Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná. (HBO GO)

paascha

Svého času nejočekávanější film, pak nejobdivovanější film, pak... ale to bylo v době, kdy tu řádil samet a cokoli o Rusku zavánělo mrazem. Dnes už jen film. Ale parádní. ()

Shakers

Podla mňa až príliš dlhé. Aj keď sme s ponorkou pekne hlboko, jej príbeh mi príde celkom plytký. Našťastie to neťahá McTiernan ku dnu a v závere vytiahne karty z rukávov, ktoré v úvode šikovne rozdal v podaní Conneryho a Baldwina. Technicky fajn, hudobne-Rusko ladení Basil vynikajúci. 80% - 4* ()

Jhershaw

Kvalitní thriller, dobře odvedená práce jak ze strany režiséra, tak herců.. ale přece jen by bylo zajímavé vidět, jak by si s rolí Jacka Ryana poradil Harrison Ford. Za zmínku stojí i hudba od Basila Poledourise (hlavní motiv je výborný). ()

sheen

Parádní podmořská taktická podívaná (můj nejoblíbenější ponorkový film) v podání brilantního Conneryho coby kapitána ruské ponorky, který chce dezertovat. Napínavý thriller od začátku až do konce. Zápletka filmu super, zbytek posádky odvádí to co se od nich očekává, výborné herecké výkony. Můj oblíbený úsek, jak se Ramius otočí do dráhy torpéda a ohromí kapitána ponorky US Dallas, ten ho pak ohromí zase jeho manévrem a zničením ruské ponorky. Ještě bych rád vzpomenul parádní úvodní píseň jak z filmu tak i z OST. Basil Poledouris - Hymn To Red October (je jen málo písní při kterých mě běhá mráz po zádech, tato je jedna z nich.) ()

petaspur

K výsostným břehům USA se blíží neviditelná sovětská ponorka Rudý říjen s nadstandartní jadernou výbavou. Američtí analytici začínají zběsile promýšlet možné varianty dalšího vývoje situace, včetně propočítávání přesunu kontinentu před případnou jadernou navštívenkou. Kapitán Ramius zatím s výrazem tyranského kakabuse rozdává své posádce strohé pokyny a ani jeho nejbližší podřízení netuší, zda budou v následujících hodinách navigovat jaderné hlavičky směrem k Soše svobody nebo se staví na šálek čaje do Langley za jedním informovaným tušitelem. ()

salahadin

Herecky a filmařsky dobrej film, Sean Connery, který si spletl jadernou ponorku a dopravním speciálem na americké rybářské destinace v Maine, je mimořádně charismatický. Za politruka Putina, kterej to koupí pěkně ze začátku, dávám palec nahoru! Technickým věcem nerozumím, takže v tomto případě případnou nesmyslnost technické stránky řešit nebudu. Protože ale film není dokument, ale film, oceňuju v tomto případě slušné napětí, které dokázal McTiernan vybudovat. A když mu zahraje Basil Poledouris, nudit se nebudete. ()

Aky

Tomuhle filmu jsem se instinktivně dlouhou dobu vyhýbal až jsem nakonec zjistil, že jsem dělal dobře. Drama tohoto typu by mělo stát na akci, což se zde děje. Ovšem akce spočívá zejména ve stále opakovaných záběrech na ineteriéry ponorek a na obličeje, které si mezi sebou nervózně pohazují údaje a povely o metrech a úhlech. Vyjma posledních deseti minut to tak probíhá celý film, tedy dvě hodiny. ()

Ruut

Tenhle film je celý o Seanovi Connerym. Akce je průměrná a občas není jasné kolik ponorek vůbec proti sobě bojuje a zápletka má divné zvraty, ale prostě SEAN CONNERY. ()

HAL

Kdyby všichni Sověti byli jako Sean Connery tady, zpívám nadšeně Internacionálu každé ráno s prvním stakanem vodky. Hlavně díky němu je tohle zpracování klasických Clancyho techno-thrillerů ze všech nejlepší. ()

mzss1

[20%] Co k tomu mám asi tak říci? Film mi nesedl a nudil mě od začátku do konce. První cca půle snímku byla extra nudná, v té druhé se už něco trochu děje, ale stále nic zásadního. Postavy, včetně Conneryho mě nebavily, možná tak Alec Baldwin nebyl k zahození, ale to je asi tak vše. Tohle téma šlo totálně mimo mě. A to některé „ponorkové filmy“ mám rád. Škoda. Víc to shazovat nebudu. ()

johnys

Rusasi jsou tady skutecne za blbce, tak jako temer ve vsech americkych filmech, navic casto s jugoslavskyma jmenama, podobny ale naopak to byva v ruskych filmech vuci USA... :-) ()

Legas

To je poprvé, kdy nevím, co mám napsat. Snad, že místo Baldwina bych raději viděl jako Jacka Ryana Harrisona Forda. Sean Connery je výborný, Poledourisova hudba úchvatná, napínavost filmu postupně graduje až k perfektnímu finále. Tak proč, sakra, dávám "jenom" 4 hvězdičky? ()

Webb

Na tento snímek jsem dostal doporučení, že je lepší než Boot. Tomu se už teď mohu jen smát. Dotyčná osoba neobjevila kvality a kouzlo legendárního snímku Ponorka a předhodila mi tento paskvil. ()

HoneyBunny

Sean Connery nikdy na plátně nepůsobil líp (sorry, Jonesi seniore, odpusť, Jamesi), dokonce i tomu Baldwinovi to sekne. McTiernan vás tímhle příběhem provede s neskutečnou brilancí a při Poleroudisově verzi sovětské hymny budete v pokušení ji závidět našim slovanským bratrům. Jak by si asi Basil poradil s Kde domov můj? PS: Někdy se pokuste tohle vidět v původním znění, jsou tam roztomilé fígle s přecházením z ruštiny do angličtiny. ()

Anderton

Je to napínavé, je to akčné, je to klaustrofobické, je to dobre napísané a výborne zahrané mnohými veľkými a menšími filmovými hviezdami. Je to ale tiež "iba" čistý mainstream bez presahu, ktorý by dnes už v takejto scenáristickej podobe neprešiel, keďže má film aj politické pozadie. Nám, pamätníkom, to ale vôbec neprekáža a vzhľadom na to, akým smerom sa začala uberať McTiernanova kariéra, považujeme obdobie, v ktorom vznikla Ponorka, za jeho zlaté časy. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)