Dat odmítá být rozebrán kvůli výzkumu; Picard hájí Datova práva u soudu. (SkyShowtime)

majo25

Data je najikonickejšou postavou Novej generácie, podobne ako v TOS-ke bola postava Spocka, a práve na jeho existenciu a práva je zameraná epizóda odohrávajúca sa výnimočne na hviezdnej stanici. Rozuzlenie zápletky je síce predvídateľné, ale to nie je dôležité. Dôležité je spôsob a ľudský prístup k problému bez tony pre niekoho zbytočných filozofických poučiek a výkladov. Drobný nedostatok by som videl v súde, ktorý je dosť komorný a v prípade väčšieho množstva ľudí by získal na úplne inej atmosfére a trochu nelogickým prvkom je angažovanie Rikera ako žalobcu a jeho pedantný prístup k tejto veci. Mimo iných informáciií sa tiež dozvieme, že kapacita pamäte Datu je 800 kvadriliónov bitov (tzn. 800 biliónov Petabitov) a rýchlosť 60 triliónov operácií/s - človek by očakával, že v 88-om to budú podľa dnešných merítok veľmi smiešne čísla, ale nie sú. ()

sirien

Profláklej díl - a jako obvykle tedy spíš špatnej. Základní námět je klasická SF zápletka - nicméně řádově líp prozkoumaná třeba v Blade runnerovi. Nebo, když sme u toho, několikrát v TOSce. Teoreticky to mělo i na 4*, ale naprosto odfláklý provedení mě vedlo k občasnému nutkání dát spíš odpad, protože to místy bylo fakt jak dostávat tou odfláklostí a křečovitym provedenim fyzický facky - stupidita uvedení zápletky, stupidita celé konstrukce onoho "tribunálu", stupidita a zbytečnost narvání Rikera do role obžaloby, stupidita mnoha předkládaných argumentů a stupidita toho že se scénář tváří, že tyto nejsou stupidní... a naprosto bolestivá předvídatelnost celého závěru, včetně zdůvodnění a keců okolo. Vlastně nevim jak to hodnotit - za části bych tomu fakt ten odpad s chutí dal, částem bych byl ochotnej dát 3, možná hodně odřený 4*... tak dejme tomu 2. ()

RedDuck

Dobrý komorní díl, kdy se přihlásí kybernetik, co chce vzít a rozebrat Data pro výzkumné účely. A tak se všechno točí kolem toho, zda je Dat věc a je tedy majetkem federace nebo je Dat nová bytost s vlastním vědomím. Nastává proces, který vede stará známá kapitána Pickarda, hájit Data bude sám Pickard a role žalobce je dost absurdně vnucena Rikerovi. Objevují se zde i témata lidské motivace, svobody a co nás dělá člověka.Oba projevy jsou působivé, soudní drama je však poněkud rozmělněno vztahem prokurátorky a Pickardem. ()

PKD

Nikdy jsem sice nepodporoval Data v jeho bláhové touze po lidství, ale právo na sebeurčení by míti měl. Toho totálně nesympatického kreténa, co si myslel opak, bych s chutí hodil do warpjádra. Díl též obsahuje 1 z nejnechutnějších scén co jsem v TNG obecně nalezl. To, když docela fešná cpt.Louvoisová z JAGu, která kdysi Pikrda zrovna neocenila za ztrátu Stargazeru mu řekne, že je zatraceně sexy. Někomu, kdo už tehdy vypadal na 80 a který se 99% času tváří, jako bezpohlavní antisexuál. To by mě zajímalo, co by na něj řekla v STP. Raději nemyslet. ()