Cobra Kai - Série 5

(séria)
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, 2022, 6 h 19 min (Minutáž: 31–49 min)

Ralph Macchio, Xolo Maridueña, William Zabka, Tanner Buchanan, Mary Mouser, Jacob Bertrand, Peyton List, Courtney Henggeler, Luis Roberto Guzmán (viac)

Terry prosazuje v Cobra Kai nový režim. Daniel a Johnny se dají dohromady se starým spojencem a zahájí bitvu, která rozhodně neskončí na tatami. (Netflix)

anais

Na prvních sériích mě bavil realismus ve vykreslení postav (Johnny) oproti původní filmové sérii. STŘIH. Pátá série se od realismu zcela oprostila. Je to nesmyslná béčková jízda, ve které se Daniel Larusso snaží překazit šíření frančízy Cobra Kai tak, že si z Japonska pozve charismatickou mlátičku Chozena a spolu se všemi kamarády se snaží zničit neskutečně evil záporáka Terryho Silvera. A světe div se, ono to zase funguje - je to zábavné na primitivní soubojové úrovni, dojemné, vtipné, a závěrem s blikající policií a hasičema až nečekaně filmové. A přitom je to stále přiznaně televizní - v rámci svého škatulky to ale dělá maximum. Přál bych si, aby tohle byl konec. Protože tohle jen tak nepřekonají. ()

Malarkey

Jakmile jsem zjistil, že vychází tato série, došlo mi, že jsem seriál dlouho neviděl a mám tedy co dohánět. Zajímavé je, že se to od první série docela dost proměnilo. Začínalo to jako takové rodinné drama s vtipnými pasážemi a dnes z toho je přiznaný béčko s vtipnými pasážemi. A víte co? Vůbec mi to nevadí. Akční scény jsou super a děj je tak vědomě prvoplánový, že mu to vlastně rádi odpustíte. ()

Spiker01

Překvapuje mě, jak moc mě vlastně dle komentáře bavila 4. řada po slabší třetí a jak mě vůbec nebavila pátá a naprosto se pro mě ten koncept vyčerpal. Poslední řadu ještě dám, ale už se to zkrátka dření. A vážně nevím čím to je, ten koncept naivní sportovní komedie jsem přijal, ale zkrátka mi to tentokrát vůbec nesedlo. ()

castor

Zaměřme se proboha zpět víc na dospěláky, kteří mezi sebou mají dlouhou a komplikovanou historii, říkal jsem si při hodně mdlém rozjezdu série. I když otravná mládež (logicky) znovu hrála podstatnou roli, tvůrci mě docela vyslyšeli. Postupně bylo zřejmé, že kromě osvědčeného dua Johnny a Daniel budou v páté sérii nejzajímavější rozpolcená Tory, navrátivší Chozen (se kterým se Daniel kdysi v Okinawě dostal do konfliktu kvůli dívce Kumiko) a hlavní záporák Terry Silver. Nicméně platí to, co v minulé sezóně: nedá se furt spoléhat na nostalgii a odkazovat na takřka 40 let starý flák. Holt Cobra Kai se dál šíří po celém městě a skupuje konkurenci. Daniel už nemá sílu a skládá zbraně, Johnny řeší rodinné záležitosti. A pak je tu komický příjezd nejlepších senseiů soukromým tryskáčem, což má evokovat, že finále bude velké, což má zajistit mezinárodní turnaj Sekai Taikai. Ale furt je to krapet nemastné neslané. Naštěstí na příkladu Chozena tvůrci ukazují, že pořád umí slušně pracovat s jednotlivými charaktery. Rovněž jsem dostal nejednu vděčnou scénu, funkční atmosféru i silnou nostalgii podtrženou výbornými souboji. Zároveň stále platí, že William Zabka, Ralph Macchio i další ze staré party si svůj návrat neskutečně užívají. Přesto dech tvůrcům chtě nechtě dochází. A bohužel i humor pokulhává. Uvidíme, co bude dál. „Drago!“ ()

mzss1

[80%] Opět se mi to nechce moc okecávat, zkrátka je to též vydařená série. Sem tam se najdou dějově slabší díly, ale výsledný dojem z toho mám skvělý jako vždy! Ze Silvera se stává hodně hnusný parchant, finální desátý díl je hodně dobrý, tak napnutý jsem snad u Cobra Kai ještě nebyl, např. ve scéně, kdy jde Johnnymu o život. Nemůžu se dočkat plánované a finální 6 řady. Jsem z toho tak docela smutný, že si to celé asi pustím znova. ()

