Priatelia

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

honajz

Na tohle se dá dívat i po letech - přesně odměřený mix vtipu, romantiky, vztahů... Jen je tedy pravda, že se to nesmí brát vážně a už vůbec ne jako realita. ()

Croft

Tak tenhle seriál mě dostává, řekla bych, že na to, kolik je v dnešní době seriálů a všeho možného, tak na tenhle skoro žádnej nehrabe, nejlíp vybraná parta herců, která kdy kde hrala! Fakt si myslím, že při hraní se nemuseli ani nějak přetvařovat, věřím jim to, že jim to přátelství drží ještě do teď. Opravdu jeden z nejlepších seriálů a jsem rada, že ho docela často reprízují, aspoň je stále na co koukat a stále co obdivovat. To je paráda, tak friends forever. ()

anderson

"Tak nám skončil ten skvelý sitkom, paní Műllerová !" zažiadalo sa mi zacitovať klasika v piatok 17.12.2004 o 19.59h. Po desiatich superúspešných sezónach sa totiž uzavrela jedna z najúspešnejších komediálnych sérií 20.storočia. A ako oznámil Rastislav Sokol v záverečných titulkoch: "... toto je už naozaj úplný koniec". Pozrime sa teda trošku do histórie. Po prvýkrát sa v našich zemepisných šírkach objavili PŘÁTELÉ okolo roku 1995 vo vysielaní ČT 2 v nie práve vhodnom vysielacom čase (sobotňajšie popoludnie). Pohľad na singles-generation 90. rokov okorenený humorom a všadeprítomnými (na mainstreamovú masovú produkciu vskutku odvážnymi) sexuálnymi narážkami prerazil a vydobil si na nasledujúce roky pevné miesto vo vysielacej štruktúre. Na Slovensku sa PRIATELIA objavili v roku 1997 krátko po zahájení vysielania tv MARKÍZA. V tej dobe už sitkom valcoval obrazovky domovskej NBC a hlavných predstaviteľov poznal celý svet. Úspech tohto projektu dokladajú aj detaily, ktoré si každé kultové dielko postupne vybuduje (kaviarnik Gunther, škaredý nahý tlsťoch, pán Heckles, ...). Vyznamenal sa aj český a slovenský dabing, ktorý už navždy bude patriť do zlatého fondu domácej tv zábavy v SR i ČR (Rachel = Katarína Brychtová/Miriam Chytilová, Monika = Andrea Karnasová/Pavla Rychlá, Phoebe = Bibiana Ondrejková/Stanislava Jachnická, Joey = Ivan Šandor/Petr Rychlý, Chandler = Dušan Cinkota/Rostilslav Čtvrtlík, Ross = Stano Král/Daniel Rous). Perlička - aj v ČR aj v SR sa v obsadení Chandlera vystriedali 2 dabéri. Rostislava Čtvrtlíka kvôli zraneniu zastupoval Aleš Procházka, Dušana Cinkotu kvôli drogovej afére vystriedal Eman Hason. Ja mám rád obe verzie, ale v konečnom účtovaní úspešnejšie z tohto duelu vyšla verzia slovenská. Po prvýkrát v histórii sa totiž stalo, že sa ČESKÁ TELEVIZE začala "opičiť" podľa slovenského vzoru a od štvrtej sezóny nechala úvodné titulky nadabovať hlavnými predstaviteľmi (ostatné komentáre zostali na hlasoch Rastislava Sokola resp. Jiřího Ptáčka). Na Slovensku zašla popularita FRIENDS až tak ďaleko, že v dvoch sériách dokonca úvodnú skladbu spod titulkov naspievali v slovenskej verzii hlavní dabéri a vyfúkli tak job THE REMBRANDTS :-). A epilóg ? Matt LeBlanc nadviazal na postavu Joeyho v rovnomennom úspešnom sitkome. Ostaní kolegovia na ďalšiu kultovú rolu čakajú. So good luck friends ! Poskytli ste našej generácii jednu z najinteligentnejších a najvtipnejších televíznych relácií v dejinách. Myslím, že nebudem hovoriť len za seba keď skončím sentimentálnym konštatovaním: ĎAKUJEME ! (21.12.2004) ()

MM11

Jenom nechápu ty sebevědomé výkřiky o nejlepším sitcomu Americké historie. I já samozřejmě uznávám vydařenost tohoto seriálu, jen však do určité míry. Když hvězdná šestice v desáté sérii pobírala statisíce za epizodu, tak mě napadalo "Proč?". Tenhle sitcom přinesl do zařízení na výrobu umělého smíchu jednu věc, která je jedinečná a do té doby nevyzkoušená - šest hlavních postav. Přesně tak, u Přátel máte šest rovnocených postav, z nichž žádná nečouhá. Nápad jako hrom, sympatičtí herci a hned je na světě seriál, co má deset sérií. Když vynechám, že ty poslední dvě už byly spíš k pláči, tak to je vynikající. Jsou však i lepší sitcomy. ()

