Burnhamovci sú na prvý pohľad šťastnou rodinou. Majú pekný dom, drahé auto, pôvabnú dospievajúcu dcéru, ktorá chodí do dobrej školy. Pani Burnhamová (Annette Bening) je stále usmiata, aspoň na verejnosti. V skutočnosti je ale všetko úplne inak. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení. (RTVS)

Lucasion

Sam Mendes a jeho Oscarový snímek - Americká krása ukazující život na americkém předměstí s dokonalým příběhem a s dokonalými a funkčními rodinami. Nebo ne? Film skvěle ukazuje jak pod pozlátkem dokonalé rodiny je špína a nestabilita. Zahýbající manželka, introvertní dcera a svým vlastním způsobem flegmatický otec. Film se řadí do dramatu, ale spíš než k samotné depresi je film hořký. Je pravda, že je místy úsměvný, hudebně hezký a samozřejmě Kevin Spacey, který hraje znuděného otce skvěle. Ačkoliv film má své kouzlo a hloubku, tak přes tu přílišnou hořkost se nějak nemohu přenést. Třeba mi film sedne lépe, až ho uvidím podruhé. Kdo ví. (70 %) ()

Handle

Na tento film jsem se moc těšil, protože ho chválil snad každý a i já sám jsem si díky námětu myslel, že by to mohlo být zajímavý drama... Avšak musím říct, že mě film zklamal, čekal jsem od něj mnohem víc! Zkrátka ani omylem to není tak dobré, jako se povídá. Nebo co je na něm teda TAK vyjímečného? Proč tohle získalo tolik Oscarů opravdu nepochopím. 60%... ()

jerry12

90%. Nestává se mi to často, ale u American Beauty jsem s každou další projekcí postupně objevoval střípky dokonalosti, které tento snímek skrývá, a od tříhvězdičkového shlédnutí jsem se dostal až k plnému hodnocení. Americká krása si vás možná nezíská hned, ale když se na ní podíváte dvakrát, třikrát, začnete si uvědomovat, jak režijně bezchybné a výjimečně kreativní dílo to je, dílo, kde každý dílek skládačky má svojí funkční hodnotu, kde i zdánlivě nevýznamný objekt v záběru jako květina nebo igelitový sáček v důsledku zapadá do tohoto uměleckého díla jako celku. A charaktery, které se mohou zdát šablonovité, v kontextu narace fungují, a to možná právě proto, že jsou šablonovité, to totiž nemusí být vždy na škodu a nearchetypální příliš sofistikované postavy by mohly naopak způsobit překombinovanost a potlačit tak kvalitu scénáře, který tu hraje jednoznačný prim (především v souvislosti s vývojem postavy Lestera). Sam Mendes postavil na základech Ballova perfektního scénáře geniální strukturu scén, kdy se zcela exkluzivně daří každou další scénou posouvat naraci dopředu a žádná tu není navíc nebo zbytečně. Když navíc k tak speciální souhře scenáristy a režiséra, který scénář na sto procent pochopil (a to bylo bezpochyby to nejdůležitější pro takový výsledek), přidáte jeden z nejúchvatnějších, nepřirozenějších a nejobdivuhodnějších hereckých výkonů v dějinách kinematografie (ano, pochopitelně je řeč o Kevinu Spaceym), který jsem ku mému neprospěchu dokázal docenit až na poněkolikáté, nakonec - i přes možnou prvotní nejistotu - dojdete k tomu, že American Beauty je v podstatě dokonalý film. A to nelze říct o drtivé většině filmů včetně řady těch kultovních a globálně uznávaných. A to si zaslouží velkou úctu a uznání. ()

Grran

Nevím, očekávání velké, ale ona to žádná bomba není. Je to nemastnej neslanej film, kterej prostě je, čas zabije, ale žádnej jinej přínos zde nevidím. ()

Lacike

Vtipna satira na americky rodinny spôsob zivota a krizu stredneho veku. Humorne sceny funguju perfektne, ale vzhladom na tie zivotne pravdy, ktore film omiela by som prijal, keby bol film vaznejsi a postavy by nepôsobili ako karikatúry. Sica ma bavili vsetky do jedneho, ale pod kozu sa mi nedostali. Ked som film videl prvykrat este na strednej, tak ma uchvatil ovela viac ako teraz, ked uz nemam daleko k veku, ked by som mal zacat pocitovat krizu stredneho veku. Asi mi vtedy stacila len ta humorna stranka filmu alebo to bude tym, ze som uplne este nedospel a ktovie kedy a ci vôbec niekedy mi to podari. Film ponuka herecky konzert vsetkych zucastnenych a aj herci vo vedlajsich ulohach maju aspon jednu scenu v ktorej zaziaria. Spomeniem aspon par z nich. Stredobodom filmu je uchvatny Spacey, ktory perfektne vystihol jak usliapnuteho manzela, tak chlapika, ktory si povie dost a zacne si uzivat zivota. Dost casto sa zabuda na Annette Bening, ktora tu je za tu nesympaticku panovacnu mrchu ale pritom ma jej postava este tragickejsi osud ako ta Spaceyho a herecky to vystihla tak dokonale, ze som ju vdaka tomuto filmu na dlhe roky znenavidel. Treti velky koncert tu podava Chris Cooper, ktoreho som si poriadne vsimol az v tomto filme. Bonusom je pre mna Allison Janney, ktoru momentalne zeriem v sitcome Mom a tak ma jej vykon manzelky, ktora je duchom uz uplne mimo, zaskocil aj ked vdaka serialu West Wing viem, ze je dobra herecka. Nakoniec vyzdvihnem Newmanovu hudbu, ktora obsahuje originalne svieze motivy a len minimalne mi pripominala Shawshank. Davam 8/10 a dufam, ze sa za cas nevratim k plnemu kvôli tomu, ze by som sa behom krízy stredneho veku s hlavnym hrdinom dokonale stotožnil. ()

maseer2

tomu se říká debut! do té doby neznámému Samu Mendesovi se podařilo hned svým prvním filmem vytvořit nezapomenutelné dílo s velmi osobitou magickou atmosférou, kterou podtrhuje výborný (ne-li životní) výkon Kevina Spaceyho v roli "ubožáka" Lestera.. Americká krása je snímek o tom, že není často všechno tak růžové, jak by se při pohledu zvenčí mohlo zdát; o tom, že každý má zkrátka své problémy, se kterými se chtě nechtě musí vyrovnat.. pokud se ale člověk naučí vážit si samozřejmostí a zdánlivých maličkostí okolo sebe, uvědomí si, že na světě je opravdu tolik krásy.. a nejen té americké :) ()

PROROK14

Film kde nie je akcia, kde sa nestrieľa, kde netečú hektolitre krvi, je to film s myšlienkou, s výborným Kevinom Spacey-om, a hlavne dobre natočený. 85% ()

BoPo

Názov a ani obal DVD ma veľmi nelákal. Ale film mi nedal šancu ani raz oľutovať, že som sa ho rozhodol sledovať. Takto podarený film sa často nevidí. ()

Tommassi3

"Nikdy nepodceňuj sílu sebeklamu.." Veskrze průměrný snímek - Chce se mi říct jako od Hřebejka, který prostě jen klouže po povrchu problému, ale to by byla už veliká drzost.. - který neskutečně klame tělem, protože jedinečný Sam Mendez dokáže diváka umlátit jeho přednostmi, tak aby neviděl ten slabý a především plytký skript.. Zvlášť když mu pomáhá oscarový Kevin Spacey, který ve své životní roli hraje jako o život.. Jak bezchybný Spacey s věkem zraje a je skutečně lepší a lepší, o Americké kráse se to říci bohužel nedá, ta naopak slábne jako hrnek odstátýho kafe.. ()

Dale

Dokonalé. Skvelý scenár, skvelá kamera, skvelá hudba, skvelá réžia a perfektné herecké výkony ako hlavných predstaviteľov (Kevin Spacey a Annette Bening excelujú), tak vedľajších postáv (Mena Suvari, Thora Birch, Wes Bentley, Chris Cooper, Allison Janney). Po tomto filme sa na igelitový sáčok pozerám úplne inak. ()

Terva

Snímek který dostal Sama Mendese mezi režisérské hvězdy. Výkon herců je parádní. Ale já ten snímek už nikdy neuvidím není to můj styl a proto ty čtyry hvězdy. Ocenění: Oscar 1999 - hlavní herec (K. Spacey), kamera, režie, film, původní scénář; nominace: hlavní herečka (A. Bening), střih, hudba Zlaté glóby - režie, film (drama), scénář; nominace: hudba, herec v dramatu (K. Spacey), herečka v dramatu (A. Bening) BAFTA - cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, střih, film, hlavní herec (K. Spacey), hlavní herečka (A. Bening); nominace: masky, vedlejší herec (W. Bentley), vedlejší herečka (T. Birch), vedlejší herečka (M. Suvari), výprava, původní scénář, zvuk, cena Davida Leana za režii Český lev - zahraniční film César - nominace: zahraniční film Australský filmový institut - zahraniční film Bodil Awards - americký film Broadcast Film Critics Association Awards - režie, film, původní scénář Chicago Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey), režie, film, nejnadějnější herec (W. Bentley) Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey), režie, film Florida Film Critics Circle Awards - herec (K. Spacey), režie Grammy Awards - nahrávka soundtrackového alba pro film, televizi nebo jiné vizuální médium Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (K. Spacey), režie, film Las Vegas Film Critics Society Awards - herec (K. Spacey), film London Critics Circle Film Awards - herec (K. spacey), herečka (A. Bening), režie, film, scénář Los Angeles Film Critics Association Awards - režie Lumiere Awards - zahraniční film National Board of Review - film, průlomový mužský výkon (W. Bentley) San Diego Film Critics Society Awards - herec (K. Spacey), herečka (A. Bening), film, vedlejší herečka (T. Birch) Toronto Film Critics Association Awards - herec (K. Spacey) ()

Ouwen

Kevin Spacey, Wes Bentley, vynikající režie, přenádherná hudba (Theme, Pink Floyd, The Who!) - Důraz, kterým disponuje Spacey má málokdo. Pro mě velký člověk, jež si umí získat respekt bez násilí, urážek.. stačí pouhý důvtip a rázná intonace dialogů. Neomylné herectví v momentech, kdy není téměř žádný střih, přirozenost v každým záběru a spousta trefných hlášek! Jakmile odhodí image naprosté nuly - nastoupí na plac MUŽ, který dospěje a začne dovršovat naprosto svobodu. Dá přednost skutečné hudbě, vypracuje se, hrdostí začne přetejkat i před zrcadlem, neustále hulí trávu, koupí si vysněné auto a začne především ŽÍT! Nikoho neomezuje, odpouští lidem a takovej člověk by měl být inspirací. Spousta dialogů Lestera je velmi důležitých, lidé se za něčim neustále ženou, dávaj přednost drahým věcem a přicházej o empatii. Přitom "na světě jsou důležitější.. mnohem důležitější věci, které lidem unikaj!" Naturalistická sonda do dutých palic povrchních jedinců kolem nás. Přeci jen jsem čekal, že se film bude vyvíjet jiným směrem a přišlo mi, že Spacey má málo prostoru, ale nebudu zbytečně kritický. Film splnil účel a já jsem o zkušenosti bohatší. "Na světě je přece tolik krásy, tak nač se zlobit. Jsem vděčnej za každičkej okamžik mýho pitomýho, hloupýho života." ()

Tyler:D

Krása. V tomto prípade (pokiaľ zabudnem na Fight Club, ale to je trochu iná káva) je Oscar určite zaslúžený a to aj v prípade Sama Mendesa a Kevina Spaceyho. Mendes si týmto debutom postavil latku poriadne vysoko a obávam sa, že ju už nikdy nedokáže preskočiť, aj keď vzhľadom na kvalitu tohto filmu to nebude žiadna tragédia. ()

JohnCZ

Tragikomická absurdnost, jejímž hlavním tahounem je geniální Kevin Spacey a pár dobrejch vtípků. Jinak mi ten film přišel až moc divnej a jako celek mě to nijak extra nevzalo. Možná je to věkem, možná mi to jen nesedlo - nevím. Dobrej film, nic víc nic míň. ()

Blofeld

Výborný film. Krásna atmoféra. Skvělí herci - Spaceyho už pochválilo dost lidí, já vyzdvihnu geniální kreaci Annette Beningové (Oscara měla dostat ona!) a Thory Birchové. A ten závěrečný monolog... A jestli to nechápete, nebojte se. Jednou to určitě pochopíte. ()

jahol

Každý má své temné stránky a noční můry a přesto je život krásný. Krutá a současně hluboce lidská satira, kterou si ti povrchnější rádi vyloží jako sžíravou kritiku nemilosrdné Ameriky a ti ostatní s nadhledem spojí s vlastní cestou životem (moje žena sice neprodává domy, ale zahrádku musí mít posekanou na dva centimetry výšky každý týden, mé dítě nebere drogy, ale z představy, že by vzalo do ruky deštník a nebylo IN chytá záchvat ducha - a já? No, já bych s chutí přefikl aspoň tři post-školačky, ale na rozdíl od Kevina nemám trpělivost pracovat s činkami :-)). Geniální Kevin Spacey vůbec podává v tomto filmu svůj vůbec nejlepší výkon a už jen kvůli němu stojí za to vidět Americkou krásu několikrát. Kromě jeho titulní postavy film stojí i na skvělém výběru dalších hrdinů (mým favoritem hned po Spaceym je otec voják fantasticky zahraný Chrisem Cooperem - vzpomeňte na jeho směs pocitů v garáži před koncem filmu), hudebním doprovodu a vznosném závěru, jenž vás může poznamenat navždy (už dost dlouho si pohrávám s myšlenkou, že budu svůj život, tak jak běží, prožívat ještě nekonečněkrát a že bych s tím měl v jeho současné verzi něco dělat) . ()

svik

Konečně sem se dočkal a shlédnul sem Americkou krásu. Takže celý příběh je stylizován přiliž upjatě a s odezvou pro každého z nás. Byl túchylný námět, ale velice povedený. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (viac)