Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (119)

Průbojný (1996) (S03E17)

Zaujímavý námet o vštepovačovi myšlienok, ale napriek vcelku originálnej zápletke na môj vkus nudné a obyčajné. Pokračovanie Kitsunegari (5. séria) je oveľa horšie. Najviac ma z tejto epizódy potešila úvodná scéna v supermarkete, kedy si ústredný zlosyn číta noviny so znovu videným kanalizačným mutantom z Hostiteľa. ()

Pekelné peníze (1996) (S03E19)

Môj obľúbený mysteriózny diel. Uznávam, že objektívnejšie by boli predsa len skôr "iba" 3*. Ale za mňa epizóde Pekelné peniaze strašne veľa dáva mrazivá, veľmi pôsobivá exotická ázijská kultúra, mentalita, mystika. K tomu sympaťák B.D. Wong (Dr. Wu z Jurského parku) a začínajúca 28-ročná Lucy Liu. ()

Bažina (1996) (S03E22)

Bažina. Môže existovať lepší názov pre horor? Bažina je vydarená hororová časť Aktov X, ktorá je zjavnou a absolútne očividnou parafrázou na legendárnu škótsku Nessie z Loch Ness. Obrovské jazero v lone prírody, historky staré minimálne X desaťročí a temné noci plné špliechajúcej vody, čo síce mohla spôsobiť veľká ryba, ale pokojne aj niečo iné. Úplne iné. Veľmi sa mi páčilo nečakané, ale príjemne realistické rozuzlenie. Pravdupovediac, keď sa prevalilo, kto v skutočnosti mohol za záhadné úmrtia, tak ma zamrazilo viac, ako keby sa zistilo, že za to mohla inkriminovaná Big Blue. Zaujímavý je na tejto epizóde nielen výskyt Scullyovej psíka, ale tiež to, že (podobne ako napr. Zajížďka) ide o ukážkovú hororovú epizódu, ale napriek tomu je (vďaka zábavným postavám a chytľavým dialógom medzi nimi) dosť odľahčená. Ale bez toho, aby tým utrpela atmosféra. ()

Season 4 (1996) (S04)

Štvrtá séria ponúkla predovšetkým možno najslávnejší hororový prípad razantného dua Scully/Mulder a to nezabudnuteľnú hixploitation epizódu Domov, ktorú ak ste videli ako deti, nikdy na ňu nezabudnete, to vám môžem garantovať. Okrem toho však treba spomenúť aj solídnu „africkú“ časť Teliko (s fakt strašidelným, nepríjemným finále, pričom pri ústrednom zloduchovi si možno spomeniete na legendárneho Toomsa). Pre hororového fanúšika je zaujímavá určite aj čarodejnícka časť Krvavá krása (prekvapivo, ale funkčne umiestnená do operačných sál renomovanej plastickej chirurgie). Naopak, sklamaním je El Mundo Gira, ktorý absolútne prešustroval možnosť výborne sa pohrať s desivým fenoménom menom el chupacabra. Papierové srdiečka napokon nie sú nič geniálne, ale výborným spôsobom narúšajú našu (a Mulderovu) dovtedajšiu istotu o tom, čo sa stalo jeho sestre Samanthe. Sezóna č. 4 bola sebavedomá, veľmi temná a miestami dosť nechutná, takže s prižmúrenými očami 4*. Ale fakt s prižmúrenými. ()

Domov (1996) (S04E02)

Domov, sladký domov. Dvere sa nezamykajú a šerif odmieta nosiť služobnú zbraň. Napriek tomu ide o ikonicky temnú hororovú časť. Dokonca bez debaty o jednu z najkultovejších (a že ich bolo). Parádna hixploitation atmosféra, ktorá si dáva na raňajky Texaský masaker motorovou pílou. Z počúvania ostatných ľudí mám dojem, že tento diel najviac zarezonoval. Čo mi s odstupom rokov vadilo? Azda len fakt, že to Mulder a Scully berú „trošku“ na ľahkú váhu. Hoci majú čas a môžu zavolať posilu, tak si vystačia so šerifovým zástupcom a vyrazia sami do akcie. A keď to chudák schytá, ešte majú čas na dialógy medzi prasatami akoby sa nechumelilo. Inak ale skutočne odpudivá, príšerná, hnusná časť, v ktorej si skoro nikto nedáva servítku pred ústa. Na umlátenie nikdy nezabudnem. Ale ani na objav pod posteľou. Ani na poslednú scénu pred titulkami. Ani na úvodnú scénu pred zvučkou. Ani na... ()

Teliko (1996) (S04E03)

„Čudovali by ste sa, čomu všetkému som ochotný veriť.“ Veľmi zaujímavá časť s originálnou africkou mytológiou, presvedčivým a značne mrazivým predstaviteľom ústrednej zápornej úlohy a najmä solídne nepríjemným finále, ktoré sa odohráva v temnom prostredí, v ktorom s Mulderom a Scully je ešte niekto tretí. Napriek tomu je to trošku nuda a nie je to proste obecne nejaká extrémna pecka na to, aby som jej dal až 4*. Potešia Carl Lumby (Dick Hallorann z Doktora Spánka) a Laurie Holden (Majestic, Silent Hill). Zaujímavosť: Jim Charleston o dva roky neskôr režíroval béčko Marabunta s Mitchom „Skinnerom“ Pileggim. ()

Krvavá krása (1996) (S04E06)

Zvrátené, drsné a nechutné, ale tiež veľmi dobré, temné a bez humoru. Takéto Akty X mám rád, aj keď na môj vkus bol ústredný záporák príliš ľudský; z Aktov X mám predsa len najradšej príšery typu Tooms alebo Hostiteľ. Každopádne poriadne temná epizóda, ktorej štvrtá hviezda unikla len o metlu. ()

Papírová srdíčka (1996) (S04E10)

„Nie je to ona. Ale je to niekto iný.“ Hoci na to tento diel na prvý pohľad nevyzerá a zdanlivo pôsobí ako klasické x-filesovské pátranie po vyšinutom sériovom vrahovi (hoci v tomto prípade skôr po jeho doteraz stále nenájdených obetiach a nie po ňom, keďže on dávno sedí za mrežami), tak pri bližšom prieskume zistíme, že v skutočnosti ide o zásadný diel. Doteraz sme Mulderovu legendárnu sestru Samanthu pokladali za obeť mimozemského únosu. Tento diel, hoci inak nie je nejako extra bravúrny a štvrtú hviezdu si objektívne nezaslúži, toto všetko šokujúco sabotuje. Práve neistota, v ktorej je ponechaný Mulder na konci, je to najdesivejšie, čo naozaj zažívajú pozostalí po nezvestných osobách, po ktorých sa záhadne zľahla zem a existuje viacero indícií naznačujúcich, že to s nimi vôbec nedopadlo dobre. Hoci sa to strašne počúva, rodiny naozaj viac ocenia dôkaz o tom, že ich blízky je mŕtvy, než aby roky (výnimkou rozhodne nie sú dokonca desaťročia) žili v neistote, čo sa ich blízkemu stalo a či vôbec ešte žije. ()

El Mundo Gira (1997) (S04E11)

Spoiler. Z tejto epizódy nebudete múdri. Dobre rozbehnutý hororový motív o legendárnej chupacabre sa s pribúdajúcimi minútami začne uberať nepredvídateľným (v negatívnom zmysle slova) smerom a keď sa do krásnej „čistej“ hororovej zápletky o klasickej príšere začnú motať mimozemšťania a rôzne huby, tak vám zrejme definitívne docvakne, že toto nebude tradičná hororová epizóda. A budete mať pravdu. Za mňa teda sklamanie a o čo viac som sa tešil, o to som bol na konci čoraz mohutnejšie znechutený, ak nie dokonca až nasra... nahnevaný. Čo sa musí nechať, to je fakt, že ide o slušne hviezdne obsadený diel. Okrem Pillegiho alias Skinnera tu nájdete i Raymonda Cruza (Votrelec: Vzkriesenie, Skala, Kliatba kvíliacej ženy) a Rubéna Bladesa (Predátor 2, Farba noci). Absolútne prehajdákaná možnosť. ()

Leonard Betts (1997) (S04E12)

Ďalší geneticky zmutovaný jedinec, ale tentokrát to nebola moja šálka kávy. Ono to nie je zlé, hlavný (anti)hrdina dobre zahratý (Paul McCrane – Vykúpenie z väznice Shawshank, Pohotovosť) a niektoré scény sú ešte aj dnes, v roku 2020, pekne nepríjemné a je lepšie sa na ne nepozerať. Ale nejako ma to nebavilo a nechytilo a dosť som sa nudil. ()

Nikdy více (1997) (S04E13)

Táto epizóda viac, než klasický prípad, predstavuje ponor do Scullyovej psychiky, či skôr ponor do toho, ako vníma mužskú časť populácie. Mulder odchádza na nútenú dovolenku a Dana sa nevedomky ponorí do mysterióznej zápletky. Z nej je badať, že tvorcovia už občas začínali variť z vody, boli sme v polovici štvrtej série a tak sa stávame svedkami... hovoriaceho mystického tetovania. Ehm ehm. A nenahovoril ho nikto menší, než... Jodie Foster! Túto epizódu som si po desaťročiach zopakoval najmä z dôvodu, že som zabudol, že v niektorej z častí hrala legendárna Starlingová z Mlčania jahniat. Tešil som sa na typ úlohy, aký tu dostane. Vari sa zjaví znova ako agenta FBI? To by bolo vtipné. Alebo dokonca ako agentka FBI, ktorej meno ani raz nezaznie a tak ju budeme môcť vnímať istým spôsobom ako Clarice? Alebo sa predstaví v úlohe šialenej sériového vrahyne? Alebo mi k spokojnosti bude musieť stačiť cameo á la Arnold Schwarzenegger vo Vitajte v džungli? Už to, že som si nepamätal, že v Aktoch X hrala, ma malo varovať. Nepamätal som si ju skrátka preto, lebo v tejto epizóde nehrá. Aspoň teda nie fyzicky. Tvorcovia mi prešli cez rozum a síce sa im podarilo dostať na svoju palubu slávnu oscarovú herečku, ale do doslova neviditeľnej úlohy: narozprávala, ehm, tetovanie (!!!). Čo s českým/slovenským dabingom zanikne už úplne „dokonale“. Takže díky, Chris Carter. Alebo bol problém u Jodie, ktorá na plnohodnotnú rolu nemala čas? Pri pohľade do jej filmografie sa tomu ťažko verí. Jodie vtedy síce bola na vrchole umeleckých síl, ale vždy si prísne vyberala úlohy, takže napr. v 90. rokoch sa nachádzali roky, v ktorých nehrala vôbec v ničom. Premiéra tejto epizódy bola v r. 1997 a Jodie bola v tom období zaneprázdnená fakt nebola: v r. 1994 hrala v Nell a Maverickovi, 1995 a 1996 v ničom a až v 1997 v Kontakte. Mimochodom, šéfa tetovacieho štúdia stelesnil Bill Croft, ktorý si v minulosti už v Aktoch X zahral (konkrétne jedného z vymetačov v epizóde Kalusari). ()

Season 5 (1997) (S05)

Zatiaľ najslabšia séria, v ktorej chýba vyložene peckový hororový diel. A to paradoxne napriek tomu, že Panenku nenapísal nikto menší, než korunovaný kráľ hororu, Stephen King osobne. Nepotešil ma ani Vypínač (po Duchovi stroja ďalší diel varujúci pred nástrahami technológií). Najviac ma z hororových dielov potešila zrejme solídna lesná fuška Zajížďka s tradične skoro vôbec nevysvetleným pôvodom zla. Vyložene mimo hodnotím Kitsunegari – pokračovanie beztak nevýnimočnej časti z 3. série o sériovom vrahovi Modellovi, ktorý „vštepuje“ myšlienky. Naopak, výborný je diel Zlá krv (o upíroch... zase), ktorý je prekvapivo ladený do komédie, a ja som humorné časti nikdy nemal rád, ale tento sa fakt vydaril, dialógy a hlášky sú jedna súvislá perla a je to ozaj strašne zábavná epizóda. Oceňujem tiež prekvapivo krásnu a dojemnú (!) časť Postmoderný Prométeus. A hoci ma potešili aj Neobvyklí podozriví (prequel o zrode priateľstva medzi Mulderom a Osamelými strelcami), proste táto séria nie je tak úplne ono. ()

Neobvyklí podezřelí (1997) (S05E03)

Vzhľadom na popularitu redakcie Osamelého strelca bola zrejme len otázka času, kedy sa dočkáme retrospektívnej epizódy líčiacej ich počiatok vzťahu s Mulderom (seriálový rip-off resp. spin-off prišiel až štyri roky po dnešnej časti). Nuž... dočkali sme sa. Vlastne je prekvapivé, že k tomu došlo až tak neskoro. Je to približne také, aké sme čakali. Teda žiadny horor, ale jemne paranoidná zápletka. Už z princípu ma to bavilo, keďže traja týpkovia si moje srdce získali už v 90. rokoch, keď som ich hosťovanie v Aktoch X vnímal s ohromným nadšením, ako parádne oživenie. Ale mohlo to byť lepšie. O dosť lepšie. ()

Zajížďka (1997) (S05E04)

