Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

Radko

Bette Davisová je roky rokúce jednou z mojich najobľúbenejších herečiek. Ak sa k jej hereckému prejavu pridá perfektné režijné vedenie o dokonalosť je postarané. ()

Falko

Filmy zo sukromneho zivota hercov ci uz divadelnych alebo filmovych ma vzdy bavili a o to viac ma bavil aj tento film vdaka hereckym koncertom Bette Davis alebo Anne Baxter, ale aj dalsich hercov. Bolo az neuveritelne divat sa na Evu na zaciatku filmu a porovnat ju na konci filmu a prave preto si myslim, ze aspon nominaciu na Oscara za hlavnu ulohu mala Anne Baxter zasluzenu podobne ako aj Bette Davis, avsak Oscara si v tom roku prebrala Judy Holliday za komediu VCERA NAROZENI (1950). Aj v kategorii najlepsia herecka vo vedlajsej ulohe sa usli z tohto filmu az 2 nominacie a to Celeste Holm a Thelma Ritter, ale z Oscara sa potesila Josephine Hull za rodinnu fantasticku komediu HARVEY (1950). Iba jednemu hercovi z tohto filmu sa Oscara podarilo ziskat a nim bol George Sanders, dalej aj reziserovi Josephovi L. Mankiewiczovi, ako aj producentovi Darrylovi F. Zanuckovi za najlepsi film roka 1950... 05.01.2010 _______ Bette Davis - (Margo Channingová) +++ Anne Baxter - (Eva Harringtonová) +++ George Sanders - (Addison DeWitt) +++ Celeste Holm - (Karen) +++ Thelma Ritter - (Birdie) +++ Marilyn Monroe - (Slečna Casswellová) +++ Gary Merrill - (Bill Simpson) +++ Hugh Marlowe - (Lloyd Richards) +++ Gregory Ratoff - (Max Fabian) +++ Barbara Bates - (Phoebe) +++ Produkcia: Darryl F. Zanuck +++ Hudba: Alfred Newman +++ ()

viperblade

O životě hollywoodských hvězd podruhé, aneb Sunset Blvd. číslo dvě. Nicméně se mi zdálo, že All About Eve jde ještě dál. Musím pochválit hlavní herečky (+ Marilyn!), ale hlavně musím vyzdvihnout dokonalý scénář, který nám vlastně ukazuje, jak se z učednice stane hvězda první kategorie a co vše je za tím vším. Zvláště závěr, kde se ukazuje nekonečnost tohoto "procesu", je fascinující. Stejně jako v případě Sunset Blvd. i tohle film, který je stále aktuální. 100 %. ()

Trellíno

Sice nádherný film, ale do nezapomenutelnosti a tomu, aby se mohl rovnat s ostatními velikány té doby mu přeci jenom něco málo chybí. ()

pepo

Super film ale nie som nadšený. Keby neexistovali pecky ako Sunset Blvd. alebo What happend to baby Jane ? páčilo by sa mi to podstatne viac a možno by mi ani tak nevadilo, že je to táááááááááááááááááákto rozťahané. Škoda, pretože v podstate je to hlavne po dejovej a hereckej stránke dokonalý film. ()

lesumir

Od Mankiewicz jsem viděl sice pouze zatím dva filmy, Evu a Slidíila, ale u obou dvou si vychvaluji to samé. Strhující herecké výkony a vybroušený scénář, který je plný cynicku a vtipných narážek. Rozhodně obojí svižně utíká a má to drajf :-) ()

ajuska

Mám ráda filmy ze zákulisí showbusinessu, divadel nebo filmů a tenhle je skutečně skvělý. Téma stárnoucí herečky, která pomalu musí ustupovat mladší kolegyni, funguje i šedesát let po natočení snímku. Herecké výkony na jedničku a navíc černobílé klasiky pro mě mají neuvěřitelné kouzlo, takže tady není co řešit. ()

Aky

Vycizelovaný chytrý scénář a skvělí herci. V minimálním počtu prostředí tvůrci předvádějí bitvu egoistů, která se ve skutečném životě nehraje jen mezi herci o role a slávu na divadle, ale mezi námi všemi nepřestajně v životě. Zřejmě proto je ten film i po šedesátí letech pořád dnešní. ()

GilEstel

Evo tebe budou lidi vždy milovat i nenávidět. Máš v sobě něco, co přitahuje i děsí zároveň. Vzešla si ze špíny popela a bídy, aby sis podmanila svět. Ty jsi jedna z dcer Lilith, první ženy Adamovy. Budeš se znovu a znovu vracet, abys lidstvo pokoušela. Abys ho ovládala. Ty máš tvář čisté ženy. Věrné muži a poslušně mu sloužící. Tys ale nebyla stvořena z žebra Adamova jako tvoje jmenovkyně. Nikdy mu nebudeš patřit. Ty nebudeš patřit nikomu Evo. Máš v sobě hada. Jen ty budeš vládnout světu skrze muže, zatímco on bude žít v nevědomosti. Tvůj život bude ale krátký a krutý. Ty záříš spalujícím ohněm a spálíš naprach vše, co ti stojí v cestě. Pak ale vyhasneš naráz a brzy. Dál už tě čeká jen život v nekonečné prázdnotě. Krutý osud tě čeká Evo. To tebe Margo, tebe čeká jiný osud. Až si budeš někdy připadat sama a bezmocná, vždy přijde někdo, kdo tě zachrání. Ty nikdy nemůžeš vyhasnout, ale nikdy nebudeš ani opravdu hořet. Tvůj život bude dlouhý, ale nikdy nebudeš opravdu žít. Vždy budeš narážet na vnitřní překážky, které ti nedovolí dojít dál než se sluší. Nikdy se neobětuješ pro opravdové cíle. To tebe Evo, tebe nezastaví nic. Zaplatíš za to ale cenu nejvyšší. Nikdy nebudeš mít opravdové přátele ani manžela, který by tě miloval. Budeš žít stále v neklidu. Myšlenka na to tě ale netíží. Ty s radostí obětuješ vše pro svou krátkou slávu. Pro svou moc. Pro tak krátký pocit absolutního štěstí, které pohasne stejně jako tvůj vnitřní oheň. Já vím, ta vášeň tě spaluje i žene dopředu. Jen proto dokážeš nemožné Evo. Ty jsi totiž jiná než všechny ostatní. Ty budeš navždy vzorem i varováním těm nemnoha tobě podobným. ()

misterz

Všetko je tu o hercoch a o tom, ako na koho zapôsobia. Mne je napríklad herečka Bette Davis na pohľad nesympatická, no jej herecké kvality uznávam. Ani Anne Baxter nie je celkom podľa môjho gusta. Na druhú stranu však príbeh má čo povedať aj po rokoch - bacha na toho, koho si pustíme pod kožu a komu pomôžeme, nech vyzerá akokoľvek nevinne. Aj z krotkého baránka sa môže vykľuť vlk. A tam kde sú sláva a peniaze to platí dvojnásobne. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Aidan

Zpočátku to celé vypadá tak jaksi strojeně a nevěrohodně. Zejména idealistické výlevy titulní hrdinky o divadle se zdají jako jedno velké klišé. V druhé polovině filmu se nicméně ukáže, že i toto je část hry a že za rosesněnou naivitou se skrývá nejbezohlednější cynismus. Doporučuji postavit kariéristku Evu z tohoto filmu po bok George Baileyho z Caprova snímku "Život je krásný". Oba nezměrně touží po svodech velkého světa, avšak mezi oběma je jeden klíčový rozdíl: zatímco George Bailey stále ustupuje ze svých snů kvůli obyčejným potřebám svých obyčejných sousedů, své rodiny a přátel, Eva by byla ochotna obětovat všechno, každého člověka, který by se jí postavil do cesty, ve jménu svého snu. On má na konci lásku rodiny, přátel a sousedů vyrostlou na troskách svých snění. Ona má své splněné sny, své iluze a nikoho, kdo by ji miloval. ()

Snorlax

Krásně propracovaný snímek o pomíjivosti slávy a hlavně o tom, že vždy se najde nějaká ještě větší svině, která překoná tu předchozí. ()

Anderton

Po nejakom čase som si hovoril, že pozerám film o divadle a v divadle ešte nebola žiadna scéna. Hneď nato sa objavila, nebola síce z predstavenia, ale vlastne aj bola a bola dokonalá. Po čase som si povedal, že kamera sa ešte nepozrela do exteriéru a hneď nato sme sa ocitli v aute na cestách. Neviem si predstaviť lepší/inteligentnejší scenár o zákulisí divadla/filmu/umenia všeobecne. Na Hollywood neobvykle nezábavné a vyžadujúce si neustále pozornosť pri počúvaní dialógov. Čerešňou na torte tejto scenáristickej schémy histórie jedného prípadu je úplný a nečakaný záver a najmä scéna so zrkadlami. Tá povie k predchádzajúcemu umeleckému koncertu všetkých zúčastnených všetko, čo ešte zostávalo vo vzduchu. Ak si nejaký film zaslúžil 6 Oscarov, All about Eve medzi ne patrí plným právom. ()

Frajer42

Dvouhodinové povídání o vychcané Evičce, která se při stoupání po divadelním žebříčku neštítila vůbec ničeho. Pochválil bych zejména to, že se jedná o velice věrné zobrazení. Takových "Eviček" chodí po světě spousta. A nejenom po divadelní scéně. Alespoň že tehdejší páni nebyli ochotni tak snadno podléhat volání čerstvé ciciny a byli věrní svým chotím nepřitažlivého zevnějšku. Takových pánů dnes už člověk moc nenajde. Dále mi bylo příjemné, že jsem měl dokonalý přehled v postavách, jejich jménech a jejich motivech. Nebylo jich ostatně mnoho. Scénář není vůbec marný a hercům nezle nic vytknout. Trošku by to ovšem chtělo pokrátit stopáž. Po chvíli se člověk přeci jen začne trošku kousat nudou. A bohužel se postupně kouše víc a víc. Celkově bych to viděl spíše na pěknější 2 kousky. Přestože se nejednalo o můj šálek kávy, tak se na to dalo místy koukat. Očekával jsem mnohem větší sračku. Člověk se minimálně dozví něco málo o zákulisí divadelní scény minulosti, která neznala slitování. Nepředpokládám, že se od té doby něco změnilo k lepšímu. ()

nascendi

Už štyri mesiace som žiadnemu, premiérovo videnému, filmu nedal plný počet hviezdičiek. Nejasne som si uvedomoval, že existuje nejaký film All About Eve, ale až po takmer 70 rokoch od nakrútenia sa mi ho podarilo vidieť. A som veľmi príjemne prekvapený. Mal som možnosť obdivovať réžiu majstra Mankiewicza, ktorý sa podieľal aj na scenári a precíznych dialógoch, ktoré majú leví podiel na vykreslení atmosféry showbiznisu v tých rokoch, veľmi presné a uveriteľné herecké výkony, a to nielen u dominujúcej Betty Davis, ale aj u vedľajších a doslova epizódnych úloh. Veľmi som si tento film užil a bez problémov ho zaradím do stovky mojich najobľúbenejších. ()

Slarque

Drama z divadelního prostředí se opírá stejně o velmi dobře promyšlený scénář (všimněte si, jak a kdy se v průběhu příběhu mění jeho vypravěči) jako o parádní herecké výkony. A přestože trojice hereček mi přišla zajímavější, George Sanders byl tím, kdo se smál naposled. A nedává to tomu příběhu nakonec ještě další rozměr? ()

Willy Kufalt

„Divadlo je všude, kde je magie, předstírání a obecenstvo.“  Pokud mi něco na tomto snímku pro komplexnější dojem vyloženě chybělo, tak určitě alespoň jedna či dvě výrazné scény z divadla. Přestože se film kolem něj neustále točí a pravidelně se rozebírají výkony Margo i Eve, na jeviště téměř ani nenahlédneme (jen velmi krátce během klanění a na právě přerušenou zkoušku). Zejména když životní výkon titulní postavy, který se odehrál po vypjaté hádce s pomýšlením na rezignaci, je tu poté odbyt vypravěčem jednou větou, mi připadalo zpracování konce dlouhé retrospektivy až náhle ukvapené. Jinak závěrečná pointa se v souvislosti s celou výpovědí snímku neskutečně povedla a po většinu času jsem byl svědkem výborného zážitku, protože tak vybroušené provedení dramatu, pokud jde o scénář (skvělé dialogy i vývoj postav), režii (např. geniální závěrečné zrcadlové záběry na novou hvězdu) i herecké ztvárnění (snad úplně všech) postav se dnes už vidí málokdy... navzdory stopáži trvající výrazně přes 2 hodiny jsem se vůbec nenudil. Další viděný přírůstek ze série poválečných amerických dramat o hereckých hvězdách, zákulisních intrikách a reflexi jedné hollywoodské epochy vedle Co se vlastně stalo s Baby Jane? (opět s excelentní Bette Davis) / Sunset Boulevard / Města iluzí tak můžu opět výhradně doporučit. [85%] ()

eLeR

Dokonalá diva Margo, zákerná zmija Eve, praktická spoločníčka Birdie, oddaná priateľka Karen ... a muži milujúci tie správne ženy. Skvelý film s brilantnými dialógmi. Užila som si to. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)