Ivoshek

Kvalita seriálu byla nejdřív na 5 kouscích, ale postupně šla přece jenom dolů směrem ke třem, mnohdy spíš ke dvoum. Takže celkově 3. Je to docela vtipnej vztahovej sitcom, ale zápletky se dost opakujou a občas to sklouzává do klišé. A zatímco na začátku byli fakt přátelé, postupem času tam p.cá kámen cihlu (na druhý straně to zase vytahujou cameo role). Celkově tedy lepší než Krok za krokem, BH 902 10, Melrose Place a naopak horší než prakticky jakýkoli britcom. ()

Pítrs85

Zmatkářský a přechytračený Ross? Svými rodiči mírně ztrápený, ale vždycky dobře hláškující Chandler? Inteligencí moc neoplývající, přesto (nebo právě proto) srandovní Joey? Stejnej případ, jen v dámském podání Pheobe? Pedantská, ale přesto milá Monica? Či snad naivní Rachel? Ne, opravdu je velmi těžké vybrat si svůj oblíbený charakter, každopádně jsem s touto partou trávil čas nesmírně rád a to už v době, kdy mi všechny ty řeči o vztazích byly hodně vzdálené. Každopádně podvečery ve všedních dnech trávené ve společnosti ČT1, resp. seriálů Simpsonovi na které hned navazovali Přátelé, patří mezi ty nezapomenutelné. Ještě je na místě vyzdvihnout český dabing, který byl, co se seriálů týče, snad na té nejvyšší úrovni. Škoda jen té nastavované kaše (především poslední řada), ale co, to už je fuk, tihle lidi byli i mými přáteli :-) ()

d-corso

Raději bych bydlel na Mimasu, než měl za přátele tuhle partičku nechutných individuí, popíjejících svá kafíčka a žvanících o kulovém hovnu. ()

AlfaNumerO

Rozhodně jde o sitcom, kterému nelze upřít, že si získal velikou spoustu fanoušků. Mě však trochu minul. Už kvůli k absurdnosti dohnaných scén a přehrávání (nebál bych se napsat dementnosti) většiny postav. Nebýt toho, že je v televizi opakován častěji než matka moudrosti, nikdy bych tolik epizod neviděl a troufnu si tvrdit, že by minimálně u nás takovou popularitu nikdy nezískal. Docela by mě zajímalo, jak by dopadl v dnešní době, kdy jsou všude HIMYM, BBT a jim podobní. 72% ()

eraserhead666

Tak jsem, po třiceti letech od začátku a dvaceti letech po konci seriálu, kompletně sjel Přátele. Musím říct, že mě nějak zvlášť nezaujali už ve své době, když jsem na přelomu milénia dal pár dílů a nechal to být. Možná jsem tehdy na ně byl mladý a teď už jsem zase starý, ale vlastně mi stejně nesedli ani teď. Přátele si řadím do kategorie mnou nepochopených a lehce přeceňovaných hitů. I když dám stranou dobový sexismus a homofobii (i přes snahu tato témata vůbec nějak zapracovávat a řešit) pořád zůstává ten nejhlavnější negativní důvod, a tím jsou postavy – Přátele jsou prostě banda nesympatických dementů, k nimiž si, i přes snahu (ano, opravdu jsem se snažil) nedokázal najít alespoň přijatelnou stopu sympatií. Každý z nich je nějakým způsobem ujetý a dementní, což v rámci odlišení charakteru chápu, ale kdykoliv jsem si začínal alespoň trochu nacházet k někomu cestu, nechali ho tvůrci udělat něco, co ho zase hodilo do bahna nesympatičnosti, v případě Moniky a hlavně Rachel až do hnilobné nesnášenlivosti. Rachel je tak nesympatická postava, že v mých očích na hodně dlouhou dobu zkazila Jennifer Aniston, kterou jsem léta fakt neměl rád. Naproti tomu, Courteney Cox jsem rád měl a v Přátelích je fakt krásná (je neskutečné, co nesebevědomá honba za „krásou“ dokáže s lidmi udělat), ale Rachel a Moniku bych ve svém okolí fakt nedal. Nejsympatičtější se mi tak jeví Chandler, ale i ten se občas chová jako píčus. Jediné, co jsem postavám uvěřil, byl sourozenecký vztah arogantního stupida Rosse a obsedantně porušené Moniky. Tohle si sedlo. Zbývají tedy jen vedlejší role a tady fakt hrozně moc díky za ně (můj milovaný Jon Lovitz, DeVito, Van Damme a božská Maggie Wheeler ve skvělé roli Janice). Takže, jo, dal jsem to, místy se i bavil, hejtit to úplně nebudu, protože není proč, ale tímto se naše cesty zase rozcházejí. 2,5* ()