Ukážková hororová časť. Jednak je prítomné skvelé prostredie (hlboké americké lesy) a jednak parádne nebezpečenstvo (nebudem spoilerovať). Posledných zopár sekúnd v hotelovej izbe je síce jedno obrovské klišé (navyše sa v štýle „možno pokračovanie nabudúce“ končí snáď polovica Aktov X), ale aj tak mrazivých a nechutne znepokojivých. Akurát mi troška nesedelo sexuálne Mulderovo harašenie. ()

Postmoderný Prométeus (1997) (S05E05)

Strašne dobrý a ku koncu neskutočne dojemný diel (pesnička!). Vidno, že tvorcovia sa už tak trošku nudili a preto experimentovali s formou (celý diel je čierno-biely a za zjavnú inšpiráciu si berie Frankensteina). Ale napriek tomu je to fakt vynikajúci diel, ktorý viac, než k hororu, odkazuje azda k... Nožnicovorukému Edwardovi? A k fenoménu telesne zdeformovaných ľudí (viď. filmy Maska s Ericom Stoltzom alebo Lynchov Sloní muž). ()

Kitsunegari (1998) (S05E08)

V seriáli Akty X sa predviedlo skutočne pozoruhodné množstvo pomätených sériových vrahov, ale Modellovi  som neprišiel nikdy na chuť ani na prvý raz (diel 17, séria 3), nieto ešte v jeho fakt značne slabom návrate Kitsunegari. Bizarné je, že sérioví vrahovia sa v rámci seriálu viackrát dočkali návratov: okrem tohto a klasika Toomsa ešte napr. magor so slabosťou pre dlhé ženské vlasy (a pohrebné ústavy) Nick Chinlund (epizódy Neodolateľné a Orison). ()

Boj s minulostí (1998) (S05E09)

Solídna, poriadne temná, hoci dejovo divná epizóda, ktorej pomáha výkon Katharine Isabelle, ktorá sa o dva roky neskôr stala tvárou hororovej série Moja sestra vlkolak. ()

Panenka (1998) (S05E10)

Tento diel bol svojho času veľmi očakávaný, keďže sa na ňom scenáristicky podieľala jedna z najväčších žijúcich spisovateľských hororových legiend, sám pán Stephen King osobne. Treba dodať, že prostredie prímorského rybárskeho mestečka (ktoré bolo veľmi fajn rok dozadu v slasheri Viem, čo ste robili minulé leto) odvádza kus roboty. Detto prítomnosť prekliatej bábiky a všetkého, čo s ňou súvisí. Bohužiaľ, nakoniec určite ani zďaleka nejde o takú pecku, akú by ste čakali a to ako čo už vzhľadom na prítomnosť Kinga, alebo na prítomnosť inak obľúbenej žánrovej ingrediencie a to temnej bábiky, s ktorou sa spájajú hnusné veci. ()

Vypínač (1998) (S05E11)

Akty X sa od začiatku snažili reflektovať novú, elektronickú, modernú dobu, v ktorej je technika natoľko inteligentná, až hrozí, že nás začne ohrozovať. Na živote. Doslova. Z tohto ťažila výborná časť 2shy (kde však bol motív hľadania partnerov cez internet skôr vedľajší) a ťažila z toho aj veľmi solídna epizóda Duch stroja. Vypínač bohužiaľ nie je horor. Čo by samozrejme nevadilo, ak by šlo o dobrý príbeh. Ale nejde. Trochu mi pripomínal, čo ja viem... Trávnikára? Za mňa jedna z najnudnejších častí, aké som videl. A to som videl takmer všetky. ()

Zlá krev (1998) (S05E12)

„Nič také som nepovedal!“ Nedá sa povedať, že by mi humorné diely Aktov X vyložene pili krv, ale pravdou je, že nepatria ani medzi moje srdcovky. V histórii tohto seriálu sa ale urodilo pár výnimiek (napr. epizóda Počkať, čože?) – a Zlá krv patrí bez debaty medzi ne. Opäť ide (po legendárnej a naopak mrazivej a absolútne vážnej časti Trojica) o upírov, akurát teraz je to celé poňaté úplne inak. Nebudem spoilerovať, ale je tam pár fakt slušných twistov, Luke Wilson si to ako šerif mimoriadne dáva (jeho chémia so Scully je neskutočne peckoidná) a hlášky a dialógy, ktoré si Mulder a Scully navzájom vymieňajú, ašpirujú medzi to najzábavnejšie, čo v Aktoch X kedy zaznelo. Rovnako mnohé situácie sú fakt dobre (po stránke vtipnosti) spracované (Mulder za autobusom). Veľmi osviežujúce a zábavné je i rozprávanie jedného príbehu z dvoch odlišných uhlov pohľadu. Za mňa veľká spokojnosť. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov