Arctic: Ľadové peklo

• Slovensko Ľadové peklo (festivalový názov) (viac)

Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu.. Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú expedíciu, ktorá rozhodne o jeho prežití. (Continental film)

OughJay

Dobře jsem tušil, proč s timhle arktickym survivalem úplně nespěchat. Vždyť za posledních pár let se s nima roztrh pytel, tak s čím objevným by zrovna tenhle musel přijít, aby vyčníval z celý tý řady 127 hodin, Everestů, Útěků ze Sibiře, Hor mezi námi apod.? Režisér Joe Penna nejspíš poctivě nakoukal pár sérií Beara Gryllse a myslel si, že naservíruje podobnou one man show i na velkym plátně. Na tichou samotu rozlehlejch arktickejch plání ale ani přesvědčivej Mads Mikkelsen nestačil. Úplně totiž pohltila veškerou akci, napětí i jakejkoliv adrenalin. Možná to byl Pennův záměr - pak si ale zřejmě neuvědomil, že spíš než s tematicky podobnejma filmama si bude konkurovat s fotografickejma galeriema ledovců nebo podzimní vycházkou se psem. Obojí je asi tak stejný vzrůšo. Overgård: "They'll be here tomorrow. Or the day after tomorrow. Don't worry." ()

sedm.1

Na jednu stranu je strašně těžké této podívané něco vytýkat, neboť o její působivosti a funkčním zpracování snad nelze ani polemizovat. Je z ní totiž cítit přesně to, co má a čeho tvůrci chtěli docílit, tedy mrazivá atmosféra, beznadějná samota a zoufalý pocit bezvýchodnosti z dané situace, zároveň ale i touha po životě, lidskost a síla lidské vůle a odhodlání, to vše tu prostě funguje více než přesvědčivě, k čemuž pak navíc ještě napomáhají dva opravdu zásadní faktory, a to nenapodobitelné a ojedinělé prostředí Antarktidy a samozřejmě Mads Mikkelsen v ústřední roli, jenž zde podává další ze svých pozoruhodných, strhujících a zatraceně výrazných hereckých kreací. To vše by zkrátka nasvědčovalo tomu, o jak výrazný a ojedinělý filmový zážitek by se mohlo jednat, jenže na druhou stranu tu máme i několik poměrně zřetelných Ale. Takže Ale to by to nemohlo být zároveň i tak nezáživné, poměrně utahané, bez opravdu zapamatování hodných scén a v neposlední řadě bohužel i bez emocí, to vše tedy ubírá na tom opravdu poctivém a intenzivním filmovém zážitku, které Arctic jinak nabízí. Můj výsledný dojem je tak víceméně docela rozpačitý, nicméně přeci jen ono famózní prostředí a Mikkelsen v hlavní roli nakonec převažují onu pomyslnou ručičku vah na stranu pozitivnějšího vnímání celé této podívané, která sice tedy úplně nestrhne a neohromí, ale za pozornost i tak určitě stojí. ()

James87

Myslím si, že snímek je dostatečně silný, být jiného konce, tak by to bylo... Ale podívejte se na to sami. Mads si v pohodě vystačil sám. ()

vitekpe

Za hezke obrazky bileho snehu dam dve hvezdy. Vys nemuzu, nebot si nedokazu odpovedet na jednoduchou otazku - proc byl film vlastne natocen??? ()

herr_carter

Možná jsou ty 4 *moc, ale zase musím ocenit fakt, že většinu filmu mi mrzly nohy a stav vyčerpání hlavního hrdiny jsem prožíval s ním. Mads zase ukázal, že nemusí vůbec mluvit a jeho herectví je jedno z nejlepších na světě - parádní survival film.........................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

bari68

Na survival je to až nečakane komorné, avšak tým lepšie sa pridávajú body za naturalistický zážitok ľadovej krajiny a autentickú, reálnu atmosféru. ()

Wally

One man show M. Mikkelsena, který by si s ohledem na Oskara, kterého získal Di Caprio za Revenanta, zasloužil rovnou Oskary tři. Ale u hereckého výkonu všechno končí... Mads si to musel užít, ale absolutně nechápu smysl vzniku tohoto filmu..absolutně zbytečný a o ničem... ()

klukluka

Dostal jsem, co jsem chtěl- totiž ... end (nebudu spoilovat). Takže jsem spokojenej! Za Madse, kterej ač dolarovej milionář, to má v životě takhle těžký. A ano, přiznávám: Nehrát tam právě on, tak bych se z toho asi posral. ()

Hanys_

Ikdyž to celé působí dost realisticky, po technické stránce to je asi skvělé a ta beznaděj je díky Madsovi fakt hmatatelná, tak prostě sledovat hodinu a půl někoho, jak jde vánicí a celkově si pro sebe zamumlá asi 5 vět, je i na mě moc. Navíc stejně jako v rok starém survivolu Extortion mohl konec přijít o pár sekund dřív. ()

kery-

Ze survival snímků je tohle jeden z těch méně záživnějších. Navzdory faktu, že Mikkelsen byl uprostřed ledové pustiny téměř bez ničeho, jsem ani na minutu nepochyboval, že by to nepřežil. Film moc nedokáže budovat napětí a jednotlivé překážky nejsou nic, co by mělo způsobit velký zvrat. Když už se něco děje, je to rychle smeteno ze stolu. Chybí nějaké vedlejší dějové linky, alespoň skrze pár flashbacků. Jen tak tak jsem to neprospal a poslední nesmyslně natahované minuty jsem už musel proklikat. Znova už to asi vidět nemusím. ()

Gogo333

Mads Mikkelsen patří mezi mé oblíbené herce, navíc jsem dlouho neviděl žádný survivor film, tak jsem byl na tohle zvědav. Ve filmu se prakticky vůbec nemluví a člověk si tak může vychutnat mrazivou atmosféru. Film má trošku pomalejší tempo, ale atmosféra je dobrá a ke konci velmi napínavé. Medvěd byl drsnej. 70% ()

kolemjdouc

film byl natočen spíš ve stylu dokumentu než hraný příběh.Skvělý výkon Mikkelsena.Jen málokdo zvládne zahrát trotla(o zvířatech a lidech) a člověka vystaveného zkoušce extrémního prostředí aniž by tam byl byť náznak stejného podání.Obojí je od sebe na hony vzdálené.myslím tím například Nicholsona a jeho Hanibala.Mám nepříjemný pocit že se mu herec podobá i v civilu ()

jakeer

Je to Stroskotanec v exotike inej, v exotike arktickej. Od iných survival filmov sa snímka odlišuje práve herectvom Madsa Mikkelsena. Je to neuveriteľné, ale ten chlap snáď nemá limity. Na rottentomatoes to má od kritikov 90 % a od publika 78 %. Za mňa to bude niekde uprostred. Len ľutujem, že som to nevidel v kine. ()

F.W.Colqhoun

Hello. / Hello. Joe Penna signalizuje vůli k úspornosti již tím, že diváka připojuje k příběhu snahy o přežití (a možná víc než to) ve fázi, kdy už Mikkelsenův hrdina zakouší nepohodlí nějakou dobu. Vrak letadla je zasněžený, fousiska dlouhá, obří nápis 'SOS' ve sněhu vymazlený, systém lovu arktických pstruhů a dalších pravidelných činností, ohlašovaných pípáním hodinek, zavedený. Hrdina nejásá, i když by jistě nepohrdl třeba čínskou polévkou. Dramatický oblouk se nepropne příchodem medvěda, ale příchodem bližního... Arctic skrývá pod krustou manuálu na přežití v arktické pustině a reklamou na outdoorové vybavení (co to mají ti lidé za spacáky?!) cosi duchovnějšího. To je v prvotřídním autentickém provedení jeho první vada. Druhou je okázale severský soundtrack Josepha Trapanese, jehož derivace z různých skandinávských hudebních projektů postrčila některé silné okamžiky na hranici kýče - toho, čemu se chtěl Penna zjevně vyhnout. ()

Marius_ss

Prvá polka úžasná, druha už slabšia s pre mna odflaknutym záverom. Ale určite je to jeden z tých lepších survival filmov, a Mads Mikkelsen je pre takéto role ako stvorený. Videné v Cinemax Presov, 18:20, sám ()