Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

Frca

Pro mě asi zatím nejlepší z těch letošních Marvelovek. I když hodně lituju, že jsem se na to nemohl podívat v kině, tak jsem si to hodně užil. Nejspíš hlavně proto, že tohle bylo něco trochu jiného, než byste od Marvelu očekávali. Velmi zajímavé postavy, at' už Shan-Chi  nebo samozřejmě dlouho očekávaný Mandarin. Velmi se mi líbí ten nádech Asie a ty bojové scény. Jo, jasně... V poslední třetině je tu hlavně to soustředění na ten "digibordel", ale užil jsem si to víc, než Black Widow. Ještě uvidím, jací budou Eternals, ale stejně je pro mě největším letošním lákadlem třetí Spider Man :D. ()

Brock odpad!

Nečekal jsem nic a ani to se nedostavilo... Myslel jsem, že "Kung-Fu" levitující debility už máme dávno za sebou. ()

klichem

A takto to dopadne ked sa Marvelovku určenú predovšetkým pre významný azijský trh pokúsia natočiť ľudia, pre ktorých pojem sinologia znamená asi toľko, že si spravia “rozsiahly filmový prieskum”. Pod slovom rozsiahli, cháp - pozrú si Kung Fu Pandu, všetky filmy Jackieho Chana, v tom lepšom prípade možno cestu do fantázie od Ghibli (však Ázia, ako Ázia…). Okrem toho naivne predpokladajú, že hlavných predstaviteľov môžu odbiť aj pre americké publikum príhodným no nevýrazným Simom Liu a z nejakého dôvodu všetkym ľudským bytostiam delikátnou Akwafinou. No nesmiem ani zabudnúť, na to, že scenár vhodia do rúk 3 pánom bez skúseností a ešte k tomu s pokazeným strojom času - inak si ich zašlú prácu z tých rokov 90tych neviem vysvetliť. ()

xxmurphyxx

Ďalšia klasická marvelovka. To znamená špičkovú trikovú stránku, plnú farbičiek so solídnym choreom súbojov na pozadí klasicky jednoduchého a milión krát vydojeného príbehu o záchrane sveta. Tento raz sa o to snaží nejaký požierač duší s bandou lokajov za magickou stenou, ktorý je tak nebezpečný, že mu stačí jeden šíp do krku od malej mongolky a menší preplesk od lietajúcej vydry aby dostal mentálnu očistu a dal sa na vegánstvo. Vyjebať s karanténou ale nedokáže sám a preto pomocou pritepleného hlasu zlanári tisíc rokov starého týpka s čarovnými škrtiacimi krúžkami na koko....ehm ruky. A nie. nie je to náš hrdina. Je to jeho starý. Tie škrtiace krúžky od neho dostane až vo finále keď zistí, že mu tečie do topánok a tento šrumec už asi nerozchodí a preto ich miesto strelenia na bazoši posunie svojmu synovi. Že moc spoilujem? Možno tak pre niekoho kto posledných pätásť rokov trávil zamknutý v stuchnutej pivnici u nejakého Rakúskeho dôchodcu. Každy kto videl aspoň jednu marvelovku musí poznať presný postup deja. Ale aby som si len nerobil prdel, film ma aj svoje svetlé stránky. A to doslova. Nenájdete tu ani 1, slovom jedného čierneho. Ak nerátam tú čiernu pasažierku v autobuse. Čierny pasažier. Hm. Dvojzmysel. Nevadí. Ostal som šokovaný a zaskočený. Ako je pre Boha možné aby v roku 2021 nebol bol filme žiaden čierny, aspoň vo vedľajšej úlohe. Žeby sa svet začal konečne spamätávať z woke pandémie? Nie. Vysvetlenie je jednoduché. Všetky kladné postavy sú aziati, včetne jednej hlavnej zápornej. Rodinná línia nepustí. Takže nám tu ostali už len negatívne. A hádam si niekto nemyslí, že do takej obsadíme čierneho?! Čierni majú plné ruky roboty a preto nemajú čas popri práci na také pičoviny ako skaza sveta. Toto je parketa pre bielych, tí majú hovno na robote a celý deň sa len flákaju, niggujú a rappujú. A keď sme už pri tom rape. To už kurva musia tie sračky pchať ozaj do každého filmu? Keď už teda mali dať nejaký čínsky a nie zas tých istých otrepaných pablbov z ktorých krvácajú uši. Jo a aby som nezabudol, Michelle Yeoh je aj v skoro 60ke stále kočka a stále ohybná a Ben Kingsley si tu kradol každu scénu pre seba. Aj za nich resp. hlavne vďaka nim to má aspoň tie tri hviezdy. ()

blondboss

Netypická marvelovka, ktorá vychádza z ázijských koreňov a ktorá prináša do MCU opäť nový nádych a nové superschopnosti. Priznávam, že som bol mierne skeptický voči tomuto snímku, nakoľko dejovo mi to neprišlo až tak zaujímavé, ale našťastie opak je pravdou. Vypiplané akčné scény, odviazaná atmosféra, sympatické herecké obsadenie a pútavý vizuál. Najviac som si asi užil záverečnú bojovú sekvenciu, pri ktorej sa experti Marvelu na vizuálne efekty opäť posunuli o krok ďalej a divákovi ponúknu dychberúci digitálny výplach. Suma sumárum, nie je to najlepšia marvelovka, ale určite nie najhoršia. Takže za mňa spokojnosť. 75 % ()

Kinofil

|| PG-13 || Marvel/Disney || Rozpočet: $150 mil. || USA: $224 543 292 - ČR: 23 529 582 Kč - Celkem: $432 233 010 || Na úvod přiznávám, že je mi čínská mytologie cizí a nesympatická stejně jako hollywoodské "vlezdoprdelkování" této země. Z trailerů a celého konceptu jsem čekal, že mě film nebude bavit. Nebavil. Ovšem k méme údivu ne z výše uvedených věcí, ale protože jde jednoduše o špatnou marvelovku. Nejprve je tu herecké obsazení, které není nijak atraktivní. Ne protože jsou Asiati, ale protože nemají šmrnc nebo své postavy hrají povrchně. Simu Liu není úplně špatný, ale jako tvář nového hrdiny bych ho v bistru plném Číňanů asi nepoznal. Awkwafina pak zase hraje až moc afektovanou, uječenou pipinu, která do příběhu vůbec nic nevnese a slouží jako prostředek pro pubertální vtípky. Celkově jsem měl dojem, že je Shang-Chi cílený tak na 13leté děcka, což chápu u Spider-Mana nebo Venoma, ale ne tady, kde je zápletka pro děti poměrně nezajímavá. Poslední šancí získat mou pozornost byla akce. Ta má skutečně propracovanější choreografii a kinematografii než většina komiksovek, ovšem i tady zůstal potenciál na půl cesty. Můj oblíbený Bill Pope (Matrix, Spider-Man) se snaží dávat akci pořádnou dynamiku, jak má ve zvyku, jenomže k čemu to je, když se vše utápí v zeleném plátnu. A nezajímá mě, že se musela produkce reorganizovat kvůli pandemii, CGI a green screen je jedním slovem šeredný. Z adepta na nejslabší marvelovku roku se tak u mě stala nejslabší marvelovka vůbec. Osud této postavy mu bude nadále zcela lhostejný. 50%. ()

jemine odpad!

Pro mne neshlédnutelná pouťovina, nestravitelný koktejl nevkusu, podbízivosti a samoúčelné akce. Růžová prasátka ze secesních obrázků kombinovaná naivním heroismem Petra Pana, doplněná předoucími koťaty socialistických televizních přestávek, svaly hloupého Honzy, mozkem chytré horákyně a akčností Policejní akademie. Příběh samotný lze těžko tlumočit, dříve či později se průměrně inteligentní vypravěč musí nutně přistihnout při myšlence, že bohapustě blábolí; leč nevadí, kýčovité obrázky nahradí myšlenku a počítačové triky smysluplný děj. Bojové scény jsou hodny osmdesátých let a zavilých ksichtů Jean-Claude van Damma, proti nimž přinášejí pokrok jen v kvalitě triků. A je tu samozřejmě poselství o moudrosti ženství, konfrontovaného s maskulinním šovinismem primitivních samců, poselství definované přímkou vedenou vulvou, vagínou, dělohou a vědoucím úsměvem převelemoudrých vědem, bohyní, jimž není ani radno, ani možno vzdorovat. Ten film je podívaná, akční, barevná, třpytivá, laciná jako balónek z pouti, hloupá jako fanoušek Jardy Duška, prodejná a falešná jako Chytilové hééérečka. No, ale pro Dana Landu možná dobrý.... ()

megajalec

Marvel po čínsky. Úvod bol v poriadku, viaceré dobré nápady, autobusová sekvencia napríklad. Po presune do tajomnej krajiny využívajú tvorcovia všetky tromfy a nápady, ktoré ponúka Orient (najmä vizuál je štandardne super, kung-fu mám tiež rád). Záver je však už príliš fantastický, predigitalizovaný a z môjho pohľadu už za pomyselnou čiarou. ()

KolarikKing

Shang-Chi se v mém žebříčku marvelovek řadí do té lepší poloviny. Marvel nám tu představil úplně něco nového. CGI bylo krásné, ale bylo ho trošku moc. Na celém filmu mě nejvíc bavily akční scény a to hlavně souboje, které byly výtečně natočené. Příběhová linka s rodinou nebyla nijak výjimečná, ale nenudil jsem se. 8/10 ()

Lendak

Už bolo na čase, aby Marvel priniesol niečo svieže a nešiel furt podľa nejakej šablóny. Režijne na jedničku. Nie ako Ragnarok, ale stále. Postavy sú skvelé, chémia je medzi nimi dobrá, a dokonca, od Thanosa, poriadneho záporáka, ktorý má motiváciu a človek s ním súcití. Akčné scény, by som sa nebál považovať za asi najlepšiu choreografiu od The Winter Soldier. Áno, je tam nejaký digibordel, ale oproti ostatným marvelovkám tam väčšinou prevládajú súboje telo na telo. Ten digibordel je hlavne vo finále.  VERDIKT: Jedno z najväčších marvelovských prekvapení, ktoré prinieslo aj niečo svieže a asi najlepší origin od prvého Iron Mana. 8,5/10. ()

RKBoy

Prvá polka filmu jedna z najlepších vobec v rámci MCU, druhá už kvoli deju a charakterizácii postáv a dejovým vysvetlivkám pomalšia, pár vecí bolo samozrejme urýchlených, takže človeku sa pri tom trocha pozastavil mozog, ale to je klasika pri oddychových komiksovkách.. celkovo som sa ale nesmierne bavil, choreografia úžasná, CGI kvalitný štandart na aký sme zvyknutý, Simu Liu sympaťák a aj Mandarin sa radí k tomu lepšiemu čo MCU z pomedzi záporákov ponúka. Vyzerá to tak, že nudná a hlúpa Black Widow bola výnimka, ktorá si bohužiaľ vytiahla čierneho petra na najhorší MCU výdavok od druhého Iron Mana a pre mňa vobec... Marvel má stále čo ponúknuť a s prichádzajúcimi Eternals, tretím Spider-Manom, Strangeom od Raimiho či štvrtým Thorom sa mi zdá takmer nemožné aby znovu šliapli vedľa.. nová éra sa pre mňa teda začína práve týmto počinom, na Vdovu rád zabudnem. ()

nanamarak1

Začátek je taková standartní šmakuláda strýčka Marvela. Potom se to naštěstí zlepšuje a prostřední část mě bavila. Po zjevení Kingsleyho však začně kvalita upadat a akční finále už bohužel spíše nudí. Z letargie mě nakonec vytrhlo jen to závěrečné karaoke, který je tak trapný, až je vtipný. 50% ()

Scaevola

MCU se vydalo do krajů ovlivněných žánrem wu-sia a setkání je to vlastně povedené. Příběh má potřebný spád, přestože závěr je zbytečně natahovaný a jako vždy přehnaný, a vyprávění vykazuje kauzální logiku, ačkoliv finální střetnutí je roubované, jako by si snímek připravoval cestu pro něco dalšího, jak už bývá u značky zvykem. Především však asijská kultura ve filmu nepůsobí nuceně a politicky korektně a spíše než aby bezohledně tlačila vpřed odlišný kulturní náhled, používá cizokrajné motivy jako vítané ozvláštnění. Otázka, nakolik je to dobře, už nespadá do této recenze, osobně mohu pouze být rád, že nevznikl čínský klon Černého pantera, nýbrž čínský klon zbylých marvelovek. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)