Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Abdul

Bez ohledu na nové díly je pro mne Epizoda IV opravdovým a jediným začátkem ságy. Veskrze jednoduchý příběh získává body svou jedinečnou atmosférou a dodnes patrně nejlepším vykreslením "jiného světa". ()

Bukiet

U původní trilogie dnes existuje problém jak ji hodnotit. Můžete ji hodnotit samostatně jako původní dílo, nebo jako součast celku vespolek s trilogii novou. V případě druhém se nevyvarujete srovnávání. Protože jsem nedávno konečně zkompletoval celou ságu na DVD, udělal jsem si jednu volnou sobotu a shlédl celou ságu v kuse. Trvalo to nějakých třináct hodin a výsledek byl pro mne příjemně překvapivý. Nová trilogie už mi nepřipadá tak hloupá a stará neztratila nic z toho, co jsem na ní vždy obdivoval. Nová naděje však v tom celku byla překvapením největším. Kdysi to byl prostě úchvatný vstup do vesmíru SW, ale v pozici čtvrtého dílu už je tomu trochu jinak. Od posledních událostí uběhlo přes dvacet let, vyměnil se hrdina (zdánlivě) a načínáme jiný soudek dobře známého vína. Z hlediska příběhu je děj čtyřky asi nejjednodušší ze všech, snad i proto, že jako jediný z dílů může stát sám o sobě. Je to nezastřená pohádka, ale úchvatná. Pro mne největší šok byl ovšem okamžik, kdy se zjevil Darth Vader. Ani zaboha jsem si ho nemohl v hlavě spojit s Anakinem z předchozích dílů. Tohle je prostě TEN Darth Vader, jenž vstoupil do bílé chodby poprvé za zvuků specifického hudebního motivu a ne ten jehož zrod jsem sledoval před půl hodinou v díle třetím. Pravdou je, že ve čtyřce je postava Darth Vadera podána jen velmi šablonovitě a jediné, co o něm víme, odhlédneme-li od znalostí předešlých dílů, je tvrzení, že je to největší padouch. Naproti tomu Obi Wan Kenobi funguje kontinuálně a to hlavně díky Ewanu McGegorovi, který byl důstojným nástupcem Alecu Guinnessovi a hrál v předešlých dílech svému mistru v šlépějích. Občas sice zazní malinké nelogičnosti v ději, či v tvrzeních, která naznačují, že čtyřka tu prostě byla dříve a nikdo netušil, co bylo/bude v prvních třech dílech, ale nejsou to věci nijak rušivé. Film si zachoval svou neopakovatelnou atmosféru a ukázal rozdíl mezi oběma trilogiemi. Zatímco nová trilogie vám příběhy popisuje, stará trilogie vás nutí příběhy prožívat. Tohle JE dobrodružství. Vkrádá se otázka, jestli by nebylo lepší shlédnout nejprve starou trilogii a až potom novou. Hlavně s ohledem na "překvapující" zjištění v patém a šestém díle. Tedy prožít nejprve dobrodružství a až potom shlédnou vysvětlující novou část. Ale Star Wars se staly natolik součástí světové popkultury, že asi nenajdeme nikoho, kdo by o ději něco nevěděl, takže "překvapující" zjištění už tak nefungují. Pak je tedy jenom logické dívat se na ságu jako na šestidílný celek. Funguje to. S výhradami. :-) ()

Gamepeace

Ne, prostě si to nedovedu představit. Asi jsem jako Ted z How I Met Your Mother, ale pokud by moje budoucí žena neměla ráda Hvězdné války, tak si jí prostě nevezmu (už u "pouhé" přítelkyně je to problém). Vždyť je to skvělý film. Ford je v něm suveréně nejlepší, všechny převyšuje o třídu, ale to neznamená, že ostatní jsou špatní (i když netuším, co po Star Wars dělali). Navíc ty postavy, Chewbacca, ten chlupáč od wookiů je moc fajn. Obi-wan je výborný. Leia je výborná. Luke je výborný. Všechno je to výborné. Film mého dětství. Když jsem byl malý a onemocněl jsem (což bylo poměrně často), tak jsem si ho pouštěl místo pohádek (ona to tedy taková lepší pohádka je) až do chvíle kdy kazeta odešla do křemíkového nebe a to jsem oplakal. Hvězda smrti je po vizuální stránce prostě fantastická, droidi správně spravní, Vader je přímo ukázkový záporák, když slyším znělku, tak mne mrazí v zádech a do očí se mi derou slzy. Když letí X-wingy tak to přichází znovu a vůbec se to v průběhu filmu opakuje asi tak milionkrát. Děkuju za tenhle film, moc děkuju, pane Lucasi. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Han Solo (Harrison Ford) ... Nebylo by fenoménu bez pořádného úvodu. A tím Nová naděje pro Hvězdné války je. Epizoda to byla první a mohla být i poslední. Lid tomu ale chtěl jinak... První dobrodružství přeteká naivitou, úsměvnými hereckými výkony i naprosto stupidními dialogy, ale také obrovským nadhledem, čímž si vlastně dělá legraci samo ze sebe... Pomineme-li ve své době jistě dokonalou vizuální stránku, zbyde nám jednoduchý příběh, jemuž by se v dnešní době asi pět hvězdiček rozhodl dát málokdo... Jenomže dnes už Novou naději většina lidí bere jako součást ultravelkolepého projektu a hodnocení jeho první části je vlastně hodnocením celé ságy. Takže nezáleží na tom, jakých kvalit dosahují jednotlivé epizody (tím spíš ta první), protože jako celek fungují... Kult všech kultů. ()

chandy10

Asi nejlepší díl Star Wars. Viděl jsem to porvé, jako desetiletý kluk, dokonce jeste dnes zcela vybavuji, jak moc jsem byl tehdy unešen.. Nová naděje rozhodně nemuže chybět v mé Top 10! ()

Tiiso

Hvězdné války jsou dokonalé. Ať jako celek, který teď obnáší šest celovečerních snímků, tak i jednotlivě. První z nich zasáhl svět nepřipraven a Lucas slavil úspěch. Pointa při tom tak jednoduchá. Nekonečné zlo a nekonečné dobro v nekonečném souboji. Nadpřirozená síla, elitní jednotka v podobě rytířů, rozvětvená galaxie jak rodově tak civilizačně a hlavně ta největší fantazie převedená komerčně na filmové plátno v podobě jak technického tak i duchovního. Lucas šel za svým snem který ho evidentně baví a já mu vůbec nemám za zlé, že má tendenci se k němu neustále vracet a vylepšovat jej. ()

JamesLeon

Tak jsem se konečně odhodlal shlédnout tuhle slavnou sci-fi. Ale že bych nějak podlehl tomu kouzlu, o kterém tu všichni mluví, se říct moc nedá. A to i přesto že mám sci-fi rád. Ale tady jsem se ze začátku několikrát přistihl, že se při některých scénách trochu ironicky usmívám. Nicméně postupem času jsem se do toho dostával a na konci už jsem Lukovi fandil jako malý kluk. Takže se docela těším na další díly a nevylučuju, že si tuhle sérii taky oblíbím, tak jako většina lidí v mém okolí. ()

Gromit

Vlastně ani nevím, co bych měl o tomto filmu napsat. Provází mě už od dětství a přestože jsem ho viděl nejméně dvacetkrát, kdykoliv se na něj s chutí podívám znovu. Je to kouzelná pohádka pro malé i velké diváky, poutavý příběh o boji mezi dobrem zlem, přehlídka těch nejúžasnějších vizuálních efektů. A přestože další dvě epizody - Impérium vrací úder a Návrat Jediho - byly ještě lepší, prvenství už Nové naději nikdo neodpáře. Byl to začátek největší a nejkrásnější filmové ságy všech dob! ()

Ogrb

Tomuhle je snad povinnost dát pět hvězdiček, protože tímhle začala asi ta nejslavnější filmová série všech dob. A právě Nová naděje je, a za tím si stojím, nejlepší díl celé série. 10/10 ()

Akitenshi

Moje matka mi dala jméno podle hlavního hrdiny... tak řekněte sami, mohl jsem dopadnout jinak? Ostatní filmy hodnotím podle jejich kvalit a někdy to zvládám i dost tvrdě, ale Hvězdné války nejsou filmem, jsou životním příběhem, rostou a ukazují svět v úplně jiných barvách, měním se spolu s nimi a pouze díky nim dokážu svět vnímat tak, jak jej vnímám nyní. ()

Myrddin

Na svojí dobu skvělý sci-fi film, sice mi tu trochu vadí pár drobností, ale to jsou vážně detaily, jako, že tu Obi-Wan má vážně směšnou a nevkusnou róbu se špičatou kapucí a pak ta strašlivě chudá bitka s Vaderem, ale jinak se mi to vážně líbilo, a navíc mě Harrison Ford celkem často dost rozesmával, takže 5* ()

.killer.

Ano, jedná se o první díl. Ano, je to klasika. Ano, má to miliony fanoušků. Pro mě bohužel nejslabší článek z celé série. Kdybych to viděl v '77, tak bych hovořil jinak, ale bohužel. Z mého pohledu kdy jsem viděl všechny díly série od prvního do posledního, se v kontrastu s nimi jedná o to nejslabší. ()

Čiban

První Hvězdné války byly revolučním filmem. I když se některé scény opakovaly, efekty neměly obdoby, Hvězdné války nasadily trikařskou laťku hodně vysoko a staly se kultovním filmem. Navíc tvůrci filmu prodali práva různým společnostem, takže se prodala spousta Star Wars triček, figurek, suvenýrů apod. ()

sima275

Tak po shlédnutí prvních třech dílů, jsem ze Star Warsů opět nadšenej a těšil jsem se i na čtvrtý díl. Samozřejmě že jsem nečekal žádnou zběsilou akci a nějaké velkolepé efekty, ale čekal jsem kvalitní Sci-fi s dobrým dějem. Tak jsem sedl za obrzovku mého netbooku a mohl jsem se jít začít dívat. Star Warsy jsou jako vždy dokonalé. Mají bezvadný děj, super napínavost a hlavně dobré herce. Ovšem ale co mi na čtvrtém díle vadilo, byly někdy utahané scény. Jinak všechny scény se žvejkalem(moje nejoblíbenější postava) jsou super.Čtvrtý díl je jeden ze slabších dílů Star Warsů, ale i tak si zaslouží 5*. 90% ()

dj_kure

Konečně jsem se dostal k "taťkovi" dnešních blockbusterů. A, byl jsem spokojenej. Polovinu filmu si říkate, fakt už 1977? To neni možný! Zkuste si pustit český film ze stejného roku, jakýkoliv, pro srovnání :). 70% ()

hero_bk

Sleduji od první epizody, chronologii natáčení neberu na vědomí. Proto se v tomto komentáři mohou objevovat poznámky, které jsou pro fanoušky, kteří viděli chronologicky, nemístné, pro ty, kdo koukají od jedničky však zcela logické. Poměrně velký časový skok byl učiněn mezi třetí a čtvrtou epizodou, většina hlavních postav se změnila, a táhne to jen Vader, Obi-van a R2D2. Nebudu tu spílat nic o efektech, nepřišly mi vůbec špatný, budu tu spílat o jiných věcech: Zejména mi vadila, obdobně jako u Epizody II, přílišná epizodita (to zní fakt komicky, když vám vadí epizodita u epizody :D ), tedy velké zaměření na jednu zápletku, která má navíc vrátit změny naznačené v úvodním titulku do původního stavu. Ve srovnání s tím byla Skrytá hrozba a Pomsta Sithů mnohem výpravnější. Druhá věc, kterou musím vytknout je souboj světelnými mečmi (vím, že je to správně meči, ale mečmi zní víc cool) mezi Vaderem a Obi-Vanem - absolutně neakční, bez zápolení, odfláknutý. Na druhou stranu musím říct, že mi ty dvě hodiny utekly jako voda, a vůbec jsem se nenudil. P.S.: Když si srovnám povahu Leii s Padmé, musím říct, že Leia je arogantní kráva. V charisma si s Padmé vůbec nezadá, a povahu zdědila spíš po Anakinovi, než po Padmé. A naopak Luke svou skromností je spíš po Padmé než po Anakinovi. Ačkoli to takhle (samozřejmě) nebylo tvůrci zamýšleno, vyšlo to celkem hezky. ()

vaava

Miluju starou školu sci-fi, a i když je tenhle film přelomovou záležitostí, tak do ní pořád patří. Kdo by uvěřil, že v robotovi R2-D2 je zkrčený lilipután. Film sám o sobě je ryze oddechovou záležitostí bez hlubších myšlenek, ale jako součást dvanáctihodinového mistrovského počinu se stal legendou kinematografie, která, myslím, nikdy nezemře. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes