M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

nascendi

Je neuveriteľné, i keď pochopiteľné, že tento seriál z nevľúdneho prostredia kórejskej vojny dokázal večer čo večer pritiahnuť k obrazovkám množstvo divákov, ktorí od nich odchádzali s dobrým pocitom. Nie je za tým iba Alan Alda so svojimi spoluhráčmi, ktorí v žiadnom prípade neboli figúrkami, ani nezabudnuteľná zvučka seriálu, ale najmä skvelé dialógy v dobre rozohraných situáciách. A aj keď seriál, ako ostatne väčšina úspešných seriálov, skončil ďaleko za zenitom, diváci sa s ním lúčili s chápavou láskavosťou, ktorá umožnila, aby sa na obrazovky vracal v neobvyklom počte repríz. ()

Slartibarkfast

Již legendární a nezapomenutelná sestava ze skvělého seriálu z prostředí Korejské války. Neuvěřitelně výborný večerníček pro dospělé. Dost krátký na to, aby nenudil a dost dlouhý na to, aby pobavil. Přesně se filmaři a herci trefili do vkusu mnoha diváků a právem je tenhle seriál legendární. Pro mne srdeční záležitost, která vždy pobaví a zahřeje u srdce. 100% ()

Zodd

Asi nejdůležitější seriálová satira všech dob, i když přiznám, že léta zpátky mi to zas tak žíly netrhalo. Je samozřejmě nesporné, že scény jako Trapper a Hawkeye v gorilích kostýmech nebo u znechucení ryby a jater každý den k obědu krásně poukazují na náturu seriálu. Každopádně asi nejstarší seriál, který se v našich končinách (a snad i kontinentu) stal kultovní a spousta lidí ho ještě pozná. ()

Ratemus

Perfektní postavy, perfektní humor, úžasné i sté viděné a funkční a velmi humorné hlášky a na druhou stranu vážné dojemné okamžiky... perfektní, nesmrtelné ()

Rocky62

Pokud by všechny komediální seriály včetně sitcomů a dalších televizních pořad měli alespoň přibližnou úroveň legendárního M*A*S*H*E, můžeme si my diváci vrnět blahem. ()

iamek

Komediální seriál z prostředí války v Koreji. Skvělé gagy, hlášky a nepřekonatelný Alan Alda. kdo neviděl neví o co přišel. ()

korbitch22

Jeden z nejúžasnějších seriálů všech dob.Perfektně zmáknutá kombinace komedie a dramatu,okořeněná výjmečným hereckým obsazením,neskutečné hlášky,zajímavé téma a nesmrtelný Alan Alda.Jako děcko sem na to koukal pořád a i dnes,při tisícím opakování si na to rád udělám čas,tohle nikdy neomrzí. ()

marhoul

Konečně jsem se dorvala k tomu, že mám k dispozici všechny díly vůbec. A během léta si je budu postupně promítat. MASH je klasika, která ve mně evokuje divoké devadesátky, MASH mám pořád ráda, baví mě i to, co jsem několikrát viděla a vůbec se nedivím, že jeho poslední epizoda měla rekordní sledovanost. Chválím i český dabing. ()

heyda

Já nevím proč, ale tomuto troufnu si říct kultu jsem nikdy nepodlehl. Možná je to i tím, že už jsem přece jenom jiná generace a myslím, že tenhle seriál prostě patří spíš lidem středního věku. Tím nechci nikoho urazit nebo tak něco, to je jen můj pocit. Každopádně humor tam je, pár postav je taky sympatických, ale to je prostě málo. 50% ()

Šandík

Skvělý seriál, ale po novém shlédnutí filmu musím chtě nechtě jednu hvězdu sundat. Film se mi zkrátka zdá lepší, seriál ho do značné míry rozmělňuje a vykrádá, smím-li to tak říci... To je samozřejmě dané především obrovským počtem dílů. Při použitém formátu a také vzhledem ke způsobu, jímž podobné seriály vznikají, je určitá neoriginalita pochopitelná. Tak jako tak to ovšem kazí celkový dojem. Vedle výborných dílů, obsahuje MASH také až nepříjemně mnoho různých "retrospektivních" dílů a také dílů takřka naučných. Samozřejmě chápu, že ten seriál je do určité míry i didaktický a je vlastně dobře, že to celé není jen nekonečná nezávazná sranda, ale přesto mě onen "vzdělávací" aspekt poněkud vadí, protože předpokládá diváky zjevně poněkud "pomalejšího typu", což v důsledku produkuje sem tam i nudu... Ještě poznámka ke změně obsazení po třetí, respektive páté sezóně. Seriál se po změnách v obsazení do určité míry posunul od bláznivého humoru k humoru tak nějak "uvěřitelnějšímu", neboť všichni tři "následovníci" jsou o poznání méně "excentričtí". Pro mnoho lidí tím MASH utrpěl neodstranitelný šrám. Osobně mi to ovšem zase až tolik nevadí, protože tahle změna znamenala možnost, vyprávět mnohé příběhy nově a zase z jiného úhlu. Ostatně, "omlazená" sestava nakonec na obrazovkách zůstala déle, než ta původní, což taky o něčem svědčí... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře:gudaulin, Adam Bernau, berg.12, flanker.27, Radek99 ()

Flego

Herci sa bavia - diváci sa bavia. Čo lepšie si zaželať. Vynikajúci protivojnový seriál z kórejskej vojny kritizuje vojnu ako celok ( hoci nie tak drsno ako pôvodný film ), vyniká báječnými dialógmi a nespočetnými scenáristickými nápadmi. Humor ako obrana je ozaj najúčinejšia. ()

Ivoshek

Seriál, který se v průběhu času namísto sitcomu s místy absurdním humorem stal jen nekonečným seriálem bez nápadu, vtipu (od určité doby mi tam ty fórky prostě přestaly přicházet vtipné), zato plné trapného moralizování. Symbolem tohoto přerodu je zejména výměna původního plukovníka (toho, co měl k uniformě rybářský klobouček s háčky) za plukovníka s bílými vlasy. Speciálně za něj dávám místo 3 hvězdiček jen dvě. ()

honajz

Jak co. Kritika vojenské tuposti dobrá, jak to dojde na mezilidské vztahy a nějaká ta přehánění, občas to skřípe. Herecky na úrovni. ()

hrona

S tímto seriálem jsem prožil celé mládí a vzhledem k neustále reprízujícím dílům, to vypadá i na celý střední věk. Už snad není dílu, kde bych nevěděl, jaký bude děj, či co proběhne za repliku. Dílo, které bude bavit asi stále. Seriál který balancuje na prahu komedie a dramatu v prostředí a hrůzách korejské války. Přes to se tvůrcům podařilo natočit něco, co je dnes světovým fenoménem a věřím, že i pro příští generace zůstane. Patřím mezi těch pár jedinců, kteří viděli Altmanovský celovečerák jako první a tím pádem jsem měl srovnání opačné. Proto především mezi mé top díly spadají právě první tři série, díky skvělým výkonům pánů Stevensona (plk.Blake) a zbytečně zanedbaného Rogerse na úkor slávy A.Aldy, jako Trappera Johna. ()

HellFire

"Sorry bejby." "No dovol, ja jsem vrchni sestra." "Sorry vrchni bejby." Nezapomenutelná úvodní znělka, stejně jako všechny hlášky a postavičky. Seriál si drží velice vysokou úroveň až do konce, což je věc vzácná. Nakonec nemůžu opomenout vynikající dabing. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young