Za pár rokov už nebudeme musieť  pohnúť prstom, pretože moderné technológie za nás všetko obstarajú. Technofóbom sa v takejto dobe nebude žiť veľmi ľahko Grey Trace (Logan Marshall-Green) je povestný tým, že ako jeden z posledných ľudí dáva pred technológiami prednosť vlastným rukám. Autonehoda na nočnej diaľnici a konflikt s bandou grázlov, ktorí mu zavraždia priateľku a jeho nadosmrti zmrzačia mu obráti život hore nohami. Greyova perspektíva na invalidnom vozíku je viac než temná  dokiaľ mu kamarát vedec neponúkne malé technologické vylepšenie. S implantovaným čipom v mieche dokáže Grey nielen opäť chodiť a pohybovať rukami, ale získava aj ďalšie, doteraz netušené možnosti. Experimentálny ústav nazvaný STEM totiž dokáže napríklad aj vystopovať páchateľa nočného prepadnutia a tiež Greyovi pomôcť si to s tými gaunermi vyriešiť ručne. Kto by odolal? Grey rozhodne nie. Keď však zanechá prvého z páchateľov v kaluži krvi, napadne ho, či by STEM nemal aspoň trochu pribrzdiť. Otázka znie, či to pôjde. A či to Grey vôbec chce. (CinemArt SK)

mm13

Nádej malých sci-fi peciek Duncan Jones či prepálene ambiciózny Alex Garland sa môžu ísť vypchať. Mám nový idol. ()

matestlust

Vynikající směs sci-fi / akční / thriller. Dostatečně krvavý, dostatečně inteligentní, zároveň však jednoduchý, příjemně temný, šokující, hodně akční, čerpající z klasik osmdesátých let ale i hodně moderní a experimentální ve své vyzuální stránce. Je tam toho fakt celkem dost a jako celek to funguje dobře. ()

Morholt

Kyberpunkový nátěr, kterému k dokonalosti chybělo o maličko víc akce. Nicméně to, co se tu odehrávalo, bylo i tak víc než dostačující a jakmile čip přebral kontrolu, dá se mluvit o luxusu. Potěšila i akurátní špetka humoru, která to celé dokázala správným způsobem odlehčit a v hlavní roli se zaskvěl Logan Marshall-Green. Potěšil i konec, který se sice dá částečně vytušit takřka na začátku, ale to vůbec nevadilo. Whannell potvrdil, že solidní třetí Insidious nebyl náhoda a už teď se těším na to, s čím přijde příště. 85% ()

Lucasion

"See, you thought I was a cripple but you didn't know that I'm a ninja." Nový horor od tvůrců Saw (2004) a Insidious (2010)? Ano, to chci vidět. Na to, že to je druhý režijní debut Whannell tak tleskám. Naprosto skvěle zvládnutá atmosféra. Sci-fi punk thriller s prvky hororu. No prostě jedním slovem - super. Logan je dobrý herec a zahrál to parádně. (Nevím, odkud pramení ta srovnávačka s Tomem Hardym) Upgrade je vlastně jednoduchý film za pár peněz, který ale funguje a má dobrou kameru, scénář i akci. Zmrzačený Gray je odsouzený žít na vozítku po zbytek života. Ovšem v blízké budoucnosti, kde jsou naváděna auta systémem a nad hlavou nám létají droni, tak je možnost čipu, který by Greye opět rozpohyboval. Za cenu? To vám odpoví film. Je celkem jasné kam film směřuje, ale mě to vlastně nevadí a nechal jsem se ukolébat skvělou atmosférou až do konce. Hororové finále je pak třešnička na dortu, takhle dobře zvládnutého filmu. Vše funguje a já se po dlouhé době dočkal filmu, který šlape jako hodinky. Nic slabšího jsem ale od zkušených tvůrců nečekal. Perfektní cyberpunkový atmosférický horor. Černý kůň roku. (85 %) ()

