Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Dexter666

Absolútne kultová záležitosť. Seriál by sa dal z najširšieho hľadiska rozdeliť do dvoch tematických rovín - na epizódne časti a tie, ktoré tvoria kostru celého príbehu - obrie vládne spiknutie proti verejnosti, vojnu medzi mimozemšťanmi u nás na zemi, mutantov medzi človekom a mimozemšťanmi a nakoniec neodvratnú inváziu. Najkultovejšie epizódne časti vznikali počas úvodných sérií seriálu. Dodnes si spomínam, ako som raz v lete pozeral epizódu Ľad a nevedel som potom zaspať, pretože som sa bál, že mi do ucha vlezie mimozemský parazit a ja zošaliem a vyvraždím rodinu. Bol som ešte v predpubertálnom veku a každá časť bola neskutočným zážitkom. V neskorších sériách majú niektoré časti humorný nádych, čo tak trocha znevažuje vážnosť celého seriálu (takou vzorovou časťou je asi José Chung: Z vesmíru). Páčilo sa mi však, že neskoršie série sa opäť vrátili k svojej epizódnosti. Opäť sa stali napínavými, pretože sa nedalo očakávať, čo sa stane. Akty X boli vždy aj o atmosfére a tá zostala zachovaná, pri sledovaní v noci. Nič sa nevyrovná dvojčasti Aktov X medzi 23:00-01:00, keď je v celom dome kľud :-) Už spomínané megaspiknutia, ktoré sa tiahnu celým seriálom a posledná séria, ktoré sa venuje v podstate iba nim sa stali pre väčšinu divákov únavnými. Jednoducho nevydržali až do konca, keď nevidel (pravdu:-) svetlo na konci tunelu. Tak ako ma "vytáčalo" vždy to, že Scullyová sa vždy pozerala inam, keď sa okolo nej dialo niečo paranormálne, tak vytáčalo väčšinu nadšených divákov to, že sa stále objavovali nové a nové podoby neprehľadných vládnych machinácií s osudmi hlavných hrdinov. Scullyová nakoniec uverí v neuveriteľné, myslím, že hlavne v priebehu šiestej série, to už však seriál začal strácať na popularite o čom svedčí aj fakt, že piata séria bola poslednou, ktorá bola predabovaná do čestiny a vysielaná vo free tv. Seriál má toľko aspektov, ktoré sa tu nedajú všetky obsiahnuť - Osamelí strelci, skvelá hudba (naozaj ponurá - soundtrack so seriálovými zvukmi je naozaj na skok z mosta), niektoré nezabudnuteľné "monštrá" a často aj filozofické sondy, ktoré prichádzajú ako od Muldera, tak aj od Scullyovej. Dalo by sa toho ešte veľa napísať, je lepšie to však VIDIEŤ... takže hop hop objednávať DVD so všetkými sériami alebo sa modliť, aby svetlo sveta uzrel druhý film :-) ()

mr.sulas

Na aktech jsem vyrostl!Každou neděli,když bývaly pozdě v noci na tv prima,můj rituál,45 minut otevřených úst.Pro zlepšení nálady,abych to přežil den ve škole! ()

DonFrolimo

S odstupem nezadrzitelne blbejsi. The truth is out there, tak proc na to koukat, ze? Mozna proto, abyste si ty "ufony" uzili, kdyz venku ne a ne vykouknout. ()

Vault_13

Další z mých nejoblíbenějších seriálů. Je pravda, že časem šla kvalita trochu dolů, ale za, dejme tomu první 4 série, dávám plný počet. Nejraději jsem měl mytologické epizody, které se vyskytovaly vždy v každé sérii a byly podle mě nejkvalitnější a potom samozřejmě legendárního játrožera Eugena V. Toomse. S kvalitou ostatních epizod, zabývajících se jinými nevysvětlitelnými jevy, než bylo ústřední téma spiknutí mytologických epizod, to už bylo různé, i tak se ale jedná o kultovní seriál, jehož znělku zná snad každý druhý. Mnohé Mulderovy hlášky zůstanou v paměti navždy. ...................................................................................................... Scullyová: "Smrt nastala vykrvácením. Ztratil 75% krve. To je víc než čtyři litry, rozumíš?" Mulder: "Dá se říct, že měl prázdnou nádrž." ()

kishi_SO

najvacsie tabu mojho detstva (teda pokym som nepodlahol pornu :-D)... pamatam si ako mi to nasi zakazovali kukat, ale uz vtedy som preukazal vysoku inteligenciu a nasiel som si sposoby ako to pozerat (skarou cez dvere). Jednoznacne klasika, ktora nesmie chybat u ziadneho serialoveho maniaka!! SEASON 9 - sklamanie. Vyvrcholenie najvacsej konspiracie som si predstavoval inak. A bolo badat na celej serii, ze asi napady dosli. Narychlo posledne casti vysvetlovali alebo ukoncovali, vsetko co ostalo nedoriesene. A posledna "hodinovka" to zaklincovala. ()

1mikeF

Body za seriály se dávají podvědomě za nejlepší díly. U X-Files by to bylo jasných pět... ... ovšem přemíra některých ujetostí a klesající úroveň už nešla přehlédnout. Ovšem ani to neubere seriálu na faktu, že se jedná o ohromný kulťák. ()

M0rSalis

Alespoň tedy pro mě kultovní seriál, který jsem sledoval už jako malý a dodnes si pamatuju některé díly. V oné době to byl snad jediný seriál/film, který otevřeně ukázal i mimozemštany a podobné nadpřirozené bytosti (v ostatních byly pouze naznačeni na pozadí). Jak je to ale téměř s každým seriálem, tak i zde se střídali dobré díly s těmi špatnými a s přibývajícími sériemi to šlo celé do kopru. Dále bych chtěl vyzdvihnout herecké obsazení, Duchovny a Andersonová si sedli myslím dokonale a vytvořili tak nezapomenutelnou dvojici. Pro mě je tento seriál legenda, 5* ()

EnneX

Nejlepší seriál. Jako malý jsem ho sledoval s napětím a dvojice Mulder a Scullyová patřila do mého života. Miluji tajemno a konspirační teorie a proto Akta-X jsou mojí srdcovou záležitostí. Nezapomínejte : PRAVDA JE NĚKDE TAM VENKU. ()

bulawaio

Muldra se Sculiovou jsem si zamiloval. mysteriózní seriál, řešící Akta X, tedy případy nevysvětlitelných jevů. Dokoukal jsem prvních sedm serií, z toho první čtyři patří mezi to nejlepší. Postupem času však originalita jednotlivých dílů opadá. Ještě bych chtěl vyzdvihnout závěry jednotlivých dílů, které často končí smířlivě a sám divák neví, jak na tom doopravdy je ()

mrakoplasH

Legendární seriál s výbornou hudbou a sem tam i slušnou zápletkou. Bohužel má docela dost nudných dílů, které nemá ani smysl dokoukat. ()

Patr1k

Zatial iba za prvú sériu, ktorá bola fakt skvelá, pred sebou mám ďalších 8 + filmy :P , je pravda, že v súčasnosti (2010) sa z niektorých vecí človek pousmeje, ale scenár jednotlivých dielov prvej série bol nadčasový, Mulder je klasický rypák (Duchovnemu tá rola neskutočne sadla) a Scully-ová je skeptik skeptikov ( nemám ju rád :D ). ()

Katy19

Kdysi jsem se celý školní týden těšívala na páteční večer. Milovala jsem napětí a strach v každém dílu, vylepené písmeno X v okně, úvodní znělku i agenta Muldera. Škoda, že seriál měl po čase sestupnou tendenci. První série je nejkvalitnější. Ale i tak je to kult k nezapomenutí, viděl to snad každý, kdo měl doma televizi. Pravda je někde tam venku - a já tomu doteď věřím! ()

imaginer21

Oceňuju nápad Chrise Cartera rozjet takhle složitou a rozsáhlou konspirační jízdu. Bohužel se tím ale mnoho lidí nakazilo a nehodlá pochopit, že to rozhoně není v plné míře realita. Každopádně už to je důkaz (někde tam venku), že těch 9 sérií + (zatím) dva filmy přineslo víc než jen tuctový a rychle zapomenutelný seriál. Ne, naopak, tohle je další zástupce slova "kult". A kult, který oproti jiným ještě umocňuje mimořádná a dneska již neodmyslitelná hudba Marka Snowa, která dodává patřičné temno tam, kde temnota vizuální nestačí... ()

HennessyVSOP

Prozatím jsem viděl pouze první 4 řady. Akta X se mi zalíbily už od prvního dílu, nicméně musím uznat, že kvalitou se jednotlivé díly od sebe dost liší. Duo Mulder a Scullyová jsou nesmírně sympatičtí, celá konspirační teorie kolem muže s cigaretou je napínavá a některé z dílů s Monster of the Week jsou hodně veselé. Na druhou stranu některé epizody mají slušnou horovou atmosféru a koukat na tento seriál po večerech v posteli před spaním je fajn zážitek. Ústřední hudební znělku navíc snad zanjí i ti jedinci, kteří tento seriál nikdy neviděli. Moje kultovní srdcovka, proto dávám 95% ()

halberdier

Toto je moje seriálová srdcovka, které se snad můžou vyrovnat jen Přátelé a Simpsonovi. Seriál jsem poprvé viděl, když ho vysílala Nova. Já jsem však nelenil a hned jsem začal paralelně sledovat Akta X na Pro Sieben, kde již běžela 2. série. Vrchol všemu nasadilo setkání s jedním z producentu Akt X Paulem Rabwinem, který nás navštívil na základní škole ve Zlíně!!! To už byly Akta X pro mě posedlostí a sháněl jsem o seriálu veškeré dostupné informace. Některé epizody jsem viděl třeba i 15x. V současnosti vlastním několik knih, komixů z tématikou Akt X, 4 série mám na DVD a 5. sérii nahraných ještě na VHS. Kvalita epizod v posledních dvou sériích šla sice trochu dolů, přesto pro mě seriál jako celek představuje to nej ze seriálové tvorby. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov