Mulder a Scullyová stopují mytické stvoření známé jako čupakabra. (Disney+)

Trevor

Dvaja bratia, jedna žena, problém. Agenti sú poverený vyšetrením prípadu v prostredí ilegálneho utečeneckého tábora, kde umrie mladá žena. Stojí za jej smrťou jeden z dvojice bratov, ktorý jej dvorili alebo sa naozaj v okolí tábora pohybuje Chupacabra? ()

Nikolas__

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Potenciál na jeden z nejlegendárnějších originálních, hororových dílů, nakonec skončil jako taková nevýrazná MOTW epizoda, kterou hodně lidí nemusí, hodně lidí miluje. Mě tento díl vždycky přišel docela odfláklý, ale přesto pořád docela solidní. Mrzí mě opravdu to ne tak přesvědčivé zpracování. Ale ok. ()

Colonist

V rámci seriálu jsou dvě epizody, které jsem poprvé zhlédl již ve velmi útlém věku a které se mi natolik vryly do paměti, že mi jen při vzpomínce na ně tuhla krev v žilách. Tou první epizodou byl "Død Kalm" ze 2. série (měli jsme ji doma nahranou na VHS), tou druhou právě "El Mundo Gira". V případě "El Mundo Gira" jsem snad ani nevěděl, že jde o Akta X, nějakým záhadným způsobem jsem to zahlédl v televizi a byl to jeden z mých nejděsivějších zážitků. Musel jsem to nějak vytěsnit do podvědomí, protože jsem to posléze považoval jen za noční můru. Za sen, v němž jsem viděl strašidelného muže s obrovskou šedivou hlavou a mrtvoly zohavené zelenožlutým čímsi. A vzpomínka na ten sen se mi občas vracela. Když jsem pak v pubertě už jako fanoušek Akt X sjížděl seriál díl po dílu, tak jsem při sledování "El Mundo Gira" začal mít podivný pocit déjà vu - "Tohle přeci odněkud znám!" A pak při scéně s mrtvolou v supermarketu mi to došlo - nebyl to žádný sen, já už jsem tuhle epizodu musel vidět jako malý capart! Vím, že tenhle příběh nikoho nezajímá, ale snažím se tím jen naznačit, že při hodnocení této epizody nemohu být zcela objektivní. Emoce a nostalgie tu u mě dodnes hrají velkou roli. I v dnešní době mě při sledování tohoto dílu mrazí, vryl se mi pod kůži. I taková blbost jako žlutý déšť mi přijde strašidelná, protože to prostě není normální. Pořád to považuji za jeden z nejděsivějších dílů seriálu s neopakovatelnou atmosférou. Z mého pohledu "El Mundo Gira" reprezentuje přesně to, jak by správná epizoda Akt X měla vypadat - děsivá, atmosférická, napínavá a se zajímavým příběhem. Líbí se mi, že tvůrci využili klasickou legendu o chupacabře, ale v úplně jiném podání, než by většina lidí čekala. Ať už si o ději myslíte cokoliv, nemůžete mu upřít originalitu. Zápletka je šílená a překombinovaná, ale pro mě v tom dobrém slova smyslu. A i jiné věci tu podle mě skvěle fungují. Trikaři a maskéři odvedli velmi dobrou práci. Za sebe musím říct, že ty plísní zohavené mrtvoly jsou snad ty nejhrůzněji vypadající mrtvoly, jaké se v Aktech X kdy objevily. Herci v epizodních rolích také nejsou vůbec špatní. Vždy ocením, když se mainstreamové dílo nebojí pracovat s jiným jazykem a používá titulky. Dost lidí má v dnešní době problém s tím, že je epizoda "rasově necitlivá", že stereotypně zobrazuje ilegální mexické imigranty. To je možná pravda, ale jednak je to produkt doby, v níž ten díl vznikl, a jednak tu o to přeci nejde. Toto není realisticky pojatý příběh o strastech Mexičanů v USA. Je to jen hororový příběh, který se náhodou v tomto prostředí odehrává. Navíc většina těch postav je sympatických a v konečném součtu jde o tragický příběh dvou bratrů, s nimiž může divák do jisté míry soucítit. Nezobrazuje to Mexičany nijak negativně. Záporné postavy jsou záporné kvůli jejich charakteru, ne z důvodu rasy. Ale to některým fanatickým SJW holt nedojde... Já mám zkrátka tento díl velmi rád a leccos mu odpustím (třeba to, že Mulder a Scullyová mají prakticky nulový vliv na děj, celý příběh Eladia se odvíjí bez jejich přičinění). Není to dokonalá epizoda a samozřejmě jsou mnohem lepší a strašidelnější díly, ale i tak je to za mě jasných pět hvězd. Má to přesně ty atributy, které od dílu s absolutním hodnocením vyžaduji. Na druhou stranu chápu, pokud někdo tuto epizodu považuje za neskutečnou blbost. Je to tak šílená zápletka, že ne každému sedne. P. S. Až teď při posledním zhlédnutí jsem zaregistroval ten editorský vtípek, kdy se z hlavy nasprejovaného mimozemšťana v rámci předělu mezi scénami zformuje hlava Skinnera. Super :-) () (menej) (viac)

tron

Spoiler. Z tejto epizódy nebudete múdri. Dobre rozbehnutý hororový motív o legendárnej chupacabre sa s pribúdajúcimi minútami začne uberať nepredvídateľným (v negatívnom zmysle slova) smerom a keď sa do krásnej „čistej“ hororovej zápletky o klasickej príšere začnú motať mimozemšťania a rôzne huby, tak vám zrejme definitívne docvakne, že toto nebude tradičná hororová epizóda. A budete mať pravdu. Za mňa teda sklamanie a o čo viac som sa tešil, o to som bol na konci čoraz mohutnejšie znechutený, ak nie dokonca až nasra... nahnevaný. Čo sa musí nechať, to je fakt, že ide o slušne hviezdne obsadený diel. Okrem Pillegiho alias Skinnera tu nájdete i Raymonda Cruza (Votrelec: Vzkriesenie, Skala, Kliatba kvíliacej ženy) a Rubéna Bladesa (Predátor 2, Farba noci). Absolútne prehajdákaná možnosť. ()