Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Niflheim

85 %. S vizualizací kanonických literárních děl se standardně recenzenti dělí na ty konzervativnější ("nelze jinak než sledovat předlohu") a liberálnější ("filmařina je umění, s předlohou se může nakládat jakkoliv"). Do jisté míry Hlava 22 tyto tábory v přístupu k pomyslnému libretu ale spojuje. Velmi věrné následování Hellerova románu v podobě svižného přepínání mezi na hlavu (sic!) postavenými dialogy a až explicitní realitou válečné dennodennosti totiž v této minisérii totiž funguje náramně. Trojice generálů v hvězdném obsazení se ve výkonech předhání o sto šest (za mě vyhrál beanovský Laurie nad pomateně svéráznými Clooneym a Chandlerem), všechny ale strčil do kapsy Daniel David Stewart – jeho ztvárnění roztomile prohnaného podnikatele Mila Minderbindera nemělo chybu ("They've got to learn to like it!"). Jazzový podkres všemu dodává patřičnou atmosféru, často velmi ironickou... Pátá hvězda schází z ryze subjektivně intuitivních důvodů. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že z některých pasáží šlo vytřískat víc. ()

kaprson

neviděl jsem komplet, ale to, co jsem viděl, mělo úroveň naprosto konzistentní, takže poněkud atypicky si dovolím hodnotit celý seroš a zaokrouhluju směrem vzhůru na 4* jo a tak barevně přebuzenej filtr bych taky raděj vynechal ()

Maxwell28

Velmi dobré výkony ať už v hlavních nebo vedlejších rolích, soundtrack a skvělé střídání humoru a drama, dělají z Hlavy 22 největší seriálové překvapení roku 2019! ()

subic

V knížce je Yossarian popsán jako velký flákač a ochcávač, ale tady se až tak nezdá, jakoby se prostě jen chtěl vyhnout další vojenské službě. Stejně jako film z roku 1970 mě to moc neoslovilo, prostě knížka je lepší. ()

ostravak30

Začnu tím, že román Hlava 22 znám ze školy. Učili jsme se o něm. A co si pamatuji, tak jsme se učili, že hlava 22 je článek, který zaručuje propuštění z armády z důvodu, že se člověk zbláznil. V takovém případě si může zažádat o propuštění. Jenže kdo si zažádá o propuštění, tak vlastně nemůže být blázen neboť si uvědomuje co dělá a tudíž nemůže být propuštěn. Blázen totiž neví, že je blázen. Toť naučená pasáž ze školy. Knihu jsem nečetl a ani jeden z filmů, uvedených v Související, jsem neviděl. Seriál se mi sice moc líbil, ale přesto mám pocit, že někde tvůrci udělali chybu. Yossarian se totiž vůbec nesnaží dokázat, že je blázen. Neustále se snaží o dvě věci. Jednak naplnit počet misí a jednak o propuštění ze zdravotních důvodů. Zde přichází od autorů satira na armádu jako takovou, ale spíše na její administrativní chaos, když se například dočká povýšení běžný voják, u něhož došlo pouze k záměně jména. A takových byrokratických a organizačních chyb armáda spáchá mnoho. A nejen to. Je důkladně poukázáno na to, jak moc armádě nezáleží na lidech, ale jen a pouze na misích a jejich splnění. Samostatnou kapitolou je pak muž, který dovede všechno sehnat a klidně i letadla od nepřítele. To vše dost paroduje celou armádu a nesmyslnost války. Tvůrci ale kladou důraz na vytvoření patřičné hrůzy, když hlavnímu hrdinovi umírají přátelé nebo mu v náručí skoná mladík na své první misi. Přesto si myslím, že je otázkou, co by této verzi říkal Joseph Heller. ()

nula87

Hellerův román je absolutní špička, a tenhle seriál se na něj podíval lehce z jiného pohledu. Pak už jen záleží na divákovi, zda tento pohled přijme. Mi rozhodně nevadil, a byť k některým postupům jsem měl výhrady, celkově hodnotím celkem vysoko.75% ()

0verseer

Za mňa veľmi príjemné prekvapenie. Samozrejme, že 6 dielná miniséria nedokáže detailne pokryť úplne všetko, čo ponúka kniha, na druhú stranu zachytiť tragikomické gro Hellerovho diela sa bezosporu podarilo. Je to natočené veľmi pekne, na letecké zábery je doslova radosť pozerať. Podobne ako kniha dokázali aj tvorcovia tejto minisérie veľmi dynamicky skákať medzi vtipnými a dramatickými až smutnými momentami. Abbott ako Yossarian nesklamal, napriek tomu, že (zatiaľ) nejde o herecky veľké meno, hlavnú postavu stvárnil dostatočne presvedčivo. Väčšie mená (Clooney, Laurie) sa viac-menej mihnú “len” vo vedľajších úlohách, napriek tomu seriál kvalitou výrazne netrpí. Až som dostal chuť knihu po rokoch znova oprášiť, takže spokojnosť… ()

Mamlas

Takový nový kratičký MASH. Zkraje mi to moc nesedlo, ale časem jsem si přivykl. Místy dobrý nápad nebo vtip v kontrastu s reálnou situací těch lidí tam. (52%) ()

zdenzo

Koktejl MASHe a Pacificu velmi dobre funguje, umi prolinat humorne momenty s bizarnimi i zatraceně emočními. Místy se chce smát a místy až zvracet nad tím jak válka může křivit charaktery nebo být chladně absurdní. Clooneyho seríalové zpracování překonává původní film, i když proč by každá generace nemohla mít vlastní aktuální zpracování Catch 22? ()

Emílio

Knižku som čítal síce už dávno (niekto aj nie?), aj viackrát. Sfilmovať sa to celé asi úplne ozaj nedá a bez znalosti predlohy možno niekomu nevyznejú niektoré pasáže dostatočne jasne, ale to je jeho chyba. Seriál aj obsadenie solídne a známa knižná scéna so Snowdenom je tu to najlepšie, čo som za posledné roky videl. ()

pafka

Vakecny serial, ktery jsem nahodou potkal na HBO a bavil me tak moc, ze jsem u sesteho dilu zvadnul, kdyz jsem zjistil, ze je posledni. Postavy, ktere jsou skutecne skvele od znamych hercu, kteri si je nalezite uzivaji. Skvely. ()

macco33

Vynikající práce! Skvělý Ch. Abbott, jehož některé výrazy tváře dávají vzpomenout na A. Arkina a na film z roku 1970, ale tento seriál je lepší než film. Yossarianovi kamarádi a kolegové z perutě postupně padají jako kuželky, a za všechno může absurdita válečného masakru. Vynikající výkony herců v rolích vyšinutých důstojníků plk. Cathcarta a gen "Posrané hlavy", kterého ztvárnil jeden z pánů režisérů. Zmatený Major Major Major, který se díky svému jménu stane Majorem Majorem Majorem Majorem. Pragmatický doktor Daneeka a jeho zdravotní sestra, úlisný plk. Corn a další. Mezi všemi pak jako mezi vejci tančí věčně rozesmátý byznysman Milo, který si válku nemůže vynachválit a časem sám režíruje kromě získávání proviantu i bojové operace, na nichž samozřejmě jen a jen vydělává. Už jsem si myslel, že budeme ušetřeni scény s bočním střelcem Snowdenem (film touto scénou začíná), ale není tomu tak. Bylo to zdrcující... Naopak není zařazena "pomsta Natelyho děvky", ale to ničenu nic neubírá... Rozhovor Yoya s její nezletilou sestřičkou, kdy jeden nerozumí druhému, stejně jako skvěle zachycená idyla na venkově, kde Yoyo rehabilituje po zásahu do kulek, úžasně dokreslují výslednou absurditu díla. Spolu s Černobylem seriálový počin roku! ()

Dejf4

Před sledováním jsem byl předlohou a původním filmem zcela nepolíben. Takže jsem trochu nevěděl do čeho jdu. A můžu přiznat, že jsem vcelku spokojen. Herecky je to dokonalé, symbolika je též velmi dobře podána. Epizodické vyprávění mi k tomuto tématu sedělo. Ale co musím trochu pokárat je vykreslení postav a příběhu. Vše je nakousnuto, ale ne zcela vysvětleno. A občas to k pochopení některých souvislostí zkrátka chybí. 7/10 ()

jim_clark65

Na tento seriál som sa úprimne tešil, pretože kniha patrí k mojim obľúbeným (niekoľkokrát prečítaná). Lenže zjavné chyby som našiel už v trailery, bohužiaľ Abbot (ďalej len Yo-Yo, pretože abbotov Yossarian nie je Yossarian ale len nejaká divná karikatúra) podľa mojej skromnej mienky nevie poriadne utiahnuť celý seriál, nehodí sa do danej role, skôr by lepšie fungoval, ako nejaká vedľajšia postava. Taktiež som nebol nadšený z temer „niemandských“ tvárí ostatných hercov, ktorí ma neskôr veľmi nepresvedčili. Cathcart (Chandler) a Major...de Coverley (Laurie) boli asi jediné postavy, na ktoré som sa fakt tešil, pretože sa mi ich obsadenie celkom pozdávalo. Postavy v knihe majú určitú a konkrétnu osobnosť, väčšinou na to treba špecifického herca, a niekedy aj niekoho, kto vie naozaj hrať, pretože, niektorí z tých „niemandských“ hercov predviedli dosť priemerné až podpriemerné výkony (vrátane Abbota). V prvých dvoch častiach, som mal pocit, že Abbot (Yo-Yo) nevie absolútne hrať, niektoré repliky boli zahrané štýlom „prečítam nahlas podľa scenára“ a miestami to bolo otrasné. Našťastie sa to neskôr, ako tak zlepšilo a v dramatických chvíľach mu to šlo dobre, i keď v konečnom dôsledku to bolo veľmi priemerné a skôr také „nulové“- nebolo to vyložene zlé ale taktiež to ničím neuchvátilo. Tento „Yo-Yo“ je skôr len takou realistickou karikatúrou knižného Yossariana, s tým, že jediná podobnosť s knižnou predlohou je možno v mene. Počas seriálu je možné vidieť určité znaky, ktoré skôr predstavujú správanie atypické knižnej verzii danej postavy, ako napríklad: knižný Yossarian je až príliš veľký zbabelec na to, aby dokázal odlietať 11 náletov po sebe – po prvotnom zvýšení náletov, chodil Yossarian na nálety horko-ťažko, akoby ho mali pomaly každý nálet do toho lietadla vpratať nasilu a vždy sa pokúšal nájsť zámienku aby nemusel lietať / Yo-Yo nepôsobí takou sebaistou charizmou, ak to môžem tak nazvať, v knihe bol Yossarian niekto, z koho ste mali pocit, že je zžitý s daným prostredím, taký ucelený charakter, ktorý pôsobí staršie, príklad – ak sa nemýlim, tak niektorí piloti boli radi, že bol istú dobu vedúci bombometčík, pretože po zhodení bômb dával pokyny McWattovi (pilot), ako má uniknúť ostreľovaniu „flaku“, to síce nebolo pre ostatných pilotov hračka – udržať sa s nimi vo formácii, ale nik to nevedel robiť, tak dobre a nepredvídateľne, ako Yossarian / Yo-Yo mal určitý emočný vývoj počas celej série, Yossarian bol podľa mňa celkovo viac stoický a nemal až(!) taký konečný prerod, aký zažil Yo-Yo na konci seriálu. Tak, ako som spomínal, ani Abbot tomu veľmi neprispieva, jeho „Yo-Yo“ je len slabý odvar voči knižnému Yossarianovi. Abbot to hrá takým štýlom, akoby bol súčasťou vedľajších postáv. Aj keď sú v knihe pasáže, kedy sa Yossarian neukáže a ani nespomenie, stále vieme, že príbeh je z väčšej časti o ňom. Ďalšie postavy boli v niektorých prípadoch zle obsadené alebo výkony daných hercov boli veľmi priemerné a nevýrazné. Z Clevingera urobili takého laického idealistu, táto povahová črta sedela skôr na Natelyho, ktorého úplne zle obsadili. Knižný Nately bol taký pochabý, idealistický a slušný „snílek“ z bohatej rodiny, naopak seriálová verzia bola prekopaná a aj jeho smrť bola odlišná, zbytočne viac zdramatizovaná, jediná spoločná črta bola dejová linka s prostitútkou. Aj keď bol Clevinger v knihe celkom zásadový, v seriály pôsobil až príliš „zasadený do laty“ a mierne „mudrlantsky“ servilný. Ďalej Milo, prefíkaný priekupník, ktorého zaujímal vždy len kšeft. Seriálové podanie tejto postavy nebolo až také zlé, ale daný herec by sa mi skôr hodil k postave Natelyho. Vo filmovom spracovaní hral danú postavu Voight, ktorý je podľa mňa dodnes neprekonaný, Voightovi sa jednoducho podarilo zosobniť Mila dokonale, jeho typické charakterové črty mi vynikali pri Voightovi viac, ako pri tejto seriálovej verzii. Na filmové obsadenie sa budem odvolávať pravdepodobne viac krát, pretože je vo väčšine prípadov jednoducho lepšie, ako to seriálové. Orr je z časti možno(?) dobre obsadený, ale vo filmovom podaní, to bol presne taký trpaslík, ktorý sa furt smeje na niečom, a nikto nevie na čom, tak, ako ho Yossarian veľa krát opisoval. Seriálový Orr vyzerá skôr, ako malý psychopat. Aarfy je skôr taká vážnejšia verzia danej postavy, vo filme bol taktiež lepšie obsadený, v seriály, ktorý sa snaží veci hnať viac k realite (o tom budem písať nižšie), bola daná verzia celkom dobre obsadená, ale potom nastáva problém v tom, že to už nie je kompletne podobná verzia danej postavy ale celkom odlišná. Cathcart a Major...de Coverley boli obsadení veľmi dobre, to sa mi z traileru prenieslo (našťastie) aj do seriálu a celkovo ma určite nesklamali. Major Major bude asi jedinou výnimkou, kedy by som napísal, že obsadenie v seriály bolo lepšie, ako vo filme. Kaplán, ktorý sa v seriály temer vôbec neobjavil, čo je na škodu, pretože v knihe (ako aj vo filme) má s ním Yossarian viaceré zaujímavé rozhovory, bol bohužiaľ taktiež priemerne obsadený. Nakoľko ho nebolo v seriály poriadne vidno, nemôžem ho ku koncu ucelene posúdiť, napriek tomu si myslím, že Perkins (vo filme) bol ideálnou (lepšou) voľbou na Kaplána, pretože zosobňoval takú rozpačitosť a najmä prchkosť, ktorá je pre danú postavu kľúčová. Clooney, ako Scheisskopf, bol podľa mňa celkom mimo, na danú rolu bol pristarý, skôr by sedel do role Cathcarta, Korna, poprípade generála Peckema (možno Dreedla), taktiež nesedí z hľadiska toho, ako pôsobí - Scheisskopf je skôr taký uniformovaný „tajtrlík“, ktorý je posadnutý prehliadkami do takej miery, že sa mu žena pomstieva na každom kadetovi, ktorý sa na ňu odhodlá, Clooney by sedel viac do role, ktorá vyžaruje určitý charakter, kľudne aj Major...de Coverley. V neposlednom rade podplukovník Korn, ktorý v tomto seriály pôsobí skôr, ako taký servilný sluha Cathcarta, čo mi, voči knihe, bilo trocha do očí. V knihe Cathcart a Korn (s rozdielnymi hodnosťami) občas pôsobili, ako nerozlučná dvojica, ktorá dávalo dojem rovnocennosti, aj keď si išli stále po krku, knižný Korn u mňa vyvolával podobnú dávku rešpektu, ako Cathcart, seriálový Korn bol skôr len taký mierny odvar knižnej predlohy. A nakoniec sestra Duckettová, ktorá bola v knihe opísaná, ako celkom zvodná deva, do ktorej sa Yossarian neskôr zamiloval, v seriály obsadili takú priemerne vyzerajúcu herečku, ktorá podľa môjho skromného názoru nepôsobila dva krát zvodne resp. dostatočne pekne na to, aby za ňou Yossarian začal „šalieť“, čo sa ani nestalo, pretože to zase celé pozmenili. Takže v konečnom dôsledku bola táto verzia asi vhodná, pretože zapadala do ich predstavy danej postavy. Musím konštatovať, že filmové obsadenie jednoducho benefitovalo z lepšieho výberu hercov, ako kvalitnejších tak viac vhodných pre dané postavy, seriálové obsadenie (až na pár výnimiek) pôsobí veľmi priemerne. Divné prestrihy v jednotlivých častiach mi prišli miestami nevhodné a trhané. Výber hudby bol príjemným spestrením a dodával tú správnu atmosféru 40. rokov minulého storočia ale v niektorých prípadoch som mal pocit, že scény s hudbou, ako aj scény, kde sa nič doslova nedialo – boli miesta v deji, ktoré mohli byť dokopy využité oveľa viac, a to vsunutím množstva obsahu, ktorý sa bohužiaľ do seriálu nedostal (to aj film, ktorý bol oveľa kratší, mi dával pocit, že sa do neho dostalo viac knižného obsahu). Najdôležitejším rozdielom tohto seriálu je, že v ňom absentuje humor, ktorý bol v knihe tak osobitý a konkrétny, že je až bohužiaľ nemožné ho dobre preniesť na obrazovky. Film sa o to pokúša a vzhľadom k seriálu jednoznačne vyhráva ale taktiež to nebolo úplne výborné. Seriál by fungoval oveľa lepšie, ako samostatný počin, bez názvu „Hlava XXII“, bolo by prospešnejšie, ak by na konci bolo napísané „voľne inšpirované knihou Hlava XXII“. Tvorcovia z tohto urobili určitú melodrámu, ktorá síce celkom dobre zobrazuje útrapy bombardovacích skupín ale v tom prípade tam ten kontrast určitých satirických a absurdných momentov vyvoláva skôr problémy voči tomu, ako vážne sa to snaží tváriť. Kniha dodržiavala určitú rovnováhu, či už humorných, smutných alebo absurdných momentov, seriál sa snaží až príliš „tlačiť“ na smutné a dramatické momenty a ešte, keď k tomu pridáme to, že humor tu temer absentuje, tak sa nám dostane taký mierny vývar, ktorý má pramálo spoločné s knihou Hlava XXII. 1/5 dávam za snahu a za technickú stránku, efekty bombardérov a celkovo akčné scény. Bohužiaľ po pozretí tohto seriálu som zostal v miernom šoku, pretože to ukončili úplne divným spôsobom. 6 častí je veľmi málo, pretože obsah knihy by možno zabezpečil aj 3 alebo 4 série po 6 častí. Táto kniha si to ba priam pýta ale autori sa s tým popasovali trocha inak a vsadili viac na tu dramatickú a smutnú stránku, priviedli to viac do reality, keď to ešte spojím s celkom priemerným obsadením, jednoducho mi to zďaleka nedáva pocit, aký som mal z knihy alebo filmu. () (menej) (viac)

worth

Ten pocit absurdity a zúfalosti sa z knihy podarilo preniesť do seriálu asi tak na 20%. Mnohé veci tu zjednodušili alebo vypustili, naopak rozvíjajú vlastné myšlienky. Je vidno, ze do toho vložili peniaze, talentovaných ľudí, vizuálne je to pekné. Napriek tomu je seriál oproti knihe ako ôsma séria GoT oproti prvým piatim. ()

Ironhead

Tenhle seriál je naprostá bomba... má krásnou hloubku, mění často tempo i žánr, skvělé postavy, opravdové emoce, navíc tu je i velmi povedené obsazení. Abbottovi role Yossariana sedla jak prdel na hrnec. Je to sympaťák od vedle a i ostatní jsou skvěle obsazeni. Výprava, hudba ani kamera rozhodně nezaostávají a nepodlézají vysoce nastavenou laťku. S přibývajícími díly, a ubývajícími kamarády na základně i v letadle, postupně ustupuje satira a humor a přibývá vážnější a emotivnější dějová linka, což není vůbec na škodu. V posledních dílech velmi mnoho silných momentů, které můžou vyplynout i jen z takové "banality", kdy se YoYo dozvídá, že jeho oblíbená zdravotní sestřička a tak trochu spřízněná duše opustila tuhle válku doslova bez rozloučení. Skvělý filmový zážitek a díky za něj. *palec nahoru* ()

PF 2020

PF 2020