Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (Cinemart SK)

Phietros

Legenda o deseti prstenech je určitě dobrou marvelovkou a pro mě hodnocení na top srazil až závěr, který byl více fantasy. Celkově se ale jedná o dobrý počin s bojovým uměním, historií a špetkou humoru. Na začátku první akcička v autobuse, kdy se probudí bojovnost v hlavním hrdinovi prostě top! Ostatní souboje se dali možná o chlup vytáhnout výše a trochu se jím pověnovat. Příběh jako takový šlape, je tu klasické klišé, kdy záporák pozná svojí milou, odloží prsteny, stane se z něj dobrý člověk, ale poté co ženu zabijí, opět prahne po krvi a žene se za otevřením brány a vypuštění bájného démona. Líbili se mi postupné vzpomínky a vysvětlení v průběhu příběhu i jak Shang musel trpět a trénovat a proč odešel, změnil si jméno a nedodržel slib své sestře že se vrátí. Co se týče vizuálu a efektů, tak ty neměli chybu. 75% ()

_DAVE_

Jako jo, dalo se na to (díky rozumné stopáži) dodívat, je to něco - alespoň něco nového, neokoukaného. Kungfu Márvelovka, kterou jakoby ji natočil samotný Jackie Chan je svěží, jiná alespoň kulisama. Ale furt je to prostě jen Márvelovka. Dobrák, záporák, epické fajty, nějaké ty nadpřirozené udělátka. Marvel je prostě studio “jednoho filmu”, jen se mění  herci kulisy, čas, místo. Ale je to jako se dívat na čtyřicátou epizodu Colomba. Do kina na ten samý film potřicáté prostě nechcete a v návštěvnostech se to už projevuje. Brzy cokoli, co bude komix, většina obejde obloukem ()

ywo666

Je to v pohode. Na jednej strane je to genericka marvelovka. Na druhej strane, bitka v autobuse ma velmi bavila. Awkwafina je relativne vtipna. Zaverecny monsterfight celkom dobre. Syn Ivana Draga je solidna mlaticka. A celkovo sa miestami s choreografiou pohrali. Michelle Yeoh asi potrebovala zarobit, lebo jej uloha je fakt o nicom. Za mna 3*. ()

hroubek

Popravdě jsem se netěšil. Shang-Chi mi v komiksech přišel nijaký a jeho převedení na filmové plátna jsem nechápal, zvláště v kontrastu toho, že existují zajímavější postavy. Trailery mi taky neudělaly velkou radost, jelikož to celé působilo divně a měl jsem z toho pocit, že je to dělané Číně na míru. O to větší pak pro mě bylo překvapení, že to není vůbec špatné, v rámci komiksového žánru. Režisér Destin Daniel Cretton odvedl dobrou práci a zvládá prodat nového hrdinu a jeho příběh. Cretton je hodně silný v první půlce, kdy se celý příběh drží při zemi a sazí se na civilnost. Bohužel v druhé části je to mnohem horší, protože příběh začne bobtnat, řeší se mytologie a přijde hnusné digitální finále, které opravdu nikdo nepotřeboval. Zde je vidět, jak si tvůrci sami pod sebou podřezali větev a nepochopili hlavního hrdinu ani to co představuje. Simu Liu mi v trailerech přišel hodně nesympatický, naštěstí ve filmu je to obří sympaťák, který svou roli s přehledem utáhne. Tony Leung dostal vděčnou roli a jeho záporák není klasický záporák. Leung měl možnost ho pojmout jinak a zajímavěji, což se mu povedlo dost dobře. Awkwafina je fajn a má celkem solidní hlášky, jen mi to občas přišlo na sílu. A to platí celkově o humoru v tomto filmu. Někomu to přijde v pohodě, mě to přijde zbytečné. Hodně se mi líbila akce v první půli(autobus a lešení). Je natočená zábavně, dynamicky, využívá krásně prostředí, hraje si s kamerou a se střihem. Tady choreograf a kaskadér Brad Allen odvedl výtečnou práci a dokáže z Shang-Chiho udělá opravdového bojovníka. Prakticky, kontaktní souboje jsou to nejlepší na celém filmu. Škoda, že v podobném duchu nebyl celý film nebo alespoň finále. Kdyby byl film o trochu vážnější, tak by to nebylo vůbec na škodu. Shang-Chi a legenda o deseti prstenech je fajn komiksový film, který je mnohem lepší, než jsem po trailerech čekal, ale na to lepší z MCU se nechytá. ()

VanTom

Svižnou první třetinu provázela vynikající kontaktní, až „chanovská“ akce (autobus, lešení – Shang-Chi již bojovat umí, origin tak zastupují flashbacky), poté následovalo dějové zpomalení a vysvětlování vztahů/zápletky, které táhnul zejména charizmatický Tony Leung (možná nej padouch marvelácké sólovky vůbec), aby konflikt vygradoval ve velkolepém trikovém wuxia fantasy čínského střihu s mytickými draky a kouzly. Sympatický cast (opět!) nezklamal, humor fungoval na jedničku (hlavně vyjukaná Awkwafina a bývalý Mandarin), no a „létající“ kamera v plynulých, choreograficky nápaditých soubojích také zaslouží zmínku, stejně jako výborná hudba. Východním patosem se nešetřilo, ale tak nějak sem patřil. Za mě velká spokojenost a velmi silné 4hvězdí. [Viděno v kině – Cinestar Anděl] ()

Hennesy

Tri..s odretými ušami. Videl som trailer - nechcelo sa mi do toho. Potom som videl tunajšie hodnotenie a rozmýšľam, či by ma mohol môj inštinkt zradiť. Ale ono nie..inštinkt nezradil, hodnotenie je neúmerné výsledku. Toto bohužial nie je žiadna 80% pecka, ale ďalšia generická a v podstate ničím neprekvapujúca zlepenina všetkého čo sme už niekde videli..a lepšie. Niekto tu písal, že film má dve polovice pričom tá prvá je lepšia ako druhá - ja by som to ešte upravil a síce, že v prvej tretine je to celkom zaujímavé a svieže, ale čím ďalej film plynie tým je to horšie. Hlavne stredná časť je veľmi dlhá a celkovo film pôsobí dlhšie ako naozaj je. Shang-Chi je pohoďák, ale keby som ho už nikdy nevidel tak mi nechýba. Zato spretá Awkwafina, ktorá vyzerá ako moja teta Božena v pohode určite nie je..jej postava nemá zmysel, humor je odveci, jednoducho tam nemá čo robiť. Marvel sa uberá zvláštnym smerom. Ja len dúfam, že v tom je nejaký brutálny plán, ktorý zatiaľ nevidíme, lebo takto je to jeden z tých najslabších originov (ale stále lepší ako gadžovská Captain Marvel :). ()

Timak

Nejsem velký fanda čínské mytologie a už vůbec ne ve filmu. Těsné, ale velmi těsné 3* za vizuál a … vlastně ani nevím za co jiného. Wong trapnej, Awkwa už zahrála lépe, hlavní hrdina se ségrou naprosto nesympatičtí, a to vůbec nemluvím o hlavním (lidským) záporakovi - to tam fakt nebyl nikdo jinej než tohle prkno? Abomination naprosto zbytečný a potitulkovka (obě) dost trapná. Čím víc o tom píšu, tím víc pochybuji o těch 3 hvězdách. Bitka v buse je vůbec tou nejlepší a nebýt Bena, tak tam není ani žádný vtip. A Ben tu zrovna nehraje úplně žádoucí postavu. No, raději toho už nechám, protože jinak bych opravdu mohl dát i klidně odpad. Jedno je jisté - už znovu si to určitě nepustím. ()

Unnamed

Z filmu jsem dost rozpačitý. Hlavní hrdina nemastný neslaný a zcela zapomenutelný, což je celkem průšvih. Sestra či nejlepší kamarádka na tom byli o něco lépe, ale ne o moc. Herecké výkony se mi obecně zdály až na výjimky dost prkenné, ale také si uvědomuji, že za to často až tak nemohli herci samotní, protože neměli moc s čím pracovat. Scénář byl totiž vážně špatný (papírově slabá a děravá zápletka, tuna nezvládnuté expozice, špatné tempo likvidující druhý akt filmu) a repliky co museli chudáci v rámci dialogu odříkat mi řádně protáčely panenky. Jediní, kdo to jakž takž drželi byli podle mě Tony Leung jako "záporák" filmu, a Ben Kinsley, který si pro sebe dokonce k mému obrovskému úžasu ukradl každou scénu ve které byl. Co se mi však kromě dvou výše zmíněných líbilo byla i choreografie a kamera u soubojů, konečně to nebyla jen nicneříkající změť prostřihů. Souboje mě tedy po hodně dlouhé době u comicsového filmu nenudily! I přes místy do očí dost bijící CGI a komické svítící zbraně se mi vizuální stránka filmu ve finále líbila a beru ji jako jedno s z mála pozitiv. Ve výsledku tedy stále lepší než Black Panther a z původních 3* se to dokonce vytáhlo na slabší 4*. ()

JohnSmith

Jak začít? Trikově velice pěkné, ve 3D to musela být pecka. Sice to má přes dvě hodiny, ale je to celkem svižné, takže ani tady není problém. Příběh je to vskutku pohádkový, ale proč ne. Proč tedy jen tři hvězdy? Casting. Ústřední trojice je děsně nesympatická, což je fakt problém. Zvlášť, když záporáci Tony Leung a Munteanu jsou prostě bezvadní. Navíc jsou oba natolik sympatičtí, že se na ně ani nelze zlobit. A sir Ben? No, už ve třetím Ironmanovi balancoval na hraně trapnosti a musím říct, že tady byl už poněkud přes čáru. Nevím, jestli si na tyto hrdiny zvyknu. ()

Brain-D

Čekal jsem něco temnějšího a drsnějšího. Prsteny jsou najednou náramky a celé je to spíše pro děti. Pár scén, které nadchnou mě nepřesvědčí o průměrnosti a bohužel další Marvel zklamání tohoto roku, hned po Black Widow. 60% ()

Sany33

Príbeh: Shang Chi je novodobý super hrdina východných krajín. Shang sa musí vrátiť domov aby čelil svojej minulosti a aby zabránil tajomnej organizácií "Desať prsteňov" zničiť svet. Herecké obsadenie: Vo filme sa predstaví celá plejáda nových hercov, ktorý hrajú celkom dobre a celkom dobre sa na nich aj pozerá. Prevedenie: Po celú dobu stopáže je na čo sa pozerať. Množstvo zaujímavých súbojov a vhodne zvolený zloduch posúva túto Marvelovku k tým vydarenejším. To sa ale nedá povedať o finálnej sekvencií kde sme sa dočkali masívneho CGI na úkor kvality hereckých výkonov a príbehu. Na to sme ale pri týchto filmoch zvyknutí. Pocity: V globále sa mmi film páčil. Je na škodu, že celé MCU neposúva tak povediac nikam, ale aspoň sa stretávame s novými hrdinami, ktorý verím budú mať ešte svoju úlohu v celkovom príbehu. Pridaná hodnota: Marvelovka ktorá čerpá z východnej mytológie a stáva sa tak veľmi pútavou a zaujímavou v celom MCU. 85% ()

VasaX

Deset prstýnků (kdo ten český název vymyslel...) je naštěstí taková fantasy wuxia ložená v "Marvel světě" a to je vlastně fajn a netrpí to souchotinami, které "jádro Marvelu" postihly. Rozjezd je pozvolnější, gradaci a finále "tradiční" a ve výsledku je to akční oddechovka na dvě hodiny a nějaké ty drobné navrch. Veršotepectví charakterů, děje i kompozice hlavních a vedlejších rolí nehledejte, je to prosťoučké, že scénář musel spotřebovat stoh papírů do tiskárny a troje voskovky. Ale hezky se na to kouká, tak si to na chvíli dejte na lednici, než to zapadne v zapomnění sklepa lidských vzpomínek. ()

dragon94

Shang-Chi je jedním z těch filmů, kde jejich pokračování bude nejspíše mnohem lepší, než jejich origin. Proč? Protože Shang-chiho origin obsahuje sice pár překvapivých věcí, ale jinak je velice velice předvídatelný. Obzvláště na to trpí druhá polovina filmu, kde film opustí spoustu sympatických postav a udělá si výlet do mytologie, kde už ani výtečné kung-fu nehraje téměř žádnou roli. Vrcholem je pak závětečná bitva, která bohužel neměla vůbec šťávu, nedávala moc smysl a působila jak kdyby vypadla z anime pohádky. Bohužel zde se pak nejvíce projevuje i menší budget filmu, takže triky nevypadají ani příliš dobře. Naštěstí se to daří vyvažovat slušným humorem a alespoň jedním slušným kung-fu soubojem. Nezbývá než doufat, že se pokračování nebude zbytečně opět pouštět do těchto mytologických blbinek a bude se držet více při zemi. Hrozně moc bych si to přál, neboť je Shang-Chi skutečně velice zajímavou a sympatickou postavou, na kterou se hodně těším, až ji zase uvidím. 3* 65% PS: Potitulková scéna mě nalákala na pokračování jedné z postav více, než jakákoliv potitulková scéna předtím. Jakože fakt chci vědět co se s ním stalo.. ()

LizianShaw

Připadalo mi to dost podobné jako Black Panther, ikdyž o trochu horší. Čekal jsem film roku, a hodně se těšil na martial arts akci, a kvůli tomu jsem zjevně odcházel dost zklamaný, protože se jedná o jednu z dalších typických marvelovek, tj. film s tunou CGI akce a uměle nastrčeného humoru. O Shang-Chim se říká, že je (ne-li) nejlepší mistr bojových umění a tak když jsou Marvel a Disney v tak velkém balíku, tak jsem čekal akci plnou profesionálních kaskadérů a souboje rivalující filmu the Raid, kde byly snad nejlepší souboje 1 vs. 1, co jsem kdy viděl. Tady stojí za vidění jeden, maximálně dva souboje (obzvláště fight v autobusu, možná i na lešení). Jinak jsou tam ale zase, nějaké počítačové úpravy, ať už finále s drakem (nebo wyvernami), nebo neustálé soustředění na prsteny. Proti prstenům nic nemám, ale prostě bych upřednostňoval o dost více souboje tělo na tělo, což nám nejlépe předvedl Daredevil, CA: Winter Soldier a možná v budoucnu i The Batman. Na pozitivní straně se mi líbilo prostředí a barvy, zvolené pro film a čínská mytologie byla místy dost cítit. Obsazení se taky povedlo na jedničku, hodně se mi zalíbila Xu Xialing, ale i Razor Fist a Deathdealer byli slušní (Dd ovšem neměl vůbec žádný prostor, což je škoda). Wenwu je snad můj nejoblíbenější padouch, snad od časů Lokiho, a jsem rád, že byl prakticky druhou nejdůležitější postavou snímku. Ale ''humorné'' postavy, typu Katy a Trevor si mohli odpustit, stejně tak uměle nastrčenou pop-rap hudbu. 70% ()

blackJag

Po všech těch nadšených ohlasech jsem čekal trochu víc. Fantasy motivy v pohodě, galaktické monstrum v podstatě generické, závěrečný digi-guláš unavující. Choreo soubojů mimo závěrečné hromadné křepčení dělalo slušný dojem (trocha toho asijského patosu na osvěžení), hlavní hrdina je sympatický, ne už tak jeho kámoška... Provázanost s MCU přišla z nečekaného směru a byla vtipná. 65% ()

Kali4

Film netáhne vpřed sympatický hlavní hrdina, ale fantastický Tony Leung jako vystřižený z Yimou Zhangova filmu, který se celým filmem prolíná a dává mu duši. Líbilo se mi to víc, když to připomínalo třeba mnohotvarý Klan létajících dýk, než když se film měnil v americkou kreslenou báchorku. Je tu hodně vysvětlování a výletů do minulosti, hodně kontextu a přemoudřelých průpovídek od různých postav, a ano, občas mě to unavovalo. Herecky je to ale trefně obsazené a skvěle zahrané, některé akční scény jsou skutečné atrakce a hlavně první půlka je velmi vyrovnaná i přes mixování kulturních rámců. Takže vlastně překvapivě docela dobré. ()

drackula

Oceňujem choreografie a akčné scény celkovo. Či už ide o scénu v autobuse, alebo pre Áziu typickú melu na bambusovom lešení. Marvel tiež dokázal, že casting vo svojich filmoch zvláda bravúrne. Simu Liu, Awkawafina, Menger Zhang, Michelle Yeoh, Ben Kingsley a podobne. Skrátka voči obsadeniu nemám jedinú výhradu. Prvá polovica bola relatívne seriózna, neskôr sa to zviezlo do roviny čistého rozprávkového fantasy. Škoda pasáží, kedy bolo zbytočne vysvetľované niečo úplne jasné a očividné. Ak by sa film skrátil o cca 20 minút, fungoval by ešte lepšie. 80% Cinemacity Aupark ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)