Nevadský detektiv Jerry Black (Jack Nicholson) je v práci naposled. Za několik hodin opustí svou kancelář v oddělení vražd a po večírku na rozloučenou odejde do výslužby. Nečekaný nález mrtvého těla osmileté holčičky dramaticky změní běh událostí. Black se naposledy vydává na místo činu a vezme na sebe i nepříjemný úkol oznámit pravdu rodičům oběti. Tváří v tvář zdrcujícímu žalu dívčiny matky pak učiní slib, který vyřeší jeho nejistotu ohledně další existence mimo policejní svět a navždy změní jeho život. Přísahá na svou duši, že vraha najde. Mladý ambiciózní detektiv zanedlouho zatkne prostoduchého muže, který byl spatřen na místě činu. Vynucené přiznání ovšem Jerryho neuspokojí a navzdory tomu, že je případ oficiálně uzavřen, pokračuje s posedlou vytrvalostí v pátrání. Jak daleko bude ochoten pro splnění svého slibu zajít? A jakou cenu za to zaplatí? (oficiálny text distribútora)

Mr.Apache

Co jsem na csfd, pořád čtu všechny ty mladé lidi, jak mocinky moc nesnášejí americké happy endy, tu předvídatelnost, a kdesi cosi. A když pak tihle rozumbradové dostanou tenhle vynikající, naprosto nepředvídatelný a totálně anti-happy endový kousek, jak to dopadne? Je to v modrém. Tenhle film by měl být KLASIKA. Dlouho jsem tu za sebe měl čtyři hvězdičky. Ale teď, když jsem Přísahu s velkou chutí zhlédl po letech podruhé a uviděl tady tu spoušť, zdají se mi čtyři už přece jen trochu málo. ()

Chrustyn

Ze začátku velice zdařilá detektivka, která se však v polovině filmu změní na drama a díky tomu zbytečně zpomalí. Ne, že by se děj zastavil a i v pozdějších fázích se najde několik napínavých scén, ale film by mi více vyhovoval jako klasická detektivka, kdy jde stárnoucí detektiv po vrahovi malé holčičky. Přesně takhle se snímek tvářil ze začátku. Poté se však detektiv s tváří Jacka Nicholsona "odklidí" kamsi do divočiny, aby si užíval zaslouženou penzi, ale jelikož dal slib, že vraha najde, tak ani zde nepřestává pátrat. Sean Penn dokáže vytvořit napínavou paranoidní atmosféru, ale děj se občas zbytečně moc táhne a i když je konec zajímavý nedokázal jsem se zbavit dojmu, že vůči zvědavému divákovi, je tak trochu odbytý a nefér. Chvílemi jsem přemýšlel o vyšším hodnocení díky dobře budované atmosféře, standardně skvělému Nicholsonovi a minimalistické, ale působivé hudbě Hanse Zimmera, avšak na konci jsem si uvědomil, že se jedná "jen" o slušný a rychle zapomenutelný průměr. ()

elanius

(73/2022) / Výborný Nicholson v nenápadnom malom filme od Seanna Penna. Hudba Zimmer. Na takéto esá tomu ale niečo chýbalo. Určite to nebolo tempo filmu, aj keď pomalé, práveže super pasovalo k tomu čo sa Penn asi snažil vytvoriť. Psychologické, husté krimi o jednom starom samotárovi. Najväčší problém je podľa mňa hluchý stred fimu, ktorý na dlhý čas zanevrie na hlavné devízy filmu, psychologický vývoj hlavnej postavy a samotný detektívny dej. Ako keby bolo zrazu všetko normálne, strašne to narušilo dynamiku filmu. A záver už tie emócie v mierne apatickom divákovi nevytiahli. Podiel na všetkom tak trochu má asi aj komplikované produkčné a finančné pozadie filmu, asi to nie je presne to čo všetci zúčastnení čakali, keďže išlo údajne o ich srdcový projekt, hlavne teda Penna a Nicholsona. Napriek výhradám, film doporučujem. Hlavne kvoli naozaj hviezdnemu teamu, kde trochu zaváhal asi len ten Penn. Trochu. (6/10) ()

mm13

Komorná a o to drásajúcejšia dráma príliš poctivého muža, ktorý na výprave za splnením sľubu zišiel na cestu, z ktorej niet návratu. Jack Nichoslon dokazuje, že mu to stále dobre šliape, Sean Penn ako režisér potrebuje dobrý scenár a potom už nemá starosť, pri troche šťastia urobí z malých príbehov veľké. To všetko je fajn, lenže je tu ešte Mickey Rourke a jeho mini rolička, v ktorej podal natoľko úžasný výkon, až som sa seriózne zamyslel nad tým, prečo sa neudeľujú herecké ocenenia v zvláštnej kategórii „štek roka“. Dojal sám o sebe, ale silou svojho výstupu tiež výrazne pomohol celému príbehu, najmä, čo do motivácie hlavnej postavy. Také čosi som ešte nevidel! ()

davidek

Film, který mě oslovil a hodně dlouho mě trčel v lebce. Absolutně neamerickej film, kde sice zlo je zažehnáno, ale nikdo o tom neví!!!!! Herecky absolutně dokonalý Jack Nicholson. Film, který mluví o tom, že může dojít k omylu, o nezkutečné víře, o opravdové lásce, která přeroste v nenávist (bohužel tyhle dvě paní si mají velmi blízko), o obrovském utrpení a hlavně o přísaze policisty odcházejícího do důchodu, který je přesvědčen o nevinosti prvního zadrženého, který se namanul a tuší, že vraždil prostě někdo jinej. Hodně drsnej film. ()

• Přestože se film točil v Renu v Nevadě, žádné z míst, které je ve filmu zmiňováno (např. Becker nebo Monash), se v Nevadě nenachází. (HappySmile)
  • Loď, na které postava Jacka Nicholsona rybaří, se jmenuje "Sweet Lorraine" - Lorraine je jméno Nicholsonovy sestry a dcery (kterou má s Rebeccou Brousard). (HappySmile)