Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

lennyd

Guido (Roberto Benigni) bere život tak jak přichází, a nic jej nedokáže vytrhnout z dokonalé rovnováhy a ze všech průšvihů vybruslí díky své nevšední výřečnosti. I svoji milou, kterou od prvního okamžiku nazývá princeznou, přesvědčí ke svatbě svojí pohotovostí. I pro svého syna je tím nejdůležitějším. Jenže pak přichází válka a Guido i jeho syn jsou odvlečeni do koncentračního tábora. Ani zde Guido neztrácí naději, a před svým synem i v nejtěžších chvílích předstírá, že jde jen o pouhou hru... Vzpomínám si, že když jsem tento film viděl před několika lety poprvé, tak na mne zapůsobil o mnoho více - hlavně scénami z koncentračního tábora a nevšedním optimismem, který je Guido v podání Roberta Benigniho přenášet na svého syna. Nyní bych několik výtek našel - například až příliš dlouhou úvodní část filmu, kde se vlastně nic neděje a jen jsme seznamováni s postavami, která jde na úkor toho filmařský zajímavého. Ale přes to všechno se mi na konci filmu chtělo brečet, a to u tak starého cynika jako jsem já nebývá obvyklé, a jen některým filmům se to podaří. A Benignimu se to podařilo dvojnásob... ()

Ivuse

Kdysi jsem viděla název v TV programu, tak si říkám to zní pěkně, mile.... no rozhodně to pěkně začalo, film postupoval a já už začala tušit, že to nebude tak milé až do konce. Moc neoblibuji smutné filmy, ale když už jsem začala, tak to i dokoukám. A?....film je pěkný, rozhodně stojí za to ho vidět. Myslím si, že dnešní generace (včetně mě) by se měla s touto tématikou seznámit, právě skrze tyto "silně zanechávající dojem" filmy, aby měla aspoň nějakou představu o tom, co se dělo. ()

Minimie

Na téma koncentračních táborů už toho bylo natočeno spoustu, ale když už si myslíte, že jste viděli všechno, pořád je tu Life is Beautiful se svým jedinečným pohledem na věc. Jde totiž o snímek, který vás rozesměje a rozpláče zároveň a za to před Robertem Benignim smekám. Neznám jiný film, který by vám stejně naléhavým způsobem připomínal, jak je důležité udržet si optimistický pohled na život za každých okolností. ()

Tereszka33

Vůči komediím jsem značně skeptická, málo která mě osloví. I tady jsem se držela zpátky...naprosto zbytečně. Nebudete se smíchy válet po zemi, je to vlastně smutný příběh veselého muže. Zobrazení otcovství a s tím spojenou potřebu chránit svého potomka před zločiny režimu. ()

elanius

(14/2024) / Jeden z najkrajších filmov čo som kedy mal možnosť vidieť. Úžasná kombinácia grotesky, komédie a tragickej drámy s mrazivým koncom. A pri tom všetkom je to aj esteticky veľmi hodnotný film. Korunu všetkému nasadil Roberto pri preberaní Oscara. Krásna story. (10/10) ()

LeG!oN

Bohužel se musim přiklonit k těm, kteří mají tento film za přeceňovaný. Benigniho humor mi polovinu filmu vůbec nesedl, přišel mi naprosto nevtipný až trapný. A jakmile se dostane děj do koncentračního tábora tak jeho humor nedával vůbec žádný smysl. A vůbec naivita celého filmu je příšerná. ()

dANo

Roberto Benigni v plnej sile, presne toto je jeho štýl a myslím si, že v tomto filme dosiahol svoj vrchol (režisérsky aj herecký). Scenár je síce prvoplánový, ale jeho záver ho posúva oveľa vyššie, vyššie ako pri samotnom námete o kritike holokaustu. Život je krásny je krásny film! :o) ()

Millanium

Hezký, vtipný a milý film o židovském číšníkovi v podání Roberta Benigniho. Na začátku filmu jsem měl strach, že film, který začne v takovém duchu nemá šanci vydržet, ale opak byl pravdou a Benigni vytvořil opravdu mistrovské dílo. 95% ()

Natabar

Krásná a opravdu dojímavá (neke) oslava života a lásky. Vitalita kape z každého záběru - ať předkoncentrační fáze či v ní. Benigni v hlavní roli je naprosto famózní - Guidovi věříte každé slovo, to není Benigni hrající Guida, to je opravdu oživlá filmová postava. ()

sskrblik

Roberto Benigni režíroval a zahrál mistrovsky své filmové dílo. Je až neuvěřitelné s jakou lehkostí bere jeho postava kruté životní situace v období druhé světové války. Nejenom že je dokáže přejít, ale je obrovskou inspirací a záchranou pro svou rodinu. V útrapách koncetračního tábora vymyslí pro syna dokonalou hru, aby si myslel, že je to celé jenom soutěž. Kouzelné je, že odměna kterou přislíbí když vyhrají je splněna na sklonku války. Život je krásný má jak plno úsměvných momentek, tak i spousta scén ze kterých mrazí. Film je takovým absurdním protipólem zla a dobra, černou a bílou chcete-li. Guido je švejkovský typ, který má touhu žít navzdory všemu špatnému a vše dokáže pozitivním myšlením v dobré obrátit. Nejsem si jist, zda-li je vždy život krásný, ale tenhle film rozhodně ano! ()

Midori_Mike

Život je i není krásný, záleží jenom na tom, jaký si ho uděláte. Nemám slov, tento film má pro mě sílu, jako málokterý jiný... i proto ho řadím mezí svůj absolutní TOP. ()

Brain-D

Život není krásný, ale tenhle film v první polovině docela je a v druhé polovině se tváří optimisticky i v těch nejhnusnějších místech (v koncentračním táboru), co svět mohl zažít. Přehnaně ukecaný Benigni ze všeho hnusného dělal něco pěknýho a z něčeho pěkného dělal něco opravdu překrásného. Člověk plný optimistkického smyšlení a mluvení. Ze začátku mě pobavilo vyměňování klobouků a nabídka jídla v restauraci. ()

Compadre

Benigni je kvůli svému židovskému původu odvlečen i se synkem do koncentračního tábora. Strašné. Ale aby to nebylo tak strašné, Benigni se rozhodne velice zajímavým způsobem synka od nastalé situace ochránit. A sice..nakecá mu, že všechno co se kolem děje (zástupy zničených židů nastupujících do koncentráku) je jedna velká hra, na jejíž konči vítěz dostane opravdový tank. Snad nejlepší scéna je ta, kde Benigni překládá proslov nacistického vojáka..to je k popukání. Hodně dojemný, vpravdě tragikomický a orogonální snímek. ()

Mishqo

Trhám si ja vlasy za to, prečo som to až teraz videl po prvýkrát. Jednoducho krásne, originálne podaná citlivá téma, vtipné a koniec koncov aj veľmi emotívne. :) ()

Master19

Když jsem si pročítal obsah, zdálo se mi to tak absurdní, že moje skepse téměř převážila chuť se na film podívat. Ale od prvních minut mě rozevlátý zjev Benigniho natolik zaujal, že jsem začal příběh hltat a úplně mě strhl. I takto se dá udělat film o válce a já jsem moc rád, že jsem se na něj nakonec podíval. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů