Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

zlabus

Silná záležitost, která má potenciál v brzké době v mých očích dozrát k čisté dokonalosti. Zatím to je kousek pod absolutní vrchol, protože Sunset Blvd. 90% ()

GodComplex

V roce 1950 se jednalo o primou konkurenci legendarniho kousku Billyho Wildera Sunset Blvd., jen za filmovy business si zde dosadte divadelni zakulisi. Sunset Blvd je sice o uroven lepsi a atmosferictejsi, ale All About Eve ma take neco do sebe. Vyborna studie zenskych intrik a machinaci jak docilit sveho cile a prvotridni herectvi vesmes vsech zucastnenych (Marilyn Monroe v mensi roli tradicne k sezrani). Bylo to na rekordnich 14 Oscar nominaci (z toho 50% viteznych)? Ne, ale rozhodne je to jedna z tech klasik, ktere stoji za videni. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Mrazivý portrét do zákulisia divadelných celebrít a hľadania skutočnej pravdy. Film, ktorý až do záverečnej štvrtiny nepôsobí dominantne, o to viac strieľa náboje v závere (knokautovým spôsobom). Lepšie a šokujúcejšie než Sunset Boulevard, ktorý som videl o deň skôr a jeden zo scenáristicky najvybrúsenejších filmov klasického Hollywoodu, aký kedy vznikol. Recenzia: http://www.9em.sk/filmova-recenzia-vsetko-o-eve/ ()

Sidonka

Velice ze života. Srozumitelný a přitom inteligentní film, který společnosti nastavuje zrcadlo. Snímek o povaze některých charismatických kariéristů, který zůstane aktuálním napořád. SPOILER: Běda tomu, kdo o vypočítavé potvoře prozíravě řekne, že její jednání je poněkud nedůvěryhodné. Snese se kritika na vás samotné, slyšíte mnoho o závisti, špatném úsudku a osočování údajného beránka, kterému je naopak pro jeho dobrou povahu třeba pomoci. Lidé si ničí sami životy tím, že sedají na lep podobně bezcharakterním, navenek oslňujícím a manipulativním osobám, které se jim pak za veškeré dobrodiní ošklivě odmění. Každý svého štěstí strůjcem. Kdo prozře příliš pozdě, zaplatí mnohdy vysokou cenu za vlastní naivitu. Chytré mrchy, které umí v životě opravdu dobře chodit, naopak na lep nikomu jinému nesednou a napáchané zlo se jim tudíž nikdy nevrátí. Se šťastnou pointou filmu proto úplně nesouhlasím. ()

PKD

Tak původně jsem byl až do 111.min. přesvědčen, že dám jasné, plné a silné (nikoli tlusté či obézní) 4. Ale za tu geniálně vypointovanou v několika fázích závěrečnou 20minutovku (ve které se snoubí rozhodně vliv Ibsenovy, který je zde v jedné větě zmíněn, což mi udělalo radost, Heddy Gabler jak když střelí) je to jasných 97% ;-) Včetně posl. 5min., které jsem sice v tomto stylu čekal ,ale stejně jsem vykřikl nadšením. George Sanders (kterého vlastně znám již od 12, 13ti let díky tv 60tkovému Batmanovi, stejně tak Samotnou Evu Anne Baxterovou tam jako Zelda the Great:) což je bizar shoda okolností) je úžasně slizký a mám podezření, že to je vlastně, jeho kreace z Rebeccy, jen lehce přepsaná se změněným jménem. Dokáži se představiti, že by Hitchcock z tohoto udělal ještě větší psycho, než to je. Margo: ,,Zanuck! Zanuck! Jste snad milenci?´´ Bill: ,,V jistém smyslu. Ty jsi hezčí´. Margo: ,,Ne, já jsem příšera´´. Stejně jako v Sunset Blvd. sice ne ukázaná, ale aspoň zmíněná důl. osobnost té doby v Hollywoodu. Bratr spolutvůrce Občana Kanea, to měl zcela očividně lépe našlápnuté, včetně zvládnutí docela náročné funkce scénář/režie. K postavě ztvárněné legendární Bette Davisovou nemám moc co říci, jen že mě vždy trochu děsila těmi kukadly, díky který vypadá jako pod neustálým vlivem psychotropních látek, bez urážky. Její postava sice ovládá takových 80% děje (pak nenápadně zmizí ze scény...doslova, kvůli a to jsem jí moc přál, zasnoubení s její dlouholetou láskou Billem) ale byla a je to především Eva, kvůli které jsem se na to hl. díval. To už je o osobních preferencích. A jsem rád, že jsem zde identifikoval herce z The Day the Earth Stood Still či Earth vs. Flying Saucers. Opět ironický DeWitt: ,,Drahá Margo, ty jsi nezapomenutelný Peter Pan. Musíš si ho znovu brzy zahrát´´. Chtěl bych též napsati, jak mi zde vadí, jakou že to zde morálně vyprofilovanou postavu hraje sexyelegantně mrkací Annička Baxterovic, ale už tímto jsem vlastně prozradill více, než je nutné. Slečna Caswellová (hraná mladinkou Marilyn Monroe, kterou jsem poznal až za dlouho) k Addisonovi DeWittovi ,,Řekněte mi, mají v tv konkurzy? Na tom tv stojí, má drahá. Tam nemají nic než konkurzy´´. Což mi připomíná důl. věc. Stejně jako podobně geniálního Sunset Blvd., který jsem shlédl náhodou jen pouhý týden před Evou, se zde vyjadřuje postoj divadlo vs film vs. tv, byť ten 3. jmenovaný činitel, zde nehraje nijak zvláště výraznou roli. Je zde ovšem ona zmínka o tv, jednoznačně v posměšném duchu, což znalci Hollywoodské zlaté éry, vědí z jakého důvodu.;-) Pro mne osobně tento film nebyl tak celkově výrazný (není zde holt Norma Desmodová či Max), jako již několikráte zmíněný Sunset Blvd., z toho důvodu, že jsem v divadle ( konkrétně NdB) několik let pracoval, takže to prostředí a vztahy, jak jsou i v tomto filmu prezentovány v podstatě znám (a věřte mi, že ať je to tady, nebo v US či jinde na světě, principy jsou všude stejné) takže jsem z toho pochopitelně nebyl tak fascinován, jako z filmu, který je o filmu, či o filmech a jejich výrobě.;-) Na závěr si neodpustím pozn. o tom, že tento film má o 3 Oscary vice jak právě Sunset Blvd. a to není dle mého, fér. Oba 2 jsou pro mě na stejné kvalitativní úrovni i přes to, že dávám o trochu více přednost, právě S.B. Což jsem ale již zdůvodnil. Addison DeWitt k Evě: ,,Takové děvče jako vy, nikdy nebylo a nikdy nebude´´. Což ve světle již zmíněných posl. 5min. tak docela....neplatí. A pak příjde....Phoebe:) Pozn. a stejně jako v př. Sunsetu, zde příběh opisuje ladný a alegantní oblouk. Či chcete-li, kruh. () (menej) (viac)

kaylin

Výborně gradující snímek s neskutečnými hereckými výkony. Tady jsou to skutečně herci, kteří drží film a kteří ho posouvají dále. Výsledek filmu nestojí na tom, jak dokonale bude vypadat scéna, jaké triky budou použity, ale jednoduše na tom, jak herci zvládnou svoje party. A Mankiewicz si je dokázal zrežírovat skvěle. ()

Kaluž

V úvodu snímku jsem si říkal, že to bude obyčejná fraška o závisti těch dvou postarších fúrií, které nepřejí úspěch mladé divadelní herečce. Nikoliv, tohle je naprosto vybroušená palba dialogů v hereckém koncertu tří žen (Anne Baxter, Bette Davis a Celeste Holm). Uvadající kariéra stárnoucí hvězdy v konfliktu s bezohlednou dravostí začínající mladé senzace. A hloupoučká dívenka v podání Marilyn Monroe je vyloženě rozkošná. ()

JohnMiller

Zlatá éra Hollywoodu, nestáva sa to síce často, ale niekedy dostanem chuť na klasiku. All About Eve ktorá prevalcovala oscary bola pre mňa dlho odkladaná záležitosť, no a teraz to celkom ľutujem. Ide o drámu ktorá dodnes rezonuje. Boj o moc a o slávu s príchodom novej generácie, či konkurencie. Hoci ústredná téma divadla zachytáva konkurenčný boj medzi hlavnými postavami. On sa to v podstate dá aplikovať na hociktorú profesiu. Vynikajúce herecké výkony pozdvihujú divadelné prostredie o niekoľko levelov vyššie. ()

Skip

Jedna je mladá, posedlá divadlem a schpná pro získání role udělat cokoliv. Je to taková nenápadně se tvářící myška s velmi ostrými zoubky, připravená pořádně kousnout. Druhá je slavná, uznávaná divadelní herečka posedlá svým věkem (40 let). Tyhle dvě svedl osud dohromady a svedly "souboj", který je opravdu diváckým zážitkem, přičemž sekundanti odvedli skvělou práci, takže vznikl film, na který se jen tak nezapomíná. ()

Vědma

Kdyby neexistoval film Sunset Boulevard, bylo by zasloužených pět. Ale trocha nedotaženosti tady přece jen je. Ale ve starých hollywoodských filmech se All about Eve u mě zařadilo do horní vrstvy. Skvělí herci. Vzpomněla jsem si na film Božská Julie. Oba jsou to filmy o stárnoucí herečce, která je podle mě dvakrát krásnější a charismatičtější než její mladá sokyně. ()

Aleee89

Film, který mi padl do oka v televizním programu (v roce 2008). Šest Oscarů, známá jména a taky námět, který mě oslovil. Musím říct, že rozhodně nelituju těch dvou hodin dívání se, protože to prostě stojí za to. Nevím, nakolik je nadsazené samotné hollywodské prostředí a jeho intriky, ale řekla bych, že o moc ne. Postava Evy mi byla sice nesympatická (prostě dokonalá úlisná mrcha), ale to zase svědčí o tom, že role byla zahrána více než dobře. Co mě ale dostalo, to byla Bette Davis, která hrála snad ještě lépe než Anne Baxter Evu, její postava žárlivé a stárnoucí divy mě oslovila, a to dost. Těšila jsem se na každou scénu s ní... Už jen díky tomu je nutné film vidět, protože Bette stojí za to, stejně jako vůbec celý film. A ty šťavnaté, jiskrnné dialogy, to už je jen třešnička na dortu a mistrovství scenáristy Mankiewicze. ()

*Elfík*

Precizně odvedená práce. Výborní herci. Proč není Eva v žebříčku, ptám se jen? V knize o hollywoodských snímcích, kterou napsala manželka herce Brendana Frasera se tento snímek uvádí v sekci ''Must See''. Tam patří mimo jiné i film Někdo to rád horké, Casablanca či Jih proti Severu. Uznejme, že všechny patří k těm nejlepším, co kdy Hollywood vyprodukoval. Proč tedy Evu nevidělo tolik lidí? Proč je jí nevěnována taková pozornost, jakou si zaslouží? Nechápu. Excelentní dílo, říkám já a snad se ke mně někdo přidá... ()

radektejkal

Tento komentář bude zřejmě nejosobnější, který jsem kdy napsal. - Když svým kamarádům, hudebním skladatelům (Peter Graham, Martin Smolka) pouštím nějaké skladby/písničky, o kterých si myslím, že jsou dobré a které by nemuseli znát, reagují většinou takto: "Je to výborné, ale už to stačí." Dlouho jsem se divil, proč si to nechtějí poslechnout celé, vždyť se tam pořád něco děje, něco se mění.... Po shlédnutí (ca. 1 hod. tohoto filmu) jsem na to konečně přišel. Pro ně je celý kus naprosto předvídatelný, nápad a záměr je patrný hned na začátku, veškeré možné variace a modifikace nejsou relevantní ani zajímavé, oddělení diváka od herců/hudebníků je nepřekonatelné. Kdo ale ví, co si o tom doopravdy myslí sami. ()

Fanucci

Aha. Tak po přečtení Glennova příspěvku chápu, proč mi byla ta blondýna na narozeninové oslavě tak povědomá...:-) Jinak Vše o Evě je velice dobrý film, který skvěle zachycuje bezohlednou lidskou ctižádost. Postava Evy šla jak se říká přes mrtvoly a nebrala ohled na nic a na nikoho. Na snímku mi ale vadily dvě věci. Občas nereálné a za každou cenu ironické dialogy (hlavně ty, kterých se účastnila Margo) a délka. Myslím, že na to jak pomalé má film tempo je 138 minut trochu moc. Ale jinak není co vytknout. Moc dobrý (a skvěle zahraný) film. ()

Martin741

Bette Davis rozhodne dokazala sama utiahnut film, mala na to totiz dostatok hereckeho talentu. Vysoko hodnotim neskreslene zobrazenie reality vtedajsieho soubiznisu, kde vladnu intrigy, zavist, podrazy, uplatky a klamstvo na kazdom kroku. Genialna rezia L. Mankiewicza zarucuje filmu odo mna 100 % ()

Rocky88

Wow, tady lze pět pouze slova chvály. Ať už na herecké výkony, scénář nebo režii. Nenudil jsem se ani chvíli, naopak jsem pozoroval každou scénu se zaujetím, k čemu její vyústění povede. Opravdu film s velkým F. PS: minirole Marylin Monroe byla též výtečná, z tý ženský čiší opravdu nezaměnitelné charisma. Nebo bych to snad měl nazvat krása?:) ()

Streeper

Tenhle film patří k mým nejoblíbenějším a to hlavně díky Bette Davis, která si za svou roli toho Oscara zasloužila a proto stále nedokážu pochopit, kde se stala chyba a proč jí ho Akademie nedala. Nicméně to nic nemění na tom, že nejen Bette ale i ostatní herci byli úžasní a stejně tak jako příběh, který je zajímavý, poutavý a baví od začátku do konce. Zbožňuji ten film! ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)