Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

• Česko Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (viac)

10 let po Epizodě I pokračují dobrodružství a dramatické osudy rytířů Jedi Anakina Skywalkera a Obi-Wana Kenobiho, kteří mají za úkol chránit senátorku Padmé Amidaluovou, jejíž život je ohrožen. Ke zvýšení napětí, jak se budou vyvíjet vztahy "starwarsových" hrdinů se režisér Lucas snaží děj poněkud utajit. Ale přesto jsou tu některé informace o tom, co nového se v tomto díle dozvíte více o Padmé Amidale a jejím milostném vztahu k Anakinovi, který se stane osudným pro další osud celé galaxie. Bude odhalen původ Boby Fetta a úderných oddílů Impéria. Epizoda II objasní, jak to je s "Válkou klonů", zmiňovanou v původních Hvězdných válkách. Film je temnější než Epizoda I a jeho atmosféra se blíží filmu Impérium vrací úder. Padmé a Anakin prožívají většinu filmového dobrodružství spolu a s Obi-Wan Kenobim se potkají až na konci filmu. Vrátíme se s hrdiny na Coruscant, Naboo a Tatooine. A poznáte 2 nové planety. (oficiálny text distribútora)

FanKalEl

Miestami nudná epizóda a tak trochu zývačka po svižnej pol hodine, ale finále nabralo odlišné grády a tak aj zlepšilo celkový dojem z filmu. Takisto aj celkom zábavné sa bolo pozerať na Anakinho meniaci sa charakter, samozrejme s nulovými sympatiami. (70%) ()

Jajar

Anakin Skywalker dospívá a s ním vyrůstá i druhý díl Star Wars. Bohužel ne o tolik, když dětskou infantilnost nahrazuje pubertální zmatenost a hra na efekt. Obrovským zklamáním je navíc hlavní hrdina v podání Haydena Christensena. V žánru se přesto jedná o nadprůměrný kousek. ()

PEZ

Prvýkrát v kine som krochtal blahom, pretože ten posun od úplnej detskej Epizódy I je badateľný. Navyše v tom čase sa jednalo o špičkové počítačové triky, dokonca to mal byť úplné prvý film natočený čisto digitálne. Dnes už sú triky na smiech a scenár niekedy taktiež - miestami bolo tých prvkov telenovely až príliš. Ale celkovo potešil návrat temnejších tónov a postupný prerod Anakina smerom k Dark side. ()

Hpatrik

Asi o malinko lepší než první epizoda. Jar-Jar se tu objeví jen velmi krátce, což s povděkem oceňuji, má to spád, akční pasáže jsou fajn (dnes už však příliš neohromí), jenom ten scénář mi zas moc nevoní, protože po nás znovu hází nelogických zvratů, a příběh díky tomu okrádá o poutavost a uvěřitelnost. ()

KafuR

O mnohem méně infantilnější než jednička, Anakin se už také začíná vybarvovat a celá ta zápletka také rozhodně potenciál má. Romance povedená a soundtrack taktéž, takže by to chtělo jenom ještě trochu víc přitemnit. ()

tranquill

Po dalším zhlédnutí jsem hodnocení o stupínek snížil, přece jen dobrá první polovina filmu nebyla až tak zajímavá. Jinak ale Lucasova novodobá klasika = akce, efekty a romantika. ()

helraiser

O něco lepší než předchozí díl, ale ještě pořád tomu něco chybí. Koukalo se na to fajn, ke konci akce slušná, spousty digi tryků, nejsem jejich fanda, ale v tomto se jim prostě nejde vyhnout. Temná strana nabírá sílu a uvidí se co bude následovat. Nejlepší scéna jednoznačně Yoda se světelným mečem, to stálo opravdu za to. ()

JamesConnorG

Druhý díl Star Wars a také hodně odsuzovaný a pro všechny nejméně oblíbený díl. Mě se ale docela líbil, teda až na klišé romantické scény s Anakinem a Padme. Postavy tu byli starší od prvního dílu a byli tu lepší, za zmíňku rozhodně stojí Obi-Wan Kenobi. Anakin je tu spíše ufňukaný puberťák, co si furt jen stěžuje a postava mi tu byla velmi otravná. Ostatní postavy tu byli okay. Děj tu byl plynulý a ušel, některé sekvenci byli fajn a skvělé natočený jako návštěva Kamina nebo Bitva o Geonosis. Hudba opět skvělá, Akce slušná, hlavně už zmíněná Bitva o Geonosis a kloni! KONEČNĚ F*CKING KLONI! Za mě o trochu lepší než první díl. 75% ()

Razzor_82

"Budu nejmocnější Jedi, co kdy žil." Druhý díl je dospělí a místy otravně romantický. McGregor přebírá otěže silné Jedi postavy a k ruce je mu uhlazený Christensen. Portman doslova září. Geniální vizuální efekty střídají odfláknutější pasáže. 8/10 ()

Urukhaj98

Z prequelů zaručeně nejslabší. Nejvíc mě mrzí, jak málo prostoru dostala samotná Klonová válka, která je v historii univerza Star Wars tak důležitá. Příběh tak působí jako učebnicový vyklad toho nejnutnějšího, co je třeba odvyprávět, ovšem bez zaměření na to opravdu zajímavé. Vím, že toto následně napravuje seriál Clone Wars, ovšem dojem z toho, že to mohlo být lepší už zde, to nevylepšuje. Bohužel se zde ani nedostavily ikonické momenty jako v jedničce. Nic tak zapamatováníhodného jako Duel of Fates nebo závody kluzáků se nekoná. A ani hudba, která je u Star Wars jinak vždy geniální, mě tu nějak nebaví. I tak se ale jedná o koukatelnou záležitost a docela slušný film. Politikaření z jedničky zůstalo, infantilnosti ale razantně ubylo. 7/10 ()

chlebos

Po Epizodě 1 jsem si říkal: No je to zase takovej úvodní díl nic extra příště to bude lepší.. Bohužel není, dokonce si myslím, že je to ještě horší. Lucas už není režisér a pokud chcete pravé Star Wars zahrajte si radši Jedi Knights 2!! ()

MilesTeg

Před dávnými časy v předaleké galaxii uběhlo pár let. Padmé Amidala už není volenou královnou, ale senátorkou za Naboo, Anakin Skywalker vyrostl do puberty a přestává respektovat své učitele a Obi-Wan Kenobi si nechal narůst plnovous. Kancléř Palpatine je stále kancléřem, ale hnutí Separatistů, vedené hrabětem Dooku, bývalým mistrem Jedi, hrozí odtržením od Republiky. Padmé přilétá na zasedání Senátu, kde se má hlasovat o vytvoření republikové armády proti Separatistům, její postoje však nejsou někomu po chuti a ten někdo si najal lovce lidí, aby ji zlikvidoval. Na její ochranu jsou přiděleni rytíři Jedi, Obi-Wan Kenobi a jeho učedník Anakin. /-------/ Nejvíce jsem se obával ztvárnění vznikajícího vztahu mezi Anakinem a Padmé, ale jak se ukázalo, bylo sice naivní, ale jinak působilo docela přirozeně. Nejtrapnější momenty, které přecházely v nechtěnou komedii, byly spojeny s naprostou zabedněností Jediů, zvlášť patrné v neustálém lpění na moci Síly, která očividně není schopna pomoci nalézt Temnou stranu – lordy ze Sithu. Místo toho, aby Jediové použili prostou logiku a pravidlo „cui bono?“ při odhalení, kdo inicioval vytvoření armády klonů, nechají se sebou vláčet a nedrží se ani těch základních pravidel, na kterých stojí jejich řád. Vědí – obzvlášť Yoda – že Anakin je nevyrovnaný puberťák, ale přesto ho nechají chránit krásnou a mladičkou senátorku Amidalu. Vědí, že neumí ovládat své city a přesto ho neustále vystavují pokušení její přítomnosti v bláhové snaze naučit sekeru plavat. Zjistí, že se armáda klonů začala pěstovat už v době, kdy o separatistech nebylo ani vidu ani slechu a že příkaz k tomu měl dát již tenkrát mrtvý Jedi, ale zkoumání této stopy naprosto odloží stranou. Stále tvrdí, že Jediové nemohou za Republiku vést válku, pouze ji chránit, a přitom se všichni bezhlavě pustí do mnohem silnějších nepřátel, aniž by měli jistotu, že posily přijdou včas a zda-li vůbec přijdou. Objeví se i světlé momenty, jako je bitva, závěrečný souboj v podání mistra Yody, akční scéna na výrobním pásu droidů ve stylu GalaxyQuestu nebo honička v létajících autech (i když ta je naprosto okopírovaná z Pátého elementu). Také postupné hromadění a odhalování Anakinových traumat, kdy se Padmiina skrývaná náklonnost odhaluje soucitem s ním, má dobrou logiku a silný emoční náboj. Daleko nejelegantnější je samotný plán Sithů, založený na dvou neměnných historických pravdách – nejlepší nepřítel je ten, kterého sami vymyslíme a nejlepší lež je pravda. Tupá umíněná snaha stavět plány na nefungující předzvěstné moci Síly ze strany dobrých Jediů a na druhé straně prosté používání rozumu a manipulace s city Temnými lordy přivede Anakina na druhou stranu stejně spolehlivě, jako diváky do kin Epizoda III. /---------/ O hereckých výkonech lze hovořit pouze v několika málo případech. První a největší předvedl Hayden Christensen. Jeho rozpolcený Anakin Skywalker má spoustu vlastností, které Jedi mít nesmí, a cloumají s ním vášně, které Řád zakazuje. Právě proto může v některých scénách hrát naplno, i když při mluvení skrz zaťaté zuby vypadá jako vetřelcův bratránek. Kvůli asketismu Jediů nemohl žádný z nich působit „lidsky“, Ewan McGregor měl sice pár náznaků, ale nebyly pořádně rozvedené. Paradoxně tak mezi Jedii kromě Anakina příjemně překvapil pouze Yoda. Mace Windu Samuela L. Jacksona byl naprosto přebytečný ústupek černošské politice ve Státech a dělal Afroameričanům medvědí službu. Zajímavě vypadal Temuera Morrison jako Jango Fett, ale měl bohužel víc herního prostoru v masce a brnění než s odhaleným obličejem. Ian McDiarmid a Christopher Lee byli jako záporáci bohužel stejně prkenní jako kladní Jediové. Natalie Portman úspěšně sekundovala Haydenu Christensenovi, i když musela svou dospělost jako Padmé omlazovat až k Anakinově pubertě (ve skutečnosti to nebyl problém, oba herci jsou stejně staří). V její roli je velmi důležité, že je krásná, umí používat pohled a vhodně špulit a otevírat rty, takže dokážeme uvěřit, že může nevědomky svést i Jediho (ovšem Anakina by svedla i poslední barová štětka). Naštěstí již jako senátorka nemusela nosit klaunský makeup a šílené róby jako královna a tak její krása tváře i těla dobře vynikla. /--------/ Byl jsem mírně rozladěn závěrečnou bojovou scénou na světelné meče. V Epizodě I. byla prostší a tím pádem přehlednější a působivější. Zde se odehrávala na malém prostoru a tonula ve tmě a navíc Darth Maul byl rozhodně působivější protivník než Darth Tyranus. Nebýt šokujícího vstupu mistra Yody, nestálo by to za nic. Velmi dobrá byla scéna v aréně smrti – tři obludy byly nádherné a bylo vidět, že si s nimi tvůrci pohráli. Boj s nimi měl spád a vtip a dokud se neobjevili zachránci, dobře jsem se bavil. Celý děj je proložen odlehčujícími vtípky, zvlášť dobře fungujícími v neustálé diskusi o pravidlech mezi Anakinem a Obi-Wanem. Jar-Jar Binks byl naštěstí tentokrát upozaděn a vyskytoval se pouze sporadicky, ale jako zástupce Amidaly v Senátu měl docela důležitý výstup při zasedání. /--------/ Další dvě okolnosti mi stále vrtají hlavou. Přijetí Anakinova zrození z neposkvrněného početí ukazuje, že Řád rytířů Jedi je v podstatě náboženským seskupením bez vědecké podstaty. Pak se nemůžeme divit stupidní scéně, při níž Kenobimu musí evidentní závěr ze zmizení záznamů z knihovny přednést po lopatě malé dítě. Je charakteristické, že jediní vědci v Epizodě II. jsou tvůrci armádních klonů. Jistě, je zde spousta techniků, inženýrů a jiných podobných profesí, které zajišťují chod hypertechnické civilizace Republiky, ale žádný skutečný pokrok vpřed není vidět. Svou podstatou je Republika feudálním a stagnujícím zřízením, ne nepodobným Galaktickému Impériu z Nadace I. Asimova. V souvislosti s klony však vystupuje na povrch mnohem zásadnější otázka morálky Jediů – žádný z Rady nebo z ostatních stoupenců světlé strany Síly se nezamyslel nad nemorálností výroby klonů a jejich genetických úprav, aby byly tyto klony lépe ovladatelné. Mají to být zastánci spravedlnosti a morálky a přitom používají bez váhání vojáky s uměle vypěstovanou otrockou mentalitou. /----------/ Přes všechny výhrady, které k filmu mám, byl lepší než Epizoda I. . Ta totiž byla určena pro novou generaci diváků, a vzhledem k dětskému hrdinovi byla sama dětsky naivní. V Epizodě II. již naši hrdinové dospívají a také proto je film dospělejší. Série má vzrůstající úroveň a můžeme se jen těšit, jakým způsobem bude vytvořena poslední Epizoda III., která kromě návaznosti na dvojku musí též předjímat děj Epizody IV. Držme Lucasovi palce, vždyť nemá lehkou úlohu – jeho Anakin musí být zároveň sympatickým chybujícím hrdinou a zároveň nesmí vzbudit u diváků pocit, že Řád Jedi si svou porážku zasloužil proto, že byl příliš dobrý a laskavý. Ať se mu to podaří. () (menej) (viac)

haWranka

Na můj vkus na SW až moc přeslazený romantiky. Románek Hana a Leii vyzněl mile, opravdově, ale tohle bylo trochu přehnaný... A ještě jedna hrůza v podání Haydena Christensena, to přece není Anakin, o Dart Vaderovi nemluvě... Jinak efekty, Obi-Wan, soundtack - no tomu není co vytknout. ()

LordMysti

Myslím, že v této episodě pustil Lucas své fantasii hodně opratě a alespoň pro mě byly tyto vizuální orgie to pravé. Film postrádal ducha předchozích dílů, ale vynahradil to velkolepými scénami bojujících strojů a hlavně celých armád rytířů Jedy. ()

Trisstes

pre mňa najrozporuplnejší diel...na jednej strane sú to genialne scény ako bitka na Genosis, objavenie klonovej armády ...skvelé postavy a herci... na druhej strane je tu dosť zlý Hayden Christensen ako Anakin... čo je dosť škoda pretože taká postava si zaslúži lepšieho herca... a dalej sú tu dosť zlé scény ako z telenovely... ... ... ()

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

19.05.2020

Pár dní nazpátek jsme psali o tom, že si legendárního námezdního lovce Boba Fetta v druhé řadě seriálu The Mandalorian zahraje herec Temuera Morrison, jenž ztvárnil Jango Fetta ve filmu Klony útočí.… (viac)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Kdekdo si možná myslel, že tu s námi Christopher Lee bude věčně, ale tahle přání se bohužel nevyplní. Britská herecká legenda totiž zemřela v neděli 7. června v londýnské nemocnici Chelsea and… (viac)

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

07.11.2014

Nová naděje, Impérium vrací úder, Návrat Jediho, Skrytá hrozba, Klony útočí, Pomsta Sithů. Podtituly šesti epizod Star Wars dost možná znáte nazpaměť, a teď k nim konečně přibyl i sedmý. Lucasfilm… (viac)

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

25.08.2013

Posledním dílem ságy, která byla natočena na klasický 35 mm film, byla Skrytá hrozba. V Klony útočí a Pomstě Sithů už Lucas experimentoval s digitálními kamerami. Tvůrci Epizody VII (a dalších) však… (viac)