Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Malarkey

Přiznám se, že původní film z roku 1970 mě neoslnil natolik, jako tato mini série. Musím říct, že tohle se chlapcům v čele s Clooneyem vysloveně povedlo. Absurdita války je tu zobrazována poměrně schopně sarkasticky, každou chvílí tu narazíte na nějakou tu absurditu, no a když si na tu haha atmosféru zvyknete, tak Vás to sejme nějakým momentem, u kterého Vám do smíchu vůbec nebude. Dlouho se mi nestalo, abych se u něčeho upřímně nasmál a v následující scéně tupě zíral na obrazovku, snažíc se přijmout fakt a okolnosti, co se v příběhu udály. Klobouk dolů. Takhle se vytváří filmové emoce a ty mě v tomto příběhu totálně rozebraly. Navíc Christopher Abbott je úplně dokonalej a perfektně mu zde sekunduje snad každej, kdo se v příběhu objeví, včetně místních, kteří i s jazykovou zábranou, dokáží bez potíží rozesmát. Rozhodně jeden z největších zážitků z roku 2019! ()

Fr

,,ORR JE BLÁZEN. PROTO MŮŽE SKONČIT S BOJOVÝMI LETY. STAČÍ O TO POŽÁDAT. JENŽE JAKMILE POŽÁDÁ, PŘESTANE BÝT BLÁZEN. HLAVA 22 UVÁDÍ, ŽE OBAVA O VLASTNÍ BEZPEČNOST VE SVĚTLE REÁLNÉHO A BEZPROSTŘEDNÍHO NEBEZPEČÍ JE PROJEVEM RACIONÁLNÍ MYSLI“… /// Když jsem ještě mladej kluk, chtěl jsem si přečíst knihu. Nechytlo mě to a já to vzdal. Tady jsem na začátku taky nebyl nějak vodvázanej. Ale oni postupně (a všichni) šlapou na plyn, takže se z toho stává neuvěřitelně lidská záležitost, se vším, co si pod tím slovem dokážete představit. Nevzpomínám si, kde jinde jsem viděl tolik fórů, ze kterých se obratem stává tragická událost, takže jsem z toho měl pěkně hnusnej pocit. Hlava 22 z války ukazuje strašně maličko a přitom ji odsuzuje, jako málo co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1961 napsal Joseph Heller, neznám. 2.) Na vojně jsem byl spíš „klídek, klídek, klídek, smrt“ než „starost, starost, starost, smrt“. /// Thx za titule „Jiří Kobělka“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Slasher

Hellerova klasika ve vydařené minisérii, která vyniká hlavně v obsazení (jak Abbott v kůži zoufalého hlavního hrdiny, zbytek, tak trojice páprdů velitelů - Clooney, Laurie, Chandler), funguje jako humorná anti-válečná satira nad absurditou a nesmyslností, tak i po té krvavější, vážnější, smutné stránce army mašinerie. Lituji, že jsem dodnes nečetl předlohu a cením všech těch pěkných obrázků B-25 "pin-up" bombardérů mezi obláčky explozí vysoko nad italskou krajinou, oldies písniček... Dojem mi tak kazil snad jen zvolený obrazový filtr, bral bych větší retro. 80% ()

Morien

Mno, mně tedy přijde, že tón a způsob podání ze strany tvůrců se těžce míjí s duchem a obsahem zdrojového materiálu. Rozhodnutí hrát na city mi přijde velmi chybné, respektive kontraproduktivní. Navíc mi všichni ti young white boys splývají do jednoho panáka a nikde žádná charisma, co by vyčnívalo. Kdybych Yossariana neznala z Girls, tak bych ho mezi ostatními asi nerozeznala, a určitě si na něj po pár hodinách už nevzpomenu. Největší šanci něco předvést by měl asi Lewis Pullman, ale jako na potvoru jeho role představuje spíš cameo než cokoliv jiného. Zároveň chápu, že se tam nemá nic moc dít, tedy že to nemá být nacpané akcí, nicméně velká část seriálu na mě působila, jako bych sledovala b-rolls druhého štábu, který má zachycovat balast na pozadí, zatímco áčkový tým tu substanci točí někde jinde a já ji nikdy neuvidím. ()

gudaulin

Dovolím si tvrdit, že Hellerovu slavnému románu je duchem i vizáží mnohem blíž filmová verze, která je zřetelně absurdnější, jízlivější, vzhledem k rozsahu mnohem koncentrovanější a v neposlední řadě roztříštěním dějové linie a halucinogenními stavy podobnější románu, který pracuje s různými časovými rovinami a klade čtenáři různé překážky. Seriál je pro ty, co to chtějí polopatě, protože je vyprávěný lineárně se zjevnou snahou zpřístupnit obsah co největší divácké obci. Satira je přítomná, ale vytrvale neútočí, jen tu a tam zavrčí a vycení zuby. Ve filmu je víc přítomný zmatek a hodnotová krize kapitána Yossariana. Ze seriálu se trochu vytrácí společenskokritické zaměření románu ve prospěch pohody a koupání. Cítím tu podprahovou snahu ulámat konfliktu nejostřejší hroty. Ale i tak je to nadprůměrný kousek, který rozhodně stojí za vidění. Celkový dojem: 75 %. ()

Spiker01

Velmi nenápadný seriál, který české HBO skoro nepropagovalo a snad to alespoň ve světě nezapadlo podobně jako u nás. Několikátou adaptaci Hellerovy Hlavy 22 si tentokrát vzalo na paškál Hulu (Anonymous content stále umí) a jelikož jsem 50 let staré adaptace neviděl, bylo to pro mě slušné osvícení. Satira, s geniálními vtípky (v předloze je toho prý ještě více, možná to těch 8 dílů mít mohlo), vynikající Clooney s Lauriem (mimo jiné), zároveň ale místy strašně hořká pilulka na spolknutí a vlastně i jedna velká hrůza, která se na mě ve dvou posledních dílech jenom hrnula. Díky těmto (zapadlým) skvostům se vyplatí stále zkoušet něco nového. ()

pepo

Dobre to bolo. To epizodicke rozpravanie je pre serialovu formu idealne. Kniha aj film sa mi pacili trochu viac (aspon co si pamatam), ale aj toto bolo spravne stiplave, krute aj dojemne. Skoda akurat monotonnych akcnych scen (viem, ze to bol zamer, ale...) a maleho rozpoctu. 8/10 ()

LiVentura

Nikdy nepřestanu být věren této skvělé látce, která je prakticky podstatou lidského fungování, bytí. Každý máme svůj bod, po který jsme ještě schopni snášet příkoří na druhých a sobě sama.. a kdo tuto hranici překročí, přestává existovat. ()

DJ_bart

"Tohle je velitelská příručka. Můžeš se tam dočíst o všem ohledně pravomocí. Což mi připomíná, že bych si ji asi měl přečíst." ___________ Takřka bezchybná a neskutečně podmanivá seriálová adaptace ikonického Hellerova satirického veledíla. Po delší době konečně prvotřídní retro zábava! Habba, habba! ()

Fiftis

Tento mini seriál som si zamiloval. Asi to nieje prekvapenie, keď mám medzi obľúbenými seriálmi samé vojnové kúsky. Toto bolo ale veľké prekvapenie. Christopher Abbott absolútne úžasný. Dávam tomu mesiac a stavím sa, že ho budem mať medzi obľúbenými hercami. Už v snímke Sweet Virginia (2017) bol skvostný. Až mi je divné, že tu vyzerá o 10 rokov mladšie. Respektíve - nečakal by som, že dokáže na mňa pôsobiť, že má nejakých 20-22 rokov. Tiež pochválim prenádhernú sestričku Tessu Ferrer, strašne ma mrzí že to s ňou skončilo tak otvorene. Ale hold to je vojna. Tiež ma mrzí málo priestoru pre režiséra snímky Georgea Clooneyho. Hral tu veľmi zaujímavú postavu, z ktorej by som si dal viac. Tiež Hugh Laurie, ktorého nejak zvlášť neobľubujem sa mi tu páčil a tiež škoda malého priestoru. Úžasné šokujúce momenty a v skutku smutný koniec. Ja chcem viac !! ()

Big Bear

,,Tu vymyslela hlava tu Hlavu 22 ! '' :-). Perfektně zpracováno. Zejména ten život a šrumec na americké bombardovací základně na Pianose odkud den co den startují střední B-25 Mitchelly na nálety proti nepříteli. Film precizně čerpá z knižní předlohy a já říkám, geniálně zpracováno. Snad jen méně humornější, než kniha což se ale nevylučuje, protože Hlava 22 je regulérní protiválečné dílo jako kterékoliv jiné a ne žádná komedie. Právě tou hromadou absurdit a leckdy veselých příhod je umocňována absurdita hromadného zabíjení na obou stranách. Stejně vždycky vyhrajě nějaký Milo se svojí korporací... Tomuto seriálu tleskám ve stoje, moc jsem si jej užil a to jsem milovníkem knihy a tvrdím, že zfilmované knihy většinou dopadají blbě. Obzvláště s tak náročnou látkou jako je tato. Zde to ale dopadlo na výtečnou a tak přidávám za dalším 5 misí navíc i když Yossariana asi klepne., * * * * * ()

Aky

Seriál mi připadá mnohem stravitelnější, než předchozí film. Absurdita války a armády je zde podána s větším nadhledem, humorem (který v závěru silně ustupuje) a pochopení je tak usnadňováno. Všemu velmi napomáhá herecký ansámbl. ()

misterz

Prvá časť bola slabšia, no ale potom sa to už rozbehlo. Nádhera, nevedel som, čo skôr obdivovať. Ukážková kamera, bláznivosť mnohých absurdných situácií (keď Hugh Laurie alias Major de Coverley letel do tej Bologne tak som skoro pukol od smiechu), situačný čierny humor, vážne a smutné chvíle, jednotlivé postavičky - ktoré bavili (vrátane tej čo hral Clunyj - to sa mi stalo prvý krát), záverečná dráma - ktorá zasiahne diváka svojou hĺbkou a myšlienkovým presahom.... a mnoho ďalších pozitív. Veľká spokojnosť, môžem len odporučiť. Silný nadpriemer. 85/100 ()

HAL

Válka je vůl. A všichni co do ní vlezou, jsou tuplovaní volové. I kdyby tam nelezli dobrovolně, i kdyby tam nechtěli, ono je to tam stejně násilím zvolovatí. Takže v tomto sreiál dobře vystihuje knihu. A je lepší než kniha? Ne, samozřejmě že není, takže si to mazejte přečíst. A pokud se vám nechce, tak tohle je next best thing. ()

DwayneJohnson

George Clooney a spol natočili po čertech povedený seriál. Perfektně zrežírovaný a zahraný, vtipný a smutný zároveň a také trošku absurdní. Čím víc se hlavní hrdina v podání báječného Christophera snaží dostat z válečné mašinérie, tím víc ho drží kolem krku a ve finále (skoro) až za koule. Některé scény a situace (Major, Major, Major- povýšení na kapitána- rozhovor s italskou dívkou při předávání prstenu) naprosto dokonalé, což s lze s mírnou nadsázkou říct i o všech šesti dílech. ()

Ant

Catch 22 je zvláštní věc. Není to MASH, protože tady nenajdete tak černý humor. Není to ani Generation Kill, který absurditu války a armády dohnal do nepředstavitelných výšin. Nicméně Hellerova klasika představuje návod a ukázku toho, kde tahle válečná satira začala. Seriál září nejvíc ve chvílích šílenství a hororu, který se každým dílem zhoršuje a kumuluje to finálním dílem, který dokonale spojuje satiru, komedii a hrůzu války. Ten díl mě rozesmál a vehnal mi slzy do očí zároveň. Christopher Abbott je vynikající. Je těžké dát postavě s tak minimální osobní historií tolik srdce a osobnosti. Yo-Yo mi bude chybět. ()

Marze

Stále platné napětí mezi satirou, cynismem a humanismem. Seriál má epizodickou strukturu se změnami nálad a strhující herecké výkony. Knížku - předlohu z roku 1961 jsem četl. ()

Arsenal83

Naozaj vynikajúci miniseriál, ktorý nie je stopercentne kópiou veľdiela pána Hellera, ale to vôbec nie je na škodu. Je skvelým spracovaním, kde vám v tej záplave sarkazmu a irónie prejde šesť častí na jedno posedenie. Je to taký Mash v modernom šate s podľa mňa ešte lepšími hláškami pochádzajúcimi nielen z knihy. Samozrejmosťou sú aj vážne situácie, kedy sa človek zamyslí nad celou tou absurditou vojny a vojenskej služby (napr. scéna v 5. časti so znásilnením bola naozaj silná). Z výrokov si treba vybrať najmä tento: „To, že si paranoik, ešte neznamená, že po tebe nejdú“, ktorý je všeobecne omylom pripisovaný Kurtovi Cobainovi, ten však tento citát len prebral. ()

Flego

Táto verzia legendárnej Hlavy 22 sa mi viacej páčila ako rovnomenný film z roku 1971. Seriál dáva väčší dôraz na absurdity vojenskej mašinérie, má sympatického predstaviteľa a poctivejšie vykreslenie talianskych reálií. 4+ ()

PF 2020

PF 2020