Jaký by byl Romeo, kdyby se narodil v dnešní přetechnizované době? A co na to panensky čistá láska Julie ve světě neřestí a násilí? Mohl by jejich vztah vůbec přečkat věky, jak o tom vypráví William Shakespeare? Podívejte se na dávný příběh, který scénárista posunul o pár set let blíže atomovému věku. Nenechte se zaskočit, že místo romantických altánů, majestátných rób a ušlechtilých kordů jsou kulisami benzínové pumpy, kožené bundy a plné zásobníky pistolí. Skvělé výkony herců, nádherná hudba a ohňostroj světel vás přimrazí ke křeslu a zanechá tam někde uvnitř nesmazatelnou stopu. (oficiálny text distribútora)

Matt Raider

"Kdo nepocítil ran, se jizvám směje." Zajímavé zpracování, kde je tenká hranice mezi tím dobrým a už přehnaným. Nicméně tenhle pár a to jejich seznámení? To bylo parádní. (65%) ()

Illy

Nejde o to být za každou cenu originální. Toto moderní převyprávění je opravdu originální. A zamiloval jsem se do Claire Danes. Je pravda že před třinácti lety.... :-)) ()

Greg25

Emocionálně silné a hluboké momenty mezi DiCapriem a Danesovou podbarvené úžasnou hudbou a z toho nepříjemné procitnutí - pár "ichtylů" s puškama, kteří vypadají jako kdyby neuměli do pěti počítat, náhle veršují, spíš to i s četnými výbuchy připomíná parodii. Výsměch nebo pocta Shakespearovi v podobě převedení jeho nadčasového díla do současnosti? Hodně těžká otázka, mám ráda Shakespeara zejména v původní podobě bez modernizací, ale chápu, že dílu může leckdy prospět modernizace, jenže upřímně scéna na plese, kde potká Romeo svoji Julii za tance nejlepšího Romeova přítele převlečeného za prostitutku v minisukni a předvádějícího tanec brazilských tanečnic bylo na mě vážně už trochu moc. Dojem je hodně rozpačitý, zaároveň však Luhrmannovi nemůžete vlastně nic vytknout aspoň co se týče řemeslné stránky - hra se stíny, světly, kamerou, hudba, ústřední dvojice (mezi DiCapriem a Danes to jiskří mnohem víc než mezi DiCapriem a Winslett v Titanicu), zajímavý kontrast současnosti s veršovanou mluvou, to vše je hodně znamenitě provedeno a předvedeno na plátno. Kontroverze je v pojetí celého díla, ale trestat umělce za svojí vizi, která má tak skvělou řemeslnou stránku, není fér, nezbývá než doufat, že vám tenhle film sedne..... a nebo taky ne. 60% ()

Florfila

Kdysi dávno...základní škola...český jazyk literatura...anglický dramatik WS. A místo vyučování nám učitelka pustila povinnou četbu v obrazech. Nikdy nezapomenu na úžas, jež mne zachvátil při inovativním zpracování klasického díla Romeo a Julie. O vymazleném DiCapriu ani nemluvím... Byla to úžasná podívaná. Svého času tak moderní, že my školáci jsme na dramatiky nikdy nezapomněli. Hláška "meč ráže 9mm" se linula chodbami ještě hodně dlouho. A k tomu výborný soundtrack. Bravo Bazi! ()

nonick1

Hluboce smekám před uchopením shakespearovské klasiky a jejím geniálním převedením do současné doby...! Kdyby už jiný snímek neměl takový název, mohl by se film klidně jmenovat Velká nádhera... Mé hodnocení: * * * * * * * * * * ()

Klajnik

Ta modernizace námětu a stylizace je zajímavá a mě baví, že se tvůrci odvážili děj námět takto posunout. Myslím, že je to dokonce hlavní přednost tohoto filmu. Pak taky na Lea se kouká dobře. Málo kdo vypadal kdy tak dobře jako DiCaprio mezi lety 1995 - 2000. Problém je v té Shakespeareovské teatrálnosti, která mi už dnes jen leze krkem (viz. Coenův Macbeth). To květnaté vylévání si pocitů mezi postavami působí směšně a irituje mě to. Pravidlo show dont tell lze porušit, pokud to není debilně polopatické, ale lze číst něco i mimo řádky případně pokud je obsah dialogu patřičně hluboký/rozsáhlý (viz. Scenes From a Marriage). Takhle se mezi sebou lidé ale nebaví a já to těžko snáším i v adaptacích Shakespeara. Jeho jazyk jistě má estetickou krásu, ale buď jsem ji zatím nespatřil (nikdy jsem ho nečetl) a nebo to ve filmu prostě nefunguje. Nejhorší však na celém filmu jsou četné nesmyslné scény, kdy se postavy z nějakého důvodu nějak nezachovají, ačkoliv k tomu je pádný důvod. Scénář, na němž to vždy stojí, pak vrhá dojem vyumělkované a samoúčelné slátaniny. Na začátku po sobě postavy z dvou rodů/gangů začnou střílet, ohrozí životy lidí i zapálí benzínku. Jsou chyceni policií dřív než Romeův a Juliin bratranec stihnou navzájem zabít. Nějaký policejní poručík se vší vážností a zlostí řekne otcům těch dvou magorům, že jejich rody už 3x ohrozili klid ulic města a pokud se to stane ještě jednou, tak si na ně už došlápnou. Nemusím snad líčit, jak líný writing toto jest a jak se podobné perly během celého filmu opakují. Dodám jen, že z filmu není ani patrno, proč se ony rody tak nesnáší. Není tam nastíněna žádná komplikovaná historie. Prostě to tak je, diváku přijmi to. Přijmi, že postavy jsou afektované a emocionálně labilní parodie na skutečné charaktery, jež jsou ochotny se pro nic za nic zabít, ale nejsou ani groteskními karikaturami, nad jejichž bizarní vyjebaností by se divák mohl bavit. Když pak v půlce filmu Juliin bratranec zabije Romeova přítele (ve velmi zle zpracovaném souboji) a Romeo se následně vydá zabít Tybalta, který se však k pistoli dostane první. Najednou tiskne hlaveň přiloženou k Romeově čele, kterýž opět vylévá své city (Buď tyyyy, nebo jáááá, nebo oba pujdéééém s ním) a zbraň si k čele sám tiskne. Tybalt však nevystřelí, ačkoliv film o něm do té doby vypověděl jen to, že nezkrotně nenávidí Monteky a vše by mělo nasvědčovat tomu, že nebude váhat a vystřelí. Diváku přijmi však nyní, že prostě váhá, zbraň si nechá nějak divně vzít a následně je Romeem zastřelen. Film je to hloupý, otravný, užvaněný, v mnoha scénách nedostatečně dobře natočen (choreografie, kamera) a scénář je na můj vkus příliš prázdný, vykonstruovaný a děravý. Ač na filmu dokážu jisté věci ocenit, tak výsledný dojem zůstává dost zlý na to, aby to celé odsoudil. ()

hobbitko

Velice svěží, inovátorské, originální. Má to šťávu. Skvělé výkony ústřední dvojice. Když jsem viděla tolik opěvovanou Zeffirelliho verzi, byla jsem k smrti znuděná a Olivia Hussey mě tím svým skuhráním a hlasitým vzlykáním (s pořád STEJNOU intonací) přiváděla k šílenství. Tady jsem ústřední dvojici věřila jak tu čistou, nevinnou, hlubokou lásku, tak to naprosté zoufalství, byli dokonalí. Plus naprosto úžasná hudba. A ten závěr byl vygradovaný tak precizně, že by i samotný Shakespeare musel uznanlivě kývat hlavou :-) ()

ViktorEl

Pre mňa film nič moc, ale zaujímavo natočený tak to hej, na to nemôžem napísať nič zlé, lebo je fakt dobre natočený a iste sa natáčal ťažko a dlho. Je to presne taký film, kde sa delia diváci, ktorých také filmy zaujímajú, páčia sa im a vedeli by ich pozrieť aj viackrát , a na tých, ktorý si to pozrú len tak z nudy, alebo náhodne v TV. Nič v zlom, ale ja patrím do tej druhej skupiny, lebo mne sa to veľmi nepáčilo, a druhýkrát to pozrieť tak na to by som rozhodne nemal nervy. Pre mňa, film na 55-60%. ()

Dara07

Ty jo, já tenhle film prostě miluju. Moje první originální VHSka! Pamatuju, jak jsme se ségrou neustále dokola přetáčely part, kde na plese zpívá Desiree Kissing You a byly jsme úplně vyřízený ... tenhle film vlastně "způsobil" moji lásku k Shakespearovi, to, že jsem přečetla všechny jeho knihy, napsala o něm seminární práci a naučila se anglicky, abych si mohla přeložit všechny písničky z parádního soundtracku. Jo, jo, bez mučení přiznám, že tohle je moje srdcovka. 100% ()

Jeremiah

Zřejmě jsem již starý, ztrouchnivělý, nostalgií a tradicema prožraný otoman, který již nesnese skotačení mladé generace. Mě prostě toto zpracování nesedlo, a proto hodnotím tak jak hodnotím. Jediné pozitivum tohoto filmu vidím v hlavní představitelce, která se své role zhostila se ctí a nijak mě nevadila. Jinak "paskvil". ()

H4N1CK4

Zasazení nejznámějšího milostného příběhu všech dob do současnosti mi přijde ok. Nicméně jsem očekávala, že i dialogy budou více současné a prostě mě to nudilo, když tam všichni bez jakékoli invence recitovali Shakespeara. Kdybych chtěla slyšet jeho verše slovo od slova, tak si pustím Zeffirelliho verzi, ale od moderního Romea a Julie jsem čekala trošku něco jinýho. Ale mladej Leo tam je roztomilej ;-) ()

Chundys

Zajímavé zpracování, ale úplně takový jako nějak odvařený jsem z toho nebyl! O stupeň lepší než jiné zpracování z roku 1968 co jsem viděl před lety ()

inachisio

Ne, že bych nebyla nakloněna moderním zpracováním slavných děl, ale tady mi trvalo dlouho, než jsem překousla ten divný americký styl a svět. ()

Deleatur

Mně se tato verze zdála (z těch, co jsem viděl) jako druhá nejlepší adaptace po té z r. 1968. S vyváženějšími hereckými výkony ústřední dvojice (DiCaprio a Danesová), se stejně dobrými vedlejšími postavami a zatím nejlepším Tybaltem (Leguizamo). K tomu výborný soundtrack, podporující myšlenku modernizace - přenesení do soudobých reálií mezi 2 soupeřící rodiny podnikatelů, okořeněné válkou gangů. To se mi vůbec nezdálo hloupé. Vždyť v USA je to problém dodnes. K režisérově cti je dle mého i to, jak chytře obměnil balkónovou scénu a jak si poradil s poptávkou po happyendu (verze z r. 2013 tohle vykrade). Jedinou výraznou chybou dle mého byla závěrečná obviňující replika, která šla proti smyslu smířlivého závěru i samotné divadelní předlohy. // 82% ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Výrazný britský herec s neobvyklým jménem v neděli prohrál svůj zápas s rakovinou. Byl králem vedlejších rolí, přesto jsme jej všichni dobře znali, což je vlastně důkaz, jak výjimečný to byl herec.… (viac)