnej ST TOS-ke. Suverénne najhoršou a najzbytočnejšou zmenou je pridanie barmanky Quinan v podaní Goldbergovej. Ešteže dostáva priestor iba v menšom počte dielov. podobe5*-vých epizód je oproti prvej sérii menej, najlepšie z nich sú Schizofrenik, Vec cti, Miera človeka, Nákaza, Čas na druhú a Bezmocnosť. ()

Dítě (1988) (S02E01)

Druhá séria začína vlažnejšie, aj keď sa popri uvedeniu dvoch nových postáv - novej doktorky (zaujímavosťou je, že si herečka si zahrala doktorku aj v TOS) a barmanky Whoopi Goldbergovej (zbytočná postava a zbytočná aj funkcia, kedže existujú gastroautomaty na želanie), druhýkrát sa objavuje aj O'Brian - dostáva aj na reálne nebezpečenstvo, prsty (či skôr maternicu) v ktorom má konzultantka Troiová. ()

Kde vládne ticho (1988) (S02E02)

Epizóda s mysterióznou zápletkou o tajomnu, ktorá má výbornú atmosféru a párkrát rozhnevaného Worfa. ()

Jak prosté, drahý Date (1988) (S02E03)

Iba nadpriemer, ktorý sa k štyrom hviezdam dopracuváva až zaujímavým záverom a celkovou originálnou pointou. Ale tie mantinely, vďaka ktorým je celá Enterprise ovládaná vymyslenou simulátorovou postavou, ktorá ťahá za mechanickú páku, som nedokázal absorbovať. Videl som tam hneď niekoľko logických chybičiek a nevieryhodných obmedzení, ktoré si tvorcovia vykalkulovali. Ako by počítačom vymyslená postava bez vedomia mohla ovládať samotný počítač? Ako by vďaka tlačidlám na obslužnom paneli mohla ovládať celú (komplikovanú) Enterprise a kapitán a posádka nemohli do toho čo povedať? Ako to, že sa simulátorova hra nemôže ukončiť, zmazať, predefinovať? Prečo doktorka jednoducho nevyslovila slovo "vstup" a nevyšla von? Prečo sa ju nepokúsili premiestniť transportérom? Jedna (simulátorová) osoba (inak skvelo obsadená) môže dať nadradený príkaz a iná nie? Nemá kapitán väčšie slovo a teda nemôže dať nadradený príkaz? A to sú le tie otázky, na ktoré som si po zhliadnutí spomenul, počas sledovania boli zaiste aj ďalšie. Celkovo originálne, ale scenáristicky nedotiahnuté a naviac, bez ohľadu na to, že Data sa na Holmesa, resp. jeho čelného predstaviteľa Basila Rathbona v mladšom vydaní podobá, tá fascinácia Holmesom mi uniká. ()

Nezkrotný Okona (1988) (S02E04)

Odychovejšia epizóda s menej zaujímavou zápletkou, v ktorej viac ako Okona a jeho problémy zaujme mladučká Teri Hatcherová. Zbytok je vyplnený Datovom zvedavosťou, tentoraz na tému humor a vtip, čo je miestami až trápne. Srandovné ale je, ako si uťahujú z menších lodí, ktoré na útok používajú "iba" lasery. Dokonca ešte aj Worf, ktorý ich nazýva bzikavkami (klingónska obdoba moskytov). ()

Tichý jako šepot (1989) (S02E05)

Síce tu nehrozí žiadne reálne nebezpečenstvo či aspoň ohrozenie, ale hlavne smerom k záveru z toho sála pekná a zaujímavá myšlienka. ()

Schizofrenik (1989) (S02E06)

Data, hovor mi deduško. Epizóda zameraná na Datu a o napätie i zábavu je vystarané. Starý vedec mal v jednom ale pravdu, tá vulkánska doktorka (Suzie Plakson) nebola márna. ()

Nepřirozený výběr (1989) (S02E07)

Epizóda s medicínskou zápletkou, ktorá ale skúma aj ďalšie elementy, v čele ktorých je doktorka Pulaská a jej vzťahy s ostatnými členmi posádky (hlavne Piccardom a Datom). Výborný námet s nebezpečenstvom genetického inžinierstva a agresívnym imunitným systémom 'superľudí'. Konečne väčší priestor dostáva aj transportný dôstojník O'Brain, ktorý sa dokonca ocitá na poradách posádky. ()

Lidský rozměr (1989) (S02E09)

Data je najikonickejšou postavou Novej generácie, podobne ako v TOS-ke bola postava Spocka, a práve na jeho existenciu a práva je zameraná epizóda odohrávajúca sa výnimočne na hviezdnej stanici. Rozuzlenie zápletky je síce predvídateľné, ale to nie je dôležité. Dôležité je spôsob a ľudský prístup k problému bez tony pre niekoho zbytočných filozofických poučiek a výkladov. Drobný nedostatok by som videl v súde, ktorý je dosť komorný a v prípade väčšieho množstva ľudí by získal na úplne inej atmosfére a trochu nelogickým prvkom je angažovanie Rikera ako žalobcu a jeho pedantný prístup k tejto veci. Mimo iných informáciií sa tiež dozvieme, že kapacita pamäte Datu je 800 kvadriliónov bitov (tzn. 800 biliónov Petabitov) a rýchlosť 60 triliónov operácií/s - človek by očakával, že v 88-om to budú podľa dnešných merítok veľmi smiešne čísla, ale nie sú. ()

Vladařka (1989) (S02E10)

Téma prvých romantických skúseností mladého Wesleyho je nehodná Star Treku a jeho univerza. Myslím, že na podobné témy sú vhodné úplné iné seriály a iné žánry. Samozrejme, aj napriek tomu sa dá občas pobaviť - ako to vidia iní členovia posádky či vzťah medzi Worfom a alazomorfom. ()

Nákaza (1989) (S02E11)

Ďalšie stretnutie s Romulánmi (veľmi sa mi páči prevedenie ich lodí), ktorí sú čoraz útočnejší. Zaujímavá epizóda s mysterióznou zápletkou, ktorá je v závere aj pekne napínavá a akčná. Len taký menší postreh: promenáda lodí, či už federačných alebo romulánskych, v neutrálnom pásme, z ktorého hrozí vojnový konflikt, je väčšia ako kolóny áut v rannej špičke. ()

Hotel Royale (1989) (S02E12)

Epizóda mierne vybočujúca zo štandardu. Nie všetkým musí sadnúť, ani ja som spočiatku nebol príliš nadšený - hlavne to zasadenie do nezaujímavého 20. storočia. Ale postupne aj vďaka niektorým zábavným momentom a hláškam som sa vcelku bavil. Ale aj mysterióznosť zápletky je fajn. Na to, čo dôstojník z 21. storočia neprišiel za 38 rokov svojho života, stačilo trojici (ok, "inteligenta" Worfa nerátajme, takže dvojici) z posádky Enterprice odhadom pár hodín. ()

Čtverec času (1989) (S02E13)

Zatiaľ najlepšia epizóda 2. série a jedna z najlepších v doterajšom priebehu seriálu. Stretnutie s vlastnou budúcnosťou, hoc len pár hodinovou, frustrácia kapitána a do toho mysteriózna zápletka, ktorá výborne ťahá príbeh. Možno záver je zbytočne rýchlo vyriešený, ale inak vynikajúce. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)