Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

DJ_bart

Not great; not terrible. Toho digitálního bordelu je tam víc než je zdrávo, takže největším superlativem jsou takový marginálie jako souboje tělo na tělo, Ben Kingsley, a titulkový teasy na nadcházející etapu MCU - tedy Multiversum. To, že Disney a celkově Hollywood leze kvůli profitu za každou cenu Číně do prdele, radši ani neberu v potaz...... ()

Shakers

Určite je to lepšie ako Black Widow, Captain Marvel alebo Black Pather. Shag-Chi ma znova fajn hlavnú  postavu. Marvel tieto castingy vie. Príbeh v pohode, zaujme, vo veľkom je to zamerané na čínsku kultúru, takže je na čo pozerať, vypráva, kostýmy a celá vizuálna stránka vystrihnutá ako s čínskych filmov sú v MCU ako čerstvý vietor do plachiet. Tak isto ani hudba nie je zlá, znova potešia drobné camea a prepojenia na sériu Avengers. Akcia slušná, humor v norme, nie je to prestrelené ako tretí Thor. Efekty miestami slabšie, ale to ma každá marvelovka. V podstate slušná jednohúbka, so zaujímavým hrdinom a príbehom obalená v peknom vizuále. Ale ako vždy aj tu je nejaké ale. Nedokáže to strhnúť, tak ako Winter Soldier, nebojíme sa o postavy ako v Infinity War a zaporak je len ďalšie mäso do mlynčeka, aby hrdina vynikol. Zhrnuté a podčiarknuté, štandardný Marvel, ale s pekným čínskym prostredím. 70% - 3* ()

filmfanouch

Marvel Cinematic Universe se rozšiřuje. A to hodně. Od prvního Iron Mana se nám v rámci MCU postupně představil svět Asgard v Thorovi, neprobadáné kouty galaxie ve Strážcích Galaxie, různé dimenze v Doctoru Strangeovi či technologicky vyspělá Wakanda v Black Pantherovi. Nyní se svět MCU opět rozšiřuje ve 25. marvelovce s názvem Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. Sólové dobrodružství asijského superhrdiny do světa MCU nejen přináší bojové prvky, ale též představuje nový fantastický svět. A pokud trailery diváka naplňovali pocitem, že Marvel tentokrát šlápne vedle, ve finále bude nejspíše velmi mile překvapen.   Shang-Chi a legenda o deseti prstenech především zaujme v akčních scénách. Veškeré souboje mají fantastickou choreografii, jsou bravurně natočené a též skvěle sestříhané. Režisér Destin Daniel Cretton se naštěstí mohl spolehnout na Billa Popea, kameramana trilogie Matrix a v tomhle ohledu Pope nezklamal. Kromě akčních scén je ovšem celý film obdařen velmi pěkným vizuálem a volba Popea byla jasnou trefou do černého.   Origin Shang-Chiho se vydává očekáváným směrem, kdy je nám představen příběh nového hrdiny, nějaká překážka, kterou musí hlavní hrdina porazit, aby se mohl stát hrdinou dne a vkročit do velkého světa MCU. Celý film má neskutečně svižné tempo, samotný původ Shang-Chiho je poté vyprávěn za pochodu, kdy se z hlavní časové linie přeskakuje do flashbacků, přičemž jsou vždy flashbacky využité v ten pravý moment a sázka na nechronologické vyprávění filmu ve finále vůbec neškodí.   V Shang-Chim především funguje bilancování mezi humorem, emocionálními momenty a i temnými scénami. Origin Shang-Chiho je o poznání temnější, než by člověk čekal a i přes epické fantasy finále ve filmu hraje prim zcela něco jiného. Komplikované rodinné vztahy hlavního hrdiny a jeho otce Mandarina.   Simu Liu se stává dalším sympatickým protagonistou Marvelu, který všem pochybovačům jasně ukáže, že jeho casting nebyl obrovským failem. Liu funguje v akčních scénách, zároveň ovšem umí skutečně hrát a scény mezi Shang-Chim a otcem díky tomu tak dobře fungují. Přesné plány pro budoucnost Shang-Chiho prozatím nejsou jisté, Liu ovšem rozhodně má na to, aby se v následujících letech stal další výraznou tváří Marvelu.   Naprosto perfektně zahraný je poté Mandar.... tedy Wenwu! Tony Leung je naprosto famózní castingová volba, která z Shang-Chiho otce dělá jednoho z nejlepších dosavadních záporáků Marvelu, který se může směle zařadit po bok Thanose, Killmongera, Lokiho, Vulturea či Zema. Wenwuova motivace dává smysl, divák s ním velmi snadno začne soucítit a ve finále nemá ´´ Mandarin ´´ fungovat jako ryzí zlo, které je zlé, protože má v poznávkách ve scénáři napsáno ´´ zlo´ ´. Leung je v té roli naprosto fantastický a vyvrcholení jeho vztahu se Shang-Chim ve finále funguje naprosto skvěle.   Shang-Chi a legenda o deseti prstenech se v rámci akce sice nikdy nepřiblíží vrcholné hongkongské akční škole, nemá to ovšem nikdy v plánu. Akce přesto nadále funguje a pocta asijským filmům je na filmu poznat. Práce zesnulého Brada Allena je skvělá. Celkově je v Shang-Chim cítit čerpání z asijského folklóru a i soundtrack Joela P. Westa v jistých momentech zní jako vystřižený z Asie. Jakmile poté na scénu dorazí onen nový fantastický svět, čerpání z čínské mytologie je podložené a je vidět, že v tomhle ohledu Marvel vytěžil velmi zajímavé věci.   V součtu je ve finále možná o poznání zajímavější první přízemnější polovina filmu než právě druhá polovina s novým fantasy světem. Shang-Chi má ve finále k žánru fantasy nejblíž ze všech filmů MCU, finále ovšem definitivně odhalí o co se vlastně hraje a i když Shang-Chi nikdy nesklouzne k digibordelu (i díky tomu, že vizuální efekty jsou opět na vysoké úrovni), přízemnější první polovina ve finále byla o poznání zajímavější. Stejně tak je ve filmu možná pár momentů, které děj nikam závratně neposouvají a film místo toho mohl prozkoumat třeba pár minut navíc k prozkoumání hlubší minulosti organizace Deset prstenů.   Právě vizuální zpracování, fungující rodinné tragické drama, funkční prozkoumávání asijské kultury a bravurní obsazení hlavní dvojice Liu+ Leung (+ spousta dobrých herců ve vedlejších úlohách a jeden milý návrat známí postavy) dělají ze Shang-Chiho a legendy o deseti prstenech fungující blockbuster, který krásně vypadá, do světa Marvelu dokáže přinést něco tak trochu nového a bravurně představuje nového zajímavého hrdinu, který má v následujících letech rozhodně potenciál. Teprve právě Shang-Chi a legenda o deseti prstenech definitivně startuje novou filmovou éru Marvel Cinematic Universe a startuje jí rozhodně solidně...... () (menej) (viac)

lamps

Překvapivě ucelená fantasmagorie, která sice místy trochu ztrácí tempo a spoléhá na prvek náhody (mluvící zadek alias zvířátko Bena Kingsleyho), ale v součtu drží pohromadě jak svým napojením na přesahující filmový vesmír, tak i svou vlastní rodinnou linií se zajímavým záporákem. Ani tak sympaťák Shang-Chi, s nimž se obzvlášť dnešní mladá generace velmi snadno identifikuje, jako spíše jeho rozporuplný otec je hnacím motorem vyprávění, které je dobře konsolidované zejména na úrovni akce, z nich každá příběh někam posouvá a navíc jsou i samy o sobě kvalitní a různorodé - a když už nastupuje vizuální guláš jako v drakobijeckém závěru, funguje alespoň ta pečlivě rozvíjená rodinná linka. Neměl jsem valná očekávání a nadšením také neskáču, ale Marvel si pořád drží laťku vysoko a přijde mi obdivuhodné, že už se nebojí takhle experimentovat s kulturními vzorci a poslat do kin skoro čistě asijskou fantasy, která mu samozřejmě v pohodě vydělá.. 75 ()

JohnnyD

7/10 Postavy (najmä ústredný záporák) majú zaujímavý pôdorys, akčné scény (najmä v prvej polovici) sú fantastické, sebaironický humor je osviežujúci a nenútený a je to pekne farebné a exotické, ale tá snaha rozkúskovať dávkovanie mytológie krížom krážom cez celý film vedie k tomu, že možno tak pätina filmu sú flashbacky. Potom nie je čas na budovanie motivácií a hlbšieho vykreslenia postáv. Zároveň mix čínskej mytológie a superhrdinského komiksu je síce osviežujúci, ale mal som dojem, že ako priamočiare fantasy bez spätosti k Marvel univerzu by to fungovalo lepšie, rovnako ako priamočiary hrdinský komiks bez hlbokej mytológie. ()

Nin

Shanch-Chi má fakt nadupanej start. Nejsem žádný velký fanda do akčních sekvencí, ale když to začal tenhle asijskej superhrdina rozjíždět v autobuse, poklesla mi čelist a zároveň jsem se těšil z toho, jaká mě čeká pořádná marvel-paráda. Bohužel tenhle film není Casino, a tak se tempo filmy brzy zvolní a film přestane být tak úžasný. Čím dál víc průměrnější příběh ale drží velmi sympatické postavy. Příjemně mě překvapil i Ben Kingsley, u kterého jsem si až tady všiml jeho skvělého komediálního talentu. Celkově je Shang-Chi pěknou fantasy pohádkou. (7/10) ()

sheen

Marvelem jsem již delší dobu přejeden a očekával jsem, že to bude horší, docela se mi to líbilo asi, že to nebyla úplně klasické marvelovka bych řekl. Holt to prostředí, bojové umění, Čína, hodně fantasy a ještě k tomu kung fu královna Michelle Yeoh, která je krásná a stále vitální jako za mlada. To by šlo. ()

Cappuccino

Na akčný film s jednoduchým príbehom to malo až príliš veľkú stopáž. Miestami sa to preto celkom ťahalo. Bojové scény ma však velmi bavili a hlavní hrdinovia boli celkom sympaťáci. V neposlednom rade ma potešilo aj beztvárové kura Morris. Kung-fu marvelovku hodnotím mierne nadpriemernými 7/10. ()

Allien.9

Nahoru bych zaokrouhlila pouze kvůli té Asii, protože na bojové umění a stvoření z jiného světa se vždycky moc hezky kouká. V rámci komiksovek je to průměr s pěknou hudbou a sympatickými postavami, kterému chybí pořádný záporák. Jeden by ale skoro nepoznal, že je to Marvelovka a to je dobře. 3,5*. ()

HAL

Hlavní hrdina je sympaťák, Awkwafina kupodivu není až tak na vraždu jak jsem čekal, ale jinak tu nic není. Dobrá wushu akce ze začátku, ale fantasy v druhé půlce to posouvá do vod současných Čínských blockbusterů, a to fakt není pochvala - neexistuje rozdíl mezi tímhle a třeba Velkou čínskou zdí. 6/10 ()

liskam

Konečně plnohodnotný začátek fáze čtyři. Černá vdova byla jen takové poděkování a ohlédnutí, navíc jen tak nějak napůl zdařilé. Tohle je ovšem zcela jiná věc, inspirovaná východem, zdařile natočená a příjemně plynoucí po celou dobu stopáže.  Na filmu mě mrzí dvě věci. Za prvé: Shang-Chi zdaleka neukázal tolik co bych od něj čekal, prostě nevyužitý potenciál.... trošku mi to přišlo jako v Cap.A.1. (Je mi ale jasné, že Marvel nechce odkrýt všechny karty). Za druhé: Humor mi místy přišel vyloženě slaboduchý... (Je možné, že šlo o záměr a humor se stavěl na východní publikum... těžko říci, nejsem expert na  Čínské, Korejské a jiné filmy).  Za mě solidní 4* ()

mzss1

[70%] Viděno v kině (2D – český dabing). Tak a máme tu další oficiální marvelovku. No, já nevím, ono je asi jedno, jestli se to bude považovat jako marvelovka, spíš bych to bral jako samostatný film. Takový akční laděné, mírné fantasy prostě … Jak to shrnout? První cca polovina filmu byla docela svižná, furt se něco děle, bitky byly vcelku přehledné, i když nepůsobily až tak úderně, ale bavily mě. Nejlepší byla asi začáteční scénka v autobuse nebo na lešení. Druhá půlka se s tempem trochu zpomalí a finále je už takové standartní přeakčnělé, ale ne špatné. Hlavní hrdina není špatný, dokáže zaujmout. Ti ostatní herci – to bylo takové už rozporuplné. Ta Shang-Chiho kámoška mi přišla zpočátku hrozná, ale nakonec měla i pár dobrých hlášek. Michelle Yeoh a Florian Munteaunu zde byly asi jen jako doplnění jmen herců. Ale třeba takový Ben Kingsley mě zde vyloženě potěšil. Zopakoval si zde roli z třetího Iron Mana, a sice „komedianta Mandariana“ ;) Takže k té akci, bitky byly dobré a ostatní výbuchy a efekty byly takové marvelácky standartní. Úplné finále mě nebavilo a především postava otce hlavního hrdiny. Hudba – taková normální. Je to film, na který člověk asi časem zapomene, ale já se vlastně bavil docela dobře, takže ty slabší 4* nakonec udílím. ()

Goldbeater

Marvel se vydal cestou exploatace východní kultury a neměl bych nic proti, kdyby výsledný produkt byl divácky zábavný nebo aspoň zajímavý. Není ani jedno. Hýbající se digitální omalovánky mě už omrzely dávno, Tony Leung a pár hezkých choreografií bez nějaké přidané substance na tom bohužel moc nezmění. ()

Sobis87

Má to nápadité a hezky provedené akční scény (a není jich málo), ale ten stokrát propraný (nejen) marvelácký mustr je prostě už divácky ubíjející. ()

Anderton

Marvel, ktorý našťastie, a po dlhej dobe, nevyzerá vôbec ako Marvel. Ide totiž, minimálne z polovice, o regulérne východoázijské fantasy so všetkým, čo k žánru patrí. Problém je, že ma nikdy žiadne východoázijské fantasy poriadne nebavilo a Shang-Chi nie je žiadnou výnimkou. Zaujímavý je fakt, kto sa ukáže byť hlavným záporákom filmu, pričom v záverečnom akte sa aj tieto pozície menia. Asi nikoho neprekvapí, že na filme sú najlepšie scény s Benom Kingsleym. Subjektívne ma ale rovnako "ázijský" Snake Eyes bavil viac. ()

Frajer42

Spoilery! Nikdy bych si byl býval nepomyslil, že právě tato Marvelovka s odpudivým názvem bude vůbec tou nejlepší v posledních letech, a to z velice prostého důvodu - snad vůbec poprvé je trošku jiná. Čínské zasazení i všelijaké kung-fu píčoviny byly opravdu příjemným zpestřením. Akce se mi líbila a bavila mě - především autobus a lešení bylo choreograficky zajímavé. Naopak závěr s kostrbatými digi draky si mohli odpustit. Jak se žluťáci drželi draků a projížděli se na nich - to působilo velmi lacině. Stejně tak bych uvítal, kdyby tvůrci Shang-Chimu napsali podstatně lepšího sidekicka, a to jakéhokoli, kterého by člověk neměl chuť brutálně umučit k smrti, jako právě tuhle debilní, totálně hnusnou, nekonečně otravnou a absolutně nevtipnou rákosničku. V tomto ohledu to nemohlo být horší a velmi mi to kazilo dojem. [66 %] ()

Kothy

Marvel nám přinesl další film a tentokrát se zaměřil na asijské prostředí. Je to úplně jiné než ostatní marvelovky. Ani herci tu moc nejsou známí s výjimkou Michelle Yeoh. Dostáváme se do fantasy kung fu světa, který můžou kdykoliv zničit démoni schovaní za branou. Sledujeme mladého Shauna, který je synem onoho mocného dobyvatele, který už 1000 let vládne pomocí deseti kouzelných prstenů. Nechce se ale podílet na otcově krutovládě a žije v ústraní. Nakonec si ho ale otec najde a nutí ho ke spolupráci. Mají společně zničit onu kouzelnou říši a zachránit jeho mrtvou matku. Vše samozřejmě vyvrcholí velkou bitvou. V něčem mi to připomnělo Black Panthera, který se mi ale líbil víc. Dobře tu funguje humor a celkově to působí lehce dětsky. Jinak je to ale slušná podívaná, která se v Marvel sbírce neztratí. Uvidíme, co předvědou Eternals. "Neumím čínsky." ()

Kudly4

Do téhle Marvelovky se mi moc nechtělo, ale nakonec je z toho celkem překvapení. Jak koluje po internetu jeden meme, zde byla očekvávání dost malá a nakonec je z toho solidní akční/fantasy podívaná s dobrým příběhem. Akce je výborná, scéna v autobuse fakt top ! Digitální, mega přehnané finále už bylo trošku moc, ale fajn. Já jsem se bavil, vítej do Marvel rodiny Shang-Chi =) (Black Widow, zatím o něco lepší) ()

Ratemus

Má očekávání byla ve všech ohledech překonána, protože takový nášup nenaservíroval Marvel už pěkně dlouho. S klidným svědomím mohu říct, že se jedná o tu nejpříjemnější podívanou plnou naprosto precizně zvládnutých akčních pasáží, což dělá Shang Chiho nejvíce akčním filmem a to hlavně z hlediska soubojů, které jsou perfektní, nechaotické, dobře natočené a nedebilně sestříhané. Rozhodně tleskám výpravě a celkovému zpracování, čekal jsem druhého Panthera a dostal jsem přesný opak. Největší plus, kromě akce, vidím ve stylu vyprávění, kdy nám je minulost servírována postupně a my se tak dozvídáme pohnutky hlavně padoucha, který nemá jednu vrstvu, ale hned několik a divák s ním snad dokonce i soucítí a chápe ho, navíc hlavní záporák zde hraje téměř druhou hlavní roli a je mu věnován maximální prostor a je naprosto perfektně zahraný. Další velké plus je rozhodně pocta klasickým asijským bojovým filmům s mýtickými až pohádkovými prvky folkloru,  tedy poskakování a všechna možná mýtická monstra, Miyazaki je zde přímo cítit....Shang Chi sám je sympaťák a rychle jsem si ho oblíbil. No a poslední velké plus, hlavní nosné téma celého filmu, je rodina, zde by se měli poučit tvůrci Rychle a Zběsile. Toto téma zde funguje na výbornou a vzbuzuje plno emocí a to hlavně v závěru. Humoru je tak akorát a rozhodně není infantilní, ale nenápadný a funkční. Shang chi je jeden z nejlepších filmů MCU a já chci pokračování..... ()

silentname

"Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings" asi na záver roka skončí na mojej nástenke. Určite sa dostane medzi 20 najlepších filmov roku. O tom už teraz nepochybujem. Toto je Marvel asi vo svojom najkvalitnejšom za posledné roky a musím štúdiu opätovne skloniť poklonu. Po niekoľkých filmoch, ktoré mi neprišli úplne výrazné prišiel film, od ktorého som nečakal nejako extra moc, no dokázal ma absolútne posadiť na sedadlo kina a ohromiť. Je to vtipné, je to dramatické, má to skvelý odkaz, vynikajúce bojové scénky a kvalitne spracované efekty. Všetko čo by som chcel. No súčasne tu vychádza aj vynikajúca rodinná dráma, kde sa ukazuje, že láska môže prekonať všetko. A dokáže ľudí zmeniť. No láska často môže byť aj kľúčom k tomu, že urobíme svoje najväčšie omyly. Úvodný súboj v lese mi pripadal ako najromantickejší boj dvoch ľudí, aký som kedy videl. A keď to uvidíte, pochopíte. Skvelá práca s kamerou, skvelý súboj a pritom to pôsobilo tak elegantne. Je skvelé postupne aj spoznávať naše postavy. Ich dobré stránky, no rovnako aj ich históriu. Humor je kvalitný a Awkwafina spolu s Benom Kingsleym proste valia. Každá scénka, kde sú buď jedna alebo druhý stoja za to. Finále bude asi jedno z mojich Top zo sveta Marvelu. Vynikajúco sa na to pozerá a prináša to silné dramatické momentky, ktoré ostanú v pamäti. Teší ma dokonca, že tu máme konečne film, ktorý nemá v jadre reálneho zloducha. Nechcem moc spoilovať, no spôsob akým vykreslili Shangovho otca je podľa mňa perfektný. A pôsobilo to veľmi úprimne. Marvel, tu ste skutočne priniesli kvalitný film, aký som už dlho chcel od vás vidieť. Hodnotenie: A ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)