Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

Gortyna

Kniha je výborná, kdysi ji dávali i v rozhlase v Četbě na pokračování. Jenže tenhle toporný film už nese všechny znaky nastupující normalizační filmové estetiky, nudnými dialogy počínaje a režijním vedením herců konče. Snad se dá místy brát i jako veselohra, hlavně závěrečná scéna se nedá brát moc vážně. Soudružský je styl, jakým Sovák řídí práci svého oddělení - málokdy jsem viděl tak nesympatickou postavu policejního komisaře, která má býti kladná. ()

carl.oesch

Skvělá detektivka a popravdě, Jiří Sovák je mnohem sympatičtější Kalaš, než Hrušínský. Nějak tak lidštější a přitom víc nad věcí. Hanzlíkovi se leckdo v detektivkách posmívá, že nepůsobí dost "tvrdě", ale co jsme měl možnost poznat policisty v tomto oboru, byli mnohem více blíž Hanzlíkovi, než těm nejrůznějším tvrďákům včetně jinak skvělých případů Prvního oddělení. Fascinující je tady Kolářová, mladinká sexbombička, která ale na svoje lepší role čekat musela hodně dlouho, protože tady působí chvílemi až bezradně. Děj jako takový skvělý - řekl bych, že společně s 13. revírem, Kde alibi nestačí asi nejlepší z české tvorby. Nakonec pan Fiker uměl. Jediné, co mi překáželo, byla hudba L. Fišera - připomínalo mi to tak trochu smích v podcastu dnešních stand-up komedií. Ale jinak opravdu skvělé. ()

sharka.68

pan Louskáček a série bankovek v oběhu....a spousta dalších epizodek, které poskládají tu mozaiku celého příběhu.....a skvělý Pepík Bláha!!!! ()

Simako

Není to úplně špatné, ale Kalaš Sovák není Kalaš Hrušínský!! Je to celé takové rozhárané! Každopádně Schullhofovy filmy s majorem Kalašem jsou úplně někde jinde!!! ()

Nerajohn

Film to není špatný, hlavně první polovina má spád a ani major Kalaš Jiřího Sováka není špatný. Správně, chce asi spát nahá, tomu musíme zabránit. Jenže knížka Eduarda Fikera Série CL, ze které tento film vychází, je mnohem lepší a mnohem delší. Tady to scénaristo usekli v půlce a pravý knižní vrah zde vůbec není. Škoda, jinak bych dal za 5. ()

brasek

Jiří Sovák ako major Kalaš? To nie... proste pán Sovák je zabávač a táto rola mu nesedí. Scenár je zaujímavý, ale chýba mi tam Rudolf Hrušínský. ()

ALchemik

Ano, dobré to bylo. Ale nemůžu si pomoct - dvojice Sovák a Hanzlík se mi spíš hodí do něčeho komediálního. To jejich rádobyvtipkování celou tu atmosféru spíš uvolňovalo. A proto mám rád Rudolfa Hrušínského, který umí tu atmosféru dost zahustit, aniž by něco říkal. Ostatní "Kalašovky" mne prostě vzaly celýho - vryly se do paměti a byl to nářez. Tohle ne. Jinak chudák Regina Rázlová. Její role byla velmi krátká, škoda. ()

DonFrolimo

Už sama Fikerova předloha je svým způsobem v dějinách české detektivní literatury výjimečná, sám autor ji pojmenovává jako detektivní fantazii, jelikož slovo thriller ještě na svou známost muselo nějakých pár desítek let počkat (tedy alespoň u nás v pokrokovém Československu). Filmové zpracování poměrně zdárně vyjadřuje ducha předlohy a nabízí svižnou, Sovákovým vtipem odlehčenou a místy dokonce docela akční podívanou. Opravdu to v lecčems připomíná francouzskou školu (slavný Maigret v podání neméně slavného Gabina), která je ostatně přiznaně citována. Se sérií kalašovek v titulní roli s Hrušínským bych to nesrovnával, jde prostě o jiné druhy. Pro milovníky krimi (obvzláště českých) lze jen doporučit. Silné tři hvězdičky. Pic kozu do vazu. ()

vooddoo

Jedna z těch kvalitnějších českých detektivek. Dobrá atmosféra, skvělé vtípky a celou dobu jsem byla v napětí, kdo že to vlastně udělal. Navíc vše doplňují skvělé herecké výkony (hlavně Brzobohatý a Sovák.) ()

Chanddra

Detektivka je to jistě kvalitně natočená a napínavá, ale knižní předloha (Série C-L) je ještě napínavější. České detektivky zrovna nemusím v knižní podobě, ale tady je to přesně naopak. Kniha se mi líbila víc. Hlavně zápletka víc dávala smysl. Za Sováka ovšem zaokrouhluju nahoru na 4 * :-) ()

zigy

Strašidelná atmosféra vlaku a rekonstrukce událostí před výbuchem....detektiv Sovák trousící jednu hlášku za druhou (pic kozu do vazu)......škoda trapné závěrečné honičky, která už zestárla....vůbec rozuzlení bylo takové neslané.....ale jinak všechna čest, za tohle krimidílko by i dneska filmařům tleskali a to pořádně. ()

Pavlosos

Atmosféra se stále hutná, ALE chybí tady major Kalaš Hrušínský... Sovák dobrý, ale kvůli množství komedií a jiných filmů, kde předvedl naplno svoji hereckou osobnost, mě spíš s odpuštěním nudil... Ale pozitivum je Hanzlík - když už změnu hlavní tváře, tak komplet i s, tentokrát oproti nadporučíku Vargovi spíš pucflekem... Ale jinak zase další skvěle propátraný zločin z českých luhů a hájů... 70% ()

Kontryhelka

Film je to pěkný,dávám pět hvězdiček. Jen mně mrzí,že místo pana Hrušínského hraje Sovák. Nic proti němu, hraje pěkně, ale bez Hrůši to není ono. Jinak opět zajímavý detektivní příběh, dobrý konec a vyřešení záhady. Tyhle detektivky ze starší doby mám ráda, mají pro mně své nezaměnitelné kouzlo. Ráda doporučím dále a názor ať si udělá každý svůj vlastní. ()

hn253

Bohužel film ani zdaleka nedosahuje kvality knihy, která je skvělá, scénáristé udělali tolik změn, že se původní zápletka téměř vytratila a silný protivník policie se jaksi nekoná. Je to sice dobrá klasická česká detektivka, slušně zahraná, ovšem Jiří Sovák se na majora Kalaše příliš nehodí. ()

Heywood

Sovák byl trapas, Hanzlík za idiota, ale zápletka je dobrá, provedení výborné a na socialistickou produkci nadprůměrné. 65% ale přidal jsem hvězdu za dobré ztvárnění tehdejší doby. Bylo to dost přesné. ()