Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

TV spot

mab

Jednodušší děj, velmi natvrdlý ale o to víc poučující hlavní vyšetřovatel, který navíc mluví jako by byl úplně mimo, myšlenkama jinde. Fenomenální pamětí disponující zraněný. Vysoké hodnocení tohoto spíše podprůměrného filmu je dáno klasickým automatickým schématizmem "starý český film - musí být dobrý", kterým nejspíš uvažuje většina zdejších hlasujících, včetně mých nejbližších. ()

Adam Bernau

„Pane majore“(nikoli soudruhu) oslovuje Kalaše v r. 1970 jeho podřízený. To sympaticky symbolizuje kvalitativní převahu této kriminálky nad produkcí žánru následujících 20 let. Film působivý hlavně svým začátkem, vyšetřovatelskou konverzací a zvláštní napjatou atmosférou kolem poručíka Lenka (Brzobohatý). Konec je slabší. V některých drobnostech hloupé, poměry v zločinecké bandě politováníhodné, stejně jako její taktika. Finální odhalení hlavního bandity efektní, ale poněkud laciné. No a samozřejmě se také nemohu nevyjádřit k hlavní otázce – proměna majora Kalaše z Hrušínského na Sováka. Nuže: ačkoli Hrušínského si cením a oblibuji nesrovnatelně více, Sovákův suše vtipný Kalaš obstál na výbornou. Při konspirační schůzce v restauraci si Fialová s Bláhou předávají časopis Life, na němž je titulek „Russia – 30 years after“ (nebo 50, špatně vidět). To mi vrtá hlavou, že exponovali zrovna tohle. Bezprostředně poté bere Bláha do rukou „Lidovou demokracii“. ()

liquido26

Čtvrté dobrodružství majora Kalaše se taky docela povedlo. Sice už to nemá tu atmošku jako předchozí díly, ale děj je pořád ještě hodně kvalitní. Změna představitele hlavního hrdiny mi vůbec nevadila. Hrušínský byl sice super, ale Sovák si to hraje prostě jako Sovák ... po svým a jinak, ale pořád hodně dobře. Co mi trochu vadilo bylo přeobsazení Brzobohatýho. V prvním díle s Hrušínským hrál totiž jeho asistenta, zatímco tady si zahrál jinou postavu, i když taky pracující u policie, takže mě to chvilku ze začátku trochu mátlo. ()

Willy Kufalt

(2x) Nejdřív jsem četl knihu Eduarda Fikera Série C-L a až pak viděl film, který dýchal stejnou atmosférou, jakou jsem si představoval při čtení. Některé vedlejší pasáže byly z časových důvodů pro filmovou verzi sice vyhozeny, nicméně hlavní myšlenka a zásadní momenty a figurky neztratili nic z knižní předlohy. Navzdory tomu, že má Fikerův román podtitul detektivní fantasie, tak celé dílo (ať už knižní nebo filmové) s populárno-vědeckým charakterem se nese ve velice důvěryhodné rovině s kvalitní ukázkou praktického využití kriminalistiky při objasňování případu a odhalování pachatelů. Jedním z rozměrů příběhu je takřka dokumentární linie příběhu s celou řadu využitých kriminalistických metod a prostředků (od podrobných ručních kreseb plánů, otisků, stopy po vozidlech, přes rekonstrukci, špionážní akci, až po moderní filmový materiál) a poctivé důkladné práce vyšetřovatelů, při které je zapotřebí navíc i smysl pro logickou dedukci. Přidaná hodnota filmové adaptace spočíva pak v hvězdném hereckém obsazením a působivém vizuálu připomínajícím svou temnou atmosférou na černobílém obrazu žánr film-noir. Jako atraktivní odlehčení pro diváky pak působí přítomný typický jemný humor, který nepostrádá čs.tvorba častokrát i ve velice vážných filmech, tady zejména v dialozích mezi Sovákem a Hanzlíkem. Za mě nejlepší filmová role Jiřího Sováka... Pic kozu do vazu! 95% ()

misterz

Taká štandardná kriminálka v socialistickom kabátiku, ktorý však na príbehu neuberá, skôr naopak - podmanivá atmosféra, ktorá mi miestami pripomínala klasiku žáner film-noir. Jiří Sovák ako vyšetrovateľ tiež nebol zlý, hlavne keď došlo na vzájomný dialóg s J. Hanzlíkom. Samotný krimi príbeh síce nebol zvlášť napínavý, no na druhú stranu sa tu jednotlivé nitky zločinu krásne spájali dohromady, čo vyvrcholilo výborným záverom. Nadpriemer. 75/100 ()

• Vůz, ve kterém se přepravují peníze, exploduje a začne se z něj kouřit, ale ve vcelku kompaktní podobě jede dál po kolejích. Při příletu mjr. Kalaše (Jiří Sovák) na místo výbuchu je však vyhozen z kolejí a navíc z větší části rozmetán. (Robbi)
  • Ačkoliv vznik filmu spadá do období tuhé normalizace, jak Karlíček, tak bezpečnostní referent Jareš oslovují majora Kalaše střídavě "pane majore" a "soudruhu majore". (Robbi)
  • Když operační důstojník vyhlašuje pátrání po Cortine, popisuje řidiče jako staršího muže světlých vlasů. O něco později, když je řidič na poště, vidíme, že má tmavé vlasy. (pjotri)