M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

eraserhead666

Nejen válka, ale i člověk je často vůl! Nikdy bych nečekal, že mě něco, co má 255 dílů, bude bavit na konci stejně jako na začátku. MASH je jediný seriál, který mě dohnal ke smutku, slzám, záchvatům smíchu, nasranosti, bezmocnému zírání, záchvatům nenávisti k lidskému druhu celkově a mnohdy ke všem těmto pocitům a náladám během jednoho jediného dílu. Výborný laskavý humor, antimilitaristický atak na bránu, parádní charaktery postav (těší mě, že alespoň kuní ksicht zůstal celou dobu svůj a nijak se nezměnil), bezedná studnice hlášek (jak rád bych si jich zapamatoval alespoň deset). Radarův odchod ze scény jsem oplakal. Seriál má jednu jedinou slabinu, jeho humanismus je občas až přespříliš neutrální a přehumanisovaný, občas jako by z nouze ctnost. ()

fleker

máma,táta,tracheotomie....to byly moje prvni slova..zavislák na štyry nula sedum sedum už vod ranýho dětství..... .....vždycky mě strašně zajímalo, jaký by tobylo proříznout někomu průdušnici a strčit mu do ní tyčku vod lízátka... ..však víte...jestli by s tím šlo jíst i dejchat zároveň...šetřilo by to čas.....možná proto sem měl ve školce zakázáno hrát si na doktora ()

Larky

Můj nejoblíbenější americký seriál (a společně ze Simpsonovými, nejdelší seriál u kterého jsem viděl všechny epizody)...prvních 70 dílů s Henrym je dokonalou válečnou parodii.S přibývajícími díly samozřejmě kvalita upadala, nicméně pořád to byla slušná a hlavně vtipná proti-válečná jízda.No a Alan Alda, ten sám je tak na 7 hvězdiček - vynikající tahoun, vynikajícího seriálu. ()

Jenda

Ze začátku jistě za 5 hvězdiček, ale z přibývajícími díly, zřejmě již nebylo o čem psát a scénář se někdy až příliš přibližuje k psychologickému dramatu a vtipů ubývá ()

duklak2

Tento seriál, z válečného, lékařského prostředí mě nikdy moc nebavil, a to musím přiznat, že jsem mu dal už hodně šancí. Zkoušel jsem se dívat několikrát na reprízy, ale vždycky jsem usnul. Jediná postava, která se mi líbila byl „brýlatý “ Radar a trochu i Alan Alda, i když místy působil trapně. Ale to je asi dáno dobou, ve které byl seriál natočen. ()

luka4615

Kdo by tento seriál neznal? V mnoha směrech "satirický" náhled na válku v Koreji, skvěle vysoustružené vtípky a skvěle vybraní ústřední herci v čele s Alanem Aldou. To vše a ještě mnohem více dělá ze seriálu M*A*S*H 4077 časem prověřenou kultovní záležitost, ke které se vždy rád vrátím. ()

mrkt

Ať to zní jakkoli blbě, tak svýho času tenhle seriál formoval morálku v nás. Po hodinách prosezenejch u televize jako dítě ti u tohohle dochází, co je správný a co španý, co se dělat má a co nemá. Hawkeye už nadosmrti jako největší hrdina. ()

Handle

Koukám, že je to asi pro spoustu lidí skvělý seriál, ale já ho nikdy neměl rád. Působil na mě spíš trapně, než vtipně. Takže pokud něčemu nerozumím, tak je to taková oblíbenost a vysoké hodnocení tohoto seriálu. ()

Iggy

Snad vůbec nejslavnější televizní seriál… Už jen ta úvodní znělka! Dokonale vykreslené charaktery, napadlo vás vůbec někdy, že by Hawkeye, Trapper, Radar, Frank, Margaret, Klinger, BJ (že by Benito Juarez?), Charles Emerson Winchester III. či plukovníci Henry Blake a Sherman Potter nebyli skuteční? Až na některé vážně míněné díly nemá M.A.S.H. chybu. Snad vůbec nejlepší jsou díly, ve kterých straší plukovník Flag. A moje nejoblíbenější postava? Samozřejmě Walter Radar O'Reilly. ()

Lacike

Podla mna najkomplexnejsi serial, ktory ma dokazal pobavit, rozplakat, donutit k zamysleniu, ponaucit ale s citom bez toho aby som mal pocit, ze to robi nasilne. Proste vyvolat vsetky mozne emocie. Postupom casu s tym jak ziskavali tvorcovia väcsiu volnost, sa serial staval vaznejsim a komedialna stranka sa upozadovala, takze rozdiel medzi prvymi a poslednymi seriami je dost zretelny. Vidno to jak na style, tak aj na postavach, ked tie jednorozmerne postupne nahradili ich mnohovrstevnejsie verzie. Najradsej mam serie, ked uz prisli B.J., Potter, Winchester, ale este tam bol Radar a Klinger bol stale magor. V tom obdobi bola komedialna stranka najvyvázenejsia s dramatickou. Pochvalu si zasluzi CZ dabing, ktory je fantasticky obsadeny a daberi podavaju este lepsi vykon ako v originale. Len skoda, ze ruchy su skoro uplne potlacene. Serialu u nas mohli uskodit nekonecne reprízy, ale mne sa to nastastie nestalo. Pokial nie ste bezcitny cynik, tak tento serial musite milovat. 10/10. ()

HateBreeder

Naprosto jedinecny serial ktery nemel, nema a nikdy nebude mit ve svete obdoby. Pribeh Mobilni armandi chirurgicke nemocnice za valky v Korei - kazdeho musi hned napadnout, ze se bude jednad o valecne drama, ze tohle je snad to posledni misto na svete, ze ktereho si lze udelat srandu, ale chyba lavky. Prave na tohle nestastne tema vznikl jeden z nejuzasnejsich a nejvtipnejsich komedialnich serialu vubec. Vzdyt jen postavy, ktere zde vystupuji jsou naprosto dokonale: Hawkeye Pierce - Doktor a svudnik, ktery bere valku s humorem, na sale i mimo nej chrli jednu hlasku za druhou a je spolumajitelem chemicke kolony na vyrobu martini. Radar O´Rilley - tento drobny muzik zajisti vsechno co si hlava zelena jen dokaze vymyslet - ma uzasny vztah ke zviratum a za valky chova kralicky, slepicky a kozu - jako doma v Iowe. Takhle by se dalo pokracovat jeste hodne dlouho, protoze panoptikum postavicek v serialu je dosti obsirne. Ale nejde jen o postavy i kdyz ty sou zakladem, take scenar byl mistrovsky napsan - zadna z epizod neni rutinni nebo nezabavna - kazda ma svoje kouzlo a u kazde si budete drzet branici aby nepraskla. Serial dava hlavne vyniknout vojenske aroganci a stupidite, podobne jako treba v Hlave XXII - taky zvyraznuje vojenskou absurdnost a s patricnou davkou sarkasmu proti ni bojuje. Ale i kdyz vsude kolem najdeme humor a nadsazku, vyskytuji se zde i pasaze, u kterych vam do smichu moc nebude. I kvuli temto castem je serial vyjimecny, ze dokazal bravurne skloubit komedii s valecnym dramatem (ackoliv toho dramatu je tu vyrazne mene :). U nas se jedna o Kultovni dilo a neznam cloveka, jenz by si pod zkratkou M.A.S.H nedokazal nic vybavit. Tady nelze jinak nez za 5 hvezd. " Pane, tohle je puška co zastřelí 30 desátníků za sekundu!" ()

Gwaihir

Skvělý seriál, kterému asi nehrozí, že by se snad někdy okoukal. Je to skutečně výjimečný sitcom s úžasnými herci, jehož naprostá většina dílů má velmi vysokou úroveň a jehož drsná protiválečná satira má stále obrovský přesah do současné reality. Téměř každá jeho část nabízí nějaký ten důvod k zamyšlení a prakticky vždy se jedná o věci závažné a důležité, jež souvisí se základními principy lidskosti a které mají sílu vyvolat opravdové hnutí mysli. Tyto dramatické okamžiky obžaloby nesmyslného vraždění jsou potom perfektně vyváženy čistě humornými a bláznivými výstupy, které se nesmazatelně vryjí do paměti hlavně díky přirozenosti, s jakou odlehčují život v zóně takřka nekonečného utrpení. 100 % ()

Tommassi3

Naprostá seriálová legenda zcela zásadním souvislostem navzdory.. Sitcom z válečného prostředí ?? Ale jistě, jde to.. Tento projekt, který se vlastně vysílal, nemluvě o tom nekonečném reprízování, déle, než vlastně celý konflikt v Korei vůbec trval není zdaleka hookerovský ani altmanovský, ale v konečném důsledku téměř výhradně aldovský.. Tedy vůbec ne špatný, byť v důsledku i se všemi žánrovými nedostatky sitcomový, a oběma předobrazům se tak vzdalující, jakkoli Hookerova kniha platí téměř za sled scének, leč v dialogu precizní, navýsost chytrý a zábavný.. ()

Bast

Jeden z nejklasičtějších seriálů všech dob. A je to jeden z mála seriálů u kterých nikomu nevadí když se odvysílá poslední díl a za týden ho pustí od začátku znova. Skvělé příběhy, jedinečné osobnosti i mnohdy pohnuté osudy, které nikdy neomrzí... ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young