Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Trevor (1999) (S06E17)

Zápletka o uprchlém trestanci, který díky přežití v oku tornáda získá schopnost procházet pevnými předměty (včetně lidí) a zároveň tím ničit jejich strukturu, zní slibně. Akorát provedení je trochu horší. Kdyby byl díl pojatý čistě jako dramatický hon na prchajícího nebezpečného zločince, který se na útěku neštítí ničeho, mohlo to dopadnout skvěle. Jenže scenáristé šli trochu jinou cestou, snažili se hlavního záporáka polidštit, a tak do epizody přidali ten rodinný element v podobě titulního Trevora. A u mě to tak úplně nefunguje. John Diehl by mohl být dobrým akťáckým záporákem, kdyby se objevil v lepší epizodě. Tady je jeho postava taková nevýrazná. A vůbec celý díl je strašně nezapamatovatelný. Prostě nevím, co přesně si o něm mám myslet. Napínavé to je, zábavné docela také, strašidelné však nikoliv. Některé momenty jsou super (procházení stropem připomínající Noční můru v Elm Street), jiné poměrně blbé a směšné (telefonní budka z tvrzeného skla v americkém zapadákově). Pochválit musím zúčtování s hlavním padouchem, to bylo chytré a zároveň dosti brutální. Jako celek však epizoda rychle vyšumí z hlavy. Zkrátka tři hvězdičky, je to podivný mišmaš. Mimochodem, název tohoto dílu mi vždycky přišel neskutečně hloupý. Postava jménem Trevor tu vystupuje (objeví se ale až v samotném závěru) a pro záporáka je hlavní motivací jeho konání, ovšem nevidím důvod, proč díl pojmenovali zrovna po něm. Je to jen další podivnost. ()

Milagro (1999) (S06E18)

POZOR SPOILERY Tento díl patří k mým neoblíbeným. Neříkám, že je vyloženě špatný, ale já ho prostě nemám rád. Při sledování mám vždy takový divný, nepříjemný pocit. Není to zážitek, u kterého bych se bavil. Ta epizoda je jeden velký mindfuck, ne však v pozitivním slova smyslu. Jako divák z toho mám bordel v hlavě. A ne až na konci, což bych ještě bral, ale prakticky od začátku. Toto téma a jeho zpracování mi nesedí. Moc nerozumím tomu, jak to celé vlastně funguje (Padgettova "schopnost" či co to bylo). Jasně, ne každý díl musí vést diváka za ručičku a na konci obsahovat vysvětlení "Bylo to takhle a takhle a dělo se to kvůli tomuhle", ale v tomto příběhu postrádám jakoukoliv logiku. Obzvláště v závěru se to celé zhroutí jako domeček z karet. Jak je možné, že v jednu chvíli je oživený románový vrah imaginární (když mluví s Padgettem, Mulder slyší jen Padgetta v prázdném bytě) a za pár minut naopak reálný a útočí na Scullyovou? Nehledě na to, že musel být reálný celou dobu, jinak by nemohl páchat vraždy. Proč Padgett napsal konec románu se smrtí Scullyové, když to nechtěl, a navíc se ho stejně hned pokusil zničit? V tomto případě šlo jen o snahu o vytvoření dramatického finále za každou cenu, i když to vlastně nedává žádný smysl, když se nad tím zamyslíte. A takových nelogičností a protichůdných věcí je tenhle díl plný. Neexistují tu žádná pravidla. Tvůrci jsou na tuto epizodu velmi pyšní a po odvysílání se v rozhovorech poplácávali po zádech, jak je geniální a plná hlubších přesahů (symbolismus, motivy apod.), což mi přijde dost nabubřelé. Z mého pohledu se celý ten díl tváří chytřejší, než ve skutečnosti je. Je to takový divný artový experiment zasazený do světa Akt X. Johnu Hawkesovi údajně napsali jeho roli na tělo. To je sice hezký, ale co na tom, když má ten chlap po celý díl na obličeji jeden jediný výraz (tváří se jako zhulený na kaši). Jeho herecký výkon mi nepřišel moc dobrý. Určitá atmosféra se dílu upřít nedá, napínavé momenty se tu najdou a Gillian Anderson v podprsence je neuvěřitelně sexy, proto dávám slabé 3. ()

Z jiného světa (1999) (S06E19)

Wow. "The Unnatural" má na CSFD jen 74 %? Vždyť tenhle díl většina fanoušků i kritiků zbožňuje. Zajímavé... Já bych vlastně tenhle díl měl z principu nenávidět. Nejlepší Akta X jsou pro mě děsivá a temná, komediální či odlehčenější epizody moc nemusím (a zpravidla je nevyhledávám) a 6. sérii jako celek považuji za jednu z těch slabších. Tak jak je možné, že stupidnímu příběhu o mimozemšťanovi, který se zamiloval do baseballu, dávám absolutní hodnocení? Protože je to prostě kvalitní epizoda. Nejsou to klasická Akta X, ale musím být objektivní, tohle se Duchovnymu povedlo. Do žebříčku nejlepších nebo svých nejoblíbenějších epizod bych tento díl rozhodně nezařadil, ale nemůžu popřít, že je to vynikající zábava. Dá se říct, že tenhle díl je taková pohádka. To byl v 6. sérii i "Dešťový král", kterého smrti k nenávidím, protože postrádá téměř jakoukoliv kvalitu, "Nepřirozený" je však až nepřirozeně dobrý (a kvalita je tu vidět všude - od Duchovnyho režie až po výborný herecký ansámbl). Nechtěl bych, aby byl každý díl Akt X takovýhle, ale jako ojedinělý experiment mi to nevadí. Příběh je stupidní, ale forma tu vítězí nad obsahem. Stylizace do konce 40. let je perfektní, má to správnou atmosféru. Jak už jsem zmínil, herecké výkony jsou výborné. Fredrica Lehneho mám rád, takže dokážu prominout absenci Muldera a Scullyové v hlavním příběhu. I Exley je dobře zahranou postavou, a tak závěr jeho příběhu ve mně dokáže vyvolat emoce. Duchovnyho scénář se místy tváří chytřejší, než ve skutečnosti je, ale jako celek je to dobré (hlavně dialogy). Navíc to není přitroublá parodie jako jeho "Hollywood AD" ze 7. série, tenhle díl má i vážnou stránku. Působivé momenty se tu najdou - třeba scéna v autobuse, kdy mladý Dales poprvé vidí v odrazu okna Exleyho pravou tvář, je natočena vyloženě hororově. Brian Thompson a jeho Alien Bounty Hunter také nahání strach (jako ostatně vždy). V podstatě jediné, co mi na tomhle dílu vadí, jsou scény mimo příběh z Roswellu. Úvodní i závěrečná scéna s Mulderem a Scullyovou jsou jen okatý fan service, mokrý sen všech shipperů. Nemám nic proti budování vztahu Muldera a Scullyové, ale mezi shippery jsem nikdy nepatřil, takže z mého pohledu jsou tyto scény zbytečné. U všech dramatických seriálů, kdy duo tvoří muž a žena, mám jednu zásadu: ať se dají dohromady v poslední epizodě, hlavně ať se z toho nestane telenovela. To třeba v mých očích zničilo JAG, který jsem v mládí sledoval ve stejné době jako Akta X. Ale to trochu odbočuji. Naprosto úděsné jsou scény se starým Dalesem, to je neskutečně otravný dědek. Dialogy mezi ním a Mulderem mi nepřijdou vtipné a vždycky se modlím, ať už se vrátíme do roku 1947. Naštěstí je flashbackový příběh natolik silný, že ty vedlejší scény netáhnou epizodu k zemi. Pro mě je "The Unnatural" prostě guilty pleasure. Nemělo by se mi to líbit, jelikož to ve své podstatě představuje vše, co v Aktech X obyčejně nenávidím, jenže v tomto případě si mě to dokázalo získat. Je to taková přeslazená limonáda, na kterou čas od času dostanu chuť. Důležité je vypnout mozek. Pak mi nevadí, že to vlastně ani tak úplně nejsou Akta X... Těch 5 hvězdiček patří jen a jen flashbackovému příběhu, který by skvěle pasoval do nějaké antologie. () (menej) (viac)

Tři experti (1999) (S06E20)

Volné pokračování epizody "Unusual Suspects" ze začátku 5. série. Bohužel jde o pokračování, které o dvě třídy zaostává za kvalitami původního dílu (ten já mám velmi rád). Zvláště patrné je to v případě, kdy si oba díly pustíte krátce po sobě. V prvé řadě si musíme uvědomit, že "Neobvyklí podezřelí" žádné pokračování nepotřebovali. Otevřené konce jsou pro Akta X typické, nebyl žádný důvod, proč se k tomu vracet. Navíc v takovéto podobě, která původní epizodu nijak nerozvíjí, nepřináší nic nového (Střelci prostě jen zase narazí na Susanne Modeskiovou a na další tajnou vládní zbraň). Příběh "Three of a Kind" je nezajímavý, skoro bych řekl i slabý. Absence silného příběhu je tedy kompenzována větším důrazem na humor. První samostatné dobrodružství Střelců z 5. série se neslo v odlehčenějším duchu, ale pořád to byl vážný a poměrně napínavý díl. V tomto pokračování ovšem tvůrci na humoru nešetřili a z mého pohledu už moc tlačili na pilu. Scéna se zfetovanou Scullyovou je hodně vtipná a Gillian Anderson hází skvělé ksichty, ale na Akta X nekoukám kvůli takovým věcem a z principu mi částečně vadí. Naštěstí se tu ty komediální scény střídají s výbornými thrillerovými momenty (zejména ve druhé půlce), takže úplné fiasko to není. Ovšem "Unusual Suspects" si pamatuji od začátku do konce, z tohohle dílu mi však v hlavě vždycky utkví jen jednotlivé střípky. Ty jsou povedené (nebudu lhát - i ty komediální), leč jako celek to prostě není tak kvalitní epizoda. A nejen po dějové stránce. Menší problém mám i s postavami. Z Byerse tu udělali ufňukánka, jenž má 10 let bolavé srdíčko kvůli dívce, kterou znal cca dva dny. Místy je mi v tomhle díle protivný. Susanne se zase z femme fatale změnila v unylou spící pannu. Nikoho asi nepřekvapí, že z postavy Charlese Rocketa se vyklube záporák (předvídatelný casting), ale herec jeho formátu mi tady přišel zatraceně nevyužitý. Vlastně ani neměl prostor tu něco předvést. Jeho postavu mohl hrát jakýkoliv bezejmenný herec a dopadlo by to stejně. Naštěstí jsou Langley s Frohikem pořád hláškující borci, a tak celý díl táhnou. Líbilo se mi, že je epizoda opravdu z části natočena v Las Vegas, atraktivní lokace přidávají na atmosféře. Je chytré, že zatímco v předešlé epizodě dělal Střelcům sidekicka Mulder, tady je to Scullyová (taková hezká symetrie). Když to tedy shrnu - jak "Unusual Suspects", tak i "Three of a Kind" jsou vycpávkové díly, vata v rámci dané sezóny, kdy jeden z představitelů ústředních agentů nemohl natáčet. V 5. sérii se z nutného zla podařilo vytvořit plnohodnotný a památný díl, v tomto případě zůstala jen ta vata. V některých momentech docela zábavná, avšak v konečném součtu zbytečná. ()

Výlet do hor (1999) (S06E21)

Tato epizoda je jeden velký mindfuck. Nejsilnější je to při prvním zhlédnutí, kdy nevíte, o co vlastně jde. Když se na to podíváte podruhé, potřetí, popadesáté, tak už to takový efekt nemá. A to je trochu problém. "Field Trip" je skvělá epizoda, ale opravdu si ji vychutnáte jen jednou. Při prvním zhlédnutí je to pětihvězdičkový díl, při dalších už "jen" čtyřhvězdičkový. Dějově to není tak silný díl, proto celý stojí na té pointě. A když ji znáte, tak už to zkrátka taková bomba není. Každopádně hvězdičkové hodnocení nechávám podle prvního zážitku. ()

Biogeneze (1999) (S06E22)

Pozor spoilery! Tento díl (respektive celou trilogii) jsem nikdy neměl v lásce. Na můj vkus je to až moc velká slátanina a fantasmagorie. Přitom se zápletkou jako takovou problém nemám. Témata mimozemských astronautů, kontaktů starověkých národů s návštěvníky z hvězd či možného mimozemského původu lidského života se v komunitě ufologů objevují často (koho to zajímá podrobněji, doporučuji "dokumentární" seriál UFO: Ztracené důkazy). V případě žánru sci-fi pak můžeme říct, že jde vlastně o jedno z klasických témat. Do Akt X zapadá a hlouběji rozvíjí jejich fikční svět. Takže v tomto ohledu je to v pořádku. Problém mám s kvalitou scénáře. Ta je místy opravdu bídná. Scenáristické hovadiny se v průběhu trilogie vrší jedna na druhou a z některých dialogů a scén je mi vyloženě trapně. Motivace postav je často nejasná a znenadání se mění. A je pravdou, že mě jako celek tato trilogie příliš nebaví. Dvoudílem "Two Fathers" / "One Son" skončila stará mytologická linka kolem Syndikátu a kolonizace. "Biogenesis" je počátkem nové etapy mytologie, která do seriálu přináší nové dějové linie. Ale ty jsou mně osobně ukradené. Obzvláště po událostech "One Son" je tento díl studenou sprchou. V minulé mytologii byly sázky opravdu vysoko, planeta Země stála na prahu počátku mimozemské invaze. A co se řeší v "Biogenesis"? Jestli náhodou mimozemšťané nestvořili člověka a jeho náboženství. Ať je to jakkoliv, je to vlastně jedno, o nic nejde (navíc jsme v Aktech X, takže odpověď na danou problematiku dopředu známe). Jak už jsem uvedl, zajímavým způsobem to svět Akt X rozvíjí, ale věnovat tomu hned tři díly, to je z mého pohledu omyl. Pro mě to není tak atraktivní téma - na rozdíl od mimozemského viru, zabijáckých včel, únosů, experimentů nebo války s rebely bez tváře. Téma "Biogenesis" je zajímavé, ale ne napínavé nebo dramatické. A s jeho roztažením do tří epizod to opravdu přepálili. Je to strašně natahované (nejpatrnější je to v 7x02, kdy jsou do děje vkládány zbytečné snové sekvence). Už tato první část se neskutečně vleče. To zásadní pro příběh, co se v "Biogenesis" stane, by se dalo zkrouhnout do 20 minut klasického dvoudílu. Z této epizody je vskutku patrné, že jde pouze o úvod trilogie. Úvod, kde se nic moc neděje. Na finále sezóny je to opravdu slabota. Po nápisu "To be continued" nemám náladu na okamžité puštění pokračování, protože je mi to celé úplně šumák. A ani jako úvod trojdílu to není příliš povedené, srovnejme to třeba s "Anasazi" nebo "Gethsemane". To byly plnohodnotné a napínavé začátky trilogií, které měly spád a nepůsobily jen jako příprava pro zbylé díly. Pro mě je "Biogenesis" nejhorším článkem celé trilogie kolem mimozemského artefaktu. Já to vnímám jako extrémně nudný díl. Je to závěrečný díl série, v němž de facto chybí Mulder. On tu tedy je, ale jakmile se u něj začne projevovat jeho "nemoc", tak se začne pomalu vytrácet z děje. A ten jeho stav mě zrovna dvakrát nevzrušuje. Sice bude v dalších částech bojovat o život, ale "umírání na vysokou mozkovou aktivitu kvůli mimozemskému šutru" nezasáhne tak silně jako Scullyová a její boj s rakovinou. Navíc všichni víme, že se z toho stejně Mulder dostane. V "Biogenesis" se to hemží postavami, které ovšem nic nepředvedou (kromě Scullyové, ta táhne celou trilogii). Je to mytologie a konec série, tak se sem tvůrci pokusili nacpat zásadní mytologické hráče, i když pro ně neměli v příběhu opodstatnění. Skinner, ten jako by tu ani nebyl. Akorát se rozjíždí pokračování dějové linky z 6x09 ohledně jeho vydírání Krycekem. Krycek konkrétně je tu zbytečný a působí navíc (jeho roli mohl zastat jakýkoliv bezejmenný zabiják, vyšlo by to nastejno). A třeba Albert Hosteen - návrat staré mytologické postavy je fajn, ale proč si na něj vzpomněli, když je jen ležící, spící? Čím tomuto příběhu přispěje? Kuřák je v tomto dílu odsouzen k pouhému cameu. V té jeho scéně mimochodem lidé v pozadí probírají blížící se kolonizaci a totální vyhlazení...to mě fakt štve. Ona nás tím Carterova parta bude pořád dráždit a vzbuzovat v nás marné naděje, i když už se stejně dějové linii s kolonizací věnovat nebudou. Kolonizace se stává prostým pojmem, kolem nějž seriál vzdáleně krouží. Scenáristických kravin je v tomto dílu opravdu hodně. Ani nemá cenu je všechny vypisovat. To, že k vyvolání Mulderova stavu stačí pouhý kontakt s obkresleným artefaktem na papíru, je opravdu k smíchu. Chápal bych, kdyby byl v přímé blízkosti té věci, ale on začne umírat JEN KVŮLI PAPÍRU! No ale z něj určitě vycházelo to magické kosmické záření, které je zdrojem všeho (scenáristé přišli s novou berličku, s jejíž pomocí mohou věci "vysvětlovat"). Zdrojem děsu má být v této epizodě točící se artefakt (sorry, to mi přijde spíš blbý). Když artefakt vyletí a prosekne bibli, je to efektivní moment, ale nemá to žádnou logiku. To byl k tomu naprogramovaný? Nebo ho s náboženskými texty pojí magnetismus? Pardon, zase zapomínám na kosmické záření, v tom to určitě bude. Ale abych nebyl jen negativní, pár pozitiv se na "Biogenesis" najde. Jelikož jde o nejslabší část trilogie, tak už hůř nebude. To je rozhodně klad :-). Pak musím zmínit úvodní monolog Scullyové, ten je povedený. Klasicky dobrá je hudba. Líbí se mi lokace na mořském pobřeží, to je pro seriál neokoukané prostředí. A to je asi vše. 6x22 je pro mě zatím nejslabším finále sezóny v dosavadní historii seriálu. Nemám to rád, je to stupidní a moc mě to nebaví. Na druhou stranu chápu lidi, kterým se to líbí. Ono to pořád má určité kvality. Víc než 3 hvězdičky ale za sebe dát nemůžu. () (menej) (viac)

Season 7 (1999) (S07)

Akta X jsou jedním z mých nejoblíbenějších seriálů. To však neznamená, že je budu posuzovat s růžovými brýlemi a tvářit se, jak jsou všechny sezóny úžasné a dokonalé. V případě 7. série je pravda nepříjemná, ale nemůžu se před ní schovávat: jde o nejhorší řadu celého seriálu (když nechám stranou revival z roku 2016). V žádné jiné sezóně není tolik špatných dílů najednou. Co špatných - v sedmičce najdeme hned několik epizod, které patří k absolutnímu seriálovému dnu. A rozhodně nejde jen o nechvalně proslulé díly "First Person Shooter" a "Fight Club", ty představují pouze špičku ledovce. Kvalita příběhů (respektive scénářů) se v této řadě rapidně snížila. Těžko říct, proč tomu tak je. Vždyť charakterem je 7. série velmi temná a hororová, takže by mělo jít o Akta X v té nejlepší podobě. Rozjuchanost minulé řady je pryč, v této sérii komediální a odlehčené díly nedominují. Jenže děsivost a temnou atmosféru mnohdy pohřbí právě nízká kvalita scénáře. Ukázkovým příkladem je díl "Signs & Wonders" - co zpočátku vypadá jako slibný atmosférický horor s náboženskými fanatiky a vraždícími hady, se po pár minutách změní v trapnou slátaninu se špatnými hereckými výkony a příšernými počítačovými efekty. I ty jsou mimochodem jedním z problémů této série. CGI je tady často hrozné, na úrovni brakových televizních sci-fi filmů. A nelze se vymlouvat na dobu vzniku či technické limity, v 5. i 6. řadě jsou epizody, kde to CGI vypadá pořád dobře. U kvalitní epizody bych nad nepovedenými efekty mávnul rukou, ale když je díl špatný po všech stránkách, jen to umocňuje mé negativní vnímání. 7. série se o mizerné počítačové triky často opírá, čímž si sama podřezává větev (třeba "First Person Shooter" je celá přehlídka špatného CGI). Mnohé epizody této řady působí lacině nejen kvůli béčkovým scénářům a špatným efektům, ale i kvůli hereckým výkonům. Zpravidla jde o epizodní role, ale někdy nemají svůj den ani Gillian Anderson a David Duchovny (respektive se spíše nesnaží). U Duchovnyho to má určité zákulisní důvody, které jsem rozebíral v komentáři k 7x02. Každopádně této sérii nepomáhá, když v některých dílech jede Duchovny na půl plynu a tváří se znuděně a bez života. Občas za to ale ani ti herci nemůžou, scénáře epizod jim někdy nedávají moc prostoru něco předvést. Ona vlastně celá tato série působí unaveným dojmem. Dá se říct, že v tomto období jela Akta X na setrvačník. Tvůrci seriálu se vyčerpali a nemají co nabídnout. Dobré nápady došly. Nejpatrnější je to na mytologii, která zkouší nové věci a vydává se novými směry, ale v porovnání se starými sériemi jde o hloupé fantasmagorie bez hlubšího smyslu. Staré mytologické postavy se vrací do děje jen proto, aby byly bezdůvodně zlikvidovány. S Mužem s cigaretou si scenáristé v první polovině série neví rady. A třeba způsob, jakým uzavřeli příběh kolem Mulderovy sestry, je vyloženě smutný. Takovéto nedůstojné a z prstu vycucané finále si Samantha nezasloužila. Jen 2 mytologie z celé série můžu označit za povedené ("En Ami" a "Requiem"), zbytek je větší či menší tragédie. Trochu se takhle zpětně divím, že jsem v hodnocení nebyl přísnější. Ty mytologie, které ode mě dostaly tři hvězdičky, spíše vnímám jako dvouhvězdičkové. /// Abych to zas nějak shrnul: 7. série je špatná. Prostě je to tak, nikdo mi to nevymluví. Skvělé pětihvězdičkové díly se tu samozřejmě vyskytují, ale dají se spočítat na prstech jedné ruky. Dobrých čtyřhvězd rovněž není mnoho. Podprůměrné a hrozné díly naopak převažují. V 6. sérii mi vadily odlehčené příběhy, ale nedala se jim upřít kvalita. V sedmičce máme sice většinu epizod vážně pojatých, ale kvalitu zpravidla postrádají. Z tohoto celkového hodnocení sezóny možná není úplně jasné, proč ji vnímám tak negativně (nechci zacházet do podrobností, byl by to jinak hooodně dlouhý text). Ale z komentářů k jednotlivým dílům si uděláte podrobný obrázek o mém smýšlení... Nejlepší samostatně stojící epizody 7. série: Chimera; Theef; X-Cops; Millennium Nejlepší mytologické epizody 7. série: Requiem; En Ami Nejhorší epizody 7. série: all things (sorry Gillian, ale z tvého egotripu je mi na blití, nejhorší Akta X); Fight Club; First Person Shooter; The Goldberg Variation; Signs & Wonders; Hollywood A.D. () (menej) (viac)

Šestý zánik (1999) (S07E01)

Pozor spoilery! Prostřední část trilogie je z mého pohledu nejpovedenější. Slátanina je to pořád, ale u tohoto dílu se alespoň bavím. Obsahuje totiž povedené momenty. Většina z nich souvisí s dějovou linií kolem Scullyové na africkém pobřeží. Biblické rány a zlá znamení přinášejí do epizody hororové elementy, což je vždycky plus. Třeba teaser s náletem kobylek je po delší době připomenutím, že Akta X umí být stále děsivá. Velký podíl na tom má Mannersova režie, horor mu sedí víc než mytologické nesmysly. A že těch tu je požehnaně. Věci se dějí prostě "proto". A nejde jen o děj, motivace postav je často nejasná a může se změnit lusknutím prstu (nepsal jsem to už minule?). Přijde mi, že tvůrci rezignovali a už se nesnaží věci vysvětlovat - jsou to přeci Akta X, může se tu dít cokoliv paranormálního, a proto není třeba hledat logické důvody a poskytovat divákovi odpovědi. Když už se náhodou o nějaké vysvětlení pokusí, je to většinou blbé. Za Mulderův stav může jeho nákaza mimozemským virem (černým olejem) v epizodě "Tunguska". Je hezké, že se novou mytologii snaží nějak naroubovat na tu starou, ale toto opravdu působí jako vaření z vody. Tím samým virem byli koneckonců nakaženi také Krycek ("Piper Maru") se Scullyovou ("Akta X: Film"), proč artefakt nemá vliv i na ně? Proč také nemají vysokou mozkovou aktivitu a telepatické schopnosti, které je pomalu zabíjí? Nehledě na to, že jedinou osobou, která fyzicky přišla do kontaktu s tím artefaktem (z něhož se mimochodem vyklubala mimozemská loď), je Scullyová. Znovu připomínám, že Mulderův stav vyvolal obkreslovací PAPÍR! Boty v logice jsou zásadní a nelze se přes ně přenést. Jak jsem zmiňoval tu nejasnou a měnící se motivaci postav, tak nejvýraznější je to v postavě šíleného doktora Barnese. V "Biogenesis" nám byl představen jako fanatický skeptik, který se živil vyvracením nevědeckých teorií týkajících se náboženství, zázraků nebo mimozemského života. Když se objevil potenciální důkaz v podobě artefaktu, který nemohl vyvrátit, nezdráhal se zabíjet, aby pravdu ututlal. A v 7x01 najednou charakterově otočil o 180 stupňů - o pravosti vesmírné lodi a o mimozemském vlivu na vznik člověka a náboženství nepochybuje, ba naopak, celé to chce odhalit světu a shrábnout zásluhy (pravý opak toho, o co mu šlo minule). A běda tomu, kdo mu v tom bude překážet. Tato proměna nedává smysl (vysvětlení "prostě mu z nepopiratelných důkazů hráblo" je nedostatečné). Chris Carter zkrátka potřeboval do dílu nějakého záporáka (Krycek s Kuřákem tentokrát absentují), a tak mu doktor z minulého dílu přišel vhod. Že to moc nedává smysl, to už mu bylo jedno. A když už jsme u toho, herec v roli Barnese mi nepřijde moc dobrý. Působí béčkovým dojmem...ale tak na mě vlastně působí celá trilogie. Dějová linie kolem Muldera není žádná sláva, ale oproti minulé epizodě se v ní něco děje. Skinner zde má hodně prostoru a pro vývoj příběhu je důležitý, což je fajn. Navíc se pořád snaží udělat správnou věc, i když je kompromitován a Krycek ho má v hrsti. Takže tu svádí určitý vnitřní boj (který mohl být, pravda, zpracován detailněji). Návrat Michaela Kritschgaua chválím, díky tomu se dozvídáme, co se s ním stalo po událostech epizody "Redux II", kdy zůstal jeho osud otevřený. Ta postava od té doby prošla vývojem, který dává smysl. V tomto příběhu má Kritschgau opodstatnění a podílí se na vývoji děje (na rozdíl od Alberta Hosteena, který v této trilogii vůbec nemusel být). Akorát mám zase trochu problém s tím, jak Kritschgaua do seriálu vrátili. Proč si ze všech mytologických postav vzpomněl Mulder zrovna na něj? Z událostí trilogie "Gethsemane" nijak nevyplývá, že by mu měl být Kritschgau v této konkrétní situaci nápomocný (není zde žádná souvislost). A Mulderovu nově nabytou genialitu nelze považovat za uspokojivé vysvětlení. "The Sixth Extinction I" má mnoho much, ale také řadu dobrých věcí. Atmosféra nechybí a příběh má napětí a spád (tentokrát se to naštěstí nevleče). Není to nic převratného, ale ve srovnání s ostatními částmi trojdílu jde o obstojnou epizodu. Když tedy přehlédnu scénu, v níž Fowleyová vyznává Mulderovi lásku. Z toho je mi na blití, tahle telenovelácká linie nemá v seriálu co pohledávat... () (menej) (viac)

Šestý zánik, 2. část: Láska osudu (1999) (S07E02)

Pozor spoilery (a velké množství hnidopíchání)! Díky bohu, že už je této přiblblé a zbytečně natahované trilogii konec. Minulá část mě celkem bavila, ale tady opět sledujeme přehlídku scenáristické bídy a špatných rozhodnutí. Je to jen o něco málo lepší než "Biogenesis" (protože to není taková nuda). Linie se zkoumáním mimozemského artefaktu skončila s poslední scénou předcházejícího dílu, a tak tu máme celou epizodu o umírajícím Mulderovi, kterého se Scullyová snaží zachránit, zatímco Kuřák sleduje vlastní cíle. Znovu opakuji: tato zápletka není tak silná jako rakovina Scullyové. Situace, do níž se Mulder dostal, má pachuť stupidity, a kromě toho všichni víme, jak to dopadne. Na začátku nové sezóny určitě žádný z hlavních hrdinů neumře. Tak proč bych měl být zainteresován? Emoce to u mě nevyvolá a ani mě to moc nezajímá. A už vůbec mě nezajímají Mulderovy snové sekvence. Setkání s Mužem z Pentagonu a Samanthou je mi úplně buřt, když to stejně není pravda. Nefunguje to ani jako bouda na diváka (zajímalo by mě, koho ten "zvrat" v půlce dílu překvapil). Mulderovy sny jsou jen vata sloužící k natažení tohoto plytkého dílu na 45minutovou stopáž. Chápu, co tím chtěli říct, ale Mulderův snový život na předměstí působí dojmem mýdlové opery. Kuřák je jednou z mých nejoblíbenějších postav, ale v tomto dílu je mi neskutečně protivný. Nejen ve snech, ale i mimo ně. Je to dáno především úděsnými dialogy, které jsou neuvěřitelně strojené, šustí papírem a nepůsobí věrohodně (takhle by nikdy nikdo nemluvil - ani v seriálu). Epizoda se tváří jako neskutečně chytrá a umělecká (kvůli všem těm náboženským a filosofickým přesahům - viz Mulder v pozici Ježíše Krista...ech), a přitom je jen neuvěřitelně blbá. Krycek je tu stejně jako v 6x22 úplně navíc a jeho roli by mohl zastávat jakýkoliv bezejmenný poskok. Po "One Son" holt scenáristé nevěděli, jak s Krycekem naložit. Už jsem to myslím zmiňoval v komentářích k předešlým částem, ale ještě jednou: pokud nemá postava v příběhu opodstatnění, není nutné ji tam za každou cenu dávat. To platí v celé trilogii pro Alberta Hosteena (ten je tu jen kvůli paranormálnímu zážitku Scullyové) a v 7x02 i pro Michaela Kritschgaua. Přijde mi, že se tyto postavy vrátily jen proto, aby je scenáristé mohli nechat zabít. Carterova banda systematicky likviduje všechny zbytky staré mytologie, včetně výrazných epizodních postav. Nechtějí nechat žádná vrátka otevřená. Masakr postav zde dostihne i Dianu Fowleyovou. Já tu postavu i herečku nenávidím, takže jsem za její odchod ze scény rád. Její hlavní funkcí bylo tvořit milostný trojúhelník mezi Mulderem a Scullyovou, což je už z podstaty věci hrozné. Tohle do seriálu podle mě nepatří, kvůli tomu já na Akta X nekoukám. Na chvíli tak z mytologie zmizí "telenovelácký aspekt", ale zanedlouho přijdou tvůrci s novým (bude na písmeno W). Jsem rád, že šla Fowleyová pod kytičky, akorát nejsem spokojen se způsobem, jakým to scenáristé udělali. Ať už si o ní myslím cokoliv, ta postava celou jednu sezónu patřila mezi klíčové mytologické hráče. A mytologické postavy se prostě nezabíjejí mimo záběr. Když Scullyová na konci jen tak mimochodem Mulderovi oznámí Dianinu smrt, vždycky si vzpomenu na díl "Představují se Itchy, Scratchy a Poochie" ze Simpsonových, kde to s obdobně nepopulární postavou vyřešili podobným způsobem ("Poochie zemřel cestou zpátky na svou planetu."). Klidně bych oželel Mulderův opakující se sen s chlapečkem na pláži, místo toho mohli natočit smrt Fowleyové. Byla to takřka všemi fanoušky nenáviděná postava, ale důstojný odchod ze seriálu by si zasloužila. Zvláště proto, že se v ní hne svědomí a rozhodne se Scullyové pomoci (opět "off-camera"). Heroickou smrtí by její charakter dostal hloubku a částečně si vylepšil reputaci. Takhle s ní bylo naloženo ve stylu: "Fanoušci, ta kráva je konečně mrtvá, to jste vždycky chtěli, radujte se, veselte se!" To není dobrá scenáristická práce. Ještě jednou se vrátím ke Kuřákovi, dobrou scenáristickou práci totiž neodvedli tvůrci ani ohledně něj. Tato trilogie mohla být jedinečnou příležitostí, jak vhodně navázat na tu starou mytologii a spojit ji s novými tématy. Čekal bych, že Kuřák dostane vlastní dějovou linii, v níž se bude konec Syndikátu a Projektu nějak řešit. Že ho třeba uvidíme v nějaké netradiční pozici. Že dojde k posunu jeho charakteru dál. Jenže opak je pravdou - všichni se tváří, jako by se nic nestalo. Události z "One Son" nejsou vůbec reflektovány (kromě drobných zmínek). Kuřák je v podstatě pořád tam, kde byl. Vždyť už v jeho cameu v "Biogenesis" jsme ho viděli s nějakou další skupinou. Já vím, představitelé Syndikátu byli jen špičkou ledovce, ta konspirace byla obrovská a zapojilo se do ní velké množství lidí z řad vlády, armády, vědců, lékařů apod. Ale seriál se prostě nemůže tvářit, jako že k ničemu nedošlo. Na to byly události z 6. série až moc zásadní. Nečekám, že uvidíme kolonizaci (chraň bůh v epizodě, jejíž název evokuje apokalypsu :-D ), ale udržování statutu quo za každou cenu je špatné. Stará mytologie z pohledu tvůrců skončila, ovšem do nějakého výraznějšího příběhového posunu se jim nechce. To raději budou už navěky kolem té kolonizace bezcílně kroužit. Kuřák zde třeba provádí na Mulderovi experimenty, které mohou lidstvo před invazí zachránit (primárně chce však zachránit sám sebe). Jak to s tou operací nakonec dopadne? To se nedozvíme, protože už na to nebude navazováno, jak je již v této fázi seriálu zvykem (když nepočítám vliv té operace na Kuřákův zdravotní stav, který se bude dále v 7. sérii řešit). Psal jsem to už v komentáři k 7x01, scenáristé přestali dávat odpovědi. Věci se dějí jen tak a dějové linie často nemají konec. Mytologie Akt X i v minulosti končila otevřeně, ovšem po nějakém čase vždy přišlo pokračování. Seriál diváky nikdy nevodil za ručičku a řadu věcí jsme si museli domýšlet, přesto se nás scenáristé snažili k pravdě nasměrovat. Bylo nám jasně naznačováno, co si máme myslet. A nějakého vysvětlení jsme se dříve či později dočkali. To už je pasé. U této trilogie je tolik nezodpovězených otázek, že fanouškům nezbývá než si vytvářet vlastní teorie (bez konkrétních vodítek, kterých by se mohli chytit). Jako příklad zmíním pár nejpalčivějších otázek, které trápí mou hlavu. Proč měl mimozemský artefakt vliv pouze na Muldera, když černým olejem byla infikována řada lidí? Původní části artefaktu z "Biogenesis" byly úlomky té vesmírné lodi, nebo šlo o samostatnou věc? Proč tenkrát přesekl tu bibli? Jaká byla v trilogii role Kryceka? Jen zahlazování stop? Proč tedy pomáhal bláznivému doktorovi? Jednal na vlastní pěst, nebo byl pořád ve službách Kuřáka? A proč šel v této epizodě za Skinnerem v tom dlouhovlasém převleku z 6x09, když v "Biogenesis" ho navštívil normálně? (tady ale můžu odpovědět: aby ho Scullyová nepoznala, jiný důvod to nemělo) Co ta radikální charakterová proměna doktora Barnese? Co to bylo s tím africkým šamanem? Jak pokračovalo dění v Africe po skončení minulého dílu? Jak to dopadlo se zombie řidičem? Kam zmizelo zahrabané UFO? Konkrétně v tomto případě věřím, že ve staré mytologii bychom viděli to UFO vzlétnout nebo nad ním alespoň kroužit jiné. Nevěděli bychom "proč" zmizelo, ale aspoň bychom tušili "jak". Otázek je tady hodně, odpovědi takřka žádné. Tenhle nový přístup "jsou to Akta X, dějí se tu paranormální záhady, vysvětlení není nutné" se mi vůbec nelíbí. Scénář zatraceně skřípe a místy je opravdu stupidní. Mulder umírá, přijde Scullyová, uroní na něj slzu, políbí ho...a hle - Mulder je jako rybička. Zázrak. Přitom operace, kterou na něm Kuřák udělal, mu neměla zachránit život, Mulder tam byl jen jako pokusný králík. My se tedy v pozdějších mytologických dílech dozvíme, že Mulder úplně zdráv není, ale stejně konec tohoto dílu nedává smysl. Mulder zničehonic přestane umírat, abnormální mozková aktivita se utlumí a vše se vrátí do normálu. Proč? Protože scenáristé potřebují, aby byl v příštím dílu zase na značce a vyšetřoval další případ. To je ten mimopříběhový důvod. Ale ten příběhový? Jen další z mnoha nezodpovězených otázek... Ohledně záporů epizody musím zmínit ještě výkon Davida Duchovnyho. Před 7. sérií došlo mezi ním a studiem 20th Century Fox ke konfliktu kvůli honoráři. Duchovny dokonce své chlebodárce zažaloval. Nakonec se obě strany domluvily, ale Duchovny byl rozhodnutý své působení v seriálu po 7. sezóně ukončit. V průběhu této řady tak můžeme pozorovat, jak to má někdy úplně na háku. Ne že by hrál vyloženě špatně, ale v některých dílech se moc nesnaží. Přistupuje k tomu jako k práci, která ho mírně sere. Je to profesionál, takže si odehraje svůj standard, ale tím to hasne. Chybí tam to nadšení, co v sobě dřív měl. Občas vypadá dokonce otráveně a znuděně. Jak říkám, neplatí to pro každý díl, ale sem tam se to objeví (nejvíc je to vidět v mytologii, v běžných epizodách to není tak nápadné). Na půl plynu bohužel jede i v 7x02. A rozhodně to není tím, že tu Mulder má působit unaveně. "Amor Fati" není dobrý díl. Svou blbostí mě irituje. Ale i přes všechna negativa jde o koukatelnou epizodu. Člověk ji s drobnou bolestí hlavy přežije. Pár dobrých momentů se tu najde, avšak v té záplavě hnoje snadno zapadnou. Nicméně jeden velký přínos tato trilogie má - na jejím konci se Scullyová konečně stane otevřenější. Po tom všem, co zde vyjde najevo, už nemůže být zaslepeným skeptikem (ne v oblasti mimozemského života). Tři slabé hvězdičky. Skoro se divím, že nedávám míň. Asi proto, že je mi to vlastně ukradené. Necítím k tomu smrtící zášť jako k epizodám s nižším počtem hvězdiček. Zítra už si na tento díl nevzpomenu a vrátím se k němu až při dalším kompletním seriálovém maratonu. P. S. V tomto dílu kolonizaci přeci jen uvidíme, ale pouze v Mulderově fantasmagorickém snu. Každopádně je to nejblíže, jak se seriál k této události dostane... () (menej) (viac)

Hlad (1999) (S07E03)

Hodně dobrý díl, v němž hlavními hrdiny nejsou Mulder a Scullyová, ale genetický mutant s neodolatelnou chutí na lidské mozky. Celé se to točí kolem něj, kamera z něj prakticky nespouští oči a agenti FBI se na scéně objevují jen tehdy, když ústřední postavu příběhu navštíví. Zápletka s pojídáním mozků zní trochu béčkově, ale naštěstí je epizoda dílem talentovaných tvůrců Vince Gilligana (scénář) a Kima Mannerse (režie), takže se jedná o kvalitu. Rob je poměrně sympatický a vlastně i tragický charakter s hlubokou psychologizací, kterou mu jiná seriálová monstra mohou jen závidět. Jeho skutečná podoba je navíc pořádně děsivá. První samostatně stojící epizoda 7. série se povedla. ()

Milénium (1999) (S07E04)

Ze seriálu Millennium jsem nikdy neviděl ani jeden díl, a tak nemohu posoudit, jestli tento crossover nedělá původnímu seriálu ostudu a zda jde o důstojné zakončení příběhu Franka Blacka. Každopádně jako samostatná epizoda Akt X je to vynikající díl, určitě jeden z vrcholů 7. série (kterých je poskrovnu, co si budeme povídat). Zombie tematiku moc nemusím, je to pro mě otřepané klišé, ale v Aktech jsme ještě nic takového neměli. A jak s oblibou říkávám: Aktům klasická témata sedí nejlépe. Epizoda je proto hodně temná a plná děsivých momentů. Když to hodně přeženu, tak prohlásím, že celá pasáž s Mulderem (a posléze Frankem) ve sklepě plném zombíků je jednou z nejděsivějších scén seriálu (nebo minimálně od 5. série dál). To má tak klaustrofobickou a temnou atmosféru, že je to prostě super, takhle mají Akta X vypadat. Právě v té strašidelnosti spočívá největší síla epizody, scénář není zase tak silný, co si budeme nalhávat. Lance Henriksen je příjemným osvěžením, i když většinu dílu jen prosedí v blázinci a jako badass frajer se projeví až v závěru. Ale i to bohatě stačí. Na tomto dílu mi vadí jen dvě věci. Tou první (a docela zásadní) je fakt, že ačkoliv se epizoda odehrává v povánočním období a na silvestra, tak to téměř není vidět. Chybí mi tu atmosféra, výzdoba, světýlka...a hlavně sníh. To je holt jeden z nešvarů přesunu natáčení do Los Angeles. Většina epizody se odehrává v Georgii (kde se sníh v zimě vyskytuje), ale všechny denní scény v exteriérech jsou prosluněné a letní. Vánoční a silvestrovská výzdoba se objeví vlastně až v samotném závěru (když nepočítám vánoční stromeček v pozadí jedné scény v blázinci). Zkrátka téměř nic neevokuje období, v němž se děj odehrává. Jistě, na světě jsou místa, kde v zimě není sníh, ale tak to mohli kompenzovat alespoň nějakou tou výzdobou. Film "Die Hard" se taky odehrává v Los Angeles, ale nikdo nemůže ani zapochybovat o tom, do jakého období v roce je zasazen. Když je ve hře konec světa s příchodem nového milénia a ten silvestr a nový rok hrají v příběhu důležitou roli, tak to prostě potřebuje nějaké to prostorové navození atmosféry. A v tomhle dílu ta atmosféra pozadí příběhu prostě není. S tímto částečně souvisí druhý problém, který s epizodou mám - na to, že jde o závod s časem a hrozí konec světa, tak jsou všichni nějak moc v klidu. Opět nepociťuji z atmosféry epizody, že jsou sázky tak vysoko. Přitom hrozící armageddon je na poměry Akt X dost hutné téma. No ale tyto mé dvě výtky jsou jen takové hnidopíchání. Tyto maličkosti nepřebijí fakt, že jde o skvělou epizodu. P. S. Finálový polibek Muldera a Scullyové je hezký a přirozený moment, není to uměle vytvořená scéna pro shippery, jako byl třeba závěrečný baseball v epizodě "The Unnatural". Takže v tomto ohledu spokojenost. ()

Zrychlení (1999) (S07E05)

Teenageři objeví magickou jeskyni, v níž se ukrývá síla, která jim dává schopnost pohybovat se extrémní rychlostí, nezachytitelnou lidským okem. Tak takováhle zápletka vznikne, když se vaří z vody. Naštěstí je to mnohem lepší díl, než by se dalo očekávat. O nějaké strašidelnosti či temné atmosféře nemůže být ani řeč, ale napětí epizodě nechybí. Pár působivých scén se tu též najde (např. brutální vražda učitele ve školní jídelně). Je dobře, že se jedná o vážně pojatou epizodu (přitom komediálnost by se vzhledem k tématu nabízela). Já jsem se solidně bavil, příběh mě dokázal vtáhnout a i postavy puberťáků mi nebyly úplně ukradené (byť jsou neskutečně stereotypní). Epizoda má navíc kvalitní efekty. Je to zkrátka takové příjemné překvapení. Čekal jsem průser, a ono to bylo docela povedené. Jistě, v nějaké třetí, čtvrté sezóně by takovýto díl v konkurenci neobstál, ale v sedmé sérii patří k tomu lepšímu. Jen je trošku úsměvné, že Mulder a Scullyová jsou v tomto příběhu poněkud navíc - jejich vliv na události je nulový, dokonce i závěr tragického příběhu omladiny se odehraje bez jejich přičinění. P. S. Ta nevysvětlitelná síla nefunguje na starší lidí prostě...proto :-) Jo, scenáristicky to opravdu není nejlepší, hlavně že je to zábavné. ()

Souhra náhod (1999) (S07E06)

Myslete si o mně, že jsem škarohlíd bez smyslu pro humor a se srdcem z kamene, ale pro mě je tohle velice špatný díl Akt X. Já a scenárista Jeffrey Bell si asi nikdy nesedneme. Žádná jím napsaná epizoda ode mě zatím nedostala vyšší hodnocení než 2 hvězdičky (a třeba "The Rain King" ze 6. série je pro mě asi tím nejblbějším dílem seriálu celkově). "The Goldberg Variation" z mého pohledu z Bellových zajetých kolejí nevybočuje. Tento příběh, respektive celý tenhle díl, to prostě nejsou Akta X. Nedokážu si představit, že by se takováhle epizoda vyskytla třeba ve třetí sérii. Není to ani děsivé, ani napínavé, ani atmosférické, a dokonce ani humorné. Je to odlehčená epizoda, ale humoru tu zas tak moc není. Když už mají být Akta X veseleji pojatá, tak ať se u toho alespoň zasměji! To se mi tady však ani jednou nestalo. Je to zbytečný a nezáživný díl. Při sledování jsem sám sobě nadával, že jsem si raději nepustil nějaký lepší díl. Stejně jako v případě "Dešťového krále" se jedná o dalších zabitých 45 minut, které mi už nikdo nevrátí. Jsou to právě takovéhle epizody, které svědčí o úpadku seriálu v pozdějších sériích. Neříkám, že zápletka není zajímavá, ale zasloužila by si lepší zpracování (možná je toto jeden z případů, kdy by čistě komediální až sebeparodický nádech epizodě seděl). Stojí to zkrátka na půl cesty, je to odlehčené, ale zároveň se k tématu přistupuje až zbytečně moc vážně (linie s mafiány je jen uměle vytvářený pokus o napětí, který nefunguje). Tenhle případ vlastně ani není materiál pro Akta X. Jediný důvod, proč naši agenti pokračují ve vyšetřování tohoto "případu" (uvozovky jsou na místě), je Mulderova fascinace Henrym a štěstím, které se na něj lepí. Docela mi vadí i ten mírně telenovelácký nádech tohoto dílu (vážně nemocný Shia LaBeouf, kterému se snaží pomáhat hodný blbeček Henry). Jak říkám, asi jsem monstrum bez emocí, ale mě to nechávalo úplně chladným. Já prostě od Akt X očekávám něco jiného, tyhle díly ("The Rain King" je mu svým charakterem velice podobný) jsou naprostou odchylkou od žánru, jakým byla Akta X v prvních sériích. Kdyby takovéhle díly převažovaly, nikdy bych se fanouškem seriálu nestal. Rozumím tomu, že se tvůrci neustále snaží o něco nového, že jsou tyto epizody takovou hrou, experimentem, ale zatímco jiné experimenty v 7. sérii mi sedly (např. "Hungry", "X-Cops"), tak toto je mi opravdu proti srsti. Kdo chce vidět zbytečně dlouhou partii pokeru, Muldera spravujícího dřez nebo sladkobolné scény s nemocným chlapečkem? Toto já prostě od Akt X neočekávám, a proto mám s těmito díly veliký problém. Nejspíš to bude můj osobní problém, je možné, že Vám se tato epizoda líbit bude. Já na ni ovšem chci co nejrychleji zapomenout... Ale abych zas jen nekritizoval - postava Henryho je přeci jen poměrně sympatická a řetězové reakce ve stylu Rube Goldbergova stroje jsou kreativní a dobře natočené. Proto dávám alespoň slabé dvě hvězdičky. Edit: Dvě epizody po této přišel "Úžasný Maleeni" (S07E08), který ukázal, jak má vypadat kvalitní odlehčená (byť ne přímo komediální) epizoda. No ale Maleeniho taky nedělal Bell, že... () (menej) (viac)

Láska boží (2000) (S07E07)

Tooms se vrátil, Modell se vrátil, a tak bylo jen otázkou času, kdy svou návratovou epizodu dostane i třetí ze "svaté trojice" akťáckých psychopatů - Donnie Pfaster. Dočkal se jí až v 7. sérii. "Orison" nemá nejlepší reputaci, ale za sebe musím říct, že jde o lepší návratovou epizodu než Modellovo "Kitsunegari" z 5. série (s kvalitou "Toomse" se to ale pochopitelně nemůže rovnat). Možná jsem oproti většině fanoušků k tomuto dílu shovívavější z toho důvodu, že původní "Irresistible" ze 2. série pro mě není tak posvátnou epizodou. Pro mě je to jen velmi dobrý (čtyřhvězdičkový) díl s ikonickým záporákem, ale k ději, respektive scénáři mám několik výhrad, přes které se nemohu přenést (viz můj komentář k dané epizodě). Takže jsem od "Lásky boží" nic moc neočekával, a nakonec jsem byl vcelku mile překvapen. Ty tři hvězdičky jsou vlastně docela hezké, skoro bych dal i slabší čtyři, kdyby nebylo několika aspektů, které mi na této epizodě vadí. Především je to totální popření původního dílu. Chris Carter napsal "Irresistible" jako epizodu bez paranormálna, jako realisticky pojatý díl, který ukazuje, že to největší zlo může číhat v reálných mezích našeho světa a může vypadat jako nenápadný chlápek ze sousedství. To byla celá pointa onoho dílu. Démonická vize Donnieho, kterou tenkrát unesená Scullyová viděla, byla jen v její mysli, šlo o vizuální manifestaci jejího strachu (tak to Carter vždycky vysvětloval). A co tedy udělal scenárista tohoto pokračování (pochopitelně s Carterovým požehnáním)? No udělal z Donnieho opravdového démona, ztělesnění samotného zla, v jehož přítomnosti se objevuje číslo 666, to dá přeci rozum, ne? Ne. To nejenom popírá původní epizodu, ale ani to vlastně nedává smysl v rámci tohoto dílu - když nebyl Donnie člověk, ale démon, proč už dávno neutekl z vězení? A proč ho dokáže přeprat ženská, to nemá nějakou nadpřirozenou sílu? V mnohých ohledech scénář tohoto dílu skřípe (titulní Orison je vlastně celkem zbytečnou postavou). Moc se mi nelíbí ani to, jak pozměnili Donnieho charakter. Nick Chinlund je pořád výborný a jeho postava je i po těch letech neskutečně creepy, ale v původní epizodě toho Donnie moc nenamluvil, stačila jeho mimika a pohledy očí a diváka mrazilo v zádech. Tady při útoku na Scullyovou hláškuje jako Freddy Krueger ("Kdo ti dělá nehty?" ///// "Napustím ti vanu, brouku."). A to mu sakra ubírá na děsivosti. Jako celek mě však epizoda bavila. Je to správně temné a místy strašidelné. Atmosféra také nechybí (obzvláště scéna, kdy se spoutaná Scullyová snaží osvobodit a na pozadí hraje ta divná písnička, je super). Gillian Anderson je v celém dílu výborná, dokonce snad i lepší než v původním "Irresistible", kde mi Scullyová přišla trochu mimo charakter. Nikdy by mě nenapadlo, že splácat dohromady Donnieho Pfastera a díl s náboženskou tématikou může fungovat. Konec epizody je trochu divný, ale vzhledem k tématu tam asi pasuje. No zkrátka pěkné tři hvězdičky. Rád bych ještě tu jednu hvězdičku přidal, ale kvůli tomu, jak změnili Donnieho charakter a mírně pošlapali odkaz původního dílu, prostě nemůžu. Každopádně to z mého pohledu není tak blbé, jak se říká. Jsou to zábavná béčková Akta X. Navíc v 7. sérii se najdou horší díly. () (menej) (viac)

Úžasný Maleeni (2000) (S07E08)

Této epizodě jsem se celá léta vyhýbal, její zápletka mě od sledování odrazovala. Dnes jsem ji tedy zhlédl poprvé v životě a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nejsou to sice napínavá nebo temná Akta X (taková mám nejraději), ale ani to není stupidní a rozjuchaná komediální epizoda. Je to takové vážné i nevážné a v konečném součtu kouzelné. Celou dobu jsem měl při sledování na tváři přitroublý a spokojený úsměv. "Úžasný Maleeni" je zkrátka prima oddychovka. Je to nenáročný příběh, který se neustále vyvíjí a je plný překvapení. Až do samotného konce jsem byl mírně zmatený a netušil, co se za tím vším skrývá. Každý další zvrat jen podněcoval mou dychtivost zjistit, jak se to celé vyvrbí. Ona je vlastně celá tato epizoda jako jeden velký kouzelnický trik. Něco se před vámi odehrává, vy to upřeně sledujete, baví vás to, jste až fascinováni, ale moc tomu nerozumíte. A to je docela trefné. K chytrému příběhu si připočtěte sympaťáka Rickyho Jaye a máte recept na skvělou zábavu. Za sebe dávám hezké čtyři hvězdičky. S touto odlehčenější epizodou nemám žádný problém. Až mě to trochu překvapuje... ()

Divy a zázraky (2000) (S07E09)

V 7. - 9. řadě je několik epizod, které jsem nikdy předtím neviděl. To je případ i tohoto dílu, komentář k němu tedy píši po premiérovém zhlédnutí. A musím konstatovat, že to byl zážitek. Bohužel ne v dobrém slova smyslu, tohle se moc nepovedlo. Přitom úvodní teaser je slibný - temná noc, bouřka, dramatická hudba Marka Snowa, auto plné hadů... zpočátku to vypadá dobře. Jenže s přibývajícími minutami se děj stává víc a víc stupidnějším a ve druhé polovině jsem už koukal na hodiny, za jak dlouho bude tahle kravina končit. Což by se u Akt X nemělo stávat. Dle toho, co mi právě našel internet, se scenárista Jeffrey Bell ve svých vyjádřeních po prvním odvysílání dílu chlubil, jak dokázal všechny napálit - pachatelem hadích útoků je totiž někdo úplně jiný, než se celou dobu zdá. Jak jsem psal v úvodu, tento díl jsem dnes večer viděl poprvé, a přesto mi bylo prakticky od začátku jasné, z koho se nakonec vyklube ten zlý kněz. Je to hodně předvídatelné. Takže Bell si si svou domnělou genialitu může strčit někam (ostatně většina jím napsaných epizod patří z mého pohledu k tomu nejblbějšímu, co v seriálu najdeme - "Alpha", "The Rain King", tento díl). S tematikou souboje dobra a zla (křesťanská víra vs. ďábel) jsou v seriálu mnohem lepší díly. Děj této epizody je opravdu nechtěně směšný a horší závěrečnou scénu snad v Aktech X nepamatuji (je to nejenom dementní, ale ještě je tu naprosto úděsný počítačový efekt...nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo brečet). Herci v epizodních rolích také nejsou nic moc, neskutečně přehrávají. Kim Manners je kvalitní režisér, avšak tenhle scénář by v něco kloudného neproměnil ani Spielberg. A tu závěrečnou scénu mu neodpustím, když nebyly prachy na lepší efekt, měla skončit na podlaze střižny. Nebojím se tento díl zařadit mezi ty nejhorší z celého seriálu. Něco pozitivního se tu ale přeci jen najde. Já mám z hadů už od dětství přirozený respekt, dá se možná říct i menší fobii (když jdu v létě po Šumavě po kamenité cestě, dupu jako slon, abych odehnal potenciální zmije :-)) ), takže všechny scény s nimi jsou pro mě velmi působivé a částečně i děsivé. Jenže co na tom, když všechnu atmosféru nakonec zabije porod háďátek či ten animovaný konec. To pak zbyde jen nepříjemná pachuť v ústech... ()

Bytí a čas (2000) (S07E10)

Pozor spoilery! Dějová linie kolem Samanthy vstupuje do finále. A pro mě jde o velké zklamání. Takhle jsem si vyvrcholení jejího příběhu rozhodně nepředstavoval. Druhá část ještě v rámci možností ujde, ale "Sein und Zeit" opravdu nemám rád. Po posledním zhlédnutí jsem byl hodně otráven. Zvažoval jsem dokonce udělení dvou hvězdiček, ale to bych se v očích ostatních fanoušků seriálu definitivně zdiskreditoval. Navíc on to objektivně není špatný díl, má své kvality. Jenže z mého pohledu je to tak trochu dort pejska a kočičky. Zmizelé děti, předtuchy, posednutí duchem, "Zbloudilci", sebevražda Mulderovy matky, Samantha, Santa Claus a jeho vesnička, vraždící pedofil, vězenkyně... tvůrci splácali moc věcí dohromady. Samy o sobě (nebo v menších kombinacích) by mohly fungovat, ale takhle ne. Ten díl podle mě neví, čím chce být. Tedy on by rád byl mytologií, ale ve skutečnosti působí jako samostatně stojící epizoda. Podle mě nacpali Samanthu do příběhu, kde nemá absolutně co pohledávat. Být to samostatný příběh o zbloudilých duších, zmizelých dětech a tom pedofilovi, tak by to mohla být celkem solidní epizoda. Je to silné a smutné téma. Ale jakmile do toho začne vstupovat mytologie v podobě Samanthy a Mulderovy matky, celé se to postupně zhroutí jako domeček z karet. Já musím říct, že tady mi ta mytologická část vadí. Ty dvě příběhové roviny spolu nehrají dohromady. A v konečném součtu to pak není ani samostatný příběh, ani mytologie, jen podivný mišmaš. Já "Sein und Zeit" vnímám jako vatu. To podstatné přijde až v pokračování. Které de facto působí jako úplně jiný díl, ty dvě epizody nebudí dojem pevně svázaného celku. Takže než přijde to dobré, musím 45 minut přetrpět tuto divnou splácaninu, která nemá zásadní význam. Tak proč na to musím koukat? Proč neudělali o Samantě jednodíl, když "Sein und Zeit" o ní vlastně ani není? Bylo by to lepší než takovéto násilné natahování. Jediný význam této epizody spočívá v tom, že představuje koncept "Zbloudilců", kteří budou hrát důležitou roli v příštím dílu. Jinak je to zcela zbytečná část. Ovšem výhrady nemám pouze ke scénáři. Gillian Anderson je mi tu neskutečně protivná. Nevím, zda je to čistě její vina, nebo za to můžou pokyny režiséra, ale její herecký projev je tady úplně mimo. Vyšetřuje se zmizení malé holčičky, které může jít o život, a Scullyová se celou dobu tváří otráveně. Jako by ji celé vyšetřování obtěžovalo a nezajímalo! Hází tu ksichty, které jsou pochopitelné u případů, kdy musí poslouchat Mulderovy bláznivé teorie o příšerách, ne však v situaci s dítětem v ohrožení. Výkon Davida Duchovnyho, který by měl být těžištěm celé epizody, je velmi nevyrovnaný. V některých scénách naprosto exceluje a předvádí skvělé herectví, v jiných naopak jede na setrvačník a moc se nesnaží. Když na smrt matky reaguje otráveným výrazem, který mají hokejoví fanoušci po vypadnutí reprezentace z mistrovství světa, tak je něco špatně (má to pochopitelně hlubší důvody, které jsem zmiňoval v komentáři k 7x02). Dost mě zde irituje herečka v roli vězenkyně, její výkon mi přijde hrozný (za to ale asi nemůže, ta postava je holt tak mizerně napsaná). Hudbu Marka Snowa většinou vychvaluji, ovšem v tomto dílu ji nevnímám, je téměř neexistující. U této epizody zkrátka všechno jede na půl plynu, nikdo se moc nesnažil. Zmínit musím ještě jednu věc: ♫ Dun dun dun...Another one bites the dust! ♫ Systematická likvidace starých mytologických postav pokračuje. Černý Petr tentokrát připadl na Teenu Mulderovou. Pamatujete na časy, kdy měly smrti postav příběhové opodstatnění? Mulderova tátu musel Syndikát umlčet, Melissu Scullyovou si spletli s její sestrou, X byl popraven jako zrádce a Muž s pěstěnými nehty raději spáchal sebevraždu, než by se nechal zlikvidovat svými kolegy. Jo, tato doba je nadobro pryč. V 7. sérii Carter a spol. postavy zabíjejí prostě jen tak. Nikdo nesmí zbýt. Ono to tedy částečně dává smysl - vzhledem k zákulisnímu dění to nějakou dobu vypadalo, že sedmou řadou seriál skončí. Ale způsob, jakým ty postavy odcházejí ze scény, se mi prostě nelíbí. Je to uspěchané a laciné, nepromyšlené. Mulderova matka má najednou nevyléčitelnou nemoc a doženou ji výčitky svědomí kvůli zmizení Samanthy, což se rozhodne vyřešit sebevraždou. Epizoda naznačuje (není to řečeno napřímo), že o osudu Samanthy Teena věděla mnohem víc, než se celá ta léta zdálo. To smrdí pořádným retconem a protiřečí to předcházejícím událostem (třeba jejímu chování ve dvojdílu "Colony"/"End Game"). Ale v téhle fázi seriálu je mi to už tak nějak jedno, nemám sílu to řešit, chci tenhle díl akorát přežít. //// Abych to nějak shrnul: "Sein und Zeit" nemám rád, je to pro mě jen taková výplň, zbytečné zdržování před druhou částí. Vnímám to jako mrhání mým časem, které nikam nevede. Kdyby to byla samostatně stojící epizoda bez vazeb na mytologii a Samanthu, bylo by to lepší. Ten příběh má potenciál. Bohužel ho tím zabalením do mytologie totálně zazdili... P. S. Jak to mohlo "Santovi" tolik let procházet? To žádnému z vyšetřovatelů nebylo podezřelé, že všechny děti před zmizením navštívily stejnou vesničku? A nikdo si nevšiml, že se hned vedle ní nachází nejnápadnější plácek s dětskými hroby na světě? () (menej) (viac)

Konec cesty (2000) (S07E11)

Pozor spoilery! "Closure" je o třídu lepší než první část. Ale to zas tak moc neznamená. Jako vyvrcholení dějové linie, která nás provázela téměř šest a půl sezóny a představovala jeden ze základních kamenů mytologie, je to nedostačující. Žádné velké finále se nekoná. Na epický mytologický díl zapomeňte, toto je dosti utahaná epizoda. A po dějové stránce mizerná. Ruku na srdce - kdo si představoval, že to s Mulderovou sestrou skončí zrovna takhle? A kdo s takovým koncem může být spokojen? Samanthu opravdu unesli mimozemšťané, ale krátce nato ji vrátili, Kuřák ji pak vychovával na vojenské základně a nakonec si ji k sobě povolaly bludné duše, aby ji zachránily před dalším utrpením. Pravda, už když tenkrát v pilotním dílu Mulder Scullyové o své sestře poprvé vyprávěl, tak jsem tušil, že to bude mít přesně toto vyústění... teď jsem samozřejmě ironický. Nečekal jsem žádný happyend ani hrdinnou záchranu Samanthy z kosmické lodi, ale tenhle konec je neskutečně blbý a ušitý horkou jehlou. Je z toho zase evidentní, že Carter a spol. neměli ohledně Samanthy žádný plán, vymýšleli to celé za pochodu. Když se v 7. sezóně najednou rozhodli tuto dějovou linii ukončit, tak si vycucali z prstu tenhle nedůstojný a nesmyslný konec. Který je do značné míry retconem a protiřečí si s řadou věcí ze starších mytologických epizod. Proč v "End Game" říkal mimozemský lovec Mulderovi, že je jeho pravá sestra naživu? Jak je možné, že se Mulderův otec nikdy nedozvěděl, že Samanthu vrátili a že "bydlí" u jeho kolegy ze Syndikátu? A pokud to věděl, proč tam Samanthu nechal? Jaké tajemství si vzala Mulderova matka do hrobu, ona snad o tom všem opravdu věděla? Proč Kuřák ještě v minulé sezóně ve "One Son" o Samantě mluvil jako o živé? Jasně, mohl s Mulderem manipulovat (on to tady ostatně sám takto vysvětluje). Dle mého názoru je však pravda úplně někde jinde - Carter ještě o sérii zpátky nevěděl, jak to se Samanthou uzavře! Jak už to tak u mytologie 7. série bývá, vyvstává nám tu mnoho otázek, které nikdy nebudou zodpovězeny. Přeci nemůžeme chtít vysvětlování od dílu, KTERÝ JE PREZENTOVÁN JAKO DEFINITIVNÍ KONEC CESTY SE VŠEMI ODPOVĚĎMI! Bože, já tu mytologii 7. řady skutečně nenávidím, nakonec budu ještě rád za replikanty a supervojáky v příštích sezónách. Velký problém mám také s tím, že je tento díl "málo mytologický". Postrádá mytologickou atmosféru a všechny příslušné atributy. Tohle v žádném případě není velké finále, tohle je slabota. Očekával bych alespoň nějaký flashback nebo větší roli Kuřáka, když už hrál v příběhu Samanthy tak klíčovou roli. Jenže Kuřák je tu zas odsouzen k jedné jediné scéně, která nemá žádný hlubší význam. Carter fakt nevěděl, co s Kuřákem od událostí "One Son" dělat. Na to, aby ho v 6x12 nechal zemřít spolu se Syndikátem, neměl koule. A tak ho ve většině následujících mytologických epizod nechal bezcílně plácat. Vždyť si to vezměte - v 6x22 měl němé cameo, v 7x01 vůbec nevystupoval, v 7x02 měl nejvíce prostoru v Mulderových snech (!) a v "Closure" jeho scéna trvá minutu a dvacet pět vteřin (schválně jsem to měřil). Z toho všeho, co jsem napsal, je patrné, že tento díl zrovna nemusím. Tak proč mu dávám ušmudlané čtyři hvězdičky? Protože Duchovny se tentokrát snaží po celou dobu a jeho herecký výkon je výborný (zřejmě si uvědomoval důležitost této epizody). Protože kvituji rozhodnutí tvůrců to se Samanthou konečně uzavřít (byť se mi nelíbí to provedení). A protože závěrečné "setkání" Muldera se Samanthou je skvělé a nezapomenutelné. K této fázi seriálu jsem dost rejpavý a cynický, ale když Samantha vyběhne za Mulderem, tak jsem i po stopadesátém zhlédnutí naměkko (dost tomu napomáhá i Mobyho skladba My Weakness). Ty emoce fungují, je to silný moment. Celý díl je hodně sentimentální, ale s tím já problém nemám, vzhledem k tématu je takové pojetí pochopitelné. "Closure" má nezpochybnitelné kvality. Ale jako celek to prostě není dobré završení příběhu Samanthy.... P. S. Jak příhodné, že ve vybydleném domě na vojenské základně leží celá ta léta ve skříni jediná věc - deník Samanthy! A ani nebyl nijak skrytý. Ten by našli i bez zbloudilé duše chlapečka. () (menej) (viac)

Poldové X (2000) (S07E12)

Na 7. sérii nadávám zprava i zleva, ale na jednu stranu se mi líbí, že se tvůrci seriálu nebáli experimentovat. Uvědomili si, že po nějakých cca 140 epizodách už Akta X jen těžko překvapí, a tak zkoušeli nové věci. Díl "Hungry" byl netradičně natočen z perspektivy monstra. "X-Cops" je zase stylizován jako epizoda reality show Cops. A to se vším všudy - znělka "Bad Boys", ruční videokamera, dlouhé záběry bez střihu, vypípávání vulgarismů, zachycení událostí v reálném čase... Je pravda, že kvůli formátu, jakým je to natočeno, ta epizoda není moc strašidelná, ale napětí a působivost jí rozhodně nechybí. Líbí se mi, že to má takový "reálnější" look (nic paranormálního na kameře neuvidíme). U tohoto dílu je bezpochyby forma víc než obsah, ačkoliv i ten je dobrý. Monstrum, které se přiživuje na lidském strachu a bere na sebe podobu toho, čeho se oběti nejvíce bojí, je skvělý nápad. Tenhle díl je něco jiného, nejsou to klasická Akta X, ale já se u toho vždycky výborně bavím. Pro mě je to jeden z vrcholů 7. řady, která je jinak jako celek z mého pohledu tou nejslabší sérií s Mulderem a Scullyovou (když nepočítám revivaly). Tenhle experiment se opravdu vydařil. P. S. V epizodě najdeme i slušnou porci humoru, za čárou je jen rozhádaný homosexuální pár. Nic proti nim, ale tyto postavy jsou poněkud trapné. Leč v reality show se takovéhle barevné charaktery objevují, tak asi proto je do dílu připsali. Někomu jejich přítomnost tento díl kazí, já však ty dvě scény s nimi přežiji. ()

Z pohledu střelce (2000) (S07E13)

Jeden z nejhorších dílů celého seriálu. Logika si tady vzala volno, nic nedává smysl. Charakterem to odpovídá laciným céčkovým sci-fi filmům, které v pátek po 22. hodině večer vysílá Prima Cool. Scénář i dialogy jsou úděsné. Celé se to bere smrtelně vážně, i když takovýto příběh na to nemá žádné právo. Osamělí střelci, kteří jsou obvykle příjemnou komickou vložkou, jsou tentokrát absolutně zbyteční a nevyužití. Nepřinášejí žádné humorné odlehčení (kam se poděly Frohikovy a Langleyho hlášky?). Předchozí epizoda napsaná Gibsonem a Maddoxem ("Kill Switch" z 5. série) byla po scenáristické stránce taky neskutečná fantasmagorie, ale byl to aspoň zábavný akční nesmysl. A nebylo to až takhle dementní. Tady je sice také hodně akce, ta ovšem spočívá pouze v bezhlavém střílení - postava drží futuristicky vypadající zbraň a z ní vycházejí světelné záblesky. Celý díl se dá označit jako digibordel s velmi špatnými efekty. A přitom to byla drahá epizoda, tvůrci téměř překročili rozpočet! Nemá to žádné grády a úplně tu chybí napětí. Je to jedna velká nesmyslná nuda. Chrisi Carterovi už tady muselo začít trochu hrabat, když se tento díl rozhodl režírovat. A naplno se u něj šílenství projevilo o pár dílů později s "Klubem rváčů"...ale to je jiný příběh. Tady Cartera omlouvá, že ve scénáři nemá prsty a že vlastně neměl moc s čím pracovat. Marně přemýšlím nad nějakými pozitivy...hudba Marka Snowa je OK, Mulder se asi dvakrát vtipné zatváří a Krista Allen je sexy. Ale radši si někde na netu najděte její softcore péčka ze série Emmanuelle, u těch se pobavíte více než u této epizody. Tím úplně nejhorším dílem Akt X pro mě "First Person Shooter" není, ale mezi absolutní dno patří. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov