Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

iamek

Herecky dokonalé zahraný snímek, ale dějově strašně čitelné. Snímek mohl mít klidně sto minut, protože dvě a čtvrt hodiny je na takovou látku trošku moc. ()

classic

V Hollywoode občas vznikajú v jednom a tom istom roku tématicky rovnaké snímky, len pod taktovkou iného štúdia, pravdaže režiséra, hercov, ale podobajú sa svojim rozsahom, napríklad v roku 1998 boli v kinách dva katastrofické trháky: Armageddon a Drvivý dopad, kde prvý menovaný vyšiel zo súboja víťazne, alebo takmer snímky podobné ako VAJCE VAJCU, animované počiny z roku 2004 : Hľadá sa Nemo a Príbeh žraloka, kde bez debát zvíťazil film zo štúdia P.I.X.A.R. Mám podobnú DILEMU i tentokrát, a týka sa dvoch výnimočných filmov z roku 1950, kde nebudem zmieňovať tento, o ktorom píšem a druhý je film Billyho Wildera: Sunset Boulevard. Obidva snímky idú prudko proti zábavnému priemyslu, jednak z divadeľného prostredia a z filmového, priamo sa otiera o Hollywood a jeho následkov s tým spojených. A ešte by som rád dodal, že All About Eve a Sunset Boulevard sú obidva mimoriadne navlas úspešné snímky. Režisér Joseph L. Mankiewicz s bravúrou zachytil DIVADLO a jeho zákulisie. Niekto napíše HRU, niekto je musí zrežírovať, a niekto sa musí ujať role a určite svedomito zahrať, aby PREDSTAVENIE malo úspech, vlastne kino má divákov, divadlo tiež. V tomto filme vládne cynizmus. A vo filme vládnu dve herečky par excellence : BETTE DAVIS, ktorá vo filme predvádza naprosto geniálny výkon, ktorý akadémia totálne odignorovala, je to ACTRESS, ktorú plátno vyníma, je pre ňu ako stvorené, dokáže zahrať postavu s maximálnym prehľadom, ANNE BAXTER je tiež skúsená herečka, ktorá si zahrala v dobrých kvalitných filmoch, ale na Bette nesiaha ani po členky, i keď je tu perfektná, vynikajúca, sympaticko sprvoti, nesympaticko neskôr pôsobiaca postava... Eve Harrington je človek, ktorý sa objaví takmer pred dverami uznávanej divadelnej herečky MARGO CHANNING. Vlastne dovedie ju priamo tam, priateľka Margo, Karen Richards, ktorej manžel Lloyd je divadelný režisér. Ak by Karen vedela, čo JE EVE v skutočnosti za krám, tak by si rozmyslela priviesť ju k Margo. Eve je fanatickým obdivovateľom Margo Channing, videla jej všetky predstavenia, je ňou doslova posadnutá, uctieva ju ako MODLU. Chce sa s ňou skamarátiť, dvorí sa jej, kopíruje ju, študuje ju, napodobňuje ju, chce byť ako ONA ! Ako postupne je čoraz viac s Margo, tak ako ide čas, tak prídu okamihy, keď sa jej zcela vyrovná, aby ju zatienila. Ako je Wilderov Sunset Boulevard rozprávaný v retrospektíve, tak aj All About Eve ide od výhry ceny pre najlepšiu divadelnú herečku, pričom všetci tlieskajú, okrem Margo a Karen. A vtedy sa začne rozprávať príbeh bezchybného filmu s ponurou minulosťou Eve, s jej veľkou energiou, vydieraním, zištnosťou, klamstvami, ktorými sa snaží vydláždiť si cestičku priamo SKRZ jej obdiv Margo Channing, ide aj cez múr, ničoho sa neštíti, a ja ako divák ostávam ako obarený horúcou kávou z vízie režiséra a zároveň scenáristu Josepha L. Mankiewicza, kde dej ide neopakovateľnou silou dopredu s dokonalými hereckými výkonmi zmieňovaných vyššie Davis versus Baxter. Milujem Sunset Boulevard, ale All About Eve zachádza ešte sofistikovanejším spôsobom hlbšie do svojho problému ! () (menej) (viac)

evulienka3

Dobré, dobré, naozaj veľmi dobré....Evinu hru som prekukla hneď na začiatku, neviem, či to tak malo byť či nie, ale áno strašne mi od začiatku vadila, takže podstata bola dobre zahratá aj stvárnená. Nekľud a pocit ohrozenia som prežívala spolu s Margo, ktorej postava mi bola naopak veľmi sympatická napriek tým jej údajným "manierom". Rozhovor s Karen v aute bol krásny a poodkryl nám aká je v skutočnosti. Bette Davis som asi nemala nikdy radšej! Toľko k môjmu očareniu touto postavou. Čo sa príbehu týka, tiež výborný, ale nechytil ma až tak ako Bette a jej výkon. A v závere mi tam hrozne chýbala Birdie, ktorej postava bola mimochodom, tiež výborne napísaná a zahratá. Videné v rámci Season challange tour. ()

Flego

Po Sunset Blvd. som v krátkom časovom slede zhliadol aj tento film. Hoci sa odohráva v divadeľnom prostredí, mnohé majú spoločné. Hoci Eva trochu zaostáva, je to znamenite zahraná dráma stárnucej hviezdy, ktorú vytláča nekompromisná dravá herečka. Vynikajúcej Bette Davis výborne sekunduje Anne Baxter. Za zmienku stoja epizódky so začínajúcou Marilyn Monroe, ktorá ešte nemala čas na hlúposti a hrala. ()

poz3n

Další klasika odškrtnutá a další milé překvapení. Bál jsem se nudného kecání o společenském postavení a nudné dekadence herecké smetánky, namísto toho jsem zjistil, že All About Eve má švih, šarm, vtip a především skvělou dramatickou výstavbu. Navíc Bette Davis má v sobě hrozně zajímavé kouzlo, které mi připomnělo to, jež v sobě skrývá Eva Green, když zrovna nekouzlí se svým hrudníkem. 8/10 ()

jonyyy

Postava Evy mi byla od začátku tak strašně nesympatická a připadala mi tak nepříjemně vlezlá, že se mi chvílema až blbě kokukalo. Ale i postava Margo byla šílená, měla štěstí, že s ní ti přátelé a přítel drželi. Už jen to, že na mě takto postavy působily dokazuje, že herecké výkony byly opravdu dobré a celý film byl slušný. 70% ()

evapetra

Film o kariérizmu. Přesněji o kariéristce Evě, divadelní herečce. Z prostředí, ve kterém je používání intrik a zákulisních machinací obvyklejší něž jinde, protože tady jde nejen o peníze, moc, ale také a hlavně o slávu. Kde taky jinde taky mohl ten pojem "zákulisní machinace" vzniknout, než na divadle, že? Charaktery jednotlivých postav jsou zde vykresleny velmi zdařile, delší stopáž filmu mi nevadila, naopak jsem si užívala toho napětí, které bylo místy skoro jako v nějaké detektivce. ()

Sawy

Docela obyčejný snímek o špíně showbusinessu povyšují na něco víc jednoznačně herci,kteří jsou všichni bez výjimky skvostní,nejvíc mi samozřejmě utkvěla v hlavě Bette Davis jako nezapomenutelná Margo.Byla by taky škoda nezmínit skvělého George Sanderse,který v roli kritika zosobňuje veškerý cynismus a hořkost divadelního světa. 85 % ()

Hwaelos

Dialogy blížící se genialitě. Skvělá režie a perfektní svícení. Herecky přepjatě divadelní, což v tomto případě jen podtrhuje prostředí, v němž se film odehrává. Výborný kus filmařiny. Trochu studený, ale tím víc vystupuje do popředí autorský koncept. Škoda jen očekávatelného závěru, který působí lehce samoúčelně. ()

Dale

Výborný príbeh priveľmi ctižiadostivej dievčiny, ktorá bola úžasná herečka ešte oveľa skôr, než vstúpila na dosky znamenajúce svet, s vypointovaným záverom. Úžasné dialógy, skvelí herci, proste filmová klasika bez jedinej chybičky. ()

ambron

Bez debaty, Všetko o Eve sa právom zaraďuje k najväčších filmov, čo kinematografia stvorila. Táto dokonalá ukážka špičkového herectva (Davis) a brilantných dialógov dokazuje, že celý svet je jedno veľké javisko, na ktorom si chce väčšina z nás užiť svoj kúsok slávy. ()

Blofeld

VŠE O EVĚ je výjimečný film. Je výjimečný kvalitou, ale i v dalších ohledech. Je výjimečný tím, že nemá daného hlavního hrdinu - hlavním hrdinou je minimálně čtveřice postav: něžnější polovina manželského dramatického týmu (výtečná Celeste Holmová), stárnoucí divadelní diva (Bette Davisová), významný divadelní kritik (George Sanders dostal Oscara) a konečně kariéristická mrcha skrývající se za obrazem milé dívenky (Anne Baxterová). Je výjimečný tím, že díky jeho délce na konci filmu máme pocit, že postavy dobře známe, a cítíme s nimi. A konečně je výjimečný tím, že v něm Marilyn Monroe podává na maličké ploše poměrně slušný výkon. Na film VŠE O EVĚ se určitě podívejte. Jak už jste asi pochopili, je výjimečný. ()

mau

Díky Blofeldově komentáři už jistě víte, že tohle je výjimečný film :) Bez vizuálních efektů posbíral 14 nominací 50 let před Pánem Prstenů a to je jedno z jeho nej, které si můžete zapamatovat.. Skutečně, je to poměrně dlouhý film, ale nebojte se toho a nechte si jeho příběh vyprávět, neboť musí uzrát - bude Vás napínat až do konce.. ()

corpsy

Maximálne dokonalý scenár a herecké výkony v snímku, ktorý si verím, že veľa zobral zo skutočnosti. Okamžite vás vtiahne do deja a dovolí vám nakuknúť pod pokličku všetkých tých čachrov machrov, ktoré sa okolo showbiznisu dejú. ()

Astaroth12

Už začiatok napovedá, že film sa bude niesť v duchu irónie a nadneseného humoru. Film má neskutočne prepracované dialógy, sú inteligentné a to aj v tedy, keď sú brané s riadnym humorom. Eva vstúpila do sveta povýšenectva, pokrytectva a sebaklamu, ale hneď od začiatku mi neprišla ako šedá myška, ale ako dievča, ktoré niečo chce a to, že sa náhodou zoznámila s hviezdami, ktoré obdivuje, nebola až tak velká náhoda, presne taký pocit som mal a aj sa mi potvrdil. Evka ide tvrdo a odhodlane za svojim snom a tým je, že úplne nahradí hviezdu Margo či na doskách, ktoré znamenajú svet alebo aj v osobnom živote. Neveril som jej to dobráctvo, rolu chudinky hrala dokonale, ale za tým všetkým bola faloš a pokrytectvo. Film má krásny a príjemný vizuál, prenádherné exteriéry a dokonalo bravúrnych hercov aj ta mala falošná hača, ktorú som hneď od začiatku nemal rád, ale preto môžem povedať, že Anne Baxter ju zahrala presvedčivo. Nečakal som takú dokonalosť, ale dostal som ju, v podobe hercov, dialogov, príbehu, každý detail mal film premyslený a ten koniec, proste paráda. ()

Cimr

Filmů o tom, jaká jsou herci podivná pakáž je hodně. Zajímavé je, že tak dochází k jakémusi začarovanému kruhu - točí se filmy o tom, jaké je pozadí filmů a hrají v nich herci, aby předvedli, jací jsou herci. Je to něco jako otázka, kdo bude hlídat hlídače. To bylo jen na okraj. Jak jsem psal, filmů o zákulisí filmů je hodně, kromě Sunset Blvd. ještě třeba Bosonohá komtesa (stejného režiséra) nebo německá Touha Veroniky Vossové. A stejně jako jmenované filmy (s čestnou výjimkou Boulevardu) se ani Vše o Evě nedokázalo odpoutat od přílišné konzervativní divadelnosti. Některé scény jsou nezapomenutelné (třeba když se odhalí, co je Eva ve skutečnosti zač), ale většinu pořád tvoří pouhé záběry na mluvící hlavy, což ve více než dvouhodinovém filmu nutně vytváří hluchá místa. Vše o Evě je lepší než Komtesa a Veronika Vossová, ale horší než Sunset. Přehršel Oscarů měl dostat on a upřímně nechápu, proč se tak nestalo. ()

NinonL

Velmi dobré drama o dívce, která se velkou pílí snažila dostat na výsluní. SPOILER Nepohrdla pomocí hvězdy, kterou dříve obdivovala a velmi zle se jí za to odvděčila. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)