Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Klajnik

Mdlé. Zajímalo mě, jak moc je to blízké předloze. Ze zvědavosti jsem ji začal číst a zjistil, že Hellerova kniha je plná zajímavých postaviček a jejich vzájemných interakací, které jsou velmi - opravdu velmi - zábavné. Seriál si z toho samozřejmě něco bere, ale nejblíž se to kvalitám předlohy přiblížilo v prvních minutách prvního dílu. Jinak mi ale přijde, že tvůrci zkrouhli vše zajímavé, mnohé dobré vynechli a celé to zaobalili do žlutohnědé bezvýraznosti. Hellerovu předlohu však vřele doporučuji. Filmová adaptace z roku 1970 mne bavila o trochu více. Sice trpí stejnými problémy, ale neni tak táhlá, takže se člověk nenudí tak dlouho (nebo tak intenzivně) a současně je obsah jaksi "nasekanější". ()

barteca

Absurdita válčení autenticky, Hellerovi hrdinové prožívají stejné smrtelně vážné koniny jako ti Haškovi. A tak furt dokola.....fuck. ()

Axident

Knihu jsem v mládí četl a film s Arkinem viděl a z obého byl nadšen. Drobné výtky bych k Hulu seriálu měl, ale suma sumárum precizní dílo, skvělé barevné tónovaní a velmi dobří herci. ()

lemonova

Musím sa vopred čestne priznať, že Hellerovu knihu som nikdy nečítala. Takže hodnotiac seriál, "nepoškvrnená predlhou", nemôžem dať menej. Na mňa to zapôsobilo maximálne. ()

Torgal

Knihu považujem za najlepšie napísaný román aký som čítal. Videl som aj filmovú adaptáciu s Alanom Arkinom a tak mi bolo jasné, že preniesť ducha tejto knihy na obrazovku nie je nič jednoduché. Seriálu sa to podarilo lepšie ako filmu, no aj tak je výsledný dojem neucelený, roztrieštený do izolovaných epizódiek. Tie tu nefungujú ani zďaleka tak výborne ako v nechronologickom, mozaikovitom rozprávaní knihy. Aj tak škoda, že bolo len šesť epizód, lebo dojem sa s každou ďalšou zlepšoval. Herecky je to ale paráda, všetky role výborne trafené a zahrané, a to vrátane Yossariana. 7+/10 ()

Rockerman

Už film z roku 1970 ukázal, jak těžké je zfilmovat pro mnohé kultovní román Josepha Hellera. Vynikající černěhumorná satira o absurdnosti války je napsána útržkovitě, na přeskáčku a prakticky bez nosného děje. Je to jen řada humorných, často však dramatických i tragických scén, ve kterých hrají hlavní roli američtí vojáci na ostrově Pianosa, kteří bombardují blízké italské území. Tvůrci této minisérie si vedli velmi dobře. Nevynechali žádnou z klíčových scén, včetně té se Snowdenem. Výborné byly letecké záběry a ani herci nic nezkazili. Téměř 50 let starý film se mi líbil, ale tohle asi víc. ()

Dimo

Miluju knihu, miluju film z roku 1970 a odteď miluju i tuhle šestidílnou lahůdku. Yossarian je naprosto skvělej a vůbec úplně všichni jsou skvělí! Přestože vím, jak ten příběh proběhne, tak tvůrcům se povedlo ho poskládat úplně nově. I přes takovou stopáž jsem se několika málo vytoužených scén nedočkal, ale to neberu nijak tragicky. Skvělé, skvělé! ()

Ozzy2

Leonidas, ne, nepochopil jsi Švejka....On je všechno, jen ne hlupák. Yossarian také ne.Vážně je normální ty dvě postavy srovnávat?Jinak je to fakt pecka, chvílemi dost rozhárané, některé scény zbytečné,ale bojové scény natočeny moc pěkně.Klika byla, že to mělo jen šest dílů a nikoho nenapadlo to roztahovat do pěti sérií, jak je dnes hloupým zvykem. ()

Inozuka

Hlavu 22 mám fakt rád a četl jsem ji několikrát. Převést ji na filmové plátno není věru jednoduchý úkol ... a tak by se nad to měl člověk trochu povznést a trochu na knižní předlohu zapomenout. Pak tenhle seriál funguje skvěle ... směsice hrůzy a satirické nadsázky, absurdity a lásky k životu, klidu a tanci mezi granáty flaku. Nezapomenutelné záběry B-25, smutné scény umírání na palubě rozstříleného bombardéru, fakt hodně vtipné gagy, stylová hudba ... Povedené. ()

neo93

Parádní minisérie podle světoznámého románu Josepha Hellera Hlava XXII. Nečetl jsem sice stejnojmennou knihu, ani neviděl původní film z roku 1970, ale tato krátká seriálová podívaná, mě přesně sedla do vkusu. Kapitán Yossarian, přezdívaný Yo-Yo, člen americké letecké bombardovací jednotky a jeho znechucení z války spolu s dalšími členy sedmadvacáté letecké divize mě dostali. Major Major, který je povýšen na majora, ovšem vůbec netuší, co má dělat; obchodník Milo, který zase začne obchodovat se všemi a se vším, jen aby měl zisk neb třeba až oddaně naivní Clevinger. A co teprve velící důstojníci. Skvělý George Clooney jako natvrdlý a stupidní velitel Scheisskopf či též výborný Kyle Chandler v roli neústupného plukovníka základny Cathcarta, jenž si musí vydobýt respekt hned na začátku střílením z pistole a který neustále zvyšuje počet misí pro letce, kteří musí nejprve všechny tyto letecké povinnosti dokončit, až poté mohou opustit tábor a vrátit se domů. Výtečná je také celkově prostředí, v němž se seriál odehrává, třeba letecká základna Pianosa v Itálii, ale i hudba, která přesně vystihuje tehdejší danou dobu. Největší přednost však tkví v naprosto absurdních, sarkastických ale i dramatických situacích a scénách války, především pak ve vzduchu, kde se odehrávají krvavé boje, kde každý může kdykoli zemřít. ()

gemi

Rozhodně to není žádná prvoplánová řachanda á la MASH. Míst, která jsou absurdně vtipná, je tady kupodivu docela pomálu. Převažuje vážný, místy až syrově dramatický tón. ()

Niflheim

85 %. S vizualizací kanonických literárních děl se standardně recenzenti dělí na ty konzervativnější ("nelze jinak než sledovat předlohu") a liberálnější ("filmařina je umění, s předlohou se může nakládat jakkoliv"). Do jisté míry Hlava 22 tyto tábory v přístupu k pomyslnému libretu ale spojuje. Velmi věrné následování Hellerova románu v podobě svižného přepínání mezi na hlavu (sic!) postavenými dialogy a až explicitní realitou válečné dennodennosti totiž v této minisérii totiž funguje náramně. Trojice generálů v hvězdném obsazení se ve výkonech předhání o sto šest (za mě vyhrál beanovský Laurie nad pomateně svéráznými Clooneym a Chandlerem), všechny ale strčil do kapsy Daniel David Stewart – jeho ztvárnění roztomile prohnaného podnikatele Mila Minderbindera nemělo chybu ("They've got to learn to like it!"). Jazzový podkres všemu dodává patřičnou atmosféru, často velmi ironickou... Pátá hvězda schází z ryze subjektivně intuitivních důvodů. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že z některých pasáží šlo vytřískat víc. ()

PF 2020

PF 2020