The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvorcovia:

Mike Flanagan

Predloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (viac)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Habansz

Nejlepší seriál, kterej po Stranger Things NETFLIX zatim vydal. Má to myšlenku, netáhne se to a je to napínavý. Taková duchařina mě chyběla. Žádný samoúčelný scarejumpy za dobrovodu 10784004 dbi housli. Pro mě bylo obrovské plus to, že to nebylo jen o strašení v domě, ale hlavně o jeho vlivu na všechny, kteří ho před 26 lety zažili na vlastní kůží. Kdo má rád duchařinu, neměl by tohle dílko vynechat. Poslední díl je možná až moc přestřelenej happy end, takže pomalu a pečlivě budovaná atmosféra předchozích dílu z větší části vyprchá. Na druhou stranu toho konec taky dost vysvětlí, nebo ukáže odpověď, na kterou čekáme už od první půlhodiny prvního dílu. Dávám 4* ()

SpeckMcBig

Jeden z nejlepších hororů za dlouhou dobu!!! Rutinér Flanagan konečně uklohnil něco na co budu vzpomínat dlouho. Zejména scénaristicky odzbrojující pátá epizoda a řemeslně podmanivá šestá epizoda ()

blow1k

THoHH nevěděl jestli chce být pořádným horrorem plným nevyřčených tajemství a hrůz, nebo vypravěčem silného příběhu... A tak se nestal ani jedním. Straší akorát lekačkami, které se časem okoukají, a vypráví příběh příliš přitažený za vlasy, než abych ho dokázal pořádně strávit. ()

Mesmeric

Doprdele, doprdele a ještě jednou doprdele!!! Proč jste tak dojebali konec??? Výborně zmáknutý horůrek, který sem tam vyděsí, sem tam pobaví, ale co je hlavní....ani na chvilku nenudí! Fakt až na ten konec je to na výstavných 5 hvězd. ()

BretaKiller

Tohle mě prostě bavilo od začátku do konce.... Sice jsem občas míval problém rozlišit, která dějová linka je která (přišlo mi to občas, že se to prostě přeskakovalo furt a v některých chvílích jsem se opravdu ztratil). Některé postavy mi přišli fajn, některé mi opravdu lezli na nervy (viď Shirl!). Škoda, že třeba Nell nedostala trošku více prostoru, ale i tak... Je pravdou, že v pár místech se děj zbytečně táhl, ale na to, že to mělo pouze 10 dílů, to bylo opravdu svižné. Závěr stál opravdu za to a mohu tento seriál jen a jen doporučit... ()

boss123

Mike Flanagan sa, teda predviedol. Nedá sa povedať, že by ma jeho predchádzajúce filmy nezaujali, ale nejako som im neprišiel na chuť. Vždy som v nich videl vyšší potenciál, ale ten akoby Flanagan nevedel poriadne rozvinúť. Pri seriáli The Hauting of Hill House sa mu to podarilo a musím povedať, že je to fantastická seriálová jazda a jedno z najlepších diel v oblasti hororu z posledných rokov. Nezakladá si na lacnom strašení a lakačkách. Strach buduje postupne a vie vynikajúco pracovať s psychológiou postáv. Po prvých troch častiach som si hovoril prečo má tento seriál nálepku horor, ale ono to prišlo a poriadne ma to zarazilo do kresla pred TV. Všetky postavy sú prepracované dostávame sa im postupne pod kožu a dozvedáme sa, čo sa vlastne vtom dome stalo. Flanagan sa s ničím neponáhľa všetko má na diváka dopredu pripravené a dokáže ho prekvapiť. Za najobľúbenejšie tri časti považujem piatu, šiestu a deviatu epizódu, ale každý to môže vnímať inak. Hlavne pri šiestej epizóde som obdivoval prácu kamery to, ako dokáže na jednom mieste súvisle zvyšovať napätie. Hudba tiež plný svoj účel a prispieva ku atmosfére. V závere som bol emocionálne vyžmýkaný a myslím, že sa mi dostal pod kožu. Seriál The Hauting of Hill House bolo pre mňa veľmi príjemné seriálové prekvapenie a myslím, že až tu Mike Flanagan naplno rozvinul svoj potenciál pri diele, ktoré je cez scenár, kameru, hudbu a herecké výkony na vysokej úrovni a aj po hororovej stránke vie poriadne zamraziť. S radosťou dávam 5 hviezd a 90%. ()

Rouman.

V dnešní době už je najít horor, který neděsí jen skrze laciné lekačky tipu ztlumíme všechny zvuky a pak tam pustíme naplno dělobuch s nějakým nepěkným bubákem, opravdu těžký oříšek. Proto jsem opravdu rád, že se ještě nějaký takový přeci jen najde. A dokonce v seriálové podobě. Jumpscarů jsem tu napočítal za celý seriál tak dva a přesto snad každá epizoda dokáže vyděsit skvělou atmosférou. Z typického bubudomu na kopci se odstěhuje rodinka, protože kdo by chtěl zůstávat v domě, kde za vámi furt leze paní s hlavou nakřivo nebo levitující chlápek s buřinkou, že? Nicméně se ukáže, že samotný dům byl pouze začátek jejich trápení a vše nakonec spěje k návratu ,,domů". První si ale bude muset každý člen rodiny poradit se svými démony, které v nich pobyt v domě zanechal. A možná se vracet přeci jen neměli... ()

WugWugs

No toto je horor, hlavne pre diváka, ktorého desia priemerné rodinné drámy a nadužívanie flashbackov mu privádza akútnu narkolepsiu, fakt des. ()

baron156

The Haunting of Hill House je prvotřídní, moderní, hororová podívaná. Atmosféra že by se dala krájet a neokoukaní herci. Neodfláknuté lekačky a strašidla (paní s ohnutým krkem), kterých se od začátku bojíte a ke konci jim přejete na zlomený krk dlahu :) Nemůžu se dočkat další série. ()

Lacro

Skvělá dramaticko horová jízda s povedeným scénářem. Seriál, který uspokojí diváky, co rádi zavítají do psychického stavu jedinců a dramatického dění, tak taky ty, co mají rádi horové sevření půlek. ()

GCorsini

Rád bych dal plný počet. Ale závěr seriálu, který do té doby byl ve všech směrech opravdu nadstandardně dobrý, mě zklamal. Kýčovitý happyend to prostě zabil. Škoda ()

Bogrant

Hill House je kvalitný hororový seriál, s výborne prepracovanými a dobre zahranými postavami a príbehom, s niekoľkými naozaj strašidelnými lakačkami a brutálnou atmosférou, lenže je prehnane prekombinovaný a zbytočne rozťahaný. Každú chvíľu sa skáče hore-dole, do rôznej minulosti, v rôznom časovom úseku. Je pravda, že nakoniec sa to vždy akosi vysvetlí a zapasuje to do tej skladačky, ale až po ukrutnej dobe, ktorá je často vyplnená dlhými a nudnými dialógmi. A toto sa deje prakticky v každej jednej časti. Po stránke budovania napätia a nervozity to je bezchybné, viac to ale nahromadiť na seba, zjednodušiť a skrátiť aspoň o dve časti, dal by som tomu to vyššie hodnotenie. Takto jednoducho nemôžem. ()

Lapedro

Netflix sice s kvalitou svojich pocinov vie riadne kolisat, no v tomto pripade to vyslo na vybornu. Trochu ma na zaciatku rusili flashbacky, ale potom som si na to zvykol. Pre mna zatial kral hororovych serialov, ktore nie su len o lakackach, ale aj o kvalitne vystavanom pribehu a praci s postavami. V jeho tesnom zavese su Stranger Things, Hannibal a Penny Dreadful. ()

BranuliQ

Tak toto Flanaganovi a Netflixu vyšlo. Videl som veľmi veľa hororových seriálov, no žiaden nikdy neprekonal to najlepšie z filmov. V poslednej dobe som dokonca nad seriálmi v tomto žánri už dokonca len mávol rukou s tvrdením, že nikdy sa filmom skrátka nevyrovnajú. A potom príde Flanagan a doslova mi vyrazí dych. The Haunting of Hill House je totiž vo všetkých ohľadoch lepší než ktorýkoľvek iný hororový seriál, ktorý som doteraz videl, a to zrejme aj z dôvodu, že nie je tak úplne hororový. Tento mix rodinnej drámy a hororu je skrátka tak skvelý, že na ňom nedokážem nájsť nič, čo by som vedel vytknúť. Je to dokonale napísané, dejové zvraty výborne fungujú, to postupné odhaľovanie udalostí som hĺtal jak malinu a princíp pozorovania deja z viacerých uhlov pohľadu bol vynikajúcim nápadom. Ďalej sú tu skvelí herci, každý do jedného. Vybrať spomedzi menej známych hercov bol taktiež vynikajúci ťah a vďaka ich skvelým výkonom s nimi človek jednoducho sympatizovať musí. Emočne sa jedná o neuveriteľnú záťaž a seriál ma totálne odzbrojil, dokonca mi vyhŕkli aj slzy, a to sa mi pri sledovaní seriálu nestalo už prakticky ani nepamätám. Technicky je seriál na brilantnej úrovni, no vyzdvihnúť musím hlavne kameru, kde som mal niekedy pocit, že celý čas beží plynulo bez strihu (v jednej epizóde som dokonca mal pocit, že strih nepadol ani raz). A epizódy 5 a 6 sú v rámci televíznej tvorby na úrovni tak vysokej, že človek skrátka odmieta veriť, že ide o seriál. Jednoducho sila a moja prvá veľká srdcovka v tomto žánri. 100% ()

SoulAsAGem

Vzdy kdyz sleduji novy serial, dokoukam ho az do konce a potom komentuji. Kdyz uz z neceho vidim pouhy dil nebo dva, protoze je to hovadina, nekomentuji, proste nemuzu rici, ze jsem to videla. Hill house chce urcite ty prvni dva dily vydrzet. Na tomto snimku urcite nejsou tak strasidelne postavy entit, ktere na vas mohou kdekoliv vyskocit, ale spise "story behind", kazda postava zde dostane prostor, postupne se do nich vcitite a pomalu prichazite na to, v cem ten strach spociva. Dum je kouzelny a ma hlubokou atmosferu, nejakym zpusobem jsem si vzpomnela na Kinguv Dum v Ruzich z roku 2002. Film ma par kosmetickych vad, napriklad masky, ale na tom to nestoji. Za me 85% ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (viac)