Starý houbař najde v lese těžce raněnou ženu a téměř současně dojde nedaleko k autonehodě motocyklisty s nákladním autem. Řidič náklaďáku Honza Linhart je těžce raněn a zachránit ho může pouze transplantace ledviny. Vhodným dárcem by mohla být právě ona zraněná žena, pokud by zemřela. Případem je pověřen major Kalaš, který společně s poručíkem Martincem dojde k závěru, že šlo o loupežné přepadení. Velmi brzy se však osudy obou těžce raněných začnou podivně proplétat. Kateřina Marková, jak se zraněná žena jmenuje, sem přijížděla za svým milencem Ivanem Vajnerem. Ten se den před přepadením vrátil z montáže ve Varšavě, ale hned další den odjel na dovolenou neznámo kam. Podle dopisu Markové kriminalisté zjistí, že se s ním žena chtěla rozejít kvůli jinému. Linhartova žena se doví o možnosti transplantace a zcela náhodou zjistí, že přepadená žena byla milenkou jejího manžela. O to víc se o osud Markové zajímá. Kriminalisté zjistí, že Vajner nemohl být pachatelem a vzápětí se z hledaného stává vrah, protože Marková zemřela. Podezření padne nejprve na zraněného Linharta, který se v nemocnici pokusí o sebevraždu, ale Kalaš vzápětí objeví další stopu, která ho zavede přímo k nečekanému pachateli... (oficiálny text distribútora)

Master19

Rutinérsky natočená detektivka v ponurém prostředí normalizačního Mostu. Ale netřeba se obávat, exteriérů je minimum, stejně jako soudruhování. A tím samozřejmě lépe, absence politické roviny dělá z této detektivky koukatelné civilní drama. Jednotlivé střípky jsou umně odhalovány ve správný čas, takže divák sice od půlky tuší, ale stejně je nakonec pointou trochu zaskočen. Aspoň u mě to tak bylo. Co se týká herců, není co vytýkat, potěší Čepek či Hofmanová, překvapí Jandák v téměř kladné roli. ()

PeteBuck

Je to dosť smutné, ale bolo to celé rozťahané, nijak prekvapujúce a major Kalaš tu už jasne nemá tú energiu ako kedysi. V prvých troch filmoch to frčalo, doslova bolo vidieť, ako Kalašovi pracujú závity v hlave, ale tu už Kalaš funguje, ako keby mal pár rokov pred dôchodkom. Prvé tri filmy super, zvyšné dva nič extra. Škoda. Ale pozerať sa to dalo. ()

Tiiso

Veškeré kouzlo, prvních třech dílů, atmosféra, filmařský um je nenávratně pryč. Diagnóza smrti jasně dokazuje jak se dá vše natočit jinak (rozuměj hůře) i když mám stejné podmínky a herce. Už jen režisér ví co se stalo. Už jen posun do formátu barvy a do obrazu 1,70:1 dokazuje hodně. Ačkoliv je příběh silný, jeho zpracování a herecké výkony, ho nemilosrdně posílají ke dnu a do bedny s nápisem průměrně až podprůměrně šedivé. ()

Vesecký

Jedna z našich nejlepších detektivek 70. let s Hrušínským jako mjr. Kalašem. Vyšetřování záhadného zranění mladé dívky uprostřed lesa s následnou smrtí váže zdánlivě s automobilovou nehodou jen možnost, že pokud dívka zemře, zachrání její ledvina plnohodnotný život šoféra a až v samém závěru zjistíme, že šlo vlastně o milence... A mezi nimi se pohybuje jako fantom pomsty žena Honzy Linharta, která dlouho je pro diváka záhadou, ale přiznejme si hlavně ženou dost nesympatickou. Podstatné je, že u těchto starých detektivek nešlo o pouhé vyšetřování, ale i o pokus o hluboký psychologický pohled do jednání postav. A to já vždycky miloval. Kvůli honičkám, fackovačkám a střílení se na film dívat nemusím. Takže - zde čtyři hvězdičky. ()

zdeny99

Po deseti letech od filmu PO STOPÁCH KRVE se do role majora Kalaše vrací Rudolf Hrušínský, aby vyřešil svůj poslední případ (ve filmu NA KOLEJÍCH ČEKÁ VRAH jej hrál Jiří Sovák). Tím je násilné přepadení v zapadlém lese mladé blondýny, která následně na svá zranění zemře. I tentokrát se jedná o svižné, dobře natočené krimi. I když možná maličko slabší podívaná než předchozí čtyři snímky, přesto stále slušně vymyšlená detektivka. [2269. hodnocení, 134. komentář, 62%] ()

• Schody nemocnice v úvodu filmu jsou schody nemocnice v Mostě. (VMa)
  • Hudební motiv filmu od Pavla Blatného je stejný jako druhý ústřední hudební motiv u filmu Klec (1973), ke kterému Blatný také skládal hudbu. (LiVentura)
  • Lokalita děje s obcemi Radyně, Hradec a Bukovinský les je smyšlená. Nákladní automobil Praga S5T je opatřen poznávací značkou smyšleného okresu Hradec se zkratkou HC. Stejná dvě písmena použili pro svůj fiktivní okres Hradiště i tvůrci seriálu Život na zámku (od r. 1995). (Martin_L)

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)