ARI50

Jsou to přátele se všemi problémy každý z nich má svoje kouzlo každý dodá jiný typ humoru a každý pokaždé baví a pořad baví neomrzí a doma je priorita to mít. ()

veru_needy

Friends jsou klasika, která nikdy neomrzí. Je to opravdu jeden z top komediálních seriálů všech dob. Super záživný kousek se skvělým humorem, obsazením a dost dobře sepsanými a zahranými charaktery. V televizi mě to nikdy moc nechytalo (možná to bylo tím, že jsem díly viděla zpřeházeně), ale popravdě si myslím, že to byl ten český dabing. Nemám nic proti českému dabingu, do dneška mám některé filmy ráda jen s českým dabingem vzhledem k tomu, že mě vždy vrací do nostalgie. Ale když přijde na Friends, zábava byla v českém překladu slabá. Když jsem ho totiž sledovala v televizi, nikdy jsem se vyloženě nesmála, ale když jsem si pak postahovala všechny série a začala koukat v originále, protlemila jsem každý díl od začátku až do konce a opravdu jsem se tím nechala pohltit až natolik, že jsem jednu sérii, která podotýkám měla přes 20 dílů, dokoukala za 3 dny. Takže něco na tom přeci jen bude. Nejvíce se mi líbí pestrobarevnost postav. Herci je ztvárnili bravurně kde jsem si každou zamilovala pro své typické charakteristické vlastnosti. Každá je svým způsobem originální a každá z nich vždy pobaví, a pokaždé jiným a originálním způsobem. Takže ať uz jde o roztomilou hloupost a naivitu Joeyho, trapné sarkastické vtipy Chandlera, vztah mezi beznadějným romantikem Rossem a pro všechny okouzlující Rachel, hloupoučkou ale ráznou vegetariánku Phoebe nebo úklidem posedlou Moniku, je všechno perfektní. Není epizoda, která by člověka nebavila a seriál si udržel vysokou kvalitu po všech deset sezón, což se vidí málokdy. Humor není vynucený a děj rozhodně nenudí. Serial dále také nabízí spoustu hostujícich herců, jako například Brad Pitt nebo Bruce Willis, který tu jen tak pro zajimavost vystupoval bez honoráře, jelikož prohrál sázku s Matthew Perrym. A když přijde na oblíbence, mou navždy nejoblíbenější postavou je určitě Chandler; v kombinaci s Joeym, jsou už naprosto smrtelná kombinace. Palec nahoru za ten nejsympatičtější a nejzábavnější sitcom, který kdy kdo mohl vymyslet. - "New York City has no power, and the milk is getting sour. But to me it is not scary, 'cause I stay away from dairy." ()

duklak2 odpad!

Omlouvám se předem, že tento seriál házím do „odpadu“ a tím o nějakou desetinku snižuji celkové hodnocení. Mé vysvětlení je následující. Budu stručný a výstižný. Je to neskutečná blbost a dodnes se nemůžu smířit s tím, že je tento seriál celosvětově oblíbený. Trapné a ubohé. Zábava nulová. Kromě trochu povedené úvodní znělky mě nic jiného nenapadlo. Nesympatičtí herci. Raději nebudu dále tento seriál hodnotit, abyste mě neukamenovaly:-) ()

Beastmaster4

Americký život, který nám je na hony vzdálený, ale i tak nemohu říct, že to není vtipné. Přátelé jsou konečně něčím, co dlouho v TV chybělo. Seriál, s kterým jsem rád zaplňoval chvilky volna. ()

Mikah

Znám je nazpaměť, ale stejně si je pustím znovu. Na Přátelích mi vadí opravdu velká spousta věcí, ale nedělá mi potíže je přehlížet, protože bych se nechtěla ochudit o možnost trávit čas s touto partou a alespoň na chvíli se cítit být její součástí. Potom není problém dávat si opakované maratony, protože mě nekonečné popíjení kávy v Central Perku nebo vysedávání v Moničině bytě nejspíš nikdy neomrzí. Protože kdo by nechtěl mít takové přátele? ()

luka4615

Naprostá legenda mezi sitcomy ke které se vždy velmi rád vracím a která mi při každém opakovaném zhlédnutí nabídne něco nového. Je to zkrátka neodmyslitelná součást mého dospívání a má srdeční záležitost. Dámy a pánové – Friends. „I'm not so good with the advice... Can I interest you in a sarcastic comment?“ ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry