Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

LiVentura

Jedním zatajeným dechem. To tu chybělo! Objasnění nejhorší lidské moderní katastrofy, která opravdu nemá obdoby... Ten strašný smrdutý sovětský socialismus, který si někteří naši spoluobčané přejí zpět.?! Fuj, už nikdy.!!! Aneb, proč lhát, když pravda je tak jasná, zřejmá a ve vědě neoddiskutovatelná.?!!!! ()

Ampi

Tento seriál je velmi dobře natočen. HBO odvedlo velký kus práce. Jsou tu jisté nepřesnosti, ale to je pro mne tolerovaná umělecká licence, která nepřekročí únosnou mez. Můžeme úřady tehdejšího SSSR kritizovat, že ke katastrofě došlo, ale musíme být vděční obětavosti a obětem lidu stejného státu, jak zabránil šíření katastrofy. Což je tady dobře znázorněno na hasičích, vojácích, hornících i vedoucích funkcionářích (Legasov a Sčerbina). Jsou vidět i chyby, které úřady, tajná policie a management elektrárny (nic se nestalo, ono se to ututlá) dělaly. Vše herecký výborně zahráno. ()

juta

Můj poslední komentář, u kterého jsem doufal, že dám plný počet. Není divu, že je seriál Černobyl na předních příčkách v hodnocení, protože je opravdu dobře natočený a ukazuje podrobně zkázu elektrárny a temnou stránku svazu, který se tuto katastrofu snažil ututlat i jeho strašné praktiky... Plný počet přesto dát nemůžu, protože úplně všechno co bylo ukázáno v seriálu, tak není úplně pravdivý. Jako třeba ten grafit, který okamžitě spálil ruku hasiče, nebo pád vrtulníku, který by ve skutečnosti tak rychle nespadl. Nicméně ve vás dokáže sledování vyvolat nepříjemné pocity, co všechno se dokáže při takové katastrofě stát. ()

Fiftis

Či už ste veriaci a veríte, že nás stvoril Boh zábleskom z jeho prstu alebo veríte na evolúciu a teda že pochádzame z baktérií z mora - v oboch verziách sme museli začať nahí na lúke. A z toho ničoho čo nám vtedy ponúkala príroda sme nakoniec my ľudia vyrobili aj takú vec, akou je smrteľná radiácia. Načo písať klady toho seriálu, keď tento seriál ide vyhrávať jednu cenu za druhou a keď jeho hodnotenie presahuje 95% na všetkých svetových filmových databázach. Preto napíšem pre mňa len jednu chybičku. Keby tento seriál mal aspoň 10 častí, stihol by sa aj viac venovať osudu viacerých charakterov. Viem že hlavná myšlienka toho seriálu je práve katastrofa, ale keď už chcel hrať seriál na city divákov v epizóde 4, kde sa viac ako 30 minút venoval zabíjaniu zvierat, (práve preto je epizóda 4 pomalá a nevyvážená) mohol sa aj v pár častiach venovať osudu a trápeniu viacerých postáv. Mám na mysli predovšetkým ľudí, ktorí pracovali v elektrárni a myslím, že by si viac priestoru zaslúžili. PS: Neodpustím si poznámku, že ani tento seriál ma nepresvedčil o tom, že úplne hlavnú vinu za celý incident nesie Dyatlov. Určite to bol chladnokrvný son of a bitch, ale sám Legasov na súde potvrdil, že hádam nikto na svete v žiadnej elektrárni netušil, že tlačítko AZ-5 nebude fungovať, respektíve že práve ono spôsobí najväčšiu chybu. Práve toto vypínacie tlačítko bolo garanciou, že odvráti akúkoľvek katastrofu. Navyše ani tí najlepší fyzici a vedci (ani pracovníci, ktorí pracovali v elektrárni) si dlho nevedeli vysvetliť ako reaktor RBMK môže vybuchnúť. Preto keby Dyatlov neurobil túto chybu, urobil by ju niekto iný v inej elektrárni. Podľa môjho názoru najväčšiu chybu nesú tí mocní, ktorí (ako povedal Legasov) zostrojili jadrovú elektráreň z lacných dielov a taktiež tí, ktorí okamžite nezačali konať a neevakuovali všetko v okruhu viac ako 200 km, pretože to chceli zamlčať a teda nechceli ukázať potupnú prehru Sovietskeho zväzu. PPS: Rusi vraj nie sú spokojní s touto verziou seriálu a plánujú natočiť svoj vlastný, tak uvidíme ako to dopadne. Ja sám som sa smial, ako si Amíci robia srandu z neschopných Rusov, ako napríklad z blbého doktora, ktorý raz v nemocnici nespal neuveriteľné 2 dni a ktorý nevie, načo by im boli jódové tabletky, pričom vidia z okna atómovú elektráreň. Tých príkladov by bolo viac, ale ja seriál hodnotím, či sa naň dobre pozerá a nie či je to zas vojna medzi USA a Ruskom. ()

Shakers

Veľmi silný zážitok! Vynikajúci seriál, ktorý dokonale zachytáva atmosféru tejto tragédie. Vyzdvihnúť treba predovšetkým vynikajúci scenár, pútavé dialogy a obzvlášť hercov na čele s famóznym Jaredom Harrisom. Zaujímavejšie natočenú (a nie nudnú) prednášku o výbuchu jadernej elektrárni som ešte nevidel. Po skončení seriálu keď som si uvedomil, že sa to fakt stalo mi behal mraz po chrbte. 95% - 5* ()

Nikon

Seriálová bomba roku, která fascinuje dokonale vykresleným prostředím a především atmosférou. Napsat takhle dobrý scénář podle skutečné události, to je v seriálovém světě věc nevídaná. ()

Big Bear

Jelikož scénář je podle skutečné události, která by sama o sobě byla dost obludná nebýt dalšího následného vývoje řešení katastrofy v rámci komunistického Ruska, není tomu co vytknout. Člověk může jen zírat na tu katastrofu a způsoby jakým byla řešena bez ohledu na zdraví a životy lidí. Filmu tedy mohlo uškodit tedy jen samotné zpracování a jelikož se tak nestalo, máme tu po dlouhé době hodně hustý katastrofický film. Hustější tím, že si to leckdo pamatuje. U nás naštěstí ve formě zpráv ČST , že všechno je cajk (zatímco na západě zakazovali leckde vycházet), následně zákazem pití mléka ve školních jídelnách. Jo a ještě si pamatuji, že volal strýc ze Západního Německa, že nemáme jíst houby a borůvky... Samozřejmě leckde se lehce na pilu tlačilo např. nemocnice v Pripjať vypadá jako klasické ruské (hororové) špitály. A přitom Pripjať bylo nově postavené moderní ukázkové město, něco jako u nás nový Most. Ale to mi nevadí a v tomto případě dávám za 5 úlomků grafitu. * * * * * ()

JohnnyD

Je vskutku ironické, že seriál, ktorý si ako hlavnú tému vybral ničivú silu lží, je tak okato vyskladaný z klamstiev a poloprávd. Nie je pritom ani potrebné čítať rozsiahle analýzy, čo je skutočnosť a čo je dramatizácia, Chernobyl je miestami tak smiešne napísaný, že je zjavné, že má ďaleko od reality. Či už ide o učebnicovú Mary Sue v podobe Chomjukovej, expozičné dialógy (Sestrička: "Máme jód?", Doktor: "Načo by sme ho mali!"), ešte horšie expozičné dialógy ("Porozprávajte mi, ako funguje jadrový reaktor."), alebo úplne bolestivé expozičné dialógy (prednes babky vojakovi, kde sumarizuje históriu Ukrajiny za ostatných 70 rokov a to vrátane slova "Holodomor"), je tento moderne sa tváriaci seriál minimálne čo sa týka scenára priemerné zastaralé remeslo. Pritom sa naskytá otázka: načo toto všetko? Skvelým príkladom je scéna s nahými baníkmi. Stačilo pár sekúnd, aby som si počas sledovania zistil, že síce dolu bolo horúco, no nikto nahý nekopal. Čo vedie k poznatku, že pri dnešnom sledovaní seriálov je detailné vysvetľovanie okolností nepotrebné. Nielen kvôli dostupnosti informácii, ale jednoducho ľudia inak spotrebujú médiá. Každý diel akéhokoľvek populárneho seriálu sprevádzajú desiatky článkov, blogov a videí. Tie informácie sa k človeku dostanú a netreba kvôli nim ísť do takýchto zásadných kompromisov. HBO sa rozhodlo divákom naservírovať uhladenú, jednoduchú, údernú story, nad ktorou sa nebude musieť zamýšľať, no aj kvôli tomu seriál fatálne zlyháva v tom najzákladnejšom: dôveryhodne prerozprávať jednu z najtragickejších udalostí za ostatných 30 rokov. Osobne som po zhruba jednej až dvoch častiach neveril skoro ničomu, čo mi prezentovali tvorcovia. Kým ale u Rocketman je to úplne jedno, pri Chernobyl je dopad odklonu od reality oveľa dôležitejší. Široká verejnosť doteraz o katastrofe vedela len nejaké úlomky. Neexistoval ucelený príbeh. "Niečo testovali... Vybuchlo to... Verejnosť sa o tom dozvedela až za pár dní..." Seriál poskytuje prvý celistvý pohľad na černobyľskú katastrofu. A robí to za pomoci veľmi silnej dramatizácie. Aj takto sa tvorí falošná história. PS: Pravdaže má to aj skvelé scény (všetko bezprostredne pred a po výbuchu, alebo čistenie strechy), no na druhej strane angličtina a zahraničný cast tomu strašne uberajú z atmosféry. ()

sheen

Tak mrazivá, syrová a hutná atmosféra tady dlouho nebyla. Na tento seriál jsem se opravu ale opravdu těšil a jsem rád, že nezklamal. K naprosté dokonalosti chybí malinko .Kdyby byl seriál točen v ruštině...ale toto je opravdu jen kosmetická vadička na kráse. Seriálová klasika, bez debat. ()

Beckett51

Bezpochyby jedno z nejzásadnějších kinematografických děl všech dob... ""Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later that debt is paid." ()

salahadin

Silný zážitek. Ano, jsem západní divák, nejsem od fochu a v Rusku jsem nikdy nebyl, takže hodnotím jen a pouze dopad na mé divácké čelo. Je jistě mnoho věcí filmově modifikovaných, ale proč bych se v tom měl rýpat, když poslání seriálu je tak jasné. Komunismus byla ideologie přímo postavená na lži, takže to nejsilnější je, jak tváří v tvář katastrofě lhali a bylo jim u prdele, kolika lidem zničí život. To je výpověď seriálu a jako taková je mimořádně sugestivní. A velice dobře natočená. Nejslabší díl je ten, ve kterém se vybíjejí zvířata. Stačilo to ťuknout několika scénami, takhle tomu vyčítám zteč na city divaček/diváků. "Pošleme tam bioroboty." Jo, to byla trefa do černého, co jiného člověk pro komanče byl že? ()

Allien.9

Upřímně, nedokoukala jsem, takže mé hodnocení je pouze prozatímní. Ne, že by nebyl seriál kvalitně natočený, výprava je velmi zdařilá, ale ta anti-východní agitka, která křičí z každé druhé scény, mi neskutečně kazí dojem ze sledování (a to jsem prosím člověk pro-západní). Od HBO jsem čekala trošku víc, respektive míň, a titul "Nejlepší seriál" v rámci ČSFD je mimo mé chápání. 100x raději si pustím seriózní dokument. ()

misterz

Strhujúci príbeh na všetkých úrovniach. Od príbehov jednoduchých ľudí a rodín až po všeobecné dopady tejto katastrofy a jej riešenie. Sú tu síce faktografické chybičky, no ide iba o také nepodstatné malichernosti, ktoré kvalitu tejto minisérie vôbec neovplyvňujú. Napríklad hneď v prvej časti, to ako ukázali popálenú ruku toho požiarnika. To je samozrejme hlúposť, popáleniny zo žiarenia tak rýchlo nevznikajú. Trvá to aj dni. A práve to je na tom to strašné, človek ani nevie, zhrýza ho neistota, potom nádej, že však sa nič nestalo... no stalo sa, rádioaktivita je neúprosná. Zato v tretej časti ten postup choroby z ožiarenia bol ukážkovo zvládnutý, klobúk dole. V poslednej časti v samotnom závere je potom uvedené, že Ing. Ďatlov zomrel na chorobu z ožiarenia, no pravdou je, že zomrel na obyčajný infarkt. Rádioaktivita ho nedostala, bol odolný ako šváb. Nechápem ako niekomu môže vadiť, že to nebolo v ruštine. Keby to v tej ruštine bolo, tak sa zase ozývajú hlasy z opačného tábora, ktorým je bližšia angličtina. Táto miniséria nebola určená iba pre ruského diváka, ale hlavne pre tých ostatných, ktorým je určite bližšia tá angličtina. Ľudom sa stopercentne nedá zavďačiť. Pripadá mi to len ako také umelé negatívum vymyslené nasilu, z dôvodu len aby som mal preboha čo tomuto projektu vytknúť. Lebo inak bez chybičky, pre mňa jeden z najlepších seriálov od HBO (ak nie vôbec najlepší) za veľmi dlhý čas. A to viem o čom hovorím, keďže sa žiarením a ochranou pred ním živím. Jasný plný zásah. Viac v mojej recenzii na: www.moviesite.sk. ()

HAL

Černobyl je vlastně tradičně natočený horor - jen za to vraždící monstrum je tu radiace, a za tu blbou blondýnu co si vyloženě říká o to, aby ji někdo kuchnul, jsou tu prakticky úplně všichni. Velice hezká ukázka toho jak zásadní je všeobecná informovanost, kdy většina těch skutečně creepy momentů tady je postavená na tom že divák díky svému všeobecnému vzdělání ví věci (o radiaci, jejím působení na zdraví, a způsobech šíření), které tehdy byly většině lidí (na té straně železné opony minimálně) naprosto neznámé. Zdrojem hrůzy a děsu jsou tu tak prosté otevření oken, padající prach, kámen ležící na zemi - nevinně vypadající věci. Není to dokument, je to dramatizace, a je to na tom hodně vidět, a navíc dramatizace která vypovídá ne primárně o Černobylu, ale o komunismu a systematickém fungování sovětské společnosti - ale s tímto vědomím je to fantastické dílo. Odhlédnu li nadneseně od těch subtilních nepřesností které seriál ukazuje, lze mu v jeho brilantnosti vyčítat jediné - že zpopularizoval Černobyl mezi mainstreamovým plebsem tak moc, že tam teď pro samé turisty nebude k hnutí. A co pak my chudáci postapáci, kteří ho znali a "měli rádi" before it was cool? 9/10 ()

Vančura

Myslím, že tenhle seriál byl pro mě něco jako splněný sen, o kterém jsem ani nevěděl, že ho mám. Téma Černobylu, radioaktivního záření a tak podobně mě odjakživa fascinuje, takže mi tento seriálový počin mimořádně sednul (navíc jak obecně seriály moc nemusím, tak jsem velmi ocenil, že to má jen 5 dílů). Geniální atmosféra, hudba, obsazení, prostě všechno. Pro mě osobně určitě nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl, a který už asi jen těžko někdy něco překoná. V podstatě jediná, ale zato obří výtka, kterou jsem k tomu měl, spočívala v tom, že to podle mě mělo být natočeno v ukrajinštině/ruštině - ta angličtina mě tam strašně srala, ale ty důvody samozřejmě chápu no. Přesto mě to strašně mrzelo. ()

Goldbeater

Občasné faktografické odchylky a zjednodušení nejsou v příběhu vůbec důležité. Stěžejní je, že se tvůrcům podařilo vyvolat ducha doby, vytvořit pomocí postav objektivní obžalobu prolhané ideologie a poukázat na to, kam až může zajít hraní s přírodními živly, když se do toho vmísí nutnost plnění plánu - to vše ve vyloženě naturalistické, nevybíravé formě. Od prvního dílu nepříjemná a přesto neskutečně působivá podívaná, opřená o skvělé herecké výkony (Jared Harris a Stellan Skarsgård výborní, přesto mi možná nejvíc utkvěl fenomenální Paul Ritter, který přesně vystihuje člověka, který je produktem daného režimu). Musím říct, že divácký knockout mi teprv dal až poslední díl s rekonstrukcí kritického testu - s vědomím jeho důsledků jsem měl po celou dobu husí kůži. Tvůrci zkrátka zvolili naprosto výbornou dějovou konstrukci, jejíž začátek vás ohromí, prostředek zděsí a konec zdrtí. Kvalitní a důsledná filmařská práce. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD