Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiálny text distribútora)

jojinecko

3,5*/5...Decentný western, so zaujímavou zápletkou...James Steward, ktorý bol pre mňa vždy tým distingvovaným pánkom, sa na rolu drsného strelca celkom hodí... ()

rikitiki

Holka a puška, co nikomu štěstí nepřinesly, putují z ruky do ruky a zanechávají za sebou zkázu. Mimořádně kvalitní scénář předložil sevřený příběh, který odsýpá, letmo zmíní kde co z americké historie, a přitom to nepůsobí zmateně, ale jako přirozená součást děje. Spousta jemných náznaků dokresluje atmosféru osudovosti. Škoda, že v závěru už došly síly a zdrcující odhalení o osobě mstitele i vraha se divák dozví jakoby mimochodem, tím, že to někdo jen tak řekne. Tohle chtělo líp vypointovat. /6. 10. 14./ ()

anais

Překrásně komponované záběry (s dokonalým svícením hlavně nočních scén v táboře obleženém indiány) jsou poskládány kolem na první pohled jednoduše vyprávěného příběhu. "Na první pohled jednoduchý" scénář je však důkazem precizního holywoodského řemesla, které na jednoduchou honičku chytře nabalilo příběh zatoulané winchestrovky a hezké dívky, které přecházejí z majitele na majitele, aby se jejich cesty na konci osudově protly. ()

Lacike

Netradičný western natočený z pohľadu ústrednej flinty. Sledujeme jej dobrodružstvá jak sa dostáva od jedného drsného maníka k druhému, ale nikomu z nich šťastie neprinesie. Skôr naopak. Z postáv majú väčší priestor dvaja chlapíci, ktorí si od začiatku idú po krku. Posledná tretina mi už pripadala slabšia, ale dovtedy sa dočkáme kopu skvelých epizódiek od súťaži v streľbe po prestrelku s indiánmi. Tempo filmu je svižné a akcia aj po rokoch stále kvalitná. Keby tam išlo viac o postavy ako o flintu, tak by ma to bavilo viac, ale aj tak je to stále dobrý western. 7/10. ()

Terva

CITÁT - Toto je příběh zbraně, která dobila Západ........... Soutěž ve střelbě byla trochu "střelená" ale přehlídka zbraní za to stála. CITÁT - Za kolik ji prodáš?........... Čekal jsem lepší příběh, obsahově to hodně hapruje a mnohdy ztrácí logiku. Mě to moc nezaujalo. Čekal jsem lepší western. ()

MrCreosote

Winchester '73 mě v několika ohledech velmi překvapil - především svou epizodní strukturou, kde sledujeme jednotlivé osudy lidí spjatých s onou legendární puškou a kde James Stewart působí spíš jako jakýsi tmel spojující jednotlivé příběhy. Je sice hlavní postavou a jeho honba za pomstou je ústředním motivem, často ale zmizí na několik minut z plátna a v hlavní roli se ocitá zbraň, která až příliš často mění majitele. Stewart samotný působí jako pomstou hnaný pistolník naprosto přirozeně, což mě tak trochu udivilo (asi jsem příliš ovlivněný jeho účinkováním ve filmech á la Capra na přelomu 30. a 40. let). Barová zpěvačka v podání Shelley Winters pak není žádnou křehkou květinkou, ale říznou herdekbabou s pořádnou kuráží a vyřídilkou, což jsou vlastnosti, které na krutém Západě rozhodně nejsou k zahození. Závěr na skalách s tucty vypálených nábojů nemá chybu. A pak že jsou westerny směšná ztráta času... ()

liquido26

James Stewart je jeden z nejsympatičtějších herců, co znám a Winchester 73 zase jeden z nejlepších westernů, co jsem viděl. Celý je to takový road movie, ale nikoliv cesta několika lidí někam, ale cesta pušky do rukou jejího právoplatnýho majitele. ()

corpsy

Tá túžba po titulnej winchestrovke pripomína chtivosť po Prsteni moci z jednej slávnej fantasy ságy. Každý potencionálny majiteľ ( teda takmer každý ) po nej baží, no predsa patrí len a iba jednému. Akčný western s dobre natočenými prestrelkami síce nepatrí medzi to najlepšie v žánri, ale zato tá hodina aj pol nebude stratou času. ()

Cimr

Film se až fetišisticky drží titulní pušky a děj se splétá okolo ní a různých postaviček, co se k ní náhodou přimotají. Zní to zajímavě, ovšem po zhlédnutí musím konstatovat, že výsledek zas až tak zajímavý není. V podstatě totiž sledujeme jen sled scének na téma "jak ten či onen ukořistil pušku": někdo o ni závodí, jiný si ji bere násilím, další o ni hraje karty... (Pokud jste film neviděli, přestaňte číst!) Film je sice rámován silným příběhem války dvou bratrů, jenže ten by sám o sobě vydržel tak na půl hodiny. Zbytek působí jako zábavná, dobře natočená, ale přeci jen - vata. Některé scény jsou skvělé (dostavník, kterému hrozí upadnout kolo, když za ním běží rozzuření Indiáni - i dnes se u toho tají dech), ovšem jako celek na mě tento film zapůsobil jaksi rozmělněně, mdle... ()

MikO_NR_1909

Winchester ´73 je zaujímavý tým, že dokáže uspokojiť jednak náročnejšie publikum, ktorým psychologické osobnostné rozpoltenie dodá zamyslenie nad situáciou muža, ktorého prenasleduje jazva minulosti ako aj povrchnejších fanúšikov guilty pleasure. Od Anthonyho Manna toto inde veľmi nečakajte. ()

kaylin

Ano, kolem jediné zbraně - zato tedy pořádné - je možné natočit kvalitní western s dějem, který vás strhne a budete čekat, ke komu se ještě zbraň přesune a co to vlastně způsobí. James Stewart ukazuje, jak je vhodný pro každou roli, která je mu zadána. I když je pravda, mám s ním raději westerny, kde je ještě o něco starší. ()

YURAyura

8/10 Pekna sledovacka jak jde jedna z tisice z ruky do ruky a divak si mezi tim udela obrazek o cele spolecnosti osidleneho divokeho zapadu. Jenom ten zaver mi prisel na sharpshootery takovy nejaky nepresny a nepresvedcivy - mozna az moc vrostl do doby sveho vzniku. ()

Wiliem

Trochu odlišný western dua Mann/Stewart, odlišný v tom smyslu že se zde točí podstatně více lidí. Je tu několik povedených přestřelek, několik minipříběhů majících společnou právě zmiňovanou Winchestrovku. James Stewart nedostává tudíž tolik prostoru, což až tolik nevadí. James není zrovna typický zločinec, to my víme, proto bylo celkem fajn že se ve filmu objevil Dan Duryea, který svým vzezřením a projevem dodal filmu trochu jiný punc, což tedy na škodu nebylo. Závěr je pak opět výborný. Nechybí zde opět trochu toho humoru. Patrně nejlepší westernová spolupráce tohoto dua. 85%. ()

Dont

Jedna z nejlepších westernových rolí Jamese Stewarta, tady mu to sedlo dokonale. V celkově kvalitním westernu jsou skvělé pasáže, např. střelecká soutěž nebo útok indiánů na vojenský tábor. Paradoxně jsou tyto momenty asi lepší než závěrečný souboj ve skalách. ()

Martin741

No konecne tu nevidim komentar Karla Chrochta, a pri komentovani filmov narazam na coraz vacsiu biedu a mizeriu. Houdini sa obmedzi na "NFR 2015", dalej uzivatel Liventura komentuje stylom "moc prizemne, jednoduche" /teraz sa takemu komentaru vyhol, to teda pozeram..../ Revanx vyplodi nieco na sposob "Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete." No, tak to z takeho komentovania je mi blivno, respektive uplne na picu. Pardon ja som sa zase pomylil, a chcel som pochopitelne napisat, ze sa mi dane komentare rozhodne nepacia. Kazdopadne genialny western, perfektne sceny, ktore davaju zmysel, logicke chovanie postav, ktore ma maximalne fascinovalo, dialogy masakrozne dobre, take reci som uz dlho nepocul. REziser Anthony Mann /Devil´s Doorway 1950, T- Men 1947, Reign of Terror 1949/ sa teda rezisersky predviedol. Pre mna teda spolus Furies 1950 a Reign of Terror 1949 je toto najlepsi film rezisera Manna. Vedla mam aj rozpisane podobne filmy ako Winchester´´73 .- myslim, ze som videl Vzdalenou Zemi a mozno aj Zatocinu reky. Kazdopadne zaujimave tipy, zapisem aby som vedel co mam napozerat a rozsiril si tzv. vseobecny rozhlad : 100 % ()

Deverant

Wyatt Earp, psychopatičtí pistolníci, bezcharakterní obchodníci, Indiáni kterým "běloši v míru kradou jejich zem a ve válce zabíjejí jejich ženy", zbabělci a barové zpěvačky, to je Mannův násilný a amorální svět Západu, kde ženy mění "majitele" stejně často jako zbraně. Rámec skoro antické fabule, otcovražda která musí být pomstěna bratrovraždou, prostupuje cesta titulní pušky , která není pouhým "McGuffinem", ale tím co "dobylo Západ." Právě o dvanáct let pozdějšímu velkofilmu "How the West Was Won" se "Winchester '73" podobá. Jsou tu ozvuky pionýrů (Linův otec, který ho učil lovit), občanské války (setkání s kavaleristy, s jejichž seržantem se účastnili Lin a High Spade stejné bitvy jen na opačných stranách), přímo pak indiánské války a porážka Custera u Little Big Horn, falešní hráči a psanci vylupující banky. To všechno ale bez patosu, rozmáchlosti a roztříštěnosti, v sevřené a působivější podobě. Hlavní rozdíl je ale právě v pohledu na mýtus Západu. Nejde tu o vydobývání "něčeho kde předtím nebylo nic", muži, pokud nejsou rovnou amorálními psychopaty, jsou zahořklí a posedlí pomstou a ženy jsou jen trpně vlečeny muži (právě taková je už první scéna s Lolou, kde ji Wyatt Earp, přes všechnu svou pozdější bodrost, bez ohledu na to co si ona přeje násilím strčí do dostavníku). Objetí Lina a Loly v posledním záběru je proto jen chvilkovou iluzí, jak prozrazuje Linův ztrápený pohled na High Spadea. Otcovražda byla sice pomstěna, ale za cenu bratrovraždy a předtitulková zatmívačka jako by byla stínem Erynyí kroužících nad Linem. ()