VSlunecnice

Pátá série pro mě byla zatím nejlepší a nejsilnější sérií vůbec! Ačkoliv první díl byl horší, zbytek série měl všechno! Postupné budování děje a charakterů, výborný vývoj postav (i těch, u kterých jsem si myslela, že už se posunout nemohou), výbornou akci, hudbu, kameru… cítila jsem tolik emocí, chápala motivace prakticky všech postav, ať už byli emocionálně nahoře nebo dole. Obecně bych pátou sérii označila jako “vyspělejší” oproti předchozím čtyřem a vlastně i “velkolepější”… tady už nejde o obyčejné rvačky ve škole mezi nevyspělými puberťáky… tady jde o nastavení hodnot, čest, životní motivace, poznání sám sebe, poučení z vlastních chyb a překonání svých nedostatků pro dobro přátel a rodiny.  V posledních dvou dílech jsem cítila takové napětí a měla doslova husí kůži a jen doufala, ze všechno dobře dopadne. Výborným highlightem byl Chozen, který zpočátku působil jako badass vtipná vedlejší postava, ale ke konci konečně získal hloubku a jeho vzájemná chemie ať už s Danielem nebo Johnnym byla na jedničku!  Na tomhle seriálu nejvíc miluju to, že žádná z postav není dokonalá, všichni dělají chyby a uvědomuji si vlastní nedostatky, bojují se svými démony. A výbornou třešničkou na dortu bylo finále, kdy si prakticky všechny postavy uvědomili, co se v průběhu série ale i života naučili (ať už jde o styl boje nebo třeba motivaci) a využili to na 100%. Klobouček dolu, jsem neuvěřitelně spokojená a ještě teď se mi nadšením svírá žaludek a naskakuje mi husina jen při vzpomínce na určité scény. ()

ScarPoul

Ja som tak veľmi prekvapený z faktu, že to stále funguje. Stále to má ten správny 80. feeling a pritom to neustále posúva hranice. Iste koniec je trošku pritiahnutý za vlasy, ale aj v ňom sa nájde niekoľko perfektných bitiek. Tá snaha nebyť úplné čiernobiely tu funguje na mnohých úrovniach. Zlý sa stávajú dobrý, dobrý zlý, niekto vyrieši svoje problémy, iných ešte čaká nejaká tá cesta k uzmiereniu. V zásade nemôžem šetriť superlatívmi. Neustále to prekvapuje, neustále si to udržuje tempo a každý krát nám na postavách záleží. Sledovať, akú cestu prešli, ako dospeli a ako sa snažia riešiť svoje problémy má v sebe množstvo zenových a univerzálnych múdrostí. Stále to pritom využíva klišé a tradičné šablóny žánru. Ale robí to s chuťou. Vďaka tomu sa stávajú len doplnkom a nie výplňou. Inak by to omrzelo príliš rýchlo. Cítim pred nami poslednú sériu. Ale teším sa. Jedna z naj vecí na Netflixe. 5.séria -90% ()

Lacike

Piata séria je za mňa doteraz najlepšia z celého seriálu. Konečne tvorcovia ubrali na ten neznesiteľne otravnej afektovanosti, ktorou trpeli prakticky všetky postavy, akonáhle došlo na konflikt. Tentoraz sa viackrát pri konflikte zachovali ako normálni dospelí ľudia. A dokonca si z tohto neduhu tvorcovia párkrát urobili srandu a akonáhle došlo na vypätú situáciu, tak to postava zhodila vtipom. Postavy naviac už nemenili strany každých pár dielov ale mali pekne zmysluplný a dramaticky funkčný vývoj behom celej série. Z línií ma najviac bavila tá Johnnyho. Z časti z neho urobili vtipnú figúrku typu Joey z Priateľov, ktorý je v dnešnej dobe úplne mimo, ale zároveň dozrel čo sa týka vzťahov a ostatní, vrátane Danielsana, si k nemu začali chodiť po radu. Za idiota, ktorý nezvláda situáciu bol tentoraz Danielsan, ale akonáhle v druhej polovice série spojil sily s Johnnym, tak sa zase vzchopil. Záporák Terry Silver stratil všetky zábrany a s nadšením som čakal na finálne zúčtovanie, ktoré stálo za to. Dokonca aj Kreesea sa tvorcom skoro podarilo urobiť ľudské bytosť, ale zlodušské gény sa nezaprú. Dočkali sme sa pár ďalších návratov. Všetci tí herci za zenitom, po ktorých sa zľahla zem, musia byť šťastím bez seba, že môžu po dlhej dobe predviesť kvalitný výkon v niečom úspešnom. Záver série je u všetkých postáv a vzťahov natoľko dobre uzavretý, že by sa koniec tejto séria dal kľudne akceptovať aj ako záver seriálu. Som zvedavý s čím prídu v ďalšej sérii. Snáď len bitiek bolo v prvej polovici série pomenej ale finále nám to vynahradilo do sýtosti, takže celkov som spokojný. Pobavilo aj niekoľko ďalších vtipných popkultúrnych pomrknutí typu Môj bratranec Vinny. 8/10. ()

M.i.k.e

to jak je tady podáváno Silverovo "zabírání" území ve stylu konce světa je sice trochu úsměvné a zdaleka ne tak osudové jak by si tvůrci přáli, ale jinak se po dementní třetí a trošku lepší čtvrté řadě konečně Cobra Kai vrátilo tam kde mu to sluší nejvíc. Nostalgické kouzlo se sice jisto jistě nevrátí a první dvě série už tenhle seriál nepřekoná, ale kdyby snad měl pokračovat v podobném duchu, nezlobil bych se. Postavy se tu až na jednu výjimku konečně nechovají jako všech kreténů pantátové, SIlver je lepší záporák než Kreese a celkově tahle série šlape tak jak by měla. Dokonce nechybí ani troška humoru a Johnny jako řidič uberu byl vskutku okouzlující. Co víc Daniel konečně přestal v každé scéně blábolit o panu Miyagim a  i Sam jakožto nejvíc iritující postava z celého seriálu tu byla na pěst jen v jedné scéně. Good job...75% ()

Chen

Některé zápletky působí mírně recyklovaně, ale stále se skvěle bavím. Postavy prochází vývojem, nepřešlapují na místě, humor je zábavnější než kdykoliv předtím, vracejí se další postavy z filmů a akce je stylová, ale ne přehnaně vyumělkovaná. Jen tak dál. Cobra Kai je příkladem toho, že s přibývajícími řadami nemusí kvalita zákonitě klesat. ()

Luicy

Jsem zklamaná, tohle byla snad ta nejvíc iracionální série, kterou jsem viděla. Nechápu, k čemu na začátku byl ten výlet do Mexika, když se tam ve výsledku skoro nic nestalo. Pak tady máme děcka, co si každou chvíli skáčou bezdůvodně po krku a své postoje a přesvědčení mění jako ponožky. Že by na tom byli senseiové o něco lépe se říct nedá. Johnny se chová jako hňup a Daníček jako puberťák, který si nedá říct. Dokonce i ten Terry Silver, který se vždycky neznámo jak spawne před hlavními postavami, aby se jim vysmál do ksichtu, se pro mě stal časem absolutně nezajímavou a otravnou postavou. No a nakonec desátá epizoda, která pohřbila snad všechno co mohla. Nač se několik epizod předtím řešil mezinárodní turnaj, když stačí jen trochu Bílého drápu v baru a je rázem po problémech (i když asi tušíme, jak proces nakonec dopadne). Jediný, kdo mě bavil byl Chozen, ale chikushou, tohle byl velkej scénáristickej průser! ()

BarryLyndon

Jak je možné, že to bylo popáté pořád tak dobré a epické? Oni naprosto fantasticky pochopili, proč jsme osmdesátkové cheesy pecky měli tak rádi. Bralo se to vážně a nevážně v ty správné momenty. A navíc to je tedy kurevsky zábavné i napínavé. Vážně jsem si x krát vzpomněl na Star Wars, takhle mají sakra působit jejich seriály, jenom v dražších kulisách. Tohle by tam šlo zkopírovat jedna k jedné s Jedii a Sithy. : )  A líbí se mi, jak vytáhli Silvera, to byl z původních filmů s přehledem největší svině.  Obrovsky se těším na snad finální řadu a doufám, že na turnaji vytáhnou pořádná camea. Klidně by tam slušel i Jackie Chan a překousnul bych i mladého Smithe. Když už tahají vedlejší postavy odkudkoliv, tak v New Karate Kid byla Hillary Swank a Michael Ironside. No a na turnaj do nějakého soupeřícího týmu vytáhnout Lorena Avedona, Sashu Mitchela, to by byl sen, fuck yeah! 9/10 ()

UhLee

Pátá série - (8/10). Pátá série Cobra Kai je bezesporu nejslabší sérii, kterou nám tvůrci nabídli a přesto si odnáší plný počet hvězd. To vypovídá o obrovské kvalitě, kterou tento seriál disponuje. Tím nejsilnějším aspektem, který Cobra Kai dělá výjimečným a tak kvalitním jsou postavy, které každou sérií procházejí určitým vývojem. Johnny a Daniel si v této sérii prohodili role a Daniel byl právě tou postavou, která si sáhla na samotné dno. Bohužel nastává tady takový nemilý trend a to je fakt, že série jsou vydávány zběsilou rychlostí a jde to cítit na výsledné kvalitě. Akční scény nejsou to, co bývaly a poslední epický souboj to nezachrání. Velké plus bych viděl v hlavním záporákovi, protože Terry Silver je ztělesněné zlo a jeho ďábelský pohled je k nezaplacení. Já pevně doufám, že Cobra Kai nesklouzne do kategorie průměrnosti kvůli velkému počtu sérii. Sice Cobra Kain Never Dies, ale někdy je potřeba myslet racionálně. Nejlepší epizoda: Extreme Measures (S05E05) ()

rockwoman

Říká se, že v nejlepším, je třeba přestat, ale tahle parta hochů z osmdesátek to tam prostě má a já je žeru úplně všechny od klaďásů až po záporáky. Skvělá muzika & akce & zábava už po páté a pořád to není nuda a prosím pěkně kdy zase bude čas useknout hadovi hlavu? 👍🏽🤘🏽🔥👊🦅 ッ ()

NifKor

Pořád je to dobré ale už ne tak. Děj se už nemůže moc posouvat dál, je strašně místy klišovitý, předvídatelný a strašně nelogický (SPOILER: Barnes ukradne obraz, vloupá se s Johnnym do baráku tak jako jejich děcka do dódžó a jedinej, kdo z toho všeho jde do vězení a má nějakej postih je Silver CLAP CLAP). Postava Mikea Barnese je totálně zde nevyužitá a doslova za mě poslaná do koše s celým jejím potenciálem. Alespoň o postavy se tvůrci pořád starají. Netěším se na 6. sérii, protože ta už nemá absolutně co nabídnout kromě Kreese. Sice už to také není tolik zábavný a jde vidět jak ta kvalita spadla dolů ale pořád to je do řiti silný nadstandard v téhle době a hlavně to nahoru tahá ta druhá polovina co si budem. 8,5/10 ()

KoRner

Ďalšia výborná séria okorenená nejakou tou epickosťou. Séria vracia do stredobodu pozornosti Daniela a Johnnyho a to je len dobre, pretože nám ich deti nestihnú liezť na nervy. Nechýba ani humor, o ktorý sa stará samozrejme najmä Johnny. Tromfnúť Silvera v ďalších sériách bude však veľmi ťažké. ()

Chmur

Nemohu si pomoci, ale kobra ztratila zábavnost a stal se z ní bezzubý stín předchozích sérií. Čtvrtá řada byla fajn. Pátá je nudná a místy opravdu hloupá. Finále je tentokrát extrémně trapné a nechtěně směšné. Většina postav působí nesmírně otravně. Jakoby se jejich charisma utopilo v přihlouplém ději. Linie s výletem do Mexika naprosto vatoidní a zbytečná. ()

Blondsky

Vždy, když si myslíte, že už vás to nepřekvapí, tak vás to přesvědčení o omylu. Úžasná série se vším všudy. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že předchozí série pro mě měly větší tah na branku, ale to ke spíše samotným příběhem, který mi seděl v předchozích sérií, které mi byly tématem bližší a zajmavější (a určité dějové linie ještě nebyly tak ohrané), než režijní kvalitou, scénářem či hereckými výkony. Mrzí mě upozadění Miguela a více nezávislých dialogů mimo hlavní konflikt, ale i tak to ve výsledku tolik mevadí. Pak ale přišla finální epizoda…ta finální epizoda…nejvíc motherufucking cool věc ever. Dechberoucí podívaná a akční masterpiece z druhé série překonán. Nedokážu si představit, jak tohle trumfnout. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD