Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

BarryLyndon

Obávám se, že výraz herecký koncert je pro toto dílko nedostatečný jako známka opilého gymnazisty po výpadku paměti. Omlouvám se, nevím, kdo byl Mankiewicz, ale tohle bych z fleku věřil Kubrickovi Wellesovi, Wilderovi nebo Hitchcockovi. Umí někdo lépe zahrát vyžilou hereckou hvězdu, než Bette Davis? Nemyslím si. Jestli někoho napadla Marlene Dietrich, tak ta se nepočítá, jelikož vyžilou hvězdu nehraje, ale žije. :))) Musím matně tahat z paměti, jestli jsem někdy viděl víc evil charakter v konverzačce, ne vážně, proti jedné postavě z téhle oscarové pecky je J.R. Ewing nebo Alexis Colbiová slaboučký čajíček. Nerad ženy nazývám výrazem na s, ale tohle jsem ke konci filmu opakoval co pár minut. :) Bezprecedentních 10/10 a opět smutná připomínka toho co za filmy dříve bodovalo na Oscarech i pokladnách kin.... ()

C0r0ner

Spolu s Titanicem a La La Landem jediný film historie, který obdržel veškeré možné nominace na Oscary? No to by bylo, abych se na to nepodíval! A že teda kurva bylo na co! Sice těch 138 minut bylo trošku moc, ale ten scénář... Ten scénář! Takhle má vypadat pořádná práce spisovatele, který si dá záležet. Herci a všechno ostatní jsou už jenom příjemná nadstavba. 90% ()

danecek24

8. Zlatý Glóbus za rok 1950 - cena (1) - *Nejlepší scénář - Joseph L. Mankiewicz + nominace (5) - Nejlepší film, Nejlepší herečka (drama) - Bette Davis, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Thelma Ritter, Nejlepší herec ve vedlejší roli - George Sanders, Nejlepší režie - Joseph L. Mankiewicz ()

kusper

Jeden z těch filmů, které chytnou a už nepustí. Perfektní výstavba děje, famózní výkon Evy (Anne Baxter). Všechna ocenění jsou zcela jistě na místě. ()

zette

Vyborne herecke vykony vsech zucastnenych, kterym vevodi Bette Davis. Nejde si nevsimnout ani femme fatale Marilyn Monroe v nevelke roli, svou krasou ale zaujme okamzite. Dobre je ve filmu vykreslena postava Evy, ktera svou ctizadosti a az chorobnou touhou po slave je schopna cehokoliv. Bohuzel, cekal jsem alespon zaver trochu dramatictejsi. Ackoliv byl v dobe vzniku film vice ocenen nez Wilderuv Sunset, cas ukazal, ktery film ma jazycek na vahach na sve strane... ()

mortak

Dobře napsaná konverzačka, které však "skoro" chybí to hlavní - sexualita. Anne Baxter se snaží, ale nemá v sobě oheň, a není mi moc jasné, proč se od ní všichni nechávají manipulovat. Naštěstí je tu Bette Davis, která potvrzuje, že žena nemusí být oslnivě krásná, že nezáleží na jejím věku, ani na váze, ale že podstatný je ten oheň uvnitř, který dokáže rozpálit každého v jejím okolí. To té krásné, ale nevýrazné mladinké blondýnky na večírku bych si ani nevšiml, kdybych si nepřečetl, že je to ta MM. Krása je v ohni, nikoliv v uměřeném chladu. ()

LeoH

Pletichy hereckých hvězdiček nejsou téma, které by mě bůhvíjak vzrušovalo, ale tahle konverzačka plná živoucích, byť patřičně divadelně stylizovaných postav a dialogů ostrých jako břitva je pojednává s tak inteligentním sarkasmem, přesahem do obecně lidských vztahů i tužeb a malou špetkou melancholie, že jsem se u ní tetelil blahem jak u nějakého povedeného kousku od Woodyho Allena. Pravda ovšem je, že Sunset Blvd. z téhož roku zpracovává podobné motivy neméně zábavně a přitom ještě o něco silněji. ()

danoo

Neobyčajne kompaktné spojenie cynického scenára a skvelého obsadenia zostáva tieni kongeniálneho ale réžisérsky sofistikovanejšieho SUNSET Blvd. ()

Pavlínka9

Film o touze, povrchnosti, cílevědomosti, pýše a láskyplnosti. To vše v prostředí divadla 40.let v USA, kde hlavní roli hraje namyšlená a velice povrchní divadelní herečka, jež nicnetušíc pomohla mladé a pečlivé dívce k tomu, čeho chtěla v životě dosáhnout nejvíc. Intriky a touha "jít přes mrtvoly" je ve filmu silná a je ještě podtrhována výkony vybraných herců. Souhlasím s krátkým, jednoduchým, ale zcela pravdivým komentářem uživatele KevSpa: "Strhující herecký koncert." Každá ze 3 hereček, které ztvárnily hlavní postavy, které jsou zcela odlišné, přesto představují typické ženské vlastnosti. Když jsem film viděla poprvé (cca před 10ti lety) i teď - postava Evy na mě působila zcela stejným dojmem jako na všechny ostatní postavy ve filmu, do té doby, než se přišlo na její intriky. Margo, ač se to zdá být nemožné, na mě na konci filmu působila jako ta, jež musím litovat a Karen je tou, na kterou se za celou dobu nemůžete vůbec rozlobit. ()

Mishqo

Ako sa z nevinnej, dobrosrdečnej obdivovateľky stáva slizká a intrigánska herečka, no pôsobil takým dojmom že ťažko si ju nezamilujete...o hereckých výkonoch je zbytočné rozprávať nakoľko boli excelentné, inteligentné dialógy, sám fakt že získal niekoľko Oscarov hovorí za seba ()

lucascus

Nikdy neomrzející příběh o stárnoucí herečce a nové nástupkyni, která chce udělat kariéru přes mrtvoly. Bette Davis už sice ztrácí svůj půvab, zato charisma má pořád na rozdávání, narozdíl od svých mladších nástupkyň. V epizodní roličce mladé herečky se mihne i Marilyn Monroe, symbol nastupující hvězdné generace. Ale to už je z jiného soudku... ()

vyfuk

Je až zvláštní, že celý děj tohoto vlastně opisuje děj samotného Feud. Akorát mimo realitu, ale ve filmu. A přesto. Intriky mezi herci, vlézavost, dominance, prostě showbyznys. Na tehdejší dobu až podezřele nadčasový kousek. S hereckými skvělými výkony a se vším všudy. Ne nějak extrémně zářivé ani dokonalé, ale poutavé a jak jsem řekl na tehdejší dobu skoro až sociologické sci-fi. ()

mkubalikova

Pocitově to bylo hodně dlouhé, ale ve chvíli, kdy ta mrcha začala vytahovat drápy, tak mě to úplně vtáhlo. Fantastický výkon všech třech hereček v hlavních rolích. 90% ()

Almásy

film ktory inspiroval Vse o me matce a mnoho dalsich. z tohto filmu srsi nehorazny feeling trpkej prichute slavy a divak ostava prikovany ked vidi, zial realne praktiky zacinajucich hereciek, ktore stoj co stoj chcu ustat. bette davis absolutne bozska a chvalou neslobodno setrit ani na anne baxter. cameo marilyn velmi roztomile. koniec perfektny, vsetko perfektne. taky Sunset Boulevard vol. II. ()

Pecival

Teda vleče se to fakt pekelně, ale v druhé půli to nabere obrátky. Smutná výpověď o divadlu, o lidech. Bette Davis snad nehrála, ona prostě taková musí být. Neuvěřitelné. ()

Lektor

Spíš All about Margo, ale i tak.. skvostně zahraná konverzačka a jeden z dalších důkazů, že pro ty opravdové filmové klenoty se musí snad co nejhlouběji. ()

Heraldika

Herecký koncert a scénáristický majstrštyk. Režie je opravdu trochu divadelní, ale já mám divadlo ráda a ten film o divadle a intrikaření je! Velmi aktuální téma i dnes, po téměř 60 letech. ()

MaxipesFik

Velice zajímavá je první scéna, kde se odděluje zvuková/verbální složka od obrazu. Filmový jazyk tak vědomě buduje distanci od realistického zobrazení, kde není podstatné, ABY to bylo JAKO se to stalo nebo mohlo stát, nýbrž ŽE je to JAKO (zdůraznění momentu HRY, vpuštění diváka do metaroviny díla). Toto krátké rozostření realistických funkcí filmu, byť je přítomné jen v expoziční části, působí velmi nově, překvapivě a neotřele. Další mistrovský trik se povedl se zmrazeným obrazem, který se stane rámcem pro retrospektivu a celou hlavní dějovou linii. Jinak vnitřní obsah filmu je už z tohoto ohledu konvenční, ale má brilantní scénář, s dobrou pointou na závěr. Opravdu vynikající Bette Davis!! ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)