Lacike

Je to mix rôznych zanrov a motivov, ktore ste videli v inych filmoch, ale tentoraz to nieje na skodu, pretoze to vsetko pekne zapadne do kompaktneho celku so zmysluplnou pointou. V jadre je to klasicky revenge film o chlapikovi, ktory patra po vrahoch svojej zeny, ale vdaka sci-fi bazmeku sa z neho stane Robocop, ktory sa v bitkach pohybuje komicky ako Jackie Chan v Tuxede, kedze jeho telo ovlada Skynet. Pokial vas predosla veta nadchla, tak hura do toho. Aj napriek pidirozpoctu film vyzera skvele a akcne sceny patria k najväcsim kladom filmu. Su prehladne,bitky su vynaliezavo nasnimane a dockame sa aj stavnateho gore. Vrcholom je scena v ktorej chlapikovi rukou roztreli hlavu. Divne nie? Ale vo filme to dava zmysel. Milovnici cyberpunku a rôznych sialenych implantatov si pridu na svoje. Tak preco len 3*? Lebo film sa do velkej miery sustredi aj na psychologicku stranku hlavneho hrdinu a jeho utrpenie zo straty zeny a to podla mna prilis nefungovalo. Aj ked je hlavny hrdina sympatak, tak v tychto scenach som sa skôr nudil. Vdaka tomu ma film nevyrovnane tempo. V akcii to ma grady ale pri rozjimani hlavneho hrdinu nad stratou zeny to je k neprezitiu. Nastastie koniec sa vydaril, takze 7/10 je tak akurat a film rozhodne odporucam. ()

ScarPoul

Veľmi príjemná žánrovka s feelingom oldschool, ktorá má hi-tech prostredie a pomerne lineárny príbeh s niekoľkými chuťovými scénami. Whannell a jeho nápady môžem. Nesú sa v duchu niekoho, kto je obrovský fanúšik žánru a ktorý sa so svojimi príbehmi hrá. Jeho postavy sú uveriteľné a jeho konfrontácie logicky zmotivované. Nehrá to na prekvapivé zvraty. Hrá to na atmosféru a to mu funguje na výbornú. Ďalší z tých príbehov na tému umelá inteligencia, ktorý je oproti takej Ex Machine trošku špinavší. Páčilo sa mi to. Taká tá žánrovka ktorá poteší už len z dôvodu že takýchto filmov nie je veľa. K dokonalosti chýbalo naozaj máličko. ()

malylada

Hrdina přijde o partnerku a pomocí čipu se vydá na klasicky lov pomsty a cestou brutálně kosí kyber robotické zabijáky. Upgrade na první pohled připomíná klasické béčko, které s přibývajícím časem předvede dobře vykonstruovanou zápletku s výborným závěrem a pointou. V rámci rozpočtu se podařilo maximálně převést budoucí vizi světa a ponurou atmosféru jako z Blade Runnera. Film hodně lákal na brutální super akci, což se částečně potvrdilo a naposledy jsme něco podobného mohli vidět v Hardcore Hanry. Když už se odvážně tvůrci pustili do tohoto projektu, tak zamrzí, že akce není tolik a nevyřádili se tak na plno. Ještě jedna věc, kdyby hrál v hlavní roli například Jon Bernthal, určitě by Upgrade posunul v hodnocení výše.......7/10 ()

Gwaihir

Až technologie zvítězí nad lidstvem v poměru čtyři nula, bude to nepochybně hodně zajímavá budoucnost, ale každá idylka má samozřejmě svoje úskalí, z nichž zdaleka ne všechna si zdaleka ne každý dokáže uvědomit a z nichž mezi ty nejhorší zajisté patří vylepšení zločinci a umělá inteligence disponující relativně neomezenými možnostmi. A z toho také do jisté míry tahle krásně temná, poměrně originální a dost chytrá podívaná, která staví hlavně na vynikající akci a také na spoustě zajímavých nápadů, těží a výsledek je velmi působivý, takže mi rozhodně příliš optimismu, pokud jde o svět, v němž možná brzy budeme žít, nedodal. 85 % ()

BoPo

Samozrejme sa ponúka porovnanie/prirovnanie s filmom Venom. V oboch ma najviac bavili tie vnútorné monológy. Upgrade je sci-fi detektívka, ktorá ale zasa vlastne až tak moc nevyšetruje. Príbeh je zameraný hlavne na zoznamovanie, sžívanie a vzájomné využívanie dvoch hlavných postáv. Súbojové scény pôsobia kvalitne a až matrixovsky. Zápletka dobre odsejpá, nezdržuje, zbytočne neodbočuje, ale neprináša žiadny wow efekt. Film pôsobí lepšie než akým v skutočnosti je. Ako keby sa nezávislému filmu dostalo prvoligovej péče. Béčko na úrovni, ktoré Vás trápi myšlienkou, k čomu ho prirovnať. ()

Tommassi3

"Nedává mi smysl, že lidé schválně špatně fungují.." ;) Mysleli si, že je obyčejnej krypl, co vypadá jak Tom Hardy, a on je přitom kurevsky hustej ninja robomstitel, co vypadá jak Tom Hardy..;) Nicméně je to Logan Marshall-Green, který ovšem svému slavnějšímu dvojníkovi nezůstává herecky nic dlužen.. Výtečný Whannell se neustále zlepšuje, zejména však stále překvapuje, ovšem tahle famózní kyberpunková variace Scorseseho Taxikáře zasluhuje už potlesk vstoje.. Neúnavně snaživé nízkorozpočtové béčko, hlasitě se odkazující zejména k prvnímu Terminátorovi, platí překvapivě za jeden z nejzábavnějších scifi bijáků roku, ovšem Spielberg a Ready Player One, přičemž ta důsledná hra se subžánrem, jeho pravidly, vzorci, klišé i estetikou platí za pohlazení skutečných fanoušků.. ()

Ouwen

Dám tomu ještě jeden film a zařadim Marshalla-Greena, mezi mé oblíbené herce, protože jeho mimika při projevování emocí je skutečně přirozená a strhující. Skutečně si nejsem jist jak na tom byl rozpočet, ale vykreslení budoucnosti, jeho fungování a architektura jsou vskutku povedené, navíc se film může kochat áčkovým audiovizuálem. Samotnej zvrat mi přijde předvídatelnej, ale konečná pointa je docela děsivá a to stejné platí i pro samotný konec filmu, kterej je sice svym způsobem happyend, zároveň ve mě vyvolal tim pojetím nepěkné úzkosti a docela mě vykolejil. Jinými slovy: je výbornej. Soundtrack disponuje nějakým charakteristickým motivem, jen mi hudba přišla docela upozaděná - co se týče akčních scén, zamrzí že jich zase není tolik, protože choreografie soubojů je skutečně skvostná, souboje působí sice strojeně, "loutkově"/až roboticky, ale to byl účel a právě ta chirurgicky přesná návaznost chvatů, mixlá s využitím všeho co je po ruce, mě skutečně bavila a Logan tomu dodává jistý odlehčený tón, vzhledem k jeho "WTF" mimice. Poslední fight lahůdka, hlavně na ty chvaty byla radost koukat. Horší to je s vizuálem. Myslim si, že OBČAS těch střihů bylo trošku víc, za to kamera dělá šílený voloviny a podporuje každej úder, úhyb a zákrok. Stefan Duscio se stává účastníkem všech soubojů a díky jeho šikovné práci a nápadům, jsou souboje opravdu originální. Samozřejmě nadopované chutným Rkem, takže o nekompromisní gore taky není nouze. A vlastně, i scény, kdy Marshall projevuje emoce, komunikuje s AI, nebo se snaží vyrovnat s osobní ztrátou, pro mě představují zábavu, protože je všechno kvalitně odmakáno a nenudil jsem se ani na chvíli. Na druhou stranu - pocit, že tomu chybí větší tah na branku, místy fakt znát je, ale takovejch filmů moc není a z rozpočtu bylo vytřískáno maximum. Upgrade mimochodem představuje nepatrný posun žánru, kdy se přirozeně a nenásilně, daří interpretovat zábavu, myšlenku a taky skutečnost, že tvůrce v čele s hlavním charismatickým borcem, tenhle projekt vyloženě bavil a dokud to bude bavit je, odnesu si z toho neotřesitelné pozitivní dojmy a pocit, že tohle musim šířit dál. "Není logický, aby si člověk takto sobě ničil život." - "To protože tvoje myšlení je jen plné jedniček a nul, za to naše mysl překypuje věcmi, které jsme za život posrali.." ()

Dale

Keby to malo lepšie obsadenie (hlavný hrdina je OK, no ďalší herci mi pripadali ako by vyhrali pouličný casting) a keby to dosť často nepôsobilo tak smiešne (ovládanie Greya Stemom), tak by to bolo celkom fajn sci-fi. ()

kepiash

Opět se potvrdilo, že parádní sci-fi se dá natočit i ve skromnějších kulisách. Mnohem více než na nějakých efektech a záběrech za desítky milionů záleží na scénáři a ten se Whannellovi povedl. Námět mi trochu připomíná seriál Black Mirror, který podobně jako Upgrade poukazuje na to, jaké nezamýšlené důsledky mohou technologie blízké budoucnosti mít a jaké nebezpečí mohou představovat. Tohle je můj šálek čaje. ()

MoiJe

Pointa uz bola aj inde, ale stale moze prekvapit. Ad symbioza, Venom s podobnym hercom je asi zabavnejsi. Ale Loganove robotoidne pohyby a bitky stoja za pozretie. U jednej som normalne ze z prekvapenia az pozrela inam, po relativne pomalom zaciatku ma zastihla nepripravenu. :) // Edit: O dva roky som to videla znova v domneni, ze som to este nevidela. Nulovy pocit deja vu, za cely film mi nenapadlo ze pozeram uz videne. Ale bavilo ma to sledovat. ()

Idée_fixe

Mazec!!! :-) Parádní jízda od začátku do konce, a to i ve chvílích, kdy se tam třeba zrovna náhodou (zdánlivě) nic neděje... Originální nápad, skvělé zpracování, parádní hudba, střih, zvuk.... Tuze jsem si rochnila. :-D Potěšil mne i výběr (pro mne) neokoukaných tváří, typově každý do svých rolí úžasně zapadali (největší žraso byl Harrison Gilbertson, o jehož existenci jsem dosud neměla ani páru, ten se pro tuhle roli snad narodil. Překvapil mne i jeho relativně nízký věk (a že blond není jeho přírodní barva - úžasně mu sedla), hodlám se na něj nyní zaměřit a těším se na nějaký další film s ním). Já nevím, co by ti lidi dnes chtěli, když si tak pročítám zdejší komenty a hodnocení.... Kdy v žánru sci-fi bylo natočeno snad už (skoro) vše, tak než by byli rádi, že dostali něco nového, neotřelého, tož furt frflají. :-D Kéž by bylo více takových labůžových filmů. ;-) ["Filmová výzva" - Addamos21] ()

vurhor

Parádička. I když se Upgrade může na první pohled zdát jako klasický a vohraný snímek o pomstě, přináší s sebou řadu vychytaných sci-fi faktorů, díky kterým se člověk cítí, jako kdyby poprvé koukal na Minority Report nebo Matrix. Leigh Whannell, autor scénáře prvního a jediného dobrého dílu série Saw, natočil sice ne úplně originální snímek, ale zato setsakramentsky zábavný a podmanivý. I když je příběh dost předvídatelný, plus samotný konec stojí docela za prd, i přesto dokáže udržet divákovu pozornost dobrou atmosférou, plus naprosto senzační kamerou, která vyloženě zářila během bojových scén - holt když se perou kyborgové, ještě za pomoci umělé inteligence, je to blaho pro oči. A musím říct, že kdybych měl stejný upgrade jako hlavní hrdina, hned bych si ho ozkoušel na nějaké demonstraci DSSS. Ach, ta představa... <3 Ve výsledku velmi slušný film, který neoslní nějakou přílišnou nápaditostí v samotném příběhu, ale i tak diváka čeká velice zábavná podívaná, kterou rozhodně stojí za to zčeknout. Průměrné 4* ()

OndwaK

Ačkoliv má film své chyby a logické díry, pocitově je to pro mě rozhodně překvapení roku. Skvělá kamera i zvuk, nečekané zvraty a jeden z nejvěrnějších portrétů doopravdy chladné a kalkulující umělé inteligence. Bere si to nejlepší z žánru a osekává to svým osobitým stylem až na kost. Syrové a odvážné. Děsivé. Parádní! 86% ()

corpsy

Možno si to nikto neuvedomuje, ale takýto svet je už tu. Možno v menej agresívnej forme, ale v podobne bolestivom priebehu. Oddávať sa technológii, je proste v dnešnom svete rovnako priaznivé, ako aj nebezpečné. Chceme takto existovať? Podľa popularity tejto ´´formy života´´ medzi obyvateľstvom tejto planéty, zrejme áno. Ale platiť treba za všetko. Takže, čo je veľa, to je veľa a každý by si to mal vyžrať sám. Ako akčný snímok to veľmi nefunguje, ako preplesk po ústach určite. Je len na vás, či si tú facku uvedomíte. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz