Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

Babous

Výborné herecké výkony - zvláště Bette Davis, zaujala i Marilyn Monroe, skvělá atmosféra. Ale čekal jsem od tohoto díla mnohem víc. Nakonec jsem byl mírně zklamán. Kratší stopáž by taky neuškodila. ()

tempus

Bette Davis jako Margot předvedla ohromující herecký výkon. Atmosféra a zbylé také skvělé postavy (a výkony) je příjemná po celou dobu a to 138 minut v té době neměl tolik % kinofilmů jako dnes. Obrat nečekán hlavně díky obsazení, kdy jsem byl na začátku na straně Evy (a malounko proti Margot), díky Anne Baxter. Proto není divu, že mě tak ohromil až šokoval Evin rozhovor na záchodcích s kamarádkou Margot. Vypravěčský tenis se mi velmi zamlouval, přesně se sem totiž hodil. PS: Kousek vystihující konverzace: - O Macbethovi_- Už jsme tě takovou zažily. Je po všem, nebo to teprve začíná?_-Připoutejte se. Bude to divoký večer. PPS: Marilyn hereckou sestavu příjemně obohatilo. ()

Han22

A další dosud neviděná oskarovka za mnou. Je zvláštní, jak v Hollywoodu roku 1950 vznikly dva námětově podobné filmy - o stárnoucí herečce a snaze udržet se na výsluní. Narozdíl od Sunset Blvd. se ale Vše o Evě soustředí na divadelní divy a vypráví o dvojici hrdinek. V středu dění je Margo (fantastická Bette Davis), stále ještě superhvězda, která ale cítí že ji pomalu ujíždí vlak. A tak pochybuje, žárlí, je majetnická, hysterická, občas plná cynismu a na ranu a přesto v jádru slušná ženská. Druhou postavou je titulní Eva (rovněž skvělá Anne Baxter), mladá náhradnice, nesmírně skromná, podceňující se, plná obdivu k Margo i lidem kolem. Tedy aspoň na povrch, protože pod tím vším je bezcitná, chladnokrevná manipulátorka. Mankiewicz bohužel nebyl Wilder a tak jeho film je spíše divadlem na plátně, plný teatrálnosti, dlouhých statických dialogů v očividně kulisovém prostředí. A občas to zkrátka nudí. SPOILER - Nicméně závěr s odhalením kdo Eva skutečně je, následný hereckým výkonem na přebírání cen a finální příchod ještě mladší konkurence je takový, že jsem přemýšlel nad 5*. Jenže podobný Sunset Blvd. je zkrátka lepší a Oskara si zasloužil spíše on. PS: Marylin Monroe jsem si musel najít zpětně, za mlada to byla fakt kočka ale k nepoznání. ()

Revolver

Velice originální drama ze zákulisí velké divadelní hvězdy a její ještě větší obdivovatelky. Film vše o Evě je stavěn zejména na hereckých výkonech, které jsou na velmi vysoké úrovni(v případě Bette Davis na té úplně nejvyšší) a na zajímavém a dobře zpracovaném scénáři. S čím ovšem nesouhlasím jsou Oscary. Jsem toho názoru, že Bette Davis by si Oscara určitě zasloužila, avšak na druhou stranu nesouhlasím s výhrami za nejlepší film a řežii, přičemž si myslím, že oboje měl vyhrát Sunset Blvd. Ale i přesto nemohu popřít, že se jedná o strhující a nadčasové drama, které si zaslouží čestné místo mezi nejlepšími filmy svého žánru. ()

Scevola

Zaujimavy namet, vyborne herecke obsadenie, nadcasoby film (tema je stale aktualna). Na druhej strane je to rozvlacnejsie, viac hluchych miest, preto ide hodnotenie trochu dole. 7/10 ()

Kamiiik

POZOR SPOILER. Tak dlouho jsem se odhodlávala k All About Eve, až jsem z něj byla maximálně unešená. Nejdříve se zdá, jak je roztomilé, že jedna osoba může být tak velkým fanouškem divadla a jedné konkrétní herečky, až se z ní ale vyklube taková zmije. Přitom ten nevinný výraz, jemný projev a dojemný příběh Eve (Anne Baxter). Jak řekla Karen (Celeste Holm) - tohle překonalo všechny světové rekordy v běhu, skoku a drzosti... jenže u Eve už se to nedalo brát ani jako pouhá drzost... Co dodat, absolutně skvělé herecké výkony obou hlavních protagonistek, až nechápu, že nebyly patřičně oceněny. Rozhodně se All About Eve zapisuje na seznam filmů, které si ráda pustím znovu. ()

Miller

"Fasten your seatbelts, it's going to be a bumpy night" Bezpochyby jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl, ne jeden z nejoblíbenějších, ale zcela objektivně a z kritického hlediska se to může rovnat například Amadeovi. Osobně fakt nechápu, že film získal Oscara za mix zvuku, ale naprosto ignorovali geniální Bette Davis (jeden z nejlepších výkonů všech dob), velmin solidní Anne Baxter, Celeste Holm, Thelmy Ritter a Gary Merilla. Bohužel jsem z roku 1950 viděl jen tento film, a tak bych pochopitelně dal oscara za: film, režii, scénář, herečku hl. roli, herečku vedl. roli (2x), herec vedl. roli (2x), hudbu, střih, výpravu a kameru. K příběhu: film je vyprávěn lineárně ze dvou pohledů - Karen Richardsové (Celeste Holm) a Addisona DeWitta (George Sanders), a vypravuje příběh Evy Harrington (Anne Baxter), která je až posedlá divadelní hereckou megastar své doby, lehce zahořklou ženou ve středním věku - Margo Channingovou (Bette Davis). Karen zavede zmrzlou Evu do zákulisí divadla, aby se setkala se svou modlou, která ji vezme pod křídla. Dokonalost Evy začne iritovat Birdie (Thelma Ritter) a ukáže Margo, jak Eva Margo sleduje. Z Margo se po chvíli stane zahořklá, cynická, nepříjemná, opilecká paranoička, která začne na Evu žářlit, a svého snoubence Billa Sampsona (Gary Merrill) začne podezřívat, že k Evě něco cítí. Napětí se stupňuje, a film nám ukazuje, kam až jsou někteří lidé schopni zajít kvůli slávě..... Mě se film líbil, a ačkoliv chvílemi nudil (tím myslím tak třikrát na dvě-pět minut), a dávám mu krásných 81% ()

jasiska

Geniálna záležitosť. Kto by bol býval veril, že takáto rozprávkovo začínajúca klasika je v skutočnosti cynické stvárnenie ambicióznosti a oportunizmu... ()

Rozjimatel

"I'm nothing, but a body with a voice. No mind." "What a body. What a voice."     Dráma zo zákulisia šoubiznisu, ktorá rozhodne nezapadla prachom ani po viac ako 70 rokoch. Jedným z dôvodov je nadčasová téma o snahe presadiť sa (a nemusí sa jednať len o šoubiznis), túžbe stať sa slávnym, čo sa ale nakoniec podarí len zopár vyvoleným. Takže sa vždy nájdu jedinci, ktorí sú pre splnenie tohto márnivého cieľa schopní spraviť čokoľvek ("The mark of a true killer: sleep tight, rest easy, and come out fighting."). Ďalším dôvodom a mohutným pilierom filmu sú skvelé herecké výkony - z toho množstva vyzdvihnem aspoň Bette Davis v role starnúcej hviezdy, ktorá to veľmi ťažko znáša ("Bill's thirty-two. He looks thirty-two. He looked it five years ago, he'll look it twenty years from now. I hate men."). Film je založený hlavne na výbornej konverzácii, prepracovanej psychológii a tiež perfektnom scenári. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "I'm afraid Mr. DeWitt would find me boring before too long." "You won't bore him, honey. You won't even get a chance to talk." ()

KatRi

Eva - tohle jméno je ve filmu skloňováno ve všech pádech. Je tak skvělá, že mužům docházejí slova (přesněji superlativy). Bravo Evo, jenže ouvej, škoda že ti záhy nikdo nevěří. Zajímavě pojatá sonda z divadelního prostředí, kde narážíme na profesní nevraživost a žárlivost (zda paranoickou, posuďte sami) ze strany stárnoucí hvězdy Margo a zároveň se seznamujeme s pokornou Evou, která je "nejskromnější z skromných" a s možností hrát v divadle se mění nejen ve svádějící mršku. A už je tu téma - protekce, vydírání intriky, faleš...a nutno podotknout, že si s tím Bette Davis i Anne Baxter poradily skvostně. Příběh je zčásti podáván klasickým vyprávěním v er formě, ale je velmi sympaticky oživen a zároveň urychován vstupy jednotlivých postav. Přesto je ve scénáři příliš mnoho zvratů (chvíli s tebou, chvíli proti tobě), že se člověk až zarazí. Navíc tomu chybí jakási dramatičnost, která by člověka držela v pozornosti celou dobu. Zapomenutelná záležitost. ()

Jorge-Z

Odvrácená strana ne z filmu jako v Sunset Boulevardu, ale z divadelních prknen. Z Evy se nakonec vyklubala pěkná mrcha, která neváhá použít všech zbraní aby dosáhla svého, ovšem nic není tak idylické jak by se mohlo zdát. Potěšila mě malá role pro Marylin Monroe. ()

Mikino00

Nikdy bych neřekl, že film kde hrají samé ženy, bude mít tolik dobrých hereckých výkonů. Je to sice trochu rozvleklé a přetažené, ale to ve výsledku až tak nevadí. Potěšila určitě i menší role pro Marylin. ()

aLPaC

No nevim! Tady se na to vesměs vrší samé superlativy, podle žebříčků filmových časopisů je film mezi 30 nejlepšími všech dob a Bette Davis dokonce pátý nejlepší výkon herečky všech dob, wtf? Když to vezmu popořadě, samotný film rozhodně není špatný, ale jak bude děj probíhat a kdo má jaké úmysly pochopíte během úvodních pár minut. Navíc divadelní režie a přehršel dialogů tak typický pro 30 - 50. léta tomu moc nepomáhají. Co se týče hereček, Bette Davis je škaredá, ale hraje dobře (dobře rozhodně není pátý nejlepší výkon historie). Anne Baxter (Eva) je typickým produktem herecké školy té doby a to její hysterické herectví mi po celou dobu lezlo děsně na nervy. To, za co si tenkrát zasloužila oskarovou nominaci by dnes bylo na zlatou malinu. No a Marilyn, to se objeví jen ve dvou scénách, ale je kočka to ano. Nicméně herecký koncert, jak tu někteří uživatelé píšou si já tedy představuji malinko jinak. Největším pozitivem je pro mě jednoznačně posledních deset minut, ale kvůli nim to z průměru vytáhnout nemohu. ()

simply

Hodně mi to připomínalo Sunset Boulevard, ale Vše o Evě má propracovanější děj a postavy. Bette Davis a Anne Baxter hrají skvěle plus úžasný závěr...4,5 * ()

Pawlisman

Film o intrikánských počátcích mladé pohledné nicky v high society a uměleckém kroužku. Jak se vyšvihnout ve filmovém a divadelním umění rychle nahoru? Jedině skrze pletichy a intriky, které jsou ve filmu pěkně za chyceny. Stejně jako výber herců a skvělé dialogy. Film jehož tematika, stejně jako kvality přežívá i po 70 letech. Snímek na mě silně zapůsobil a mohu vřele doporučit. 8,5/10 ()

Klajnik

Ty dobré filmy klasického Hollywoodu májí v sobě jistou vyzrálost. Jsou smysluplně vystavěné a vypointované. To se týká i tohoto, který vypráví o herečce, která se v divadle vydrápala až na vrchol. Film začíná koncem, pák se vrátí a divák zjišťuje, jak toho docílila. Bylo by snadné to propálit, ale ona odpověď může poněkud zkazit zážitek a případná překvapení. Nečtěte tedy případně dále. V první půlce věci vypadají jinak, než jaké se v druhém půlce vybarvují býti. S tím souvisí i to, proč jsem se začal bavit až během té druhé. Eva nejdřív hraje na všechny skromnou a úslužnou chudinku, ale pak se ukáže, že je vlastně dost vypočítavá a bezohledná. Tehdy mě to začínalo bavit, protože poloha, kterou hrála v první půlce, mě fakt nebavila. Ačkoliv je to dobře vystavěné drama, tak trochu trpí na postavy, které slouží příběhu, ale pochybuji, že jim diváci propadnou. Myslím, že tak zábavné, zajímavé, výrazné, zvláštní ani jinak pozoruhodné nejsou. Bohužel ne, i když by k tomu nemuselo být tak daleko - to by ten film ale musel mít ještě delší stopáž a ještě více ty postavy prokreslit a psychologicky rozvinou a dát jim ještě více prostoru k prezentaci. Co ale ta Eva vlastně udělala po čas děje? Vlísala se do přízně slavné herečky, využila příležitosti, prokázala talent a ukradla roli té zpovykané stárnoucí hvězdě a dostala se na vrchol. V závěru se naznačí, že takových kariéristických jedinců je showbyznys plný a že jedni střídají druhé. All About Eve poskytuje vhled do zákulisí a nese i několik vkusně vsazených feministických poznámek, které na dobu vzniku překvapí (i když by asi ani neměly). ___Myslím, že by ten film mohl dobře fingovat v kontextu dalších dvou: Co se vlastně stalo s Baby Jane  a Sunset Boulevard. ()

edie sedgwic

Takto nejako si predstavujem kvalitne herecke vykony, brilantne dialogy plne sarkazmu a vynikajucu reziu. Tema nie az tak nezvycajna, ale ponuknuta vo vynikajucej verzii. ()

Isabell11

Herecké výkony Evy jsou velmi přesvědčivé, na začátku se zdá jako sladká a neviná fanynka, ale jak se později dozvíte, je to trošku jinak :) ()

Eratashi

Skvostně dokonalé. Herecká báseň o třech dějstvích, kdy divák je vtáhnut do děje a neví, co se děje, druhým začíná pochybovat, třetím vystřízlivý. Tleskám ve stoje. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)