Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Loki_Six

Prvy svojho druhu. Pochybujem ze sa v tej dobe uz mal s cim porovnavat, neskor samozrejme vznikali podobne projekty ale status legendy v mysterioznej a sci-fi sfere uz Aktom X nikto a nic nevezme. Ako maly som sa serialu skor bal ale teraz po 10-15 rokoch uz aj chapem o co v jednotlivych dieloch (hlavne tych konspiracnych) ide. Mulder a Scully nemaju chybu, ako tienovu postavu som si velmi oblubil aj Kryczeka no a muz s cigaretou, ten uz vobec nepotrebuje komentar. To sa hocikomu nepodari byt tak silnou a temnou postavou a aj tak len clovekom. Hlavne v seriali kde nevystupuju len ludia ale kadejake entity. 11 serii za sebou a neprestalo bavit ani na chvilu. Vecne ziva zalezitost. Nove serie po 10 rokoch si z mojho pohladu udrzali uroven, aj ked ta mytologia uz bola taka zjednodusena a prilis vela sa riesili rodinne vztahy. Kazdopadne skvely serial od zaciatku do konca, pre fanusika sci-fi povinnost. I WANT TO BELIEVE ()

Han22

Nasledováno všech 201 dílů. Chci věřit nebo Pravda je tam někde venku. Legendární hesla k legendárnímu seriálu, který je pro mě jedním z pěti nejdůležitějších z 90. let. Seriály, které mě formovaly, byly pro mě kultem a daly základ mé sci-fi/fantasy duši - Akta X, Krajní meze, Xena, Herkules a Hvězdná brána. Akta X jsem v jisté době žral natolik, že jsem měl asi tři oficiální a jeden neoficiální průvodce. Základní premisu zná každý - agent FBI Fox Mulder odhaluje veškeré paranormální jevy s agentkou, lékařkou a vědkyní Danou Scullyovou, která je tvrdošíjným skeptikem. Seriál je epizodický, loví se tradiční i netradiční monstra, řeší se zločiny s paranormální příchutí. Kromě toho je tu mytologie. Na zemi jsou mimozemšťani, vláda jejich existenci popírá a hrdinům háže klacky pod nohy. Ti objevují velice pomalu krůček za krůčkem spiknutí, ale vždy jsou o krok pozadu, vždy jim chybí konečný důkaz. Některé díly jsou jako učebnice temného thrileru, hororu, nebo sci-fi, náměty se snaží být netradiční. Hlavní postavy jsou nesmrtelné a čeká je spousta tragédií, bolesti a ztrát. Stejně nezapomenutelné jsou i vedlejší postavy - konspirátor Kuřák, trojice paranoiků Osamělý střelci, slizký parchant Krycek, smrtelně nebezpečný informátor X atd... Emoce, zvraty, atmosféra to vše funguje na 100%. Přesto nemůžu dát 5*. Ty věci co mě štvou se táhnou celý seriálem. Agenti, kteří se chovají jako amatéři, neustále přichází o zbraně, vytře si s nimi zadek doslova každý, přežívají naprostou haluzí. Spousta i nemytologických dílů není dořešených, zlo utíká, není potrestáno, zničeno, mytologie zůstává zahalena tajemství i na konci. Scullyová i po 7 sériích a desítkách případů zůstává stále skeptik. Spousta potvor není pořádně ukázaných, mimozemské lodě jsou vidět v náznacích, u mordů kamera decentně odvrací tvář, akce a efekty jsou opravdu velice skromné. Zcela jasný, ale dlouhé série tajený vztah Muldera a Scullyové, kteří si po tom všem co spolu prožili stále říkají příjmeními. To vše bych vzal jako součást xichtu seriálu a dal se zavřením očí 5*. Poslední dvě série jdou ale do kopru. Mulder zmizí, přichází Dogget. Ten sice působí opravdu jako profesionální agent a neváhá si volat posily či zásahovku, ale jeho policajtský skepticismus je naprosto otravný. A nakonec Reyesová, která je sice sympatická, ale do počtu a v poslední řadě je díky nim odsunuta Scullyová do pozadí. I tak bezesporu kult, který si zaslouží být zapsán zlatým písmem v historii seriálů. EDIT: Dokoukáno 16 nových dílů a byla to ztráta času. Mulder a Scullyová zestárli, některé postavy se vrací naprosto nesmyslně (Kuřák, Kersh), jiné se nepochopitelně změnily (Reyesová), hned první díl popírá celou mytologii a 4 mytologické díly jsou trapné, o ničem, plné věcí na kterých Akta X nikdy nestály. Z Muldera se v nich stává přeborník bojových umění, ostrostřelec a nakonec i chladnokrevný vrah. Samotný seriál nemá xicht, je tu spousta násilných aktualizací (technologie, politika, konspirační teorie, fake news, muslimové). Ty nemytologické díly jsou občas vtipné, najde se tu pár klasických případů, ale spousta opravdu mizerných nápadů. Samostatně by to bylo tak zhruba na 2*. () (menej) (viac)

Theraphosa

Spolu se seriálem "Krajní meze" jeden z nejlepších mysteriózních seriálů na úrovni.Velice pěkné bylo rozdělení dvou hlavních hrdinů,kdy jeden chtěl za každou cenu věřit všemu,co by mohlo mít jakoukoliv spojitost s nadpřirozenými věcmi nebo bytostmi.Oprti tomu hlavní představitelka se striktně drží všech fyzikálních zákonů a nenechá si nic namluvit.To je na to supr! ()

wosho

Zprvu originální a nevšední seriál, s dobrým obsazením. Bohužel se slávou a finančním úspěchem hodně rychle přišla tvůrčí krize a megalomanství. Spousta šilnených nápadu, spojených do globální konspirační teorie. A celé to šlo do totálného hajzlu. Škoda, protože cca první tři serie jsou dokonalé. ()

thorewi

Seriál mého mládí a pro mě již teď legenda, kterou mi nemůže narušit ani nepovedený nejnovější film. Přihlédnu-li k mé slabosti pro mysteriózno a ufounství, nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček, alespoň za první řady seriálu. ()

markul

Obrovská kolísavost kvality. Někdy úplně výborný díl, ale většinou poměrné nudné. Bohužel víc než tři hvězdičky si Akta X nezaslouží. ()

Paity

Skvěle udělaný seriál, který vymetl cestičku mnohým dalším, které následovaly a dodnes následují. Vlastně díky Akta X, Pobřežní hlídce, Beverly Hills 902 10 a možná ještě Dallasu jsme se v první polovině 90. let naučili koukat na "zápaďácké" seriály. Akta X navíc bylo něco mystického, co dávalo tušit další tajemno na pokračování. Skvělá skrytá ústřední, ale vlastně upozaděná, zápletka dokreslovala temné prostředí seriálu, který ani po 20 letech neztratil na své atraktivitě. ()

Merkin

Ještě dnes nahlížím na Akta přes jakousi neprůsvitnou clonu X, která z nich utváří něco navíc-kult, mýtus, symbol. Nesmrtelná série, která dnes možná vyznívá spíš komicky, místy i doprázdna, přesto jakmile zaslechnete ten název, komu nazamrazí v zádech, komu se nezatají dech? Vybudovat svému dílku tak skálopevnou masku fantoma pro mě znamená ocenit autory, a v tomto případě i vynikající ústřední dvojici(a opět, který člověk na planetě nezná ta jména?) stupněm téměř nedosažitelným. Mulder a Scullyová jsou zkrátka duchovní legendy:) ()

ChrisBa

Legendárny seriál..fenomén svojej doby.. lepší mysteriózny seriál v 90.rokoch snáď natočiť ani nešlo.. samozrejme sa neobišiel bez častí, ktoré boli nudné.. ale ak mám hodnotiť celok..pre mňa osobne 100%.. ten tajomný nádych a záhady okolo mimozemských otázok či postojov vysoko postavených činiteľov sú geniálne.. najmä v prvých sériách seriálu.. dvojica Mulder a Scullyová sa výborne dopĺňa.. hudobný podklad je rovnako skvelý a ešte viac umocňuje výbornú tajomnú atmosféru.. čo viac ešte prispieva k skvelému dojmu zo seriálu je fakt, že aj keď sa jedná o 20 ročný seriál, tak aj keď ho teraz pozerám v televízii, tak je rovnako zaujímavým a pútavým ako kedysi..pre mňa osobne jeden z naj seriálov všetkých dob.. ()

VIPerson

Krom věčné nevěřícnosti Scullyové, která viděla snad i chlapa sníst si svojí hlavu, ale nevěří v jiný (daleko uvěřitelnější) situace, je to srdcovka. ()

MatejNosal

Niektoré diely absolútna špička mysterioznosti, hororu a sci-fi a iné zase totálna sracka, ale našťastie prevládajú tie lepšie. Neskoršie série už dosť varia z vody, ale aj tu sa sem tam nájde bezchybná epizóda. (85%) ()

Arach.No

Špička a moje srdcovka. Geniálně zpracované (alespoň první řady). Jeden z mála opravdu inteligentních sci-fi seriálů, u nichž nemůže člověk vypnout a nechat se jenom tak unášet tupostí dialogů, na první pohled atraktivními (ne)herci a naivní zápletkou - tedy zápory většiny současné produkce, alespoň dle mého názoru. 5* je v prvé řadě pro Chrise Cartera, hned za ním následují oba agenti. Gillian Andersonová před Akty ani po nich nenašla adekvátní roli. David "Mulder" Duchovny se momentálně v Californication celkem úspěšně snaží vymanit se z nálepky agenta FBI. Tak hodně štěstí. ()

Radim

Kultovní seriál, ze kterého čerpají mnohé další filmy a pořady. Na seriálu jde bohužel vidět nevyváženost díky zástupu různých režisérů - některé díly mají neuvěřitelně dobře vystavěnou atmosféru a příběh, některé jsou odfláklé a s fatálními logickými dírami. Ale celkově určitě patří mezi to nejlepší, co bylo zfilmováno. ()

Ještěřák

Inteligentní, trvanlivé, originální, osobité, skvěle zahrané a hlavně pro mě tematicky vděčné. Tolik nezapomenutelných postav narvaných do jednoho seriálu, tolik vrcholů zápletky, to nemá obdoby. Při některých mytologických dílech jsem skoro umřel zvědavostí. :) ----- Pro mě osobně nejlepší zkouknutý seriál ever - ne pro nějakou "konstantní genialitu", nýbrž pro bravurně zpracovanou (alespoň cca do roku 1999) těžkou látku. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov