V roku 2006 vybudovala americká armáda na severe Afganistanu niekoľko vojenských základní, aby s pomocou miestnych obyvateľov zastavila prísun zbraní a talibanských bojovníkov z Pakistanu. Jednu zo základní postavili v provincii Nurestan, odľahlom údolí obklopenom pohorím Hindúkuš. Základňa Keating bola ostro kritizovaná pre svoju nevýhodnú polohu a riziká s ňou spojené. Nachádzala sa hlboko v horách v desivo zraniteľnom teréne a bola považovaná za smrtiacu pascu. Neústupčivosť vojenského velenia si napokon vyžiadala obrovské straty na životoch amerických vojakov, keď na základňu zaútočil nepriateľ. 3. októbra 2009 ráno pred šiestou bojovú základňu Keating brutálne napadlo viac 400  bojovníkov Talibanu. 53 amerických vojakov vzdorovalo útoku mnohonásobnej presile. Ich straty  boli obrovské a tento nerovný boj sa stal najkrvavejším stretom americkej vojny v Afganistane. Štyri mesiace po bitke sa zistilo, že v čase útoku Talibanu na základňu Keating mala byť americká jednotka už dávno preč a vôbec tam nemala čo robiť. Bola tam omylom, lebo ju zabudli preveliť... (TV JOJ)

JohnSmith

Byl jsem poněkud skeptický ohledně obsazení a bulharské koprodukce. První polovina filmu je poněkud vlažná, ale celkem fajn. Druhá půlka je pak válečné peklo, které Lurie zvládl perfektně. Dokonce můžu napsat, že mladý Eastwood i Bloom byli více než přijatelní. ()

kenkaku

Vzhledem k tomu, že jde o přepis skutečných událostí, dá se tolerovat první (více-méně) konverzační polovina. Druhá je pak čistě o útoku (ne jako fakt tohle s ohledem na wikipedii a celkem detailnímu info o “Outpost Keating” není vykecání nějakého zvratu) a i když některé záběry trikově pokulhávají, je to natočené solidně. Asi nejzajímavější je Eastwood junior (hraje stejně jako taťka) a zrzoun non-stop v kraťasech a tričku. Gibsona juniora jsem tam vyloženě nezaregistroval (resp. asi protože hrál skutečnou postavu - jednoho z 9 co nepřežili - muselo být vše podáno bez extra předvádění). Tu správnou váhu přidávají i titulky a reálné rozhovory. ()

Maynard.

Na tomhle filmu nerozumím dvěma věcem. 1) proč to má jen 60% 2) kterej zelenej mozek nechal vybudovat vojenskou základnu 2 hodiny vrtulníkem od posil a v údolí, tak aby na tebe nepřítel mohl krásně zaútočit ze všech stran a z kopce? To mi fakt hlava nebere. Příběh jednoduchej, ale naproto brilantně natočenej. Bojiový scény mi svou reálností připomínají Blac Hawka Dawn. Pěkně syrově podanej film o amerických těžkostech s alkajdou. Jasný, chápu, že je to průser, když ti talibánci sejmou dvojčata. Ale kvůli tomu začít válku v takovýmhle měřítku, to je drsný. Ale pravděpodobně nezbytný. No, aspoň, že už je ten fousatej zmrd Usáma na pravdě bóží... ()

sedm.1

Na to, jak nemám válečné filmy zrovna dvakrát v oblibě, tak The Outpost musím zařadit určitě k tomu lepšímu, s čím jsem měl v tomto žánru se tu čest kdy setkat. V podstatě chci této podívané totiž vytknout snad jen jedinou zásadnější věc, a to časté výkyvy v tempu filmu, způsobené především hromadou vážně nudných a zbytečných dialogů, kdy prostě jen vojáci melou zcela nevěcně o úplných hovnech a nepřesvědčivě u toho non-stop fuckují, čímž si zřejmě tvůrci mysleli, jak díky tomu budou ti kluci v uniformách působit strašně cool, ale opak se stal pravdou. Jinak se musím přiznat, že jsem měl krapet zmatek ve většině vedlejších postav, které se tam střídali jak zboží na páse v obchoďáku s potravinami, a tak si může divák udělat obrázek tak akorát u postav ztvárněných mladým Eastwoodem a výstředním Landry Jonesem, zbytek ale vážně působí jen jako rychlokompars do počtu. Se vším ostatním jsem ale již poměrně spokojen. Zápletka je tedy velmi jednoduchá, zároveň ale i dostatečně účelná na to, aby se kolem ní dala vytvořit slušná válečná akce, což se povedlo, přestože se v ní ale i projevil také hlavní důvod, proč zrovna tomuto žánru neholduji, a to kvůli nepřehledné, chaotické akci, kdy sice chápu, že se tvůrci snaží být co nejautentičtější a válečná vřava prostě taková je, ale já mám rád v tomto ohledu maximální přehlednost, tudíž mě to pak až tolik nebaví, nicméně uznávám, akce je zde dost a má i docela grády, jen mohla být ještě i klidně o něco syrovější, což se týká ale i atmosféry, která též nepůsobí vůbec špatně, spíš naopak, ale její pojmutí mohlo být zkrátka také řekněme odvážnější. Tvůrci se tu jinak docela častokrát pokoušeli i o navození emocí, což mě ovšem minulo, na druhou stranu jsem je tu ale nepovažoval za až tak důležité, stejně tak jako napětí, které též nefungovalo, ale ani to jsem tu nijak zvlášť nevyžadoval. Zkrátka je to ale tak, že kdo má rád válečné filmy, myslím, že bude s touto podívanou vážně dost spokojený, no a zbytek, jako třeba já, nadšením sice nevystříkne, ale těch dvou hodiny u toho strávených litovat bude také snad jen málokdo. ()

Lukoboss

Popravdě kdo vymyslel vojenskou základnu na tak debilním místě, to musel být stratég jako prase! Ale to tady samozřejmě řešit nebudeme... První hodina filmu je celkem nudná, ukazuje nám běžnej den vojáků na misi a tak nějak opatrně nás seznamuje s postavama, nic moc zásadního se tam neděje, sem tam přestřelka, a to je všechno. Pak ale přijde hlavní útok na základnu a od té chvíle se rozjede akční, válečný peklo, který trvá cca 45 minut a je samozřejmě vrcholem celýho filmu. Je to hnusný, nepříjemný, máte pocit, že jste tam s těma mladýma klukama a všechno to lítá kolem. A závěr, kde vidíme ty reálný vojáky (někteří si mimo jiné zahráli i přímo ve filmu) ve věku do 30 let, je dojemnej a smutnej. A vůbec tady nehodlám řešit, jestli jsou USA darebáci nebo ne. O tom ten film fakt není. P.S.: Role O. Blooma, kterej nepadne v boji, ale umře naprosto debilním způsobem, byla trochu divná a zbytečná. ()

The Marast

Ježiš to zas bylo něco, střilet beretou na talibance co jsou vic jak 200metru daleko, nebo plkat o kravinach na uzky skalni cestě a pak se zřitit, nebo si vyšlapovat po lanovem mostě jak někde na vyletu v Thajsku, nebo vyplkávat během fullfrontal utoku talibancu na ubikacích, občas mě rozesmaly pytle s piskem na uplně nelogickych mistěch, jako třeba někde u kamene terasy za kterou je jen hlina, to je vždycky nejhorši když kluci z holywoodu si hraji na vojaky. Přitom to moh bejt driuhej black hawk down. ()

Silwer

Paradni podivana,zadny americky patos.Film utece jako voda..prvni hodka je otukavani a seznameni s postavama,druha pulka cisty boj o preziti. Vic takovych valecnych filmu. ()

iXtr3m3

Lepšie tri hviezdy, ale na štyri to žiaľ nemá. A je to škoda, lebo moderný vojnový film neskutočne upozadil jednu zásadnú vec, gore. Nie, že by tam žiadny nebol, ale pri tom masakri, ktorý nastal na tak malej ploche, bolo jasne viditeľné, že tam toho malo byť viac nie kvôli divákom, ale kvôli reálnejšiemu poňatiu. Takto samotná vojna ide trochu mimo a dosť to znížilo samotné napätie, že ako to vyvrcholí, keďže ja sa držím šablóny, že porovnanie, či to bolo naozaj podľa skutočnosti, alebo nie, si nechám až po zhliadnutí konkrétneho snímku, takže si to neštudujem dopredu a dopredu si nekazím zážitok s tým, že by som vedel, kto prežil a kto nie. Knihu som nečítal, takže to bola pre mňa čistá nepopísaná strana dejín amerického vojska a konkrétne takých, kde v podstate "utrpeli výhru". Nebyť Čierneho jastraba či Vojakov z Benghází, tak na tie štyri hviezdy vyskočím, lebo postavy boli castingovo dobre vybrané a aj mladý Eastwood dokonca ušiel, ale keďže tieto tri pecky sú neni iná liga ale doslova iná dimenzia spracovania, tak zostávam pri silnejších ale stále len troch hviezdach. Samozrejme sa tým nenechajte odradiť. Film je zaujímavý a minimálne ukáže, akí kreténi musia byť v určitých vrstvách vysokého velenia v USA, keď ich napadlo založiť základňu tam, kde ju založili. To bola v podstate pozvánka na rozstrieľanie a nešlo o to či, ale kedy. ()

Hanys_

Vcelku schopně natočená rubačka, kdy parta us vojáků brání nesmyslně postavenou základnu proti tlupě talibanců. Skoro hodinová "ta" akce je vlastně dost fain, člověk by až řekl, že sleduje nějakou áčkovou produkci. Horší je ta hodina před tím, tohle prostě žádné Jarhead nebylo. Ani herecky. 6/10 ()

mira007

Americké válečné drama z Afganistánu based on true story o jednotce, která měla základnu na nejhůře možném strategickém místě - údolí obklopeným strmými horami odkud místní celkem beztrestně si chodili zastřílet na amíky. A jednoho dne na tu základnu zaútočila stovka talibanců , aby to vymazali úplně. První hodina tohoto filmu je jen seznamování s místem a osobami tak nudně, že jsem pak nevěděl ani jedno jméno, kdo je kdo a dialogy o ničem se náhle dramaticky střídali s palbou na základnu a pak střih uprostřed akce a řeší se nějaký administrativní problém. Když se člověk překouše přes první hodinu, tak pak je solidní akce útoku talibanců, kde se najednou bojuje o každej barák a má to dobrý drajf. Zajímavostí je, že tu hrají synové velikánů Gibsona a Eastwooda, ale já nějak neidentifikoval ani jednoho. Jediná zajímavá postava Orlando Bloom ( už podruhé v uvěřitelné roli drsňáka ), která po třiceti minutách končí. ()

b.dragonfly

Tohle byla jízda! Nebýt první pomalejší hodinky, kdy jsme nahlédli do života jednotky amerických vojáků a ve které zařvou "jen" dva velitelé, dávám 5*. Druhá půlka je ovšem totální masakrózní nářez, kdy se musí ubránit obrovské přesile bojovníků Tálibánu a je to fakt pecka. Skvělou roli zahrál Caleb Landry Jones. Top válečným filmem pro mně sice zůstává Na život a na smrt, ale tohle si zaslouží čestné druhé místo. ()

Zombi

Solidní válečnej film, kterej se tváří docela realisticky, dlouho se vlastně nic neděje, jen se chvílema ostřeluje základna a stupňuje se napětí mezi vojáky a místními. Střídají se velitelé a jejich přístup k daným věcem. Cca poslední půl hodinu je pak regulérní válečné peklo, parádně natočené. Slabší 4 hvězdy. ()

bobstock

Jedna věc je snaha spojeneckých vojsk nastolit jakýsi pořádek ve společnosti, která je tak odlišná od té naší i s tím, že nyní všichni po 15letech od tohoto incidentu odešli a Talibán se nacpal znovu k moci, takže všechny oběti mohou být zbytečné. Druhá věc je základna na snad nejhorším strategickým umístění jak jen může být. Nejsem válečný expert, ale proč se stavěly hrady na kopcích? Film podle skutečné události výživně ukazuje, co se dřív nebo pozdějí prostě muselo stát. Velice dobře řemeslně odvedená práce filmařů a i já se připojuji k ostatním názorům a musím pochválit kameru, ta byla skutečně tak blízko jak jen to šlo a bez přehnaného houpání v duchu naturalismu (viz Smrt čeká všude). Mladík v kraťákách, který toto 2hodinové peklo přežil dostal nejstarší vojenské vyznamenání AF Purpurové srdce a zosobnitel Caleb Landry Jones nám to tu patřičně realisticky ukázal. 75% ()

filipvrbik

Boj o základnu Keating se skvělou kamerou a střihem, kdy máte pocit, že v té válce skutečně jste.. Výborně natočené válečné drama, které ale nejde do hloubky, ať už postav, nebo samotného děje - druhá polovina filmu je v podstatě jen čistá vyvražďovačka... Ale mně se to celkem líbilo ta surovost a autenticita soubojů... 70% ()

Flopik

The Outpost vám ponúkne presne to, čo od vojnového filmu očakávate. Prvá hodinka je zoznámenie s vojakmi, občas nejaké strieľanie na základňu a nejaká nečakaná smrť. Potom príde na scénu skvelé 40 minútové finále, kde sa naši hrdinovia musia ubrániť Talibáncom. Pozerá sa nato dobre a je to čistá akcia bez prestávky. Mňa však nejako neohúrila, nakoľko chýbala krv, väčšinou sa len strieľa ale zabitia sa neukazujú, talibánci sú len ako mravce a najviac mi chýbal aj nejaký pamätný soundtrack. Celkovo som sa však viac menej bavil, vojnový film je to solídny, nie však topový. Takže u mňa za 4*. ()

petikacka

Já jsem milovník válečných filmů a tento je podle skutečné události. ALE !!! Nemělo to žádný konzistentní děj, bylo to strašně roztříštěné na malé skutečnosti a hodně blbě se tady sledovaly osoby. Navíc mi to strašně přišlo jako kopírka Čety, Černého jestřába, Foresta a mnoho dalších filmů...Vzhledem k úctě padlých vojáků nebudu hnusná a pouze bez komentáře dávám 3*. Za mě 65% ()

Gulde

První polovina je rozjezdová a v mnoha ohledech snaž až nezáživná, ale druhá polovina už člověka nenechala na pochybách o tom, na co se to vlastně kouká. Až s podivem, jak mohl vůbec někdo dovolit založit základnu na tak naprosto nevhodném místě. Jinak film je zajímavý tím, že se v něm v roli sebe sama ukázalo několik vojáků, kteří v té bitvě skutečně byli, což sice divák nepozná, ale svědčí to především o snaze tvůrců. ()

Tuzinho

Čekal jsem akční nálož, dostal jsem akční nálož. Válečné filmy "dle skutečné události" mají u mě většinou již dopředu vyhráno, zde se to opět potvrdilo. Je až ironické, kde se základna nacházela a okamžité uvědomění všech, kteří se na základnu dostali, mluví za vše. Kancelářští ukázali prstem na mapě, aby za ně umírali jiní. Respekt všem, kdo tam zažili nejen tuto velkou bitvu. Seznámení s postavami během první půle filmu dodává té druhé části ještě větší ráz, kde "fandíte" konkrétním osobám. Závěrečné titulky a záběry tomu dodávají tu autentičnost a potvrzují až neuvěřitelnost nasazení vojáků. ()

warrenur

Tak vtiahnut do deja sa mnohym vojnovym filmom nepodarilo. Od cca polovice, kedy sme v nepretrzitej akcii je to cista.....vojna a boj o prezitie. Vyborna filmarcina. 